09 października 2010

Rosnące ceny żywności - odcinek 3

W dzisiejszej Rzeczpospolitej jest art: Piwo będzie droższe?
Niewykluczone, że w 2011 r. browary będą musiały podnieść ceny. Czekają je bowiem wyższy VAT i zmagania ze skutkami drożejących surowców

– Na europejskim rynku jęczmień z tegorocznych żniw jest o ok. 70 proc. droższy niż rok temu. O tyle samo wyższe są także ceny słodu, którego jest on głównym surowcem – mówi ”Rz” Marcin Siemion, prezes Danish Malting Group Polska, czołowego producenta słodu w kraju.

Zdaniem Andrzeja Olkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich, przyczyną zwyżki nie jest nieurodzaj. Główny powód to spekulacyjne transakcje na rynku pszenicy, które mają wpływy na to, co dzieje się z cenami jęczmienia.

W górę idą nie tylko ceny podstawowego składnika piwa. W ciągu roku o 20 – 40 proc. wzrosły ceny papieru, z którego produkowane są m.in. etykiety. A o prawie 50 proc. zdrożało aluminium wykorzystywane do wytwarzania puszek.

więcej na rp.pl

Panowie z USA, FED, Szanowny Ben Shalom Bernanke drukujcie, mało mało mało!

5 komentarzy:

 1. Za to jak chmiel podrozeje, to bez wplywu na ceny naszych piw. Wedlugo ostatnich kontroli 25% piw zamiast chmielu ma sproszkowana zolc wolowa, ktora nadaje goryczke i zolty wyglad.

  podtworca

  OdpowiedzUsuń
 2. włąsnie ile chmielu w piwie. Niestety dzisiejsza żywność jest coraz bardziej syntetyczna a producenci coraz bardziej oszukują. Mozna rozmawiać o tym ile cukru w cukrze, czy konkretnego mięsa w wędlinie.

  Polecam każdemu zobaczyć ten film. Dla mnie MUST SEE:
  link do tematu o filmie food

  OdpowiedzUsuń
 3. Syntetyczna żywność, syntetyczne społeczeństwa i syntetyczne ich głowy. Niestety wszystko wskazuje na to, że i Polska i Świat w tym chocholim tańcu dobrną chyba do jakiejś większej zawieruchy niestety typu wojennego. Zadłużeni na ileś tam pokoleń do przodu nie myślą jak to będzie z ich wnukami i prawnukami. Oni muszą mieć coraz bardziej wypasione samochody, coraz większe domy i coraz lepsze kochanki. Wyścig szczurów i nieprzerwana rządza panowania nad innymi. To jest ta cała wolność w kapitaliźmie i wolnym rynku. Jest jej tyle co cukru w cukrze za komuny.

  Zapraszam też na moje refleksje walutowe:
  http://darmowesygnalyforex.blogspot.com/2010/10/ostatnie-konwulsje-na-gorce.html

  Pozdrawiam SiP i czytujących tego zacnego bloga;)

  OdpowiedzUsuń
 4. tak, ten świat zmierza w złym kierunku... ;/

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam,
  jak zawsze ciekawy wpis. Blogowanie staje się popularne, więc zapraszam do zapoznania się z moimi przemyśleniami :)
  http://pablo.analiza-gieldowa.pl/analizy/404/czyzby_szczyt_byl_juz_za_nami.html

  A teraz czas skorzystać z promieni słońca i na rower!
  pzdr

  pablo

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP