04 listopada 2010

Cytat dnia - Ben Shalom Bernake

Wczoraj wieczorem (czasu amerykańskiego) ukazał się artykuł w Washington Post (taka gazeta typowo urzędnicza, w której politycy, i inni oficjele publikują swoje credo, kurs polityczny, wizje) Szamana Bernake. Polecam przeczytać całość, facet nieźle bredzi jak dla mnie. Gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości po co jest oficjalnie QE2 to mamy odpowiedź z ust Szamana: [..] Stock prices rose and long-term interest rates fell when investors began to anticipate the most recent action. Easier financial conditions will promote economic growth. For example, lower mortgage rates will make housing more affordable and allow more homeowners to refinance. Lower corporate bond rates will encourage investment. And higher stock prices will boost consumer wealth and help increase confidence, which can also spur spending. Increased spending will lead to higher incomes and profits that, in a virtuous circle, will further support economic expansion. [..] czytaj wprost - drukowanie pieniędzy ma na celu m.in. podnieść ceny aktywów w tym akcji co papierowo wzbogaci amerykanów przez co więcej wydadzą. To tak jak by Wam jakiś analityk czy inny "mundry" wmawiał iż FEd wcale a wcale nie pompuje ceny akcji. Dla mnie cała sprawa ma drugie dno. Chińczycy przestają kupować amerykańskie obligacji i przestawiają się na wewnętrzną konsumpcję (patrz poprzednie wpisy np ten) to powoduje, iż bez FED rynek nie udźwignie podaży obligacji, gdzie dodatkowo 30 letni rynek byka na tym rynku dobiega końca (wg Bill Grosa). Fed wcale nie musiał ogłosić QE2. W gospodarce nie ma aż takiego dramatu, co pokazuje chociażby ostatni odczyt ISM. Drukują, bo muszą. Bananowa republika.

3 komentarze:

 1. też tak uważam. zakupiłem kontrakty S na wig20. Linia sprzedaży SiP na 2726 (poszukaj na blogu). Obecne poziomy wydają się bardzo interesujące. Jasne, jak peknie w ciagu paru dni to i 3250 zobaczymy (szerokosc kanału).

  OdpowiedzUsuń
 2. też tak uważam. zakupiłem kontrakty S na wig20. Linia sprzedaży SiP na 2726 (poszukaj na blogu). Obecne poziomy wydają się bardzo interesujące. Jasne, jak peknie w ciagu paru dni to i 3250 zobaczymy (szerokosc kanału).

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapakowaliśmy się w dolary? :) Cóż ja też nie sądziłem, że USA niszczy swoje najwartościowsze aktywo czyli $. Czekam do końca tygodnia, dziś chyba kapitulują ostatnie niedźwiedzie.

  Pozdr

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP