18 listopada 2010

Pomysł zawieszenia transferu składek do OFE nie jest nowy

Przewijający się w mediach temat zawieszenia transferów do OFE: Rząd rozmontowuje OFE, by łatać budżet Wstrzymanie transferów do OFE nie uzdrowi finansów publicznych Fedak: Zawieśmy składki do OFE na trzy lata Narasta burza wokół zawieszenia przekazywania składek do OFE Wielkie zamieszanie wokół OFE OFE nie będą przymusowe? nie jest niczym nowym. Można się tego było spodziewać, jest to bowiem konsekwencja łatania dziury, kreatywnej księgowości Kucharza Roku. Nie jest to również nowość na rynku europejskim gdyż:
Hungary and Bulgaria have said they may roll back some pension reforms and suspend transfers to private funds to keep their deficits from widening. Lithuania reduced contributions to private pension funds last year, and Estonia froze mandatory contributions in April 2009.
Bloomberg
Potwierdza to po raz już chyba setny fakt, że żadną zieloną wyspą nie jesteśmy a Kucharz Roku, wraz ze Słońcem Peru, Mistrzem Bajeru okłamuję nas każdego dnia i kłamać będzie. Typowym przykładem jest okłamywanie iż nasz rząd PO+PSL będzie oszczędzał (wyśmiał przy tym propozycje PiS z 2009 w sprawie pobudzenia gospodarki). Rząd PO+PSL dokonał takiego pobudzenia. Innymi słowy, rząd PO+PSL robi jedno, a mówi drugie. Jedną z nielicznych osób (na pewno nie żałosna opozycja), która punktuje obecny rząd, jest prof. Krzysztof Rybiński. Polecam jego ostatni art z Financial Times, jego streszczenie po polsku jest tutaj, a ostatnia wypowiedź na rmf fm.
To czego bardziej się boję to nowego trującego dania, które może całkowicie załatwić nasz kraj. Innymi słowy w sprawie OFE, nie ma co panikować, zwykłe działania rządu PO+PSL. Gorzej jak zaczną implementować ustawy z BGk, wtedy run to the hill, albo run for your lives jak kto woli. Dodatek: Wielkim orędownikiem zlikwidowania OFE jest Piotr Kuczyński. Polecam zapoznać się jego wypowiedziami (klik 1, klik 2) w ten sprawie. Reformę OFE nazywa farsą i transferem zysków do PTE. Ma przy tym sporo racji. Pozwalam sobie tutaj również skopiować kawałek jego wypowiedzi z jego bloga w tej sprawie jaką toczył z internautami:
1. Składka wpływająca z naszych pieniędzy to 74 mld. Z tego ZUS dostaje 54 a OFE 20. Do wypłaty emerytur potrzeba 101 mld, czyli budżet musi przekazać do ZUS dodatkowo około 50 mld. Gdyby nie OFE przekazałby o 20 mld mniej i o tyle mniejszy byłby nasz dług. Gdzie tu urzędnicy??? Za to z naszych pieniędzy w OFE żyją jak pączki w maśle. 2. Uczestnicy OFE rzeczywiści odkładają na własne świadczenia za XX lat, ale po to, żeby mogli „odkładać” państwo emituje dług, za który płacimy i my i będą pewnie płacili oni. Ich oszczędności zamieniają się na ich i nasz dług. I ciągle jeszcze stoi unikane przez Panią pytanie: ile nas to kosztuje? Proszę zgadnąć. 3. Po to, żeby OFE dostały „Pani pieniądze” państwo musi się zadłużyć. Fundując kupę kasy samym OFE zresztą. W cudzysłowie, bo to nie są żadne Pani pieniądze tylko emerytura tych, którzy mają ją dostać. Alternatywą jest obcięcie emerytur o 50% (jeśli nie będzie dotacji do FUS). 4. Pana składka jest płacona w części do OFE, ale żeby utrzymać obecny poziom emerytur państwo musi emitować dług. Pana pieniądze i Pana dług. Inaczej być nie może. To znaczy może – trzeba obniżyć emerytury o 50%. Chce Pan tego? Przekazanie całej składki do ZUS daje oddech na 20-30 lat i możliwość przeciwdziałania problemom. Budowania buforowego funduszu (takiego jak w Szwecji – 25% PKB), prowadzenia aktywnej polityki prorodzinnej, żeby rodziło się więcej dzieci, rozwijania gospodarki, żeby płace rosły a z nimi wpłaty do funduszu. Jeśli tego nie zrobimy, a co roku przekazywać będziemy 20 mld do OFE to najpóźniej (tylko z tego tytułu) w 2014-2015 roku przekroczymy 60% zadłużenia, a to będzie katastrofa. Zna Pan uwarunkowanie wynikające z Konstytucji? Poza tym wtedy rzucą się na nas spekulanci, więc rentowność obligacji wzrośnie dramatycznie, a złoty dramatycznie straci. Bajki o zbawiennej reformie KRUS można sobie opowiadać, ale to da 4-5 mld PLN i każdy ekonomista to Panu powie. A droga odwrotu jest i po kolei robią to wszystkie państwa, które ten nieszczęsny system przyjęły. 5. Na czym polegał pomysł to ja wiem, ale zamienił się w swoją karykaturę napędzającą za darmo pieniądze PTE. Zgadza się, budżet państwa jest obciążany długiem spowodowanym zobowiązaniami wobec obecnych emerytów. Jednak indywidualne oszczędności w OFE powodują, że budżet musi ten dług zwiększać o wartość tych „oszczędności”. Za co my płacimy 6. W ciągu 10 lat skumulowanych składek było 131 mld, a skumulowanych odsetek od długu z tego tytułu 56 mld. Tylko to zwiększyło dług Polski o 4% PKB. Aktywa OFE były w końcu 2009 niższe niż skumulowane przelewy + skumulowane odsetki. Czysty bezsens. Dodatek 2: Równie ciekawą wizję OFE i reform (z 2009) ma Janusz Jankowiak. Polecam przeczytać cały jego wpis.

19 komentarzy:

 1. Gość (poza jego przeszłością) jest sensowny tj sensownie gada. Ktos już o tym pisał, nie wiem czy nie sam prof. Rybiński.
  Zawieszenie składek do OFE nie wystarczy
  http://www.rp.pl/artykul/5,567242_Zawieszenie-skladek-do-OFE-nie-wystarczy.html

  OdpowiedzUsuń
 2. SPokojnie, ale przyznasz że to co napisałeś teraz a na początku (o odwróconej hipotece sponsorowanej przez państwo która nie istnieje) to zupełnie co innego? Tego się czepiam. Twój pomysł ok, ale poprzedni, nierealny.

  OdpowiedzUsuń
 3. SPokojnie, ale przyznasz że to co napisałeś teraz a na początku (o odwróconej hipotece sponsorowanej przez państwo która nie istnieje) to zupełnie co innego? Tego się czepiam. Twój pomysł ok, ale poprzedni, nierealny.

  OdpowiedzUsuń
 4. to na starosc sprzedaz sam ten dom, kase wlozysz w skarpete, pojdziesz do domu starcow i bedziesz ze skarpety wyciagal co miesiac i regulowal rachunek z domem starcow czy dla ciebie nie ma roznicy pomiedzy:
  1 miec 65 lat i chalupe jak hangar
  2 miec 65 lat i nie miec zadnego majatku i liczyc na godna emeryturke

  jak nie widzisz roznicy to musisz byc slepy

  przypadek 1 to moj cel
  przypadek 2 to niestety moj tesc

  OdpowiedzUsuń
 5. to na starosc sprzedaz sam ten dom, kase wlozysz w skarpete, pojdziesz do domu starcow i bedziesz ze skarpety wyciagal co miesiac i regulowal rachunek z domem starcow czy dla ciebie nie ma roznicy pomiedzy:
  1 miec 65 lat i chalupe jak hangar
  2 miec 65 lat i nie miec zadnego majatku i liczyc na godna emeryturke

  jak nie widzisz roznicy to musisz byc slepy

  przypadek 1 to moj cel
  przypadek 2 to niestety moj tesc

  OdpowiedzUsuń
 6. Czyli tak jak myślałem, pitu pitu, jednak bank w tej odwróconej hipotece. Czyli też nic nie zobaczysz.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czyli tak jak myślałem, pitu pitu, jednak bank w tej odwróconej hipotece. Czyli też nic nie zobaczysz.

  OdpowiedzUsuń
 8. mam na mysli ze jak sie obawiasz ze panstwo nie zapewni ci emerytury to muszisz zgromadzic majatek zeby to panstwo miec w czarnej d...pie
  jak masz ten majatek a nie ma sie kto toba zajac to idziesz do domku starcow i w zamian za opieke oddajesz im mieszkanko, moszesz w to wszystko wlaczyc bank no bo dom starcow odwroconej hipoteki z toba nie podpisze

  ja jestem za mlody na te rzeczy , buduje dom po to zeby cos w zyciu miec ale tez po to zem nie frajer i 7kpln za metr nie dam deweloperowi a wiem ze bylbym frajer bo buduje i znam koszty ,i po to zeby ben mnie nie okradl inflacja, nie jakies tam ofe, czy ktos juz pamieta ze byl kiedys III filar???

  temat ofe nie interesuje mnie wogole, nie podejmuje sie o tym dyskutowac nikt z nas tych pieniedzy nie widzial i nie zobaczy

  OdpowiedzUsuń
 9. A Ty tak zrobiłeś?
  Z tego co wiem odwrócona hipoteka to usługa oferowana przez pośredników i banki. To bank przejmuje mieszkanie płacąc Ci raty co miesiąc bo jak umrzesz mieszkanie będzie ich.
  Zupełnie nie rozumiem co masz na myśli.

  OdpowiedzUsuń
 10. A Ty tak zrobiłeś?
  Z tego co wiem odwrócona hipoteka to usługa oferowana przez pośredników i banki. To bank przejmuje mieszkanie płacąc Ci raty co miesiąc bo jak umrzesz mieszkanie będzie ich.
  Zupełnie nie rozumiem co masz na myśli.

  OdpowiedzUsuń
 11. to nie wiecie ze zadnych odlozonych pieniedzy na wasze emerytury nie bedzie bo wczesniej to zabiora do zus i wydadza na biezace zobowiazania w stosunku do emerytow???


  wobec powyzszego nie ma sensu ekscytowac sie co zrobia z ofe, co by nie zrobili to nie bedzie zadnej odlozonej kasy dla nas

  radze odkladac, wybudowac duzy dom a na starosc zrobic odwrocona hipoteke i zyc spokojnie,
  jeden warunek , ta odwrocona hipoteka musi byc bardziej gwarantowana przez panstwo niz obligacje rzadowe

  OdpowiedzUsuń
 12. http://www.pb.pl/2/a/2010/11/18/Tusk_zabiera_zysk_z_akcji :)

  OdpowiedzUsuń
 13. http://www.pb.pl/2/a/2010/11/18/Tusk_zabiera_zysk_z_akcji :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Kraków (PAP) - Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że nie przewiduje żadnych turbulencji ani radykalnych zmian w kwestii OFE, które wymagałyby zmian w założeniach do budżetu
  Zdaniem szefa rządu, wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak mówił warunkowo o ewentualnych zmianach w projekcie budżetu - byłyby konieczne, gdyby zapadły decyzje dotyczące innego sposobu naliczania wpłat do OFE.
  "Ja nie przewiduję żadnych turbulencji ani radykalnych zmian w tej kwestii, które wymagałyby zmian w założeniach do budżetu. Jest dyskusja, debata, ale nie ma żadnych radykalnych pomysłów w rządzie" - mówił Tusk.
  Media podały w środę, że rząd rozważa, czy od stycznia 2011 roku zawieszone zostanie przekazywanie części składki do OFE na najbliższe dwa lata. Zmiany mają pozwolić na utrzymanie bezpiecznego poziomu 55-proc. progu ostrożnościowego długu finansów publicznych.
  Wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w środę dziennikarzom, że propozycja wstrzymania na dwa lata przekazywania składek emerytalnych z ZUS do Otwartych Funduszy Emerytalnych jest dobrym rozwiązaniem.
  Zdaniem Pawlaka należy się spodziewać, iż w najbliższych tygodniach minister finansów Jacek Rostowski ogłosi zmiany w projekcie ustawy budżetowej na 2011 rok w związku z propozycjami dotyczącymi OFE.
  "Potrzebne są rozstrzygnięcia ustawowe, jeżeli chodzi o samą możliwość zmniejszenia czy zatrzymania na dwa lata transferu do OFE. Te działania będzie podejmowała minister pracy Jolanta Fedak. Natomiast konsekwencje tego będą też budżetowe. Prace nad budżetem trwają, więc jest możliwość uwzględnienia tego typu decyzji w tym roku" - podkreślił wicepremier. Zaznaczył, że prace nad projektem przyszłorocznego budżetu powinny być sfinalizowane do końca grudnia.(PAP)

  OdpowiedzUsuń
 15. Kraków (PAP) - Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że nie przewiduje żadnych turbulencji ani radykalnych zmian w kwestii OFE, które wymagałyby zmian w założeniach do budżetu
  Zdaniem szefa rządu, wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak mówił warunkowo o ewentualnych zmianach w projekcie budżetu - byłyby konieczne, gdyby zapadły decyzje dotyczące innego sposobu naliczania wpłat do OFE.
  "Ja nie przewiduję żadnych turbulencji ani radykalnych zmian w tej kwestii, które wymagałyby zmian w założeniach do budżetu. Jest dyskusja, debata, ale nie ma żadnych radykalnych pomysłów w rządzie" - mówił Tusk.
  Media podały w środę, że rząd rozważa, czy od stycznia 2011 roku zawieszone zostanie przekazywanie części składki do OFE na najbliższe dwa lata. Zmiany mają pozwolić na utrzymanie bezpiecznego poziomu 55-proc. progu ostrożnościowego długu finansów publicznych.
  Wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w środę dziennikarzom, że propozycja wstrzymania na dwa lata przekazywania składek emerytalnych z ZUS do Otwartych Funduszy Emerytalnych jest dobrym rozwiązaniem.
  Zdaniem Pawlaka należy się spodziewać, iż w najbliższych tygodniach minister finansów Jacek Rostowski ogłosi zmiany w projekcie ustawy budżetowej na 2011 rok w związku z propozycjami dotyczącymi OFE.
  "Potrzebne są rozstrzygnięcia ustawowe, jeżeli chodzi o samą możliwość zmniejszenia czy zatrzymania na dwa lata transferu do OFE. Te działania będzie podejmowała minister pracy Jolanta Fedak. Natomiast konsekwencje tego będą też budżetowe. Prace nad budżetem trwają, więc jest możliwość uwzględnienia tego typu decyzji w tym roku" - podkreślił wicepremier. Zaznaczył, że prace nad projektem przyszłorocznego budżetu powinny być sfinalizowane do końca grudnia.(PAP)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie uważam, że należy bronić OFE, wręcz odwrotnie należy OFE zlikwidować sadzając do kryminału "tfurców" tego mechanizmu do łupienia społeczeństwa. Tym nie mniej ważne, a nawet niezwykle ważne jest co stanie się z ta kasą z OFE i tutaj widzę swój protest. No bo gdyby kasa wróciła do ZUS, to by oznaczało, że robiąc "takie" reformy można dymać społeczeństwo bez mydła.

  "Może PiS light coś zmieni"
  Może tak, a może nie. O tym, że to towarzystwo cyniczne jest niebywale świadczą najlepiej wyniki głosowań, tj jak kandydaci do PiS light głosowali. No bo ja taki mało wierzący jestem w kwestii tej przemiany wody w wino;-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie uważam, że należy bronić OFE, wręcz odwrotnie należy OFE zlikwidować sadzając do kryminału "tfurców" tego mechanizmu do łupienia społeczeństwa. Tym nie mniej ważne, a nawet niezwykle ważne jest co stanie się z ta kasą z OFE i tutaj widzę swój protest. No bo gdyby kasa wróciła do ZUS, to by oznaczało, że robiąc "takie" reformy można dymać społeczeństwo bez mydła.

  "Może PiS light coś zmieni"
  Może tak, a może nie. O tym, że to towarzystwo cyniczne jest niebywale świadczą najlepiej wyniki głosowań, tj jak kandydaci do PiS light głosowali. No bo ja taki mało wierzący jestem w kwestii tej przemiany wody w wino;-)

  OdpowiedzUsuń
 18. No tak, Panick NOW, avoid the rush hehe. Panikować jeszcze nie wg mnie w KWESTII OFE, ale powoli robi się groźnie. Widać to podziałaniach. OFE to pikuś, cykl machlojek. Norma tego rządu. Gorzej jak uruchomią projekt "trujące danie", wtedy będzie już bardzo źle.

  Podkreślę, nie panikować w sprawie OFE, reszta działań rządu to czysty dramat. Zgadzam się. Nie ma jednak dla mnie realnych propozycji (realnych to jest takich które zaakceptuje społeczeństwo, bo np JKM małego furiata nie zaakceptują :( ). Może PiS light coś zmieni, szczególnie jak by przeszli całkowicie na merytorykę, i mieli think tank jak Rybiński, Jankowiak, Gwiazdowski. PiS to lewica, nie bójmy się tego słowa. Liczę że ten nowy skład nie będzie taki. Jak będzie to dramaty. Chocholi taniec Wyspiańskiego, wypisz wymaluj, a dramat demograficzny będzie się nasilać:
  http://www.zw.com.pl/artykul/534770_Kryzys-zaglada-na-uczelnie.html

  OdpowiedzUsuń
 19. "w sprawie OFE, nie ma co panikować, zwykłe działania rządu PO+PSL"

  Przecież próba wprowadzenia cenzury w internecie, miliony podsłuchów poza kontrolą sądów, jawne łamanie prawa w kwestii zatrzymywania sprzedawców dopalaczy, zatrudnianie rodziny jako konsultantów, zamiatanie sprawy katastrofy w Smoleńsku pod dywan itp., to zwykłe działania rządu PO+PSL .

  No to kiedy należy panikować, bo czegoś nie załapałem. -)

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP