04 listopada 2010

Sprawa RnS - projekt ustawy

Na stronach Min. Infrastruktury pojawił się projekt ustawy o zmianie w programie RnS, który został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów. Główne zmiany to: 1. Obniżenie wskaźnika z 1.4 do 1.2 (a jednak nie 1.3!) 2. Zakup w ramach RnS od stycznia 2011 tylko na rynku pierwotnym (rynek wtórny nie klasyfikuje się do programu od 1 stycznia 2011) 3. Dodanie Singli - max 50 m2, dopłata do 30m2 4. Max wiek kredytobiorcy/ów - 35 lat 5. Program działa do końca 2012 6. Wypadł zapis "Dawne miasta wojewódzkie np Radom, czy gminy w obrzeżach miast wojewódzkich (np Pruszkow) dostaną limity z miasta wojewódzkiego(!)." 7. Brak możliwości oficjalnego wynajęcia lokalu zakupionego w ramach RnS W przypadku Warszawy limit z obecnych bańkowych 9080 spadłby do 7783,20. Nadal uważam że program to draństwo i postaram się w najbliższym czasie dokończyć nowe pisma do GUS i NIK.
Zalecam zapoznać się z dokumentami, poznamy wiele ciekawych szczegółów jak np o ile ma spaść ilość udzielonych kredytów w związku ze zmianami. Jako ciekawostkę należy dodać iż ma ulec zmiana nazwa ustawy na "Ustawa o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania" czyli tym bardziej ma to coraz mniej wspólnego (jeśli w ogóle miało) z "Rodziną na Swoim" czytaj Twoim.
Poszczególne dokumenty poniżej: 1. Projekt ustawy 2. Pismo przekazujące 3. uzasadnienie 4. ocena skutków regulacji 5. uzasadnienie obniżenia współczynnika do wysokości nie mniejszej niż 1,2

5 komentarzy:

 1. Nie jest źle, choć oczywiście mogło być lepiej (całkowita likwidacja RnS, współczynnik 1.0 itp), ale to nie jest ostateczna wersja nowelizacji i jeszcze mogą zmienić to na gorsze. MF poniosło już kilka porażek na ostatnich posiedzeniach RM ze względu na zbliżający się rok wyborczy. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na jeden pomijany ale ważny punkt, który zamyka furtkę nabywcom którzy do tej pory mogli się pozbyć obecnie posiadanego mieszkania przed zakupem nowego w ramach RnS. Jeśli zmiany te przejdą to RnS będzie dostępny tylko dla osób, które kupują pierwsze mieszkanie. Spodziewam się nieznacznego odbicia na rynku pierwotnym w I-II kwartale 2011 ze względu na wejście "singli". Jaka szkoda dla deweloperów ze rekomendacja T zacznie obowiązywać już za miesiąc i mocno zdławi ta grupę.
  A na rynku wtórnym, który prawdopodobnie wkrótce wypadnie z RnS, zrobi się bardzo nerwowo po kilku miesiącach fazy zaprzeczania, gdyż z tego rynku pochodzi 6 na 10 mieszkań kupowanych w ramach tego programu. Pośrednikom tez spadną trochę zyski, ale akurat to mnie cieszy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, czytałem. Po raz pierwszy zgadzam się z Kucharzem Roku;)
  Uparło się bo wspiera swoją grupę interesów tj developerów i banki.
  Np Nie znalazłem nigdzie zapisów o ograniczeniu marż (co jest nagminne obecnie) w programie by to własnie banki z niego głównie nie korzystały (zastrzeżenia BGK), ale może coś pominąłem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, czytałem. Po raz pierwszy zgadzam się z Kucharzem Roku;)
  Uparło się bo wspiera swoją grupę interesów tj developerów i banki.
  Np Nie znalazłem nigdzie zapisów o ograniczeniu marż (co jest nagminne obecnie) w programie by to własnie banki z niego głównie nie korzystały (zastrzeżenia BGK), ale może coś przeoczyłem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gwałtowne pęknięcie bańki (skoro już ją wyhodowano) miałoby dla budżetu państwa gorsze konsekwencje niż "podtrzymywanie płynności" na rynku (każdy drukuje jak może ;) ). Oczywiście chodzi o krótkoterminowy (do wyborów) efekt, bo w długim terminie koszty bańki będą tragiczne - zadłużone najaktywniejsze pokolenie będzie pracować głównie na lichwiarzy, popyt wewnętrzny będą już chyba stymulować tylko urzędnicy, budżetówka i dotacje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto zwrócić uwagę na opis uzasadnienia. Min Fin chciało współczynnika 1,0 i niedopuszczenia singli. Ale Min Inf się uparło. Ciekawe, czemu im tak zależy;)

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP