06 sierpnia 2010

Jedno z większych kłamstw o kondycji finansowej amerykańskich firm

Jedna z popularnych bzdur, które można obecnie wyczytać w MSM (mass media) jak i usłyszeć od sprzedawców funduszy, wróć, ekspertów w CNBC, to informacja iż firmy spoza sektora finansowego posiadają ogromne, rekordowe zasoby gotówki.
Można to było wyczytać np w Bloomberg, gdzie chwalono nadzwyczajną i zaskakującą siłę korporacyjnego bilansu, jak również w Washington Post, gdzie Fareed Zakaria doniósł iż spółki zakumulowały oszałamiającą kwotę 1,8 biliona $ gotówki, co sprawia iż firmy są w świetnej formie, a bazując na niektórych wskaźnikach, najlepszej od ponad pół wieku. Co ważne, firmy gotówkę mogą przeznaczyć np. na skup własnych akcji, przejęcia, wypłatę dywidendy czy w końcu na inwestycję i rozwój, gdyż pieniądz lubi obrót i zostanie zainwestowany. O ile pierwsza informacja jest prawdziwa (ilość gotówki na kontach korporacji) o tyle prawie NIKT nie zwraca uwagi na zobowiązania firm, które TEŻ są rekordowe. Dane z FED wskazują iż poziomom długu zdecydowanie rośnie, nie spada. Wg niektórych wskaźników, firmy są obecnie zadłużone, wykorzystując przy tym efekt dźwigni finansowej, najbardziej od czasów Wielkiej Depresji. Wg FED, firmy spoza sektora finansowego pożyczyły kolejne 289 mld $ w Q1 2010, co stanowi w sumie dług w wysokości 7.2 bln $, najwyższy w historii. To ponad 1.1 bln $ od Q1 2007, ponad dwa razy więcej niż w latach '90 ubiegłego stulecia. Spłata zobowiązań była przy tym mała i wyniosła w czasach kryzysu finansowego 100 mld $ w Q2 i Q4 2009.

Dane z FED oraz Ministerstwa Handlu wskazują iż dług publiczny firm spoza sektora finansowego stanowi obecnie 50% PKB. To rekord dla okresu po II WŚ. Dla przykładu w 1945 stosunek ten wynosił 20%, a w szczycie bańki w 1980 czy 2005-2006 nie więcej jak 45%.

Ale co tam, Witam w Odrodzeniu (by Tim Geithner)

7 komentarzy:

 1. gratulacje dla bloga. realne i trzezwe spojrzenie na oficjalne zaklamane statystyki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pożyteczna informacja, dobry blog.
  Pozdrawiam.
  Witmike

  OdpowiedzUsuń
 3. serdecznie dziękuję za uwagi dotyczące ortografii

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajnie piszesz.

  Pozdrawiam,
  Dieter

  OdpowiedzUsuń
 5. i ten bardzo dobry:
  http://www.zerohedge.com/article/objective-presentation-americas-1-trillion-cash-hoard

  OdpowiedzUsuń
 6. Mish 1:
  http://globaleconomicanalysis.blogspot.com/2010/10/cash-cow-who-has-cash-who-has-debt-by.html

  Mish 2:
  http://globaleconomicanalysis.blogspot.com/2010/10/cash-cow-who-has-cash-followup.html

  Mish 3:
  http://globaleconomicanalysis.blogspot.com/2010/10/cash-cow-who-has-cash-who-has-debt-by.html

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP