12 października 2010

Sprawa RnS - UKOiK, GUS, MUW i inne rzeczy

Na chwilę obecną, z braku czasu, publikuję trzy odpowiedzi jakie uzyskałem z UKOiK, GUS oraz MUW (patrz na dole wpisu). Postaram się w najbliższym czasie skomentować: a) załączone we wpisie pisma b) wpis Marka Wielgo (Nie warto gorączkować się RnS) z którym kompletnie się nie zgadzam c) propozycji Min. Inf. na temat zmian w programie RnS od 1 stycznia 2011 (pisma z 8 października 2010) - patrz pisma na dole tego wpisu d) raport Banku Gospodarstwa Krajowego w którym zaleca likwidację, zmiany w RnS i wskazuje patologie (np iż 80% korzyści w ramach programu trafia do banków komercyjnych, o czym pisałem wcześniej) Na chwilę obecną założyłem forum dyskusyjne Sprawarns na google groups. Forum nie jest publiczne i wymaga rejestracji. Niestety należy posiadać konto google (np gmail)
Link do forum (klik) Pisma: MUW - odpowiedź w sprawie wyliczenia kosztów robocizny DPR UKOIK - odpowiedź GUS - sprawa rodzina na swoim
Poniżej wklejam propozycje Min.Inf w sprawie zmian w programie RnS od 1 stycznia 2011. Dodam tylko iż główne założenia to: 1. obniżenie wskaźnika z 1.4 do 1.3 2. Rynek wtórny nie klasyfikuje się do programu od 1 stycznia 2011 3. Single od 1 stycznia 2011 do końca programu tj do 31 grudnia 2012 mają prawo skorzystać z programu RnS(!). Wiek singla max 35 lat, powierzchnia do której dopłacamy to 30m2, a mieszkanie nie większe jak 50m2. 4. Dawne miasta wojewódzkie np Radom, czy gminy w obrzeżach miast wojewódzkich (np Pruszkow) dostaną limity z miasta wojewódzkiego(!).
Dwa doki poniżej (pismo przewodnie oraz sam dokument) Założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania - p... Założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin- w nabywaniu własnego mieszkania - ...

8 komentarzy:

 1. Mam pytanie a propo pisma przewodniego do zmian w programi RNS.

  2gi akapit:
  [...]Projekt założeń był już wielokrotnie przedmiotem prac w ramach Zespołu roboczego ds. monitorowania zadań wynikających z Planu Stabilności i Rozwoju oraz uzgodnień dokonanych na forum Zespołu między Ministrem Finansów i Ministrem Infrastruktury.
  Zaproponowane w nim zmiany nie wymagają skomplikowanych procedur legislacyjnych, a dotrzymanie terminów wejścia w życie zmian zaproponowanych w projekcie założeń wymagałoby skrócenia i przyspieczenia procesu legislacyjnego.[...]

  To oznacza, że co? Że nie ma możliwości wprowadzenia zmian tak aby były gotowe na 1 stycznia 2011?!

  Pozdrawiam,
  Śmietana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten akapit uzasadniał jedynie zaprzestanie prac nad projektem założeń i skierowanie projektu ustawy pod obrady RM.

  OdpowiedzUsuń
 3. struktura ceny m2 w Warszawie
  http://c.wrzuta.pl/wi18141/2895fd2c0013631a4cb586a7/0/strukturaceny%32%30%31%30

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak sie wlasnie robi lody. Zauwazyliscie, ze lobby PZFD w MI rzutem na tasme przeforsowalo wczesniejsze od pierwotnie zakladanego termin odciecia rynku wtornego od doplat? I nikt nie moze sie do niczego przychrzanic bo pomysl zostal wyrwany z kontekstu opinii MF. :) Majstersztyk. Dla niezorientowanych - cala te nowelizacje w 90% napisali wlasnie deweloperzy. Jak kto nie wierzy to radze pogooglac za "postulatami" PZFD z przelomu 2008/2009.

  OdpowiedzUsuń
 5. co do skuteczności lobby deweloperskiego w MI nie ma najmnijeszych wątpliwości - poczytajcie o pracach nad projektem ustawy o ochronie nabywcy w umowach deweloperskich - był to projekt próbujący ucywilizować to całe bagno i nałożyć na dewów kaganiec, mały ale jednak i co ? i nic PZFD działa baaaaaaaaaaardzo skutecznie. doszło nawet do tego, że Trybunał Konstytucyjny się na ten temat wypowiedział (TK S 3/10 z 2.08.2010) - tylko, że ani wcześniej (pis) ani obecnie (PO) nie ma siły na to lobby

  OdpowiedzUsuń
 6. Zobaczymy co dalej, koleżanka dostała odpowiedź na naszego maila w sprawie RnS od szefa gabinetu politycznego Ministra Finansów Pana Marka Radzikowskiego, że cytuję: "Bardzo Pani dziękuję za wiadomości w tej sprawie. Podzielam Pani obawy w tym zakresie. Całej sprawie już się przyglądamy." Miejmy więc nadzieję, że MF odpowiednio naciśnie i w końcu dojdzie do likwidacji tego absurdu.

  Postaram się dzisiaj bądź jutro opisać pisma jakie otrzymałem od GUS.

  OdpowiedzUsuń
 7. MF może sobie pogwizdać. Przecież w piśmie przekazującym była jasna sugestia żeby zaprzestać wszelkich ustaleń międzyresortowych.

  OdpowiedzUsuń
 8. @anonimowy,
  no wlasnie. powoływali sie przy tym na wczesniejsze konsultacje i ustalenia. proponuja w ogole juz nie dyskutowac nad projektem by zdarzyc z nim na styczen 2011.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP