16 listopada 2010

Czy Wietnamowi grozi hiperinflacja na dniach?

Mamy szereg niepokojących wiadomości z Wietnamu.
Po pierwsze - Wietnamczycy nie chcą trzymać w rękach dongów (waluta Wietnamu). Po drugi - wprowadzono cła na import złota gdyż Wietnamczycy zaczęli kupować go w dużych ilościach. Przed chwilą zniesiono jednak cła na import złota by jednak obniżyć jego ceny. Bank centralny i rząd zrozumiał że uniemożliwienie zakupu złota może spowodować panikę. Dodatkowo, ludzie zwietrzyli interes i zaczęli otwierać nielegalne sklepy ze złotem, niecałe 70 km od kasyn w Sajgonie. Wystąpiły pielgrzymki mas do sklepów ze złotem (ciekawe relacje na twitterze). W związku z wybuchającą paniką pozwolono na import złota by ochłodzić nastroje i zaczęto sprzedawać z powrotem dolary. Należy zaznaczyć, że ucieczka od dongów skierowana była nie tylko na rynek złota ale również na rynek dolara.
Niektórzy w internecie wspominają iż Bernake może się wiele nauczyć od Le Duc Thuy zanim sprawa się ustatkuje.
W przeciwieństwie do Wschodniej i Południowej Azji, Wietnam ma małe rezerwy FX, dlatego rosną obawy iż zabraknie rezerw w skarbcu z powodu zasysania każdej ilości dolarów przez ulicę (Wietnamczyków). Dodatkowo może zabraknąć pieniędzy na stal czy ropę.
Stopy między bankowe w panice wzrosły do aż 24%!!! Jeśli sytuacja się nie ustabilizuje, Wietnamowi grozi hiperinflacja. Powodem rozwoju sytuacji jest między innymi zbyt wysoka inflacja związana z napływem kapitału i kursem donga. Jednak to tylko część historii. Jak mawiają, the night is young, czyli zobaczymy co dalej. P.S. Część wpisu na podstawie twittera, for i np wiadomości z serwisów reuters, jak i bloomberg (klik 1, klik2)

7 komentarzy:

 1. Napisałeś o Mishu że to mega niedźwiedź, a Faber? Faber to naganiacz na hiperinflacje, nienawidzi US. W Chinach może być źle, ale on tego nigdy nie powie, należy uważać na niego w tym kontekście.

  OdpowiedzUsuń
 2. Napisałeś o Mishu że to mega niedźwiedź, a Faber? Faber to naganiacz na hiperinflacje, nienawidzi US. W Chinach może być źle, ale on tego nigdy nie powie, należy uważać na niego w tym kontekście.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zobaczymy co będzie w sprawie spłaty zagranicy, skąd Islandia wyciągnie ISK. Ciekawe, jak się sprawa rozwinie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zobaczymy co będzie w sprawie spłaty zagranicy, skąd Islandia wyciągnie ISK. Ciekawe, jak się sprawa rozwinie.

  OdpowiedzUsuń
 5. W Islandii jak byl run na eur i usd a ISK tracila na wartosci to najpierw zamrozili sprzedaz walut, potem wprowadzili kontrolowana sprzedaz (mozna kupic banknoty usd oraz eur tylko po okazaniu biletu oraz za okreslona kwote). Jesli jednak ktos naoszczedzal troche koron to max. przelew jaki moze wykonac w ciagu roku za granice to chyba 10mln ISK, firmy to inna bajka ale nie mozna wymeniac kasy tylko rozliczac sie za fatury i nabywac nieruchomosci za granica. Jakos ludzie sie uspokoili - ale w narodzie sila jest ze jak sie zbierze do kupy to system peka. Inflacja wyhamowala z dwucyfrowki do 3 z hakiem ichny NBP czyli Sedlabanki http://sedlabanki.is/?pageid=194

  OdpowiedzUsuń
 6. a dlaczego pan Faber chwali gospodarke Witnamu i nie wspomina o takiej inflacji, mieszka w Tajlandi to nie wie co sie dzieje w Wietnamie
  i nic o tym ze warzywa wzrosly 62 % w chinach
  co prawda mowil ze chinczyk wydaje juz 50% na zarcie ale o tak duzej inflacji to nie bylo mowy w
  wywiadzie
  http://www.youtube.com/watch?v=KWiwWWAPBm8

  OdpowiedzUsuń
 7. Vietnam update:
  http://www.bloomberg.com/news/2010-12-23/vietnam-credit-rating-cut-one-rank-by-s-p-on-risks-to-nation-s-bank-system.html

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP