26 września 2010

Sprawa prawdopodobnie do prokuratury - niejasne ustalenie wskaźników w Rodzina na Swoim dla m.st. Warszawa

Celem wpisu nie jest przybliżenie programu "Rodzina na Swoim", a ukazanie sprawy ustalania wskaźników na podstawie których kwalifikuje się lokal do dofinansowania w ramach programu. W przypadku danych dla Warszawy, sprawa ich ustalenia nadaje się pewnie do prokuratury.
21 września 2010r. ukazało się obwieszczenie Wojewody Mazowieckiego Jacek Kozłowskiego w sprawie ustalenia wysokości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla województwa mazowieckiego oraz m.st. Warszawy dla (tutaj). Innymi słowy, mowa tu o koszcie budowy m2.
Dlaczego wysokość wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych jest ważna? Bo na podstawię iloczynu (mnożenie) średniej arytmetyczne dwóch ostatnich ogłoszonych wartości oraz współczynnika 1,4 ustala się limit ceny w programie RnS dla danego terenu.
Ustalono w okresie od dnia 1 października 2010 do 31 marca 2011, iż wynosi on dla: a) województwa Mazowieckiego (z wyłączeniem m.st. Warszawy): 4136,00 zł b) m.st. Warszawy: 7060,00 zł
Powyższe dane zgodnie z ustawą (z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71 poz. 733 z późń. zm.) art. 2 ust. 1 pkt 12 ustala Wojewoda na podstawie aktualnych danych urzędu statystycznego, opracowanych według powiatów, oraz własnych analiz.
Na stronie bip.mazowieckie.pl czytamy dalej:
Wysokość wskaźnika przeliczeniowego ustalana jest w oparciu o postanowienia art. 2 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. ochronie praw lokatorów oraz wytyczne Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
Podstawą do wyliczenia wysokości wskaźnika przeliczeniowego jest przeciętny w powiecie koszt budowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego określony przez Urząd Statystyczny w Warszawie. Przy ustalaniu wielkości wskaźnika uwzględniany jest wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych dla województwa mazowieckiego na podstawie danych z ostatnich 6 miesięcy.

Należy zaznaczyć iż Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast został zlikwidowany. Co na to dane z NBP i GUS? Zgodnie z danymi NBP , mamy takie oto dane dla Warszawy:
Na przykładzie powyższego wykresu widać wyraźnie (kolor pomarańczowy) gigantyczne zyski deweloperów wynoszących połowę ceny końcowej (IV kwartał 2009, cena ~7000 zł za m2, koszt ~3500 zł za m2).
GUS wskazuje, iż dla II kw 2010 wyniósł 4 433 zł dla m2 (dla Polski), niestety nie posiadam danych dla Warszawy. Na pewno nie jest to jednak 7000 zł za m2.
Jak opracowuje dane GUS? Opis metodologii:
Dane o nakładach poniesionych na budowę nowych budynków mieszkalnych, ich powierzchni użytkowej, liczbie mieszkań (w tym wykańczanych przez przyszłych użytkowników) i ich powierzchni użytkowej, oraz dane o dacie rozpoczęcia i zakończenia budowy budynku i jego lokalizacji przekazywane są przez inwestorów na formularzu o symbolu B-09. Badanie to jest badaniem obowiązkowym.
Zatem inwestorzy w formularzu B-09 informują GUS o kosztach budowy. Formularz - info Formularz B-09 Mamy zatem znaczącą rozbieżność danych, prawdopodobnie celem zakwalifikowania większej ilości mieszkań i domów do programu Rodzina na Swoim.
Jak wynika z danych NBP koszt w Warszawie kształtował się na przestrzeni ostatniego roku nie więcej jak 4000 zł za m2. Mamy trzy możliwości, albo: a) GUS otrzymuje formularze B-09 sfałszowane przez inwestorów (zawyżają koszty) b) ostateczny koszt, w wyniku sfałszowanej analizy, został zmanipulowany przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie c) teoretycznie inne wyjście - dane są prawdziwe. Wg mnie praktycznie niemożliwe.
Dlaczego punkt C nie jest niemożliwy? Polecam poniższe tabelkę jak omawiany koszt odtworzenia kształtował się w ostatnim czasie Widać imponujący skok, pomiędzy 7060 a ostatnią liczbą 5912 tj w przybliżeniu wzrost o 19%. Warto mieć również na uwadze dane przedstawione przez NBP , GUS i ukazane w tym wpisie. Zatem, (5912+7060)/2*1,4 = 9080,40 zł. Tyle wyniesie zapewne nowy limit ceny w programie Rodzina na Swoim dla m.st. Warszawa od IV 2010. A jak współczynnik kształtował się wcześniej? Obecnie jest 8013,88 zł/m2, wzrost z 7699,58 zł/m2, a dwa lata temu było 6691,75 zł/m2 itd. źródło
Nie tylko ja jest zbulwersowany całą sprawą, ale również użytkownik genowefiusz z forum Developerzy Warszawa, skierował pismo w formie elektronicznej do GUS o następującej treści:
=======
W oparciu o Ustawę z dnia 6 września 2001r o dostępie do informacji publicznej proszę o udzielenie informacji o podawanym przez GUS koszcie budowy 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W szczególności chciałbym spytać o to: 1. W jaki sposób GUS weryfikuje prawdziwość podawanych przez przedsiębiorców danych o koszcie budowy mieszkań w m. st. Warszawa. Jeśli elementem procesu weryfikacji są kontrole u przedsiębiorcy, proszę o informację ile takich kontroli miało miejsce w roku 2009. 2. Ile w roku 2009 ujawniono przypadków podawania przez przedsiębiorców fałszywych danych o koszcie budowy mieszkań w m. st. Warszawa i ile wyniosła suma nałożonych w związku z tym kar, czy miały miejsce jakieś wyroki skazujące na karę więzienia. Pragnę zaznaczyć, że w świetle wyroku WSA - II SAB/Wa 57/09 (orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A77D7724BB), wniosek ten mam prawo skierować anonimowo poprzez pocztę elektroniczną. Informacje publiczną, o której udzielenie wnioskuję, proszę dostarczyć pocztą elektroniczną na adres genowefiusz@gazeta.pl z poważaniem genowefiusz
Jednak wg mojej wiedzy GUS nie weryfikuje danych, stąd pewnie jedno ze źródeł problemu. Dlatego też skierowałem pismo do Wydział Infrastruktury i Środowiska - WIŚ (winfrastruktury@mazowieckie.pl), który publikuje "Wskaźnik przeliczeniowy do wartości odtworzeniowej budynków mieszkalnych.
Pismo:
Witam serdecznie, W oparciu o ustawę z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. 2001 nr 112 poz. 1198), proszę o udzielenie informacji o podawanym przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki / Wydział Instrastruktury i Środowiska wskaźniku przeliczeniowym do wartości odtworzeniowej budynków mieszkalnych. Zgodnie z Obwieszczenie Wojewody Mazowieckiego z dnia 21 września 2010 r. w sprawie ustalenia wysokości wskaźnika przeliczeniowego wyniósł on dla m.st. Warszawa 7060 zł. W szczególności chciałbym: 1. Spytać o to w jaki sposób i na podstawie jakich danych uzyskano omawianą kwotę? 2. Uzyskać analizę, w tym jej główne założenia i dane źródłowe, w jaki sposób uzyskano omawianą kwotę. Pragnę zaznaczyć, że w świetle wyroku WSA - II SAB/Wa 57/09 (orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A77D7724BB), wniosek ten mam prawo skierować anonimowo poprzez pocztę elektroniczną. Informacje publiczną, o której udzielenie wnioskuję, proszę dostarczyć pocztą elektroniczną na adres stoje.i.patrze@gmail.com z poważaniem StojeiPatrze (SiP) P.S. Swój wniosek skierowałem również przez system elektronicznej skrzynki podawczej.

28 komentarzy:

 1. Ten sk*yn wojewoda coś namotał, pewnie celowo, ewentualnie może to jakaś pomyłka (wąąąątpię). Oczywiście że koszty nie skoczyły w jeden kwartał o 20%, śledzę ten rynek i zupełnie nic szczególnego się nie dzieje w cenach materiałów i robocizny, ziemi zresztą też (tu jest raczej nawet spadek w Waw i okolicach).

  OdpowiedzUsuń
 2. wow nie spodziewałem się, że wątek który rozpocząłem na Developerzy Warszawa (jako gonzo) przełoży się na szereg zapytań do urzędasów - oczywiste, że ktoś to kręci lody

  podziękowania dla Adama Dudy za jego wpis zawierający dane z raportu NBP

  OdpowiedzUsuń
 3. ten program wogóle powinien zniknąć a nie trzymać cenową banię na nieruchomościach. Jedna wielka mafia nic wiecej. Zreszta poziom 9 tyś dla Warszawy ? a co za wszelką cene chcecie pokazać , ze nie ma mowy i trzeba brać za więcej ? Lody to kręca obie strony. 7 tysięcy powinno być własnie i stopniowo schodzić w dół. Dobrze , ze program wygasa w 2012.

  OdpowiedzUsuń
 4. Złodzieje developerzy bardzo dobrze wiedzą i czują, że eldorado już się kończy, więc kombinują jak mogą, aby jeszcze kilku gołodupców złapać na kredycik, a idiotów niestety nadal nie brakuje...

  Warto by tym tematem zainteresować jakieś media..., choć niektóre są na pasku developerskich mend, więc łatwo nie będzie.

  OdpowiedzUsuń
 5. @anonimowy
  wysłałem tą informację z linkiem też do wpisu na tym blogu do wielu redakcji w tym do RP, GW, wprost, RMF FM, RadioZet, TVN24 jak również do konkretnych osób (Marek Wielgo czy Grażyna Błaszczak)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cały program RnS to jawne okradanie budżetu. Pilnowanie, napompowanej przez kapitał zagraniczny bańki na cenach nieruchomości. Lobby developerskie oraz wszystkie firmy doradcze żyjące z prowizji to podmioty, którym zależy na utrzymaniu ceny mieszkań na obecnym poziomie. W przypadku m.in. LC Corp. p.Czarneckiego to bardzo dobrze działająca machina: HomeBroker - przez ostatnie miesiące ustami osławionej p. Oli Szarek, a ostatnio p.Kasi Siwek (na TVNCNBC są wypowiedzi p. Kasi w formie wideo - polecam - p. Kasia na wizji wije się jak wąż, nie potrafi/nie chce odpowiadać na pytania wprost, do każdego zdania dorabia infantylną ideologię - naprawdę kabaret)został wykreowany na Narodową Wyrocznie ds. Nieruchomiści. W mediach p.Siwek jest dosłownie wszędzie cytowana i nie ma kompletnie żadnej alternatywy :( - podejrzewam, że zdecydowana większość osób w PL, opinie p.Siwek, traktuje bezkrytycznie jako prawdziwe (głównie w mediach gdzie nie można dodać komentarza) - w ten sposób kreowana jest kłamliwa rzeczywistość. HB bardzo mocno pilnuje rynku wtórnego i swoich marży - jako głównie pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Kupując nowe mieszkanie klient, udaje się do OpenFinance - tam otrzymuje w jednym miejscu ofertę z kilku banków, a podejrzewam, że zawsze jedną z lepszych ma Getin... i tak można ciągnąć profity z 3 podmiotów.

  Pojawiło się przez ostatnie kilkanaście miesięcy kilka artykułów o tym ile można kupić m2 mieszkania w Polsce za przeciętne wynagrodzenie w danym rejonie a ile w starej EU.
  Otwarcie przyznaje się, że w PL ten stosunek jest "chory".
  Nie mówi się dlaczego tak jest i jakie podmioty, jakimi środkami niedopuszczają do zmiany na lepsze.

  Dla pokazania prawdy, kluczowe jest tutaj odniesienie do raportu NBP - ponieważ jest to bardzo wiarygodne źródło i wielu osobom może przemówić do rozumu - głównie ten pomarańczowy pasek na wykresie...
  W mediach albo nie mówi się o zyskach deweloperów, albo zaciemnia się dane: "maksymalnie 30% - co prawda więcej jak w starej EU - gdzie 20% to baaardzo dobry interes - ale w Polsce developerzy ponoszą większe ryzyko związane z prowadzeniem działalności" - oczywiście jak pokazują dane NBP są to bzdury

  Ja osobiście za każdym razem jak znowu zobaczę kolejną wypocinę HB, OF, Reas, GF, redN - w tonie: RnS jest dla Ciebie wybawnieniem, oraz inne z cyklu: TO JEST NAJLEPSZY CZAS NA ZAKUP MIESZKANIA!, będę wrzucał odnośnik do tego bloga, niech ludzie w komentarzach chociaż przeczytają co się dzieje!!!

  Będę również kibicował próbą zainteresowania wprost nasze media, sprawą podniesienia limitów...

  OdpowiedzUsuń
 7. RnS jest świetna dla konkubinatu. Jeżeli mają dwójkę dzieci to każdy z nich może na jedno wziąć sobie kredyt RnS :)

  OdpowiedzUsuń
 8. i sprawa obnizki z 1.4 na 1.3 zalatwiona :/

  OdpowiedzUsuń
 9. Zamiast jeść małą łyżką, lepiej napchać się na maksa od razu. Całe szczęście chciwość Was zgubi już niebawem, i zanim koryto znowu się napełni minie dużo czasu. Ciekawe, które publiczne medium jako pierwsze nawiąże do tematu liczymy czas od poniedziałku...

  OdpowiedzUsuń
 10. Portale już:
  http://banki.wp.pl/kat,121316,title,Kosztowny-blad-w-programie-Rodzina-na-Swoim,wid,12705102,wiadomosc.html
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Kosztowny-blad-w-programie-Rodzina-na-Swoim-2216036.html
  http://www.open.pl/news/kosztowny_blad_w_programie_rodzina_na_swoim.html

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedy Polacy w końcu zrozumieja, że są tylko pioneczkami w rękach deweloperów, bankowców i innych "doratcuf" finansowych? Sam wolałbym mieszkać kątem u rodziców i teściów niż pakować się w kredyt pożerający prawie całą moją pensję na całe życie.

  Na reklamę i nagonkę medialną jestem uodporniony. Nie mam "odbiornika radiowo - telewizyjnego". Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak z jednej strony państwo "dotuje" własne M dla swoich obywateli ustalając kwotę maksymalną w okolicach 9000 PLN/m2 a z drugie strony buduje czynszówkę na warszawskiej Woli płacąc około 2700 pln/ za 1m2 mieszkania (http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,7238970,Wola__300_rodzin_dostanie_mieszkania_komunalne.html).
  Oczywiście można powiedzieć, że gmina "dała" ziemię (maks 700PLN/m2 w cenie 1m2 mieszkania - wykres 32/raport NBP) oraz to że materiały mogą być gorsze niż te używane przez komercyjnych deweloperów.
  Podsumowując, na warszawskiej Woli można budować w cenie 3500 PLN/m2 (łącznie z ziemią, robocizną, materiałami).
  A tutaj limit 9000. Widać, że wałek to jest! Ten program powinien być nazwany:
  "Deweloper na Naszym" ,ewentualnie:
  "Bankier na Naszym". Pozdrawiam myślących,
  suicideispainless2

  OdpowiedzUsuń
 13. WP
  Bankier
  Open :-D:-D

  Bardzo, bardzo dobrze,...ale
  SiP czy wysłałeś swoją wiadomość do Onet.PL, Money.pl i Interia.pl bardzo mnie ciekawi, czy zostanie to opublikowane na tych portalach. Onet bądź co bądź raczej największy w PL, a w Money i Interia, od wielu miesięcy nie zauważyłem żadnego negatywnego/krytycznego artykułu nt. nieruchomości - tylko i wyłącznie naganianie - to będzie dla nich test

  Dyskusja na Onet.pl w komentarzach, może przebić 1000wpisów, chyba, że artukuł zostanie szybko "zakopany" z pierszej strony pod inne...

  OdpowiedzUsuń
 14. ...dobra Interia pokazała swoje oblicze, ustami HomeBroker...TAKIEJ BEZCZELNOŚCI W OKRADANIU OBYWATELI w PL, TO CHYBA NIE BYŁO NIGDY!!!

  http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/kolosalna-zmiana-limitow-w-rns,1536069

  Jak to jest, że HomeBroker pieje, o korzystniejszych limitach, a OpenFinance pisze o kosztownym błędzie, CZY WY TAM W LC MACIE Schizofrenie!?

  OdpowiedzUsuń
 15. Brawo SiP!!!!!!!

  Dzięki Twojej inicjatywie temat się przebił do mediów mainstreamowych!

  Może ktoś dzięki tej informacji dwa razy się zastanowi zanim zostanie zapakowany do klatki p.t. "nowoczesny niewolnik bankowy w otwartej celi 35m2"

  Jeszcze raz Gratulacje!!!

  OdpowiedzUsuń
 16. http://biznes.onet.pl/kosztowny-blad-w-programie-rodzina-na-swoim,36941,3703639,1,analizy-detal

  onet już to opublikował.

  szacunek dla autora notki za to!

  OdpowiedzUsuń
 17. StojeiPatrzę

  Kawał dobrej roboty nawet kosztem tego że nie wiem teraz kiedy zasysanie obligów jest ;). Szacunek bo nie wiem jak to wszystko ogarniasz

  Pozdrawiam Sagusiek

  OdpowiedzUsuń
 18. dobra robota... być może kamień milowy pod spadek cen. Wydaje mi się że dobrym pomysłem byłoby napisanie pisma przedstawiającego obecną sytuację na polskim rynku nieruchomości w porównaniu do innych i wykazaniu w nim marż developerów konserwowanych Programem RnS. Można by to skierować do wszystkich mediów, instytucji, posłów itp. Gwarancji żadnej nie ma ale być może byłby to jakiś zalążek do społecznej dyskusji w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Problem programu Bank na swoim Deweloper na swoim polega na tym, że został wprowadzony przez PiS. PO robi na nim wałki, ale opozycja (PiS) tego głośno nie skrytykuje, bo rząd dość łatwo odbije piłeczkę...

  OdpowiedzUsuń
 20. popieram ręcami i nogami. mam nadzieję, że to da komuś do myślenia - chociaż jak to mówią nadziej umiera ostatnia. GRATULUJĘ ODWAGI I CHĘCI POŚWIĘCENIA SWOJEGO CZASU DLA TEJ SPRAWY

  OdpowiedzUsuń
 21. na Onet.pl pod artykułem, w 99% same nieprzychylne komentarze - nic w tym dziwnego, ale ich ilość ok. 50 to już jakiś wałek...

  mojego komentarza nie opublikowano (w miarę krótki, acz treściwy, oczywiście bez wulgaryzmów)

  Zadziałały mocne filtry wyrażania swojej oponii -CENZURA

  Dla porównania ten (również drażliwy temat dot. nieruchomości) na chwilę obecną ma grubo ponad 700 komentarzy:
  http://biznes.onet.pl/380-tys-polakow-tkwi-w-walutowej-pulapce,18493,3704521,3030295,52,1,news-detal

  OdpowiedzUsuń
 22. cenzura-a fe śmierdziuchu:(

  OdpowiedzUsuń
 23. cóż na głownych portalach zawsze cenzurowali:(

  OdpowiedzUsuń
 24. ok wszyscy wściekli to dlaczego nie złożycie zawadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niech się prokuratura tym zajmie w końcu po to jest

  OdpowiedzUsuń
 25. Proponuję zmianę nazwy progrmau na "Rodzina Mafijna (=banki+developerka) na Naszym"

  OdpowiedzUsuń
 26. @Anonimowy pisze...
  " ok wszyscy wściekli to dlaczego nie złożycie zawadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niech się prokuratura tym zajmie w końcu po to jest"

  Najpierw wolę się upewnić co i jak. Czekam na dane źródłowe z GUS. Potem można działać.

  @Anonimowy pisze...
  " Proponuję zmianę nazwy progrmau na "Rodzina Mafijna (=banki+developerka) na Naszym""

  A ja proponuję nazwę "GUS na Twoim"

  OdpowiedzUsuń
 27. sa juz limity na I kwartał 2011 www.rodzinanaswoim.pl niestety dla mazowsza pozostaly na tym samym poziomie ...

  OdpowiedzUsuń
 28. Limity:
  http://www.rodzinanaswoim.pl/cms/zalaczone_pliki/Limity%20Rodzina%20na%20swoim%20na%20I%20kwarta%C5%82%202011.jpg

  wysokie, bo nie zmieniono programu....

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP