01 października 2010

Sprzedawczyki z FED czyli 75k USD za info

Reuters opublikował specjalny raport (tutaj) w którym prezentuje wyciek danych z FED. Były członek FED Larry Meyer brał jedyne 75k USD za informacje, które rynek oficjalnie by poznał z 3 tygodniowym opóźnieniem. Dane dotyczyły polityki FED w sprawie skupu MBS i opisywały przyczyny i działania FED (minutki z FOMC i nie tylko) Raport wyraźnie pokazuje, dlaczego wielkie banki inwestycyjne są dochodowe - po prostu mają informacje wcześniej niż pozostała część rynku. Wiele osób twierdzi że takie podmioty jak Goldman Sachs czy Morgan Stanley zarabiają ogrom pieniędzy ze względu na świetne działy analityczne. Dla osób będących w temacie, takie rozumowanie jest śmieszne. Wystarczy bowiem prześledzić np rekomendacje GS na rok 2010 by zobaczyć że są one nie dość że nic nie warte to można na nich dużo stracić. Innymi mylą się jak zwykły szary inwestor. Zatem gdyby duzi gracze nie posiadali nieformalnej i formalnej sieci kontaktów, zbankrutowali by pewnie szybciej jak zwykły Kowalski na rynku FX. Ciekawe po ile chodzą raporty ISM....

3 komentarze:

 1. Ale to wiadomo że to niemoty mają dostęp do najnowszego oprogramowania do dymaniama luczkich i dostęp do danych zawsze tak było.
  Gratuluje dorobiłeś się bloga.Ja nie mogę mieć
  bloga bo by mnie zamkneli.
  Dzidzia

  OdpowiedzUsuń
 2. @Dzidzia

  mi brat powiedział że w PRL by mnie już zamknęli ;) a żona twierdzi że to niebezpieczne obecnie (prowadzenie bloga).
  Nie mniej zachęcam, prostować kłamstwa i ukazywać jak jest naprawdę. Np w sprawie najnowszego oprogramowania, masz pewnie na myśli HFT (high frequency trading) - o tym tez szykuje art, jak to włądze GPW pozwolą na okradanie inwestorów.

  OdpowiedzUsuń
 3. No z GPW w naszej bananowej republice wkrótce pochulają Goldmany i Morgany. Po instalacji systemu z NYSE będziemy "kompatybilni" ze światowym standardem. Czyli po porstu podłączą do sieci swoje komputerki które będą robić u nas to co zrobiły za oceanem.

  Czytałem kiedyś że np Goldman nie miał dnia w którym by był stratny na HFT od kilku lat a zysk dzienny z takiej operacji to miliony dolarów. Więc skoro oni i inni duzi gracze tylko zarabiają to kto traci? Odpowiedź jest prosta - wszyscy inni. I jak nie dziś to za rok lub dalej.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP