07 października 2010

Rosnące ceny żywności - odcinek 2

Kolejny odcinek o rosnących cenach żywności. Były ziemniaki, teraz zboże. Resort rolnictwa: w tym roku zbiory zbóż na poziomie 26 mln ton
07.10. Warszawa (PAP) - Zbiory zbóż wyniosą w tym roku około 26 mln ton - szacuje resort rolnictwa. Jakość ziarna jest gorsza niż w ubiegłym roku, a jego ceny nawet o 80-100 proc. wyższe - poinformował w czwartek wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak. Według GUS, zbiory zbóż w 2009 r. wyniosły 29,7 mln ton (wraz z kukurydzą) i były o 7,2 proc. wyższe niż w 2008 r. W połowie października 2009 r. pszenica konsumpcyjna w skupie kosztowała ok. 475 zł za tonę, a paszowa - ok. 450 zł/t. Zdaniem Ławniczaka, na wysokość zbiorów zbóż wpływ miała niekorzystna pogoda. Jeszcze do tej pory nie wszędzie zebrano zboże z pól - takie przypadki są np. na Opolszczyźnie czy Dolnym Śląsku, w województwach lubuskim czy zachodniopomorskim - powiedział Ławniczak podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa. Podkreślił, że takie zboże nie nadaje się już nawet na paszę. [...] Zdaniem Ławniczaka, należy się spodziewać, że do końca listopada ceny ziarna w naszym kraju powinny utrzymać się na podobnym poziomie, jak obecnie. Pszenica konsumpcyjna kosztuje 800-820 zł za tonę, paszowa - 650-750/t. Za żyto paszowe trzeba zapłacić 500 zł za tonę, "chlebowe" kosztuje 600-650 zł/t, a jęczmień paszowy 500-550 zł/t. "Ceny są dosyć wysokie" - ocenił. [..] Przypomniał, że według szacunków niższe zbiory zbóż są w UE, a także w Rosji i na Ukrainie. Największe perturbacje spowodowała sytuacja na rynku rosyjskim. Kraj ten zablokował eksport ziarna, co spowodowało wzrost cen zbóż. Ławniczak poinformował, że do końca listopada Komisja Europejska prawdopodobnie podejmie decyzję, by przeznaczyć w całej Unii do sprzedaży z magazynów interwencyjnych ok. 3 mln ton zbóż, co powinno zatrzymać wzrost cen.(PAP)
PAP

4 komentarze:

 1. Hiszpania - zboże droższe
  http://stooq.pl/n/?f=369480&c=1&p=4+18+22

  OdpowiedzUsuń
 2. Zboża nie zebrane, bo leżą i nie można było inaczej niż zrobić to ręcznie. Kto ma to zrobić i kogo na to stać ?
  Proponuję byś zainteresował się także rynkiem mięsnym. Po cenach prosiąt (bardzo niskie) widać, że "górek mięsnych" raczej nie będzie.
  Rolnicy mimo, że zboża paszowe wyższe nie mogą jednak liczyć na wyższe ceny żywca.
  Cały zysk spija przetwórca i handel.
  Zbiory słabe, koszty rosną, a zysków nie widać, gdyż monopol ma się dobrze.
  Na wsiach będzie coraz gorzej, czeka bieda.
  LJ3

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam zaprzyjaźnionego sadownika. W zeszłym roku sprzedawał wiśnie po 1 - 1,50 zł. W tym roku po 3 zł. Twierdził, że jego tegoroczne zbiory stanowią ok. 30% ubiegłorocznych.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP