19 listopada 2010

Sprawa RnS - projekt zmian - update

Sprawa RnS powoli idzie do przodu, 18 listopada 2010 projekt ustawy został skierowany do rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą. Poniżej załączam dokumenty. Dodam jedynie że nie uwzględniono uwag BGK, MF, czy NBP o ograniczeniu czy zlikwidowaniu programu, jak również ograniczeniu wskaźnika do 1.0. Zmieniono go na 1.2, dołączono jednoosobowe gospodarstwa domowe (kawaler, panna) przy czym dofinansowanie do 30m2 (max mieszkanie 50m2), a wiek kredytobiorcy nie może przekroczyć 35 lat. Wyklucza się przy tym rynek wtórny (obecnie stanowi on 61%) oraz wprowadza kilka zastrzeżeń (np. odnośnie wynajmowania lokalu czy spadku). I na koniec ciekawostka, w związku z tym zmianami, zmianie uległa nazwa ustawy na "Ustawa o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania"
 • dodanie jednoosobowych gospodarstw domowych zwiększy ilość nowych kredytów o 20% w stosunku do ilości dopłat w przypadku braku zmian w ustawie
 • dodanie ograniczenia wiekowego zmniejszy ilość nowych kredytów o 25% w stosunku do ilości dopłat w przypadku braku zmian w ustawie
 • zmniejszenie wskaźnika z 1.4 do 1.2 zmniejszy ilość nowych kredytów o 10% w stosunku do ilości dopłat w przypadku braku zmian w ustawie
 • skierowanie programu tylko na rynek pierwotny zmniejszy ilość nowych kredytów o 35% w stosunku do ilości dopłat w przypadku braku zmian w ustawie (przy czym założenie zmian opracowano na bazie ograniczenia dostępu do rynku wtórnego od 1 lipca 2011 roku. Zmiany jednak wprowadzają zmiany od 1 stycznia 2011)
Summa summarum akcja kredytowa ma spaść o ~50% (+-5%) w stosunku do ilości dopłat w przypadku braku zmian w ustawie. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2011 r.

3 komentarze:

 1. no to czekamy na glosowanie :D

  jestem ciekaw jak będą się kształtowały ceny pod względem wzrostu VAT po nowym roku do 22% a obniżenie wskaźnika z 1,4 do 1,2. Czy to nie doprowadzi do tego że koszt wybudowania wzrośnie przez co będą mnożyć większą kwotę przez mniejszy wskaźnik i wyjdzie na to samo ??
  Chyba że poprawią sposób liczenie bez dodawania podwójnej inflacji i kosztów robocizny ?.

  Rynek wtórny uzależniony od pierwotnego. Jeśli tam ceny spadną automatycznie spadną ceny na wtórnym a w dodatku jeśli od nowego roku nie będzie już kredytów w RNS będzie panował zastój co zmniejszy popyt i wymusi spadek cen.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szanse - nie wiadomo
  Czy to ostateczny projekt - też nie wiadomo bo zawsze można coś zmienić w trakcie głosowania i przed nim

  OdpowiedzUsuń
 3. jaka jest szansa że zostaną uwzględnione uwagi BGK, MF, czy NBP ??? a jakie że to już ostateczna wersja nowej ustawy ?

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP