11 listopada 2010

Norweski Fundusz Narodowy nie będzie inwestował dłużej w dług PIGS

Narodowy Fundusz Norwegii (operuje np. nadwyżkami uzyskanymi ze sprzedaży ropy) został zmuszony przez rząd Norweski by ograniczyć inwestycje w ryzykowne papiery (tzw obligacje śmieciowe). Zalicza się do tego obecnie Irlandię czy całe PIGS.
info
Jest to kolejny fundusz po rosyjskim, który rezygnuje z zakupów obligacji PIGS. Niemcy, nie są już osieroceni w swoich staraniach, gdyż dołączyła do nich Francja. Dążą do wprowadzenia mechanizmu kontrolowanego bankructwa w strefie euro, gdzie wierzyciele muszą ponieść straty (nie tylko podatnicy). Takie wiadomości nie są dobre dla irlandzkich obligacji, których 10 latki oferują prawie 9% (tzw rentowność).
Powiązane:

Strefa euro - update

4 komentarze:

 1. Żeby było jasne:ciągle daję wiekszą szansę korekcie na dolcu, co odzwierciedlają moje pozycje w myśl zasady put your money where your mouth is.
  Jeśli to tylko mała korekta to należy brać zyski z krótkich na eurusd bo jesteśmy na wsparciu. Gdyby jednak nie, to zabawa dopiero się rozpoczyna po złamaniu 1.3620

  OdpowiedzUsuń
 2. Ben startuje z drukarnią, masz dokładną rozpiskę nawet(!), od poniedziałku :) Zobaczymy kto silniejszy:) Strach (EU) czy chciwość (US).

  OdpowiedzUsuń
 3. niezła fotka:
  http://www.fieldandstream.com/photos/gallery/hunting/2010/11/amateur-photographer-captures-grizzly-bear-chasing-bison-down-highway?photo=4#node-1001374086

  OdpowiedzUsuń
 4. ... a na końcu jak sytuacja będzie już dramatyczna (narazie NIE jest, Irlandczycy maja z czego ciąć choć powinni tez rozliczyć te osoby z rządu, które chwaliły się tym "tanim" programem ratunkowym dla banków w 2009) i beznadziejna, reformy zostaną przepchnięte a społeczeństwo spacyfikowane, wejdą Chińczycy lub Niemcy - dokładnie tak jak w Grecji. Dla podgrzania atmosfery dzisiaj irlandzki minister zapowiedział potrzebę skonkretyzowania mechanizmów default'owych dla długów krajowych, o które zabiegają Niemcy. Oczywiście EUR tonie.... Widocznie EU popełniła falstart z odgrzaniem PIIGS, gdyż Ben nie zdążył jeszcze uruchomić drukarni pod QE2.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP