19 sierpnia 2010

GPW - najnowsze dane o obrotach i strukturze inwestorów

GPW wydała komunikat w którym opublikowała dane na temat wielkości obrotu oraz udziału poszczególnych grup inwestorów w obrocie. Komunikat zawiera dane za I półrocze 2010. Główne punkty raportu: 1. AKCJE Udział inwestorów zagranicznych osiągnął najwyższy w historii badania poziom 47 proc. Największa część obrotów w tej kategorii jest rezultatem zleceń pochodzących z Wielkiej Brytanii (60 proc. zleceń zagranicznych). Na drugą pozycję wysunęła się Francja (13%) Inwestorzy instytucjonalni wygenerowali w analizowanym okresie 33 proc. obrotów akcjami na GPW. A w nich fundusze inwestycyjne to 44 proc. obrotów i fundusze emerytalne z 21 proc. udziałem. Krajowi inwestorzy indywidualni odpowiadali za obroty na poziomie 40 mld zł, co oznacza 20 proc. udział w całości handlu na rynku akcji - 7 punktów procentowych mniej niż w 2009 r. i o dwa punkty więcej niż w 2008 r. Udział transakcji zrealizowanych przez inwestorów indywidualnych na rynku akcji za pomocą Internetu wzrósł do rekordowego poziomu 70 proc. Wniosek 1: Zagraniczni inwestorzy patrzą na nas coraz bardziej optymistycznie. Czerpią garściami z prywatyzacji Min. Grada. Indywidualni stracili znacząco udział w rynku handlu akcjami. 2. DERYWATY (opcje, kontrakty...) Inwestorzy indywidualni - w pierwszej połowie 2010 r. odpowiadali oni za 52 proc. wolumenu obrotu na rynku kontraktów terminowych oraz za 58 proc. na rynku opcji. Inwestorzy instytucjonalni nie ulega znaczącej zmianie od 2008 r. i utrzymuje się na poziomie 36-37 proc. na rynku kontraktów oraz 30-32 proc. na rynku opcji. Inwestorzy zagraniczni na rynku kontraktów notuje niewielką tendencję zwyżkową (12 proc. w I poł. 2010 r.). Na rynku opcji udział inwestorów zagranicznych wyniósł 10 proc. tj. bliżej poziomu obserwowanego w latach 2007-2008 r. Wśród brokerów zagranicznych na rynku opcji podobnie jak na rynku kontraktów dominują instytucje z Austrii. Austriaccy inwestorzy są bardziej aktywni na rynku kontraktów terminowych na giełdzie Warszawskiej niż na Wiener Boerse. Wniosek 1: To nie Goldi rządzi na kontraktach na GPW a indywidualni:) wraz z instytucjami w Polsce Wniosek 2: Główny broker to nie UK (Londyn), a Austria. Zatem rządzą struktury prosto z Raiffeisen oraz Erste Wniosek 3: Z powyższych wynika jasno iż mityczny grubas to nie zagranica, a ktoś z PL. Całkiem możliwe iż jeden DM z pozycjami, uwaga uwaga, indywidualnych? 3. NEWCONNECT W pierwszej połowie br. wartość obrotu przewyższyła obroty w całym 2009 r.
Struktura obrotów na alternatywnym rynku akcji GPW pozostaje zdominowana przez inwestorów indywidualnych (92 proc.). Inwestorzy instytucjonalni i zagraniczni wygenerowali odpowiednio 7 proc. i 1 proc. obrotów w pierwszej połowie bieżącego roku.
Wniosek 1: Tutaj karty rozdają indywidualni spekulanci 4. Inne Więcej danych takich jak ilość rachunków w komunikacie.

3 komentarze:

 1. Sądzę, że wniosek 1 do akcji aż tak optymistyczny być nie powinien.
  Dystrybucje mieliśmy ładnych parę miesięcy, możliwe, a raczej pewne, że instytucjonalni zagraniczni wyzbywali się polskich akcji na potęgę, stąd te wysokie obroty (i kilkumiesięczny trend boczny przy szczytach tego odbicia w BESSIE)

  Jeśli chodzi o tem DM z indywidualnymi spekulantami, to chyba BOŚ
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, DM to BOS, maja najwiecej indywidualnych.

  Nie da sie wykluczyc redukcji papierów przez zagranice. JA jednak zakladam ze wiekszosc to byly obroty na prywatyzowanych spolkach a la pzu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak SiP, jeśli chodzi o obroty, to możesz mieć rację - prywatyzowane.

  Jeśli chodzi o BOŚ, to wiem jak gruba forsa tam przechodzi przez DM. Indywidualni, ale z potężną gotówką.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP