08 grudnia 2010

Humor dnia - ZUS - system emerytalny

08.12.2010 (IAR) - Szefowie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapewniają, że nie ma takiej możliwości, by zabrakło pieniędzy na wypłaty emerytur i rent.

Jak zaznaczył prezes ZUS Zbigniew Derdziuk, sytuacja finansowa ZUS-u jest zgodna z prognozami. Środki, jakie wpłynęły ze składek, są lekko powyżej planu finansowego przewidzianego na ten rok.

Wiceprezes ZUS do spraw finasowych Mirosława Boryczka wyjaśniła w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że obecnie wpływy ze składek ubezpieczonych pokrywają 55 procent wydatków na emerytury i renty. Nie ma jednak powodów do obaw, gdyż wszystkie wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na świadczenia są gwarantowane przez budżet państwa. Co roku Fundusz dostaje dotacje, a także inne transfery z budżetu, takie jak pożyczki - od których FUS nie płaci odsetek. Tegoroczna transza pożyczki z budżetu państwa będzie wynosiła około 5 miliardów złotych.

Wiceprezes Boryczka zaznaczyła, że koniec roku zamknięty zostanie bez kredytów komercyjnych. ZUS jednak, mimo pożyczki od państwa, chce mieć również zawsze dostęp do linii kredytowych. Dostęp ten w przyszłym roku będzie wynosił 5 miliardów złotych Prezes Derdziuk podkreślał na konferencji prasowej, że warunki umów kredytowych zawartych na przyszły rok są korzystniejsze niż poprzednie. Zarówno prezes jak i wiceprezes ZUS-u są przekonani, że na wypłaty świadczeń z ZUS-u pieniędzy nigdy nie zabraknie, a opinie, że ZUS może zbankrutować, są ogromnym nieporozumieniem, świadczącym o niezrozumieniu zasad funkcjonowania Zakładu.

6 komentarzy:

 1. Jak już zaczynają zapewniać że wszystko w pożąsiu, to znaczy że jest naprawdę źle
  (nie ma to jak wiara w zdementowane oficjalnie wiadomości:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hehe, Dokładnie. Nic dodać nic ująć

  OdpowiedzUsuń
 3. przecież prawdę mówi nie zabraknie bo najwyżej się nadrukuje w końcu każdy cywilizowany kraj tak robi: USA, EU, Japonia....lol

  OdpowiedzUsuń
 4. przeciez brakuje tylko 45%, he , he

  a czytaliscie ze merkel apeluje o spokoj w sprawie kryzysu euro?

  ona mysli ze jak przestana o tym gadac to problem sam sie rozwiaze

  OdpowiedzUsuń
 5. Tusk: Turcja i Polska mogą być tygrysami globalnej gospodarki

  http://www.pb.pl/2/a/2010/12/09/Tusk_Turcja_i_Polska_moga_byc_tygrysami_globalnej_gosp

  pod humor

  OdpowiedzUsuń
 6. @demien
  takie rzeczy to tylko dział PR potrafi wymyślać. Podobnie jak wejście do euro w 2012 wymyślone w Krynicy.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP