12 listopada 2010

Europa - dwa raporty

Na dobranoc dwa raporty. Pierwszy, dotyczy banków w europie i został przygotowany przez Morgan Stanley:
szczególnie ciekawe slajdy: #5 - NPL (czyli pożyczki niespłacone w terminie) - Trzon europy i część CEE ma to za sobą, u PIIGS, Węgry, Rumunia rośnie #7 - zależność PIGS od kroplówki z ECB #8 - 3.2 bln euro dziury pomiędzy pożyczkami a depozytami w EMU i UK (na potrzeby finansowania operacji, inwestycji, tzw funding gap). Przy okazji, cały świat potrzebuje zebrać 10.2 bln by rollować dług i uplasować nowy (to wzrost o 7% r/r ). Może to w konsekwencji doprowadzić do wzrostu stóp (rynek może cierpieć na brak gotówki). Swoją drogą piękny obrazek: #10 - obecne załamanie powinno potrwać jeszcze wiele lat i cechować się ewentualnym odrodzeniem przy małym udziale kredytu (wiele lat) #11 - szereg regulacji, które wymuszą większe depozyty i rezerwy. To na marginesie może spowodować stagnację w gospodarce i ściąganie kapitału przez banki. Najbardziej dostanie się UBS (a to dlatego że najbardziej zlewarowany, najbardziej bezpieczny jest BNP) #14 - w przypadkuy upadku banków największe problemy ma Szwajcaria oraz Wielka Brytania (wielkość banków kilka razy większa od PKB kraju). Znamy ten przypadek na przykładzie Irlandii czy Islandii i czym ewentualny upadek, nacjonalizacja może się skończyć.
#15 - w konsekwencji regulacji spadnie rentowność banków #16-18 - Udział banków europejskich w rynkach azjatyckich. Szwajcarzy przodują w prywatnej bankowości w regionie (duży potencjał) #19 - bardzo ważny slajd dla nas - typowe przejęcia banków następują na poziomie 20-25 C/Z (P/E). Jeśli zatem jakiś bank jest na sprzedaż obecnie to zostanie on sprzedany po odpowiednio wysokiej cenie. Podsumowując, MS spodziewa się większych dysproporcji pomiędzy cenami poszczególnych banków w europie w związku w/w powodami. Drugi, dotyczy Irlandii, co dalej? Został przygotowany przez Nomurę:
w skrócie: Nomura zaleca niedoważanie długu krajów peryferyjnych. Uważa przy tym iż obecny spadek wartości euro spowodowany jest brakiem przejrzystości przyszłego mechanizmu radzenia sobie z bankructwem w EMU.

3 komentarze:

 1. Portugal Foreign Minister Warns of Euro Exit
  http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704393604575614441403968942.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawda ale wyjściem jeszcze jest bankructwo:)

  OdpowiedzUsuń
 3. 10,2 bln by rollować dług i uplasować nowy (to wzrost o 7% r/r ). Może to w konsekwencji doprowadzić do wzrostu stóp

  Schemat rolowania jest prosty, trzymanie w jednym końcu zerowych stóp, pozyczenie części na rynku i dodrukowanie reszty. Na dłuższą mete to samobójstwo, ale politycy nie widza dalej niz do najbliższych wyborów.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP