04 sierpnia 2010

"A gdyby tak każdy wracał ze stratą paru kilo? Byłoby nas mniej coraz! Polaków!"

No właśnie. Nas, Polaków, coraz mniej i mniej będzie. Za RP:
"Za 40 lat najludniejszym krajem Unii będzie Wielka Brytania. Polska ma liczyć 31,8 mln mieszkańców. Europa to jedynym region, gdzie utrzyma się liczba ludności"
Ź: Wschód Europy się wyludnia Jak rzutuje to na inwestycje w nieruchomości w PL? W moim odczuciu ma to bardzo duży wydźwięk negatywny. Innymi słowy długoterminowo inwestycja w nieruchomości w PL, przy obecnych cenach, nie jest opłacalna. Co o tym sądzicie?

1 komentarz:

 1. To oczywiście zależy od nieruchomości, ale generalnie jeśli chodzi o inwestycje dostępne dla Kowalskiego, to nierentowne* są od dawna (pomijając ich bardzo poważną przecenę w walutach obcych od 2008r). Po prostu pieniądz pochodzący z oszczędności nie wygra z kredytem.
  *nierentowne w rozumieniu „poniżej lokaty”

  Ponadto, poza aspektem demograficznym, Polska jest nieatrakcyjna z wielu innych powodów jako miejsce do długoterminowego inwestowania w nieruchomości.
  Cena nieruchomości „inwestycyjnej” jest funkcją cen najmu. Blokowiska będą się raczej wyludniać, więc w ogóle odpadają z rozważań. Zatem przykładowo: mieszkania nieopodal mnie we w miarę nowoczesnym, dość kameralnym budynku, ścisłe centrum Poznania. Powierzchnia 35 m2 kosztuje ca. 11k/m2 czyli taka klitka za 385 tys. Realny najem jest tam na poziomie 900 + opłaty.

  Zatem:
  Z 5% lokaty od tej kwoty jest po obelkowaniu - 15400,-
  Zysk z najmu po odjęciu podatku – 9882,- (a gdzie remonty, przestoje na pusto, latanie z żarówką do wymiany i spore koszty stałe podczas przestojów…) . Jak dla mnie, w miarę atrakcyjna wartość takiego „aktywa” to góra 150 tys.

  Jedynie opłacalne jest zostanie (współ)właścicielem jakichś dobrze zlokalizowanych obiektów komercyjnych, galerii handlowych itp. Stopa zwrotu jest na tyle wysoka, że nie ma potrzeby troszczenia się o perspektywę 10-15 lat ;) no i nie jest się uzależnionym od kondycji finansowej tylko jednego najemcy.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP