18 listopada 2010

Kucharz Roku przyznaje - bez zmian w liczeniu długu nie przyjmiemy euro

Kucharz Roku przyznał, iż bez zmiany w liczeniu długu nie wejdziemy do strefy euro! To żadna nowość, ale o tym poniżej.
Bez zmian w liczeniu polskiego długu publicznego niemożliwe będzie wejście Polski do strefy euro - powiedział w czwartek w TOK FM minister finansów Jacek Rostowski. "Ten system (emerytalny - PAP), który mamy obecnie, w ciągu 40-50 lat doda nam 80-90 proc. do naszego długu. Jest niemożliwe, abyśmy mogli przystąpić do strefy euro na przykład, jeżeli nie zmienimy chociażby systemu liczenia długu przez Unię Europejską" - powiedział Rostowski w TOK FM. [...] Rostowski pytany był też o datę wejścia Polski do strefy euro. "Mówiono kiedyś o 2015 r., ale myślę, że te ostatnie zaburzenia powodują, że musimy poczekać, aż ład gospodarczy (w UE - PAP) będzie bardziej jasno określony" - powiedział.
Potwierdza to tylko moją opinię, iż waluty euro prawdopodobnie nigdy nie przyjmiemy. Mówiłem i pisałem o tym od dawna. Nasze Słońce Peru, Mistrz Bajeru wymyślił sobie koncepcję wejścia do euro podczas spaceru między krzesłem, a mównicą w Krynicy. Jego wypowiedź wszystkich zaskoczył,a gdyż nikt się jej wtedy nie spodziewał. Przypomnę: Tusk obiecał wejście Polski do strefy euro w 2011 r.
Składam przed przedsiębiorcami obietnicę, że naszym celem jest przystąpienie do strefy euro w 2011 r. - taką deklarację złożył na Forum Ekonomicznym w Krynicy premier Donald Tusk.Rząd będzie dążył do wejścia Polski do strefy euro w 2011 roku - oświadczył premier Donald Tusk podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy
Każdy jasno i trzeźwo myślący człowiek wiedział już wtedy, że to bujda na resorach. Przyznam jednak szczerze, iż nie widziałem wtedy, że będzie to początek serii PRowych zagrań i nicnierobienia. Potem było tylko gorzej.
Brak wejścia do strefy euro to dla mnie najbardziej realny scenariusz. Mnie nie dziwi. Tego oczekuję. Taki scenariusz przewiduje zresztą i sam gigant ze Szwajcarii - bank inwestycyjny UBS. Gigant twierdzi, iż zachowamy się przy tym podobnie jak Szwecja, która również nigdy nie przyjmie wspólnej waluty. Najśmieszniejszy przy tym jest fakt, jak to pseudo doradcy, a właściwie pośrednicy finansowi (np Open Finance czy Expander) ubierają ulicę w kredyty walutowe. Hitem był franek (CHF) po 2.10-2.30 (wtedy udzielono najwięcej kredytów) bo przecież "złotówka się zawsze umacnia", teraz hitem może być euro bo przecież, " już nie długo będziemy w strefie euro". Eh... Wersja online raportu z komentarzem UBS tutaj Artykuł o raporcie w polskiej prasie: Ze złotym długo i szczęśliwie oraz UBS: Polska będzie w nieskończoność odkładać przyjęcie euro Poniżej raport UBS (podsumowanie):UBS Future of euro Summary

13 komentarzy:

 1. pomylka mialo byc to :) http://www.pb.pl/2/a/2010/11/23/Rzad_wlasciwie_nie_ma_planu

  OdpowiedzUsuń
 2. http://stojeipatrze.blogspot.com/2010/11/wykres-dnia-us-treasury-holdings.html

  OdpowiedzUsuń
 3. http://stojeipatrze.blogspot.com/2010/11/wykres-dnia-us-treasury-holdings.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Zadłużenie SP w PLN na koniec IX'10 stanowiło 72,4 proc. całości długu - MF
  --------------------------------------------------------------------------------
  22.11. Warszawa (PAP) - Zadłużenie Skarbu Państwa w PLN na koniec września 2010 r. wyniosło 72,4 proc. całości zadłużenia wobec 72,0 proc. w sierpniu i wobec 73,3 proc. na koniec 2009 r. - podał resort finansów w komunikacie.
  Zadłużenie w euro wyniosło 19,5 proc. wobec 19,3 proc. w sierpniu i wobec 18,9 proc. na koniec 2009 r.
  Zadłużenie w USD wyniosło 3,9 proc. w porównaniu z 4,3 proc. w sierpniu i wobec 3,6 proc. na koniec 2009 r.
  Zadłużenie w innych walutach (CHF, GBP, JPY, CAD, NOK) wyniosło 4,2 proc. wobec 4,4 proc. na koniec sierpnia i 4,3 proc. na koniec 2009 r. (PAP)

  OdpowiedzUsuń
 5. http://biznes.onet.pl/jestesmy-skazani-na-zus,18543,3790125,1,prasa-detal

  OdpowiedzUsuń
 6. http://biznes.onet.pl/jestesmy-skazani-na-zus,18543,3790125,1,prasa-detal

  OdpowiedzUsuń
 7. Marek Wielgo posypał już kilka razy głowę popiołem (podobnie jak były Emil Szweda z OF). Pisałęm o tym nawet na blogu (gdzies w historii do znalezienia). Przepraszał że słuchał się tak sprzedawców kredytów itd. Ostatnio jednak znowu zaczął być piewcą wzrostów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Marek Wielgo posypał już kilka razy głowę popiołem (podobnie jak były Emil Szweda z OF). Pisałęm o tym nawet na blogu (gdzies w historii do znalezienia). Przepraszał że słuchał się tak sprzedawców kredytów itd. Ostatnio jednak znowu zaczął być piewcą wzrostów.

  OdpowiedzUsuń
 9. "Saniewski od pewnego czasu przekonuje mnie do tego, bym promował kredyty w złotych i przestrzegał przed ryzykiem wiążącym się z tymi eurowymi. Zresztą w tej kwestii Saniewski gra w jednej drużynie z moim redakcyjnym kolegą Markiem Wielgo, który też uważa, że ryzyko wynikające z kredytów walutowych jest zbyt duże, by był sens je podejmować."

  Jak widzę imię i nazwisko Mareczka Wielgo to mi się bardzo niedobrze robi. To kiedy te mieszkanka w Warszawie po 15k? Niestety większość takich specjalistów jak Mareczek to sprzedajne ku...y, które napiszą wszystko czego sponsor oczekuje.Żenada!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Polecam odnośnie kredytów w euro:
  http://samcik.blox.pl/2010/11/A-jesli-EURIBOR-ruszy-w-gore-Nowe-ryzyko-dla.html

  OdpowiedzUsuń
 11. Polecam odnośnie kredytów w euro:
  http://samcik.blox.pl/2010/11/A-jesli-EURIBOR-ruszy-w-gore-Nowe-ryzyko-dla.html

  OdpowiedzUsuń
 12. Wiem, słyszałem o tym. Mają zapobiec praniu pieniędzy hehe jak i zwiększyć bezpieczeństwo obywateli hehe. Dobre.
  Waluta jednak pozostaje ta sama:) A to miałem na myśli.

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy to oznacza, iż w Polsce zamiast Euro zostanie wprowadzony pieniądz elektroniczny? Wtedy wolność pozostanie tylko wspomnieniem.

  Szwecja zamierza wprowadzić pieniądz elektroniczny!!! Koniec z szarą strefą, płacimy u babci klozetowej za sikanie kartą...!!!

  http://www.konservat.pl/?sp=art&art=0838&path=arty2010

  i w oryginale po niemiecku:

  http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/0,1518,697191,00.html

  Wbrew pozorom sprawa jest bardzo poważna dla nas wszystkich.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP