05 listopada 2010

Strefa euro - update

Pomimo drukowania pieniędzy przez FED i inne banki warto śledzić to co dzieje się z PIGSami. Obecna różnica w oprocentowaniu obligacji Irlandzkich a Niemieckich jest rekordowa. Oprocentowanie na ilrandzkich 10 latkach wynosi właśnie około 7,69%. Nasze polskie chodzą po 5.68% Niektórzy twierdzą (dzisiaj art w FT) iż za moment wejdziemy w kolejną fazę kryzysu strefy euro (klik) i jest jedynie kwestią czasu czy euro rozpadnie się na: 1. klika mniejszych euro (np PIGS, reszta) 2. waluty narodowe Odnotujmy parę najnowszych faktów: A. Spready znowu rosną B. LCH.Clearnet, jeden z operatorów izby rozliczeniowej dla obligacji, właśnie wymusił na swoich członkach, większe depozyty dla obligacji irlandzkich. C. Rosja skreśliła Hiszpanię i Irlandię z listy krajów, których obligacje mogą być zakupione w ramach Narodowego Funduszu Rosji. D. Niemcy chcą wprowadzenia kontrolowanego bankructwa do nowej odświeżonej wersji traktatu. E. Obecne koszty plasowania obligacji PIGS są takie iż opłaca się im skorzystać (ekonomicznie) z EFSF czekamy zatem, aż ten trup kiedyś wypadnie. Warto bowiem pamiętać, iż historia ludzkości nie zna przypadku by unia monetarna przetrwała, w takiej formie jaką mamy obecnie. P.S. Nie należy traktować tego typu wiadomości do krótkoterminowych spekulacji.

1 komentarz:

  1. O coraz większych kłopotach z naprawą gospodarki mówią też Portugalczycy. W wywiadzie dla dziennika "Espresso" minister spraw zagranicznych Luis Amado powiedział wprost, że niemożność stworzenia wspólnego frontu opozycji i rządu spowoduje konieczność wystąpienia ze strefy euro. Na razie opozycja nie jest zdecydowana, czy poprze bardzo oszczędny budżet na 2011 r. przygotowany przez rząd Jose Socratesa, który nie ma większości w parlamencie. Ostateczne głosowanie nad budżetem zaplanowano na 24 listopada.

    W tym tygodniu kolejne cięcia wydatków ma przedstawić rząd grecki. Premier Jeorjos Papandreu zapowiedział, że nie ma już mowy o obniżkach płac administracji czy kolejnych cięciach emerytur. W e-mailu do agencji prasowych premier podał, że tym razem zamierza się skupić na ograniczeniu marnotrawstwa w firmach i agendach państwowych.
    http://www.rp.pl/artykul/563884_Irlandia-jednak-poprosi-o-pomoc-.html

    OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP