25 listopada 2010

EMU breakup - update

Najwidoczniej możliwość rozpadu Strefy Euro weszła do mainstreamu. Sprawa o tyle ciekawa, że teoria o rozpadzie strefy euro nie jest już teorią niszową i sprawą z powodu której można kogoś wyśmiać. Więcej za IAR
Brokerzy liczą się z rozpadem strefy euro
Brytyjskie gazety przewidują, że ratowanie Irlandii nie zadowoli rynków finansowych i kryzys euro będzie się nadal pogłębiał. Dziennik "The Independent" donosi, że po Irlandii międzynarodowi brokerzy papierów wartościowych zaatakowali Hiszpanię, Portugalię i Belgię. W ocenie "Independenta" - największe ryzyko bankructwa grozi obecnie Hiszpanii. Uzyskanie nawet 3-miesięcznej pożyczki na wolnym rynku kosztuje dziś rząd w Madrycie tyle, co rząd niemiecki uzyskanie 5-letniej.

Brokerzy finansowi wyraźnie liczą się już z rozpadem strefy euro - pisze londyński dziennik. Zagrożone są nie tylko budżety rządowe. Trwa ratowanie europejskich banków prywatnych. Centralny bank we Frankfurcie pożyczył im już ponad pół biliona euro na tak niski procent, że "Independent" określa to jako "intensywną reanimację". Tymczasem w Irlandii kryzys finansowy nabiera z kolei wymiaru politycznego. W środę irlandzki rząd opublikował 4-letni rządowy plan wychodzenia z długów, który natychmiast stał się elementem walki politycznej. W czwartek rozegra się jej pierwszy akt, wybory uzupełniające w jednym z okręgów, które rząd zapewne przegra.
Przy okazji chciałbym przypomnieć raport UBS na temat rozpadu strefy euro. W dużym skrócie - historia nie zna przypadku by unia monetarna przetrwała w takim kształcie w jakim obecnie funkcjonuje Strefa Euro. Jeśli strefa euro ma przetrwać, należałoby wdrożyć regularny transfer gotówki od krajów bogatszych (jak w przypadku stanów w US ) do biedniejszych, jak i wdrożyć wspólne, pojedyncze obligacje europejskie. Innymi słowy każdy kraj z osoba nie plasował by oddzielnego długu a byłby jeden wspólny dług, dla całej strefy euro. Dodatkowo należało by zharmonizować podatki, najlepiej w postaci wspólnego podatku, płynącego prosto do Brukseli gdzie nastąpił by ich podział. I teraz pytanie do Ciebie - jak myślisz jakie są na to szanse, tj iż zostanie to zrobione? Jeśli bowiem nie zostanie to czekają nas regularne kryzysy w Strefie Euro a pewnie docelowo jej rozpad. Powtórzę raz jeszcze, historia NIE zna takiego precedensu by unia monetarna przetrwała, przy takich założeniach jakie mamy.

Edit 2012-04-12: aktualizuję link bo scribd zdjął raport.
RAPORT UBS: View UBS Global Economic Comment: How to break up a monetary union

Na zakończenie polecam również pierwszą cześć wpisu Pettisa, jak wg niego dalej sprawy się potoczą.

6 komentarzy:

 1. a jakie przypadki zna historia?

  OdpowiedzUsuń
 2. "Le Monde": a gdyby tak rozpadła się strefa euro...
  http://www.google.com/hostednews/epa/article/ALeqM5jl002NFOo7e65Q6qBgV3oXHyNcGw?docId=10121507480503532

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejny poważny bank (HSBC) mysli o rozpadzie unii monetarnej. Wymienia dwa euro - core (EUC) oraz "na obrzeżach" (EUP)

  Kurs tego drugiego byłby o wiele niższy a EUC taki jak franka
  http://ftalphaville.ft.com/blog/2011/07/15/624126/

  Pytanie co z kredytami hipotecznymi w euro w Polsce. W jakim euro zostały udzielone? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Only Germany can save EMU as contagion turns systemic
  Europe's leaders have finally run out of time. If they fail to agree on some form of debt pooling and shared fiscal destiny at Thursday's emergency summit, they risk a full-fledged run on South Europe's bond markets and a disorderly collapse of monetary union.

  http://www.telegraph.co.uk/finance/comment/ambroseevans_pritchard/8648418/Only-Germany-can-save-EMU-as-contagion-turns-systemic.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Bundesbank questions legality of EU bail-outs
  Germany's Bundesbank has issued a blistering critique of EU bail-out policies, warning that the eurozone is drifting towards a debt union without "democratic legitimacy" or treaty backing.

  http://www.telegraph.co.uk/finance/financialcrisis/8716783/Bundesbank-questions-legality-of-EU-bail-outs.html

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP