05 sierpnia 2010

Nadchodzi następna recesja w trwającej depresji gospodarczej

Ciekawy raport sierpniowy, zawierający wiele interesujących wykresów, przedstawił GMI.
Dokument:
Zarządzający z GMI twierdzą, iż nadchodzi recesja w trwającej depresji. Motywują to wieloma wykresami, które pokrótce przedstawiłem poniżej. Zacznijmy od korelacji pomiędzy odczytem ISM, indexem sp500. SP500 (SPX) podąża śladami odczytów ISM:
Zmiany roczne:
Zarządzający oczekują spadku ISM do wartości np 42 pkt to przełożyło by się na Sp500 wynoszącym 800 . Wyjaśnienie w dalszej części wpisu. Fundusze (ang. mutual funds) posiadają małą ilości wolnej gotówki tj. zdecydowana ilość środków jest np w akcjach. To przekłada się na małą ilość amunicji do podbicia indeksów: Mamy przy tym zbyt mało niedźwiedzi (różnica między ilością byków a niedźwiedzi), pomimo coraz gorszych fundamentów: Rynki obligacji, np rentowność 10 letnich obligacji amerykańskich, wskazują na spadek ISM do wartości przynajmniej 50: podobnie jak spread pomiędzy 10 latkami a obligacjami z ratingiem BAA: a jak przekłada się ISM na SP500, patrz pierwszy i drugi wykres. Przejdźmy do elementów które sugerują nadchodzące recesję: 1. Ropa - zmiana ceny ropy r/r o 100% daje nam 100% historycznej gwarancji na recesję w ciągu kolejnych 12 miesięcy: takie zachowanie ropy r/r zdaje się wskazywać ISM nawet na poziomie 35 w nadchodzących miesiącach: 2. ECRI - pomimo dyskusji na temat tego wskaźnika, on też wskazuje recesję (jedynie odczyty z np 1966 roku nie wskazywały na nią): 3. Consumer Metrics index wskazuje na -3,8% PKB w końcówce roku dla gospodarki amerykańskiej: 4. Sprzedaż samochodów na osobę w US ciągle pozostaje w obszarze recesyjnym, a odczyt wskaźnika sugeruje ISM na poziomie 35: 5. Wskaźnik University of Michigan Consumer Sentiment index również wskazuje na ISM w okolicy 35 co przekłada się na PKB wynoszącym od -2% do -3%: 6. BDI czyli Baltic Dry Index, spada w bardzo szybkim tempie: a tempo spadku kwartał do kwartału jest, po roku 2008, najszybszym spadkiem w historii: tempo roczne (r/r) jest drugim największym spadkim, równym spadkowi podczas recesji w 2002 roku: 7. Budownictwo na cele mieszkaniowe jest w opłakanym stanie. Dla przykładu ilość rozpoczętych budów znowu spada i jest na poziomach depresyjnych: podobnie spada, jak ceny nowych domów: NAHB (National Association of Home Builders) index wskazuje na ISM w okolicach 43 na początku przyszłego roku: Podsumowując, powoli nadchodzi recesja, jeśli wierzyć odczytom i historycznym zależnościom. Po dowody dla trwającej depresji zapraszam do raportu na stronę 15. EDIT: Raport zawiera i inne ciekawe wykresy na temat np Wielkiej Brytanii czy Węgier, jako źródła kolejnego kryzysu. Jeden z wykresów jest szczególnie piękny i dlatego go też publikuję. Przedstawia zachowanie kursu eurusd w zależności od stosunku wzrostu podaży pieniądza pomiędzy US, a EU. Wskazuje on zdecydowanie niższe poziomy na tym crossie. Na poniższym wykresie jest czeski błąd, zamiast usdeur powinno być eurusd.

9 komentarzy:

 1. Hejka StojeiPatrze
  Świetne opracowanie. Tak trzymać :)

  Pozdrawiam Sagusiek

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne opracowanie. Pisz czesciej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytam Twoje wpisy na różnych blogach i zazdroszćzę żyłki poszukiwacza ciekawych danych z całego świata.ale skąd Ty znajdujesz czas?
  obiecuje wpadać na bloga częściej.
  Ps Wykres ECRI wygląda na decydujęcy chodzi teraz tylko o timing.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brawo SiP, bardzo fajna synteza. Jedna uwaga do wykresu Bull/Bear Index. Problemem dla przyszłości rynku nie jest zbyt mała ilość niedźwiedzi, ale coś przeciwnego - stopniowo rosnąca od stycznia 2010 ilość niedźwiedzi (biała opadająca linia poprowadzona przez szczyty optymizmu). Tworzy się dywergencja z wykresem S&P500, która często poprzedza spadki (czasem o wiele miesięcy).

  Pozdrawiam
  Pawtar

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za fajne wykresiki! Ładnie się to układa. Pzdr Majkos

  OdpowiedzUsuń
 6. @waga,
  Czytam Twoje wpisy na różnych blogach i zazdroszczę żyłki poszukiwacza ciekawych danych z całego świata.ale skąd Ty znajdujesz czas?

  ODP: Dobre pytanie, między "jedynym a drugim". Grunt to dobre źródła i zorganizowanie. Z czasem trochę jednak krucho, mam już z 40 filmów do zobaczenia i z 5 gier, ostatnia, Starcraft II Wingfs of Glory, już zainstalowana;)

  OdpowiedzUsuń
 7. @wszyscy
  Dzięki za miłe słowa, doceniam je.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj SiP podziwiam twoje zaangażowanie.
  jeśli chodzi o filmy to polecam stronke obejrzyjfilm.pl
  Oczywiście będzie Ci potrzebna wolna chwila, ale film "American Gangster" warto obejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 9. @anonimowy
  film znam dobry, ale filmów nie będę oglądał na stronce, wole pliki, szczegolnie MKV tj HD na własnym LCD TV.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP