02 października 2010

prof. Krzysztof Rybiński - Kto posprząta po Platformie?

W weekendowym dodatku Plus Minus gazety Rzeczpospolita, ukazał się interesujący wywiad z prof. Krzysztofem Rybińskim, byłym wiceprezesem NBP. Poruszono szereg tematów w tym: a) zadłużanie się kraju b) brak reform c) potrzeby zmian d) tragedii jaka nam grozi w przypadku dalszego chocholego tańca czyli "nicnierobienia". Zachęcam do zapoznania się z całością artykułu poniżej. Pamiętaj - jeśli Ci się podoba, kup go, wspieraj twórców.

8 komentarzy:

 1. Podoba mi się Twój blog i chętnie go czytam, ale uważaj na prawa autorskie(chyba, że masz zgodę).
  Pozdrawiam ElC

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak blog jest super :D
  A swoją drogą prof. Rybiński znakomicie obnaża nieudolność rządzących. Najgorsze jest jednak to iż alternatyw z prawa i lewa brak, same miernoty.
  dramat...

  OdpowiedzUsuń
 3. @anonimowy
  uważam z prawami autorskimi ale dokument opublikował niejaki "max" na scribd:
  http://www.youtube.com/watch?v=OwD4gA7F_qk

  OdpowiedzUsuń
 4. Rybiński twierdzi, że "na polityka jest zbyt szczery", jednak nie przeszkadza mu to prowadzić taniej demagogii. Koszt obsługi długu Gierka jako procent PKB był nieporównywalnie większy niż obecnego zadłużenia Polski.
  Poza tym wszyscy chcielibyśmy, żeby było tak jak profesor mówi - nowoczesne, oszczędne i mądrze rządzone państwo. Problem w tym, że mówiących jest dużo, a robiącego żadnego.

  OdpowiedzUsuń
 5. @bengal

  Znam Profesora i pozwala mi to stwierdzić że to co napisałeś jest nieprawdą. Zresztą to nie tylko moja opinia, przeczytaj to:
  http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,8388327,Podziwiam_odwage_Rybinskiego__Ma_racje.html

  a zrozumiesz iż Pan Krzysztof doskonale zdaje sprawę sobie z podanych argumentów. On WIE ŻE LICZY SIĘ KRZYCZĄCY NAGŁÓWEK. Jak inaczej ludzie zwrócą uwagę na tak nudny temat dla kowalskiego jak dług finansó publicznych skoro w telewizji kolejny odcinek Gwiazdy robią l$@^?

  On zdaje sobie z tego sprawę, gratulacje dla jego pomysłowości. Znajdź mi drugiego albo najlepiej kilku ekonomistów którzy, pomimo ogromnej wiedzy i racji, przebijają się do kowalskiego? Ostatnio tylko Pan Balcerowicz ze swoim licznikiem, nikt inny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Prof.Rybiński robi bardzo dobrą robotę. Mało kto przed nim zwracał publicznie uwagę na fakt, że obecnej sytuacji jest winna niekompetencja władz i fatalna organizacja państwa, a nie to czy władza jest lewicowa czy prawicowa. Tak jak pisał Milton Friedman, rządzi po prostu biurokracja na stałe zatrudniona w sejmie czy rządzie, ona pisze ustawy pod swoje interesy. Politycy zmieniają się, nie znają przedmiotu, są niekompetentni, nie chce im się itd.
  Pozdrowienia Mergiel

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie można moim zdaniem porównywać PKB PRL i RP i na tej podstawie wyciągać jakieś wnioski w stosunku do zadłużenia. Chętniej bym przeczytał coś na temat co za te pieniądze zostało zrobione? Gierek wybudował przynajmniej Port Północny, działały stocznie, Cegielski itd. A obecnie nie dość, że sprzedano dużo majątku państwowego i otrzymaliśmy bezzwrotną pomoc z UE i długi rosną, to i tak nie widać nic konkretnego, autostrad tyle co kot napłakał, gazoportu nie ma, a co roku Owsiak zbiera pieniądze na państwową ochronę zdrowia Jeszcze gorzej wypada obecna RP gdy się ją porówna do przedwojennego 20-lecia. Teraz nie musieliśmy walczyć z powszechnym analfabetyzmem czy też z sowiecką agresją, a wystarczy porównać Centralny Okręg Przemysłowy, czy też Gdynię ze skalą obecnych "osiągnięć". Warto jeszcze dodać, że wtedy były społeczne zbiórki pieniędzy na ckm-y i tankietki, a nie respiratory, bo istniało trwałe zagrożenie fizyczną agresją ze strony sąsiadów.
  Ty też SIP robisz dobrą robotę. Staram się propagować Twój blog wśród znajomych.
  Pozdrowienia Mergiel

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam i dziękuję za super wywiad z Panem profesorem. Może jednak zmieniłby Pan swoje plany, startował w tegorocznych wyborach z szansą zostania premierem. Bo jest Pan naprawdę mądrym, dobrym ekonomistą i człowiekiem - a swoją szczerością zdobywałby Pan rzesze nowych zwolenników. I Pańskie reformy bardzo łatwo byśmy "przełknęli", i dług publiczny by się zmniejszył - i w Polsce byłby prawdziwy dobrobyt. Szkoda Pańskiego talentu. Gorąco Pana pozdrawiam. Obserwująca Pańskie wypowiedzi w TV - uważna sympatyczka Bogusława.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP