25 listopada 2010

Pełny raport Fitch Rating - Nie będzie reform? Polsce grozi irlandzki scenariusz

Jedna z czołowych agencji ratingowych wydała raport na temat perspektyw finansów publicznych i możliwości zachowania obecnego ratingu przez Polskę. Kilka nagłówków prasowych na ten temat
Nie będzie reform? Polsce grozi irlandzki scenariusz Polsce grozi irlandzki scenariusz? Według agencji ratingowych taki rozwój sytuacji jest jak najbardziej możliwy. Dają rządowi tylko dwa lata na przeprowadzenie niezbędnych reform. Jeśli zmian nie będzie, to ocena wiarygodności kredytowej Polski zacznie spadać, a koszt pożyczania pieniędzy będzie coraz wyższy. To może doprowadzić do bankructwa kraju. Rating Polski do zmiany? Polskie finanse publiczne wymagają konsolidacji, jeśli jej nie będzie rating Polski może być zagrożony - ostrzega agencja Fitch w swoim najnowszym raporcie Fitch: Tylko cięcia budżetowe uchronią Polskę przed obniżeniem ratingu Polska musi ograniczyć deficyt budżetowy i zahamować wzrost długu publicznego w ciągu najbliższych kilku lat – ostrzega agencja Fitch Ratings. W przeciwnym razie nie uda się zapobiec narastającej negatywnej presji na wiarygodność kredytową Polski, co będzie oznaczać obniżkę naszego ratingu. Fitch Says Poland Will Need Budget Cuts to Retain Its Credit-Rating Level Poland needs to narrow its budget deficit and stem growth in its public debt over the next several years to “prevent negative pressure building on its sovereign creditworthiness,” Fitch Ratings said in a e-mailed statement today.
W skrócie - bez reform grozi nam zmiana ratingu. W sprawie konsekwencji proponuję popatrzeć co się dzieje na Węgrzech, Irlandii, Grecji, gdzie podatnicy niosą ciężar rozwiązania problemów (wyłączając obligatariuszy). Tak przy okazji, dzisiejsze zmiany emerytalne na Węgrzech spowodowały iż została już porównana do Argentyny (2001 rok). Przy okazji Kucharz Roku, zwany również Najlepszym Minister Finansów, wreszcie przyznał, iż "Polska uniknęła recesji, nie uniknęła jednak znaczącego wzrostu deficytu ". Jak rasowy polityk zwalił winę na poprzednią ekipę rządzącą, zapominając, że właśnie dzięki obniżkom podatków, becikowym, ulgom rodzinnym czy i inwestycjom związanym z organizacją euro 2012 Polska była zieloną wyspą. O tyle jest to ważne, iż Słońce Peru Mistrz Bajeru, regularnie okłamywał Polaków, jakoby rząd miał oszczędzać, i nie zgadzać się na propozycje opozycji.
To się wszystko może źle skończyć, dlatego ponawiane są apele ekonomistów do Słońca Peru, by ten jednak przeprowadził reformy. Poniżej przedstawiam PEŁNY raport Fitch Rating. Polecam 10 stronicową lekturę, sporo danych:) Można np dowiedzieć się o zaangażowaniu inwestorów w obligacje, skali odpływów środków czy warunkach przy których Fitch prawdopodobnie obetnie rating. Poland Fitch Rating

2 komentarze:

 1. "• Głównym czynnikiem podtrzymującym wzrost PKB jest konsumpcja prywatna, która nadal wzrasta i ma największy udział w PKB. Jednak tempo wzrostu indywidualnej konsumpcji słabnie, w miarę jak obniża się tempo wzrostu PKB i związanego z nim wzrostu dochodów realnych ludności."
  http://www.gazetafinansowa.pl/index.php/wydarzenia/analizy/3151-czy-polska-gospodarka-wysza-ju-z-opresji.html

  "Zdaniem ekspertów Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, motorem napędowym naszej gospodarki wnajbliższym roku będzie budownictwo oraz, mimo wyraźnego spowolnienia, popyt krajowy i spożycie indywidualne."
  (Źródło; IBnGR, Stan i prognoza koniunktury gospodarczej, 30 stycznia 2009)
  http://www.kupujnasze.pl/raporty-i-badania/

  We wzroście PKB rośnie udział popytu krajowego
  Dynamika PKB w I kwartale 2010 r. nie odbiegała znacząco od naszych prognoz, jak również poziomu zanotowanego w ostatnim kwartale poprzedniego roku. Na uwagę zasługuje fakt, że coraz większą rolę w generowaniu wzrostu polskiej gospodarki zaczyna odgrywać popyt krajowy, zdecydowanie mniejszą natomiast saldo handlu zagranicznego.
  http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,7956077,We_wzroscie_PKB_rosnie_udzial_popytu_krajowego.html

  "Udział eksportu w tworzeniu PKB w Polsce wynosi około 30% i jest to niemal dwa razy mniej niż w Czechach czy Słowacji.Siła polskiej gospodarki opiera się na rynku wewnętrznym, na którym (szczęśliwie) nie zdążyły narosnąć tak duże nierównowagi jak w innych krajach. W dodatku polscy konsumenci nie ucierpieli tak przez kryzys finansowi jak to miało miejsce w innych krajach (nie zdążyliśmy zaciągnąć tylu kredytów co inni)."
  http://dancewicz.blox.pl/2009/08/Skad-ten-wzrost.html

  NBP: Popyt krajowy będzie motorem wzrostu PKB
  Wzrost gospodarczy w latach 2010-2012 będzie głównie kształtowany przez popyt krajowy, a udział eksportu, który do tej pory był motorem wzrostu, będzie miał mniejsze znaczenie - wynika z czerwcowej projekcji inflacji.
  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nbp;popyt;krajowy;bedzie;motorem;wzrostu;pkb,113,0,639345.html

  I clue programu:
  "Jak ktoś słusznie zauważył PKB Polski w 60% to popyt wewnętrzny"
  http://kuczynski.blogbank.pl/2009/09/24/krol-pkb-%E2%80%93-kiedy-nastapi-detronizacja/

  Zatem wszelkie obniżki podatków, becikowe i inne ulgi na dziecko przyczyniły się do podniesienia polskiej konsumpcji. Co więcej właśnie dzięki temu, że zostały one zaproponowane rok przed kryzysem (a wdrożone w jego trakcie) byliśmy zieloną wyspą. Inne państwa zanim podjęły działania i zostały wdrożone (mija rok od wbicia momentu podpisania programu do wbicia łopaty) to już wpadły w recesję. Politycy reagują zawsze za wolno. Pamiętaj jednak że poprzedni rząd PIS,LPR, Samoobrona nie był geniuszem i nie wiedział że będzie kryzys.

  OdpowiedzUsuń
 2. Możesz wyjaśnić w jaki sposób becikowe i ulga rodzinna przyczyniły się do tego, że zostaliśmy "zieloną wyspą"?

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP