13 grudnia 2010

Must see - wykład prof. Rybinskiego pt Skok cywilizacyjny mlodego pokolenia. Propaganda czy rzeczywistosc?

Dnia 24 października 2010 roku, w Warszawie na Dniach Kariery AIESEC miał miejsce wykład prof. Rybinskiego pt." Skok cywilizacyjny młodego pokolenia. Propaganda czy rzeczywistość?"
Zupełnie na marginesie dodam, iż prof. Rybiński jest jednym z moich ulubionych komentatorów i blogerów poruszających tematykę szeroko pojętej gospodarki. Miałem przyjemność poznać profesora podczas pracy w Ernst & Young, jak i na kilku wykładach. Jest to wg mnie jedna z nielicznych postaci w Polsce, która zdaje sobie sprawę z wyzwań i możliwości XXI wieku, oraz szans wynikających z nowoczesnych technologii jak i gospodarki opartej na wiedzy (knowledge economy). Takich osób w naszym kraju jest niestety jak na lekarstwo. 99% myśli niestety dniem dzisiejszym, tzw "jutro po nas choćby potop". Poniższy wywiad jest bardzo celny i zgadzam się ze zidentyfikowanymi zagrożeniami dla rozwoju polskiej gospodarki, oraz próbą oceny sytuacji. Leny z forum Polityka i Gospodarka, które również regularnie czytam, krótko streścił poszczególne 4 części wykładu. Sam wykład trwa nie więcej jak 30 minut i naprawdę warto poświęcić tyle czasu na jego wysłuchanie. Pada wiele ciekawych faktów, np na temat przyrostu ilości patentów, czy urzędników państwowych.
Klawiaturę oddaję Lenemu, po małej korekcie: Część 1:
Streszczenie: -teza wprowadzająca - wchodzimy w okres bankructw krajów np. PIIGS czy Węgry, Belgia. Jest to w pewnym sensie cykliczne i związane z tym, że rynki finansowe zupełnie zapomniały lekcje z 2008r. By zacytować "wiele trupów nadal siedzi w szafach". W ciągu najbliższych kilku lat rynki wygenerują kryzys, jednak tym razem rozpoczęty na rynku długu. -teza główna - Polska będzie musiała się w tym groźnym finansowo otoczeniu ODNALEŹĆ i szukać swojej szansy rozwojowej, a ma ostatnie 10lat na nadrobienie luki cywilizacyjnej! - Złota Polska Dekada opiera się na: demografii i finansach publicznych, funduszach unijnych, polityce energetyczno-klimatycznej oraz innowacyjności.
Część 2: Streszczenie:
- demografia tylko do 2020 daje szanse na dynamiczny rozwój dzięki ostatniemu pokoleniu tzw wyżu demograficznego. Po tym okresie osoby pobierające świadczenia doprowadzić mogą do rozsadzenia systemu finansów publicznych jednocześnie zakładając niemalże głodowe emerytury ze względu na niski stopień zastąpienia świadczeń wynikających z ostatniego wynagrodzenia. Będzie to "mały kraj starych ludzi" bo "Polska jest najszybciej starzejącym się krajem w Europie."
- jedyna nadzieja dla kraju to "skok cywilizacyjny". Inaczej reformy albo podatki albo inflacja albo..bankructwo finansów publicznych. - fundusze unijne są źle alokowane. "Polska staje się potęgą asfaltowo-stadionową". Kumulacja środków unijnych w latach 2010-12 wzmocni wzrost w tym okresie, by w następnych latach mieć negatywny wpływ. Budujemy bowiem infrastrukturę, której być może nie będziemy w stanie utrzymać. (przy. SiP - ten ostatni temat poruszałem na łamach tego bloga np tutaj. Warto dodać, w sprawie budowy dróg, iż nie budujemy dróg w oparciu o płyty żelbetonowe (czy betonowe), a jedynie "lejemy asfalt". Te drogi trzeba po paru latach remontować, skąd pieniądze?)
Część 3:
Streszczenie: -innowacje, innowacyjność mogłaby być szansą, jednak Polska wybrała asfalt i stadiony niż kapitał i gospodarkę opartą na wiedzy (Przyp. SiP - jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem wydatków na R&D). Podany zostaje przykład "rozjechania się" aktywności patentowej pomiędzy RP a Korea Południową. 20 lat temu oni 5000 patentów, my 3000 patentów. Dziś, po transformacji oni 115.000 patentów my...( zachęcam do wykładu, ręce opadają). -nie mamy przy tym żadnego globalnego przedsiębiorstwa. (przyp. SiP -Każde większe najczęściej oddaliśmy zagranicznym podmiotom) - profesor zakłada, że po 2012 zmieni się podejście do przydzielania funduszy unijnych tj z preferowania innowacyjności, zamiast infrastruktury ( dla której bazy nie mamy rozwiniętej), a po 2020 żadnej pomocy dla RP nie będzie. - "Inconvenient Truth" czyli niewygodna prawda i trochę faktów o ekonomicznej stronie ochrony klimatu i jego wpływu na gospodarkę Polski. Wskazuje przy tym, iż olbrzymie potencjalne wyrzeczenia Europy nie wpłyną w żaden sposób na zmniejszenia emisji CO2 w skali świata. - informuje o nadchodzących black outach (zanikach prądu), które zbliżają się ze względu na zamortyzowanie się po-gierkowskich elektrowni. - sugeruje że "tu i teraz to za mało", a nie widać strategii wśród obecnie rządzących, którzy zamiast na reformach skupiają się na wyśmiewaniu ekonomistów i PR.
Część 4, ostatnia:
Streszczenie: - porównanie tempa zadłużenia do czasów gierkowskich - zatrudniono w ciągu ostatnich lat 100.000 osób do pracy w administracji, to tyle ilu jest żołnierzy a prognozowano negocjując z UE na 6.000. co wiec robi pozostałe 94.000? Podsumowanie: demografia, dopalacze w postaci obecnych funduszy unijnych, energia i klimat sprzyja dokonaniu skoku cywilizacyjnego jedynie w ciągu najbliższych 10 lat, my nic nie robimy, a świat nie stoi...ucieka nam!

25 komentarzy:

 1. Wiesz jak anagażowała się .. for.org w wybory? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. generalnie to dość smutne bo obecne pokolenie 20-30 latków nie jest w stanie nic zmienić (jest źle wykształcone, mało odważne, łatwowierne, wierzy w płonne idee typu stadiony), więc czeka nas za kilkanaście lat koszmar...grunt to dobrze spakować walizki i przygotować się na wspieranie rodziny co z różnych powodów zostanie w PL.
  pozdrawiam
  bach

  OdpowiedzUsuń
 3. retepete

  SIP, jeśli to nie jest zbyt osobiste pytanie, który jesteś rocznik?

  OdpowiedzUsuń
 4. @Anonimowy
  "grunt to dobrze spakować walizki i przygotować się na wspieranie rodziny"

  Wyjedziesz do Irlandii?-)

  OdpowiedzUsuń
 5. jak SiP co to będzie z Tym Assange i całym Wikileakiem?

  Będzie cenzura czy nie będzie? ;>

  pzdr

  OdpowiedzUsuń
 6. aż strach pomyśleć, że ten brak strategii to właśnie może być faktyczna strategia - tyle, że nie polska, a wobec Polski.

  OdpowiedzUsuń
 7. Drogi....

  1
  http://www.tvnwarszawa.pl/stolica,news,tyle-zostalo-z-drogowych-obietnic,25189.html

  2

  http://www.tvnwarszawa.pl/ulice,news,ministerstwo-tnie-drogowe-inwestycje-na-mazowszu,22295.html

  OdpowiedzUsuń
 8. @Anonimowy pisze...

  " jak SiP co to będzie z Tym Assange i całym Wikileakiem?

  Będzie cenzura czy nie będzie? ;>

  pzdr"

  A kto pyta? Tematy Smoleńska, Wikileask to raczej nie tematy na ten blog (ekonomiczno-gospodarczy-spekulacyjny)

  OdpowiedzUsuń
 9. @Hans

  Raczej jeśli już to GB na początek, potem dalej. Ja żałuję że się nie uczyłem niemieckiego jak babcia prosiła. To jedyny chyba kraj, który ma w miarę sensowną przyszłość

  pozdr.
  bach

  OdpowiedzUsuń
 10. @HansKlos pisze...

  " "grunt to dobrze spakować walizki i przygotować się na wspieranie rodziny"

  Wyjedziesz do Irlandii?-)"

  ODP: Wbrew pozorom nadal tam jest lepiej niż u nas. Pomimo tego co tam się dzieje. Wiele osób jednak emigruje gdzieś indziej np Norwegii.

  OdpowiedzUsuń
 11. @Bach
  "
  Raczej jeśli już to GB na początek, potem dalej. Ja żałuję że się nie uczyłem niemieckiego jak babcia prosiła. To jedyny chyba kraj, który ma w miarę sensowną przyszłość

  pozdr.
  bach "

  ODP: i jak blisko...

  OdpowiedzUsuń
 12. @Anonimowy pisze...


  " Wiesz jak anagażowała się .. for.org w w
  wybory? :)
  "

  ODP: nie

  OdpowiedzUsuń
 13. @retepete
  "retepete

  SIP, jeśli to nie jest zbyt osobiste pytanie, który jesteś rocznik? "

  ODP: na priv

  OdpowiedzUsuń
 14. @tmx pisze...

  " aż strach pomyśleć, że ten brak strategii to właśnie może być faktyczna strategia - tyle, że nie polska, a wobec Polski."

  ODP: Zakładam, że pijesz do tragedii z kwietnia 2010, i nie tylko. Tego nie wiesz, i nie będziesz wiedział. Ja również.

  OdpowiedzUsuń
 15. ale postraszyl sluchaczy

  po pierwsze jak sie pokazuje demografie polski i nia straszy to wypada pokazac demografie kilku innych krajow do porownania, nie tylko w polsce mamy starzenie sie spoleczenstwa, niestety nic z tym nie mozna zrobic a gadanie do sluchaczy musicie cos zrobic bo od was wiele zalezy to rzucanie slow na wiatr
  kazdy z tych sluchaczy za tydzien juz nie bedzie pamietal tego wykladu , kazdy po szkole pojdzie do roboty jak mu sie trafi i nie bedzie sobe jakas demografia zawracal gitary, glupie gadanie

  jesli chodzi o innowacyjnosc to ona byla/jest w usa i co sie z nia stalo? pojechala do chin, wiecie ze chiny maja wlasnego producenta jetow i ten producent w 2011 sprzeda wiecej samolotow nic boeing i airbus (tym faktem ucinam wszelkie dyskusje niedowiarkow w temacie czy chiny potrafia projektowac wlasne produkty czy tylko kopiuja z zachodu albo sa regionem czysto produkcyjnym)

  widze na codzien ze najwieksza kasa robiona jest na prostych biznesach, handel, produkcja, dlatego w polsce innowacyjnosc sie nie rozwija , przedsiebiorcy po prostu nie stac na to by zatrudniac dodatkowe osoby zajmujace sie innowacyjnoscia , bez olbrzymich dotacji rzadowych nikt nie bedzie swiadomie wyrzucal kasy w bloto, nawet nie wyobrazacie sobie ile rzad niemiecki placi przedsiebiorcom na innowacje, niemcy obecnie sa wstanie dostarczyc niemal kazdy rodzaj maszyny, wszystkie sami projektuja

  wiem bo pracuje w produkcji i jezeli przedsiebiorca nie widzi z kalkulatora ze zatrudnienie 4 inzynierow do projektowania czegos natychmiast sie zwraca to ich nie zatrudni

  czyli bez wsparcia panstwa innowacyjnosci nigdy nie bedzie
  nasz rzad widzi pkb, ono jest dobre bez innowacyjnosci i to mu wystarcza, jestesmy tansza relatywnie sila robocza, taka jest strategia rzadu obecnie

  grunt to wejsc do euro po przeliczniku gwarantujacym konkurencyjnosc sily roboczej i na razie to naszemu rzadowi starczy

  asfalt, to chyba zart tego pana profsora, mowi jakbysmy nie wiem ile tych drog zbudowali,
  mamy budowac i basta niezaleznie co profesor gledzi, do niemiec w kwesti autostrad brakuje nam kilkadziesiat lat zakladajac ze pkb bedzie na plusie

  asfalt to nie strategia to potrzeby , wszelkie wydatki na infrastrukture te niezbedna a nie te niepotrzebna napedzaja pkb i te koszty sie zwracaja, firmy prywatne sa zatrudniane i genereuja przychody do budzetu z podatkow,
  infrastruktura to jedyna rzecz na ktora panstwo wydajac kase robi to w sposob zapewniajacy tworzenie dobrych miejsc pracy, nie ma innej rzeczy na ktora rzad daje kase i ktora by stworzyla tak dobre miejsca pracy

  wiemy ze prywatny wydaje kase bardziej rozsadnie niz panstwo a najlepszym wydatkiem panstwa jest infrastruktura ta rzeczywiscie potrzebna , osobiscie wolalbym aby panstwo budowalo autostrady a nie remontowalo lokalne drogi

  zaden ekonomista nie powie inaczej, to sie sprawdzilo w histori wiec jest udowodnione

  stadiony to rzeczywiscie porazka, ladowanie kasy w bloto po to zeby uefa czy pzpn nabijal sobie kase i robil przekrety z naszych pieniedzy, ja juz byl dawno caly pzpn wsadzil do pierdla, jak chca zarabiac kase to niech sami zrobia zrzutke na stadion a nie ze panstwo im buduja za swoje a oni na stadionach pozniej zarabiaja, to jest chore, zyski z reklam uefa bierze sobie a podatnik ma pusty portfel

  jedna rzecz chce powiedziec nz koniec
  polskie spoleczenstwo zrobilo wielki skok naprzod, zawdziecza to spadkowi bezrobocia ktore nastapilo dzieki inwestycjom zachodu w naszym kraju a ich sklonila do tego tansza sila robocza

  OdpowiedzUsuń
 16. kiedy bezrobocie spada z 20 do 10% to ludzie znajduja praca i sie rozwijaja intelektualnie,
  widze to na codzien, nawet ludzie po kiepskich szkolach potrafia dzis wiecej zrobic niz to bylo 15 lat temu

  bo oczywista prawda jest taka ze wraz ze zmniejszaniem bezrobocia ludzie sie aktywizuja i rozwiajaja
  to teraz pomyslcie co sie stanie w usa kiedy bezrobocie wzrasta z 5 na 10%
  tam nastapi erozja intelektu oraz zdolnosci pracowniczych , ci ludzie ktorzy przez kilka lat nie moga znalezc pracy staja sie gamoniami, brak pracy oglupia , oni nie beda w stanie wymienic uszczelki w kranie (prznosnia)

  o sile spoleczenstwa decyduje poziom bezrobocia , prosze mi nie wciskac glupot typu jak spoleczenstwo nie wyksztalcone to inwestor nie przyjdzie
  patrzcie na chiny , patrzcie na polske po 90roku
  czy tamte spoleczenstwo cos umialo ? nic a jednak inwestor przyszedl bo widzial zysk bo czlowieka jestes w stanie nauczyc wszystkiego jezeli ten czlowiek chce a chciec musi jesli chce zyc (albo ma kredyt we franku hipoteczny he he)

  zawsze jak slucham jakiegos wykladu to sie zastanawaim ile kasy ten czlowiek na to co mowi postawil, jezeli pan profesor wieszczy bankroctwo grecji to niech cos obstawi, niech powie na wykladzie ze zrobil zaklad bo takie gledzenie nic nie kosztuje

  moge sluchac fabera, rogersa nawet was tylko powiedzcie ile postawiliscie na wasze przekonania, inaczej to puste gledzenie

  ja stawiam na korekte wzrostow wszystkich indeksow gieldowych lacznie z towarami , najpozniej po nowym roku czy na koniec stycznia zjazd do maja czerwca

  ostatnio tak mysle w temacie zadluzania sie panstw , wymyslilem ze nie chcialbym zaciskac pasa sam kiedy wszyscy naokolo tego nie robia bo moze sie skonczyc tak ja zaciskajacy pasa i gromadzacy oszczednosci strace je wszystkie kiedy moi sasiedzi wywolaja wysoka inflace po to zeby pozbyc sie zadluzenia,
  dlatego jestem w stanie zrozumiec dlaczego jest taki globalny ruch w swiecie w kierunku zadluzania, chodzi o to zeby nie placic za bledy innych , jak oni sie zadluzaja a potem chca na nas zrzucac swoje bledy to my tak nie chcemy i my tez sie zadluzamy, taki ruch niestety ale rozumiem to, nikt nie chce zostac z reka w nocniku

  OdpowiedzUsuń
 17. @hukers:
  "po pierwsze jak sie pokazuje demografie polski i nia straszy to wypada pokazac demografie kilku innych krajow do porownania, nie tylko w polsce mamy starzenie sie spoleczenstwa, niestety nic z tym nie mozna zrobic a gadanie do sluchaczy musicie cos zrobic bo od was wiele zalezy to rzucanie slow na wiatr"

  ODP. Bzdura. Mamy jedną z NAJGORSZYCH na świecie (wraz z rosją) sytuacji demograficznych. Fertility rate czyli dzietnosc- JEDNA Z ANJNIZSZYCH na swiecie

  Francja i wiele innych krajów jak usa wypada o wiele lepiej. Polska ma 190 miejsce na 195.
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_and_territories_by_fertility_rate

  http://en.wikipedia.org/wiki/Aging_of_Europe
  Zobacz sam. Polecam fakty, nie domysły.

  "kazdy z tych sluchaczy za tydzien juz nie bedzie pamietal tego wykladu , kazdy po szkole pojdzie do roboty jak mu sie trafi i nie bedzie sobe jakas demografia zawracal gitary, glupie gadanie"
  ODP: Państwo powinno wspierać rodzinę, rodzenie dzieci. oto rozwiązanie problemu, żłobki (na bemowie w waiwe jest JEDEN!!!)

  "jesli chodzi o innowacyjnosc to ona byla/jest w usa i co sie z nia stalo? pojechala do chin, wiecie ze chiny maja wlasnego producenta jetow i ten producent w 2011 sprzeda wiecej samolotow nic boeing i airbus (tym faktem ucinam wszelkie dyskusje niedowiarkow w temacie czy chiny potrafia projektowac wlasne produkty czy tylko kopiuja z zachodu albo sa regionem czysto produkcyjnym)"
  ODP: Innowacyjnosc NIE pojechala do Chin. Piszesz bzdury. Innowacyjnosc nadal jest w usa. Chiny nie sa innowacyjne. Nadal rządzu US, Korea, Japonia. Mam tu na mysli ilosc rozwiązań na rynku dla konsumenta. Chinczycy nadal kopiuja.Coraz lepiej fakt ale kopiuja. Malo jeszcze maja swoich produktów.

  "widze na codzien ze najwieksza kasa robiona jest na prostych biznesach, handel, produkcja, dlatego w polsce innowacyjnosc sie nie rozwija , przedsiebiorcy po prostu nie stac na to by zatrudniac dodatkowe osoby zajmujace sie innowacyjnoscia , bez olbrzymich dotacji rzadowych nikt nie bedzie swiadomie wyrzucal kasy w bloto, nawet nie wyobrazacie sobie ile rzad niemiecki placi przedsiebiorcom na innowacje, niemcy obecnie sa wstanie dostarczyc niemal kazdy rodzaj maszyny, wszystkie sami projektuja
  "
  ODP: Państwo jak najbardziej powinno promować innowacyjnosc. Wieksza wspolpraca szkół i firm, ulgi na R&D. Kultura IP itd.

  "asfalt, to chyba zart tego pana profsora, mowi jakbysmy nie wiem ile tych drog zbudowali,
  mamy budowac i basta niezaleznie co profesor gledzi, do niemiec w kwesti autostrad brakuje nam kilkadziesiat lat zakladajac ze pkb bedzie na plusie"

  ODP: nie zrozumialem przeslania. Tu chodzi o to gdzie kierowane są pieniadze. Jasne że drogi są nam potrzebne ale dotacjami dla rolnictwa ani na drogi potęgi gospodarczej nie zbudujesz. Tania sila robocza tez sie konczy powoli. Firmy uciekaja na ukrainę. Zobacz gdzie szyją polskie firmy jak Reserved. Zdziwisz sie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie dzietności jest likwidacja przymusowych ubezpieczeń emerytalnych. Ale ze względu na obowiązywanie poglądu, że ludziom nie wolno samemu decydować o swoim życiu, na takie rozwiązanie nie ma szans. Już szybciej poparcie zyskają pomysły na fizyczną likwidacje osób np. powyżej 75 roku życia.

  OdpowiedzUsuń
 19. @ sip

  napisalem ci ze chinczycy buduja wlasne samoloty a ty to podwazasz , ze to nie innowacyjnosc itd

  czy sadzisz ze kraj ktory byl zacofany w komunizmie ni stad ni zowad zacznie generowac patenty jak z rekawa bez wczesniejszego skopiowania produktow krajow rozwinietych

  przeciez najpierw trzeba podpatrzyc jak to a jak tamto dziala zeby mozg ludzki wygenerowal rownowazne rozwiazania czy calkiem nowe

  u nas w polsce nikomu nawet nie chce sie podpatrzyc rozumiesz to?

  oprocz samolotow w chinach jest najszybsza kolej na swiecie, troche skopiowali z niemcow ale niemcy nie mieli gdzie tej kolei zainstalowac bo zaden kraj nie chcial sie zdecydowac to wziely ja chiny, teraz robia juz wlasna kolej podpatrujac niemcy


  a my w polsce mamy za to najwolniejsza kolej w calej europie

  trudny z ciebie czlowiek
  widac wolisz jak ci ktos w superlatywach pisze, 2 zdania i koniec postu, jak ktos napisze dluzszy to koniecznie musisz byc madrzejszy

  odpowiedz sobie na pytanie dlaczego nie masz 8 dzieci i ile przedszkoli musi ci samorzad postawic zebys mial 8 dzieci
  demografia to ruch spoleczny a nie gledzenie profesora na jakims wykladzie robta wiecej dzieci bo bedzieta glodowac, ty narobisz 8 a emeryture i tak bedziesz mial glodowa bo sasiad bedzie mial tylko jedno dziecko

  jestes taki hadry to wez na siebie ciezar wychowania 8 dzieci zeby wszystkim zylo sie lepiej w przyszlosci

  nic powtarzam nic nie zrobicie, demografia to cos z czym nie wygracie bo nie macie na to zadnego wplywu

  dotacje dla rolnictwa, po tym widac ze nic nie rozmumiesz kompletnie, wiesz po ile bylby chleb gdyby nie bylo dotacji do rolnictwa, na pewni rolnik nie poszedlby na pole zebys ty po 2zł od niego po ciezkiej pracy kupil chleb

  OdpowiedzUsuń
 20. Hukers,

  prosba czy mozesz dolaczyc do dyskusji na Forum Polityka i Gospodarka.

  moglbym wtedy z Toba uderzyc w polemike.

  pozdro,
  Leny

  ps. mam nadzieje SiP ze wybaczysz mi podkradanie swojego ulubionego dyskutanta:)

  OdpowiedzUsuń
 21. zajrze tam kiedys, na razie przejrzalem tematy , troche przeczytalem ale powiem szczerze ze w polityce jestem slaby , nie wiem konkretne jaki polityk co kiedy promowal, oponowal itd. wiec moglbym np myslec ze michnikowi nalezy sie ten order a moze mu sie nie nalezy, ze jaruzelski powinien byc w radzie bezpieczenstwa a moze nie powinien

  wiec moglbym pisac glupoty
  nie bardzo sledze co politycy mowia czy robia bo moje zaintersowania to rynki kapitalowe, konkretnie gra na nich dla pieniedzy i interesuja mnie informacje istotne dla fundamentow gospodarczych, ostatnio dostaje tam w kosc pewnie dlatego ze za bardzo wnikam w te fundamenty no ale trzeba sie uczyc dalej, grunty to nie wypasc z gry

  co do wykladu to powiem tak ze aby cos zmienic w polsce cos konkretnego to trzeba miec ideologie a wiemy ze sa znane w histori przypadki kiedy ideologia doprowadzila do katastrofy

  ideologie ma np. castro ktory wszedzie na swiecie byl, widzial zdobycze cywilizacji i ma to gleboko w tyle bo u niego dysproporcje miedzy bogatymi i biednymi maja byc jak najmniejsze, wszyscy maja prace i nikt nie jest okradany przez goldmana z gry na giedzie bo nie ma gieldy i nikomu nie wolno grac i nie ma podatku od zyskow kapitalowych bo nie ma zyskow kapitalowych bo fidel nie da zarobic golmanowi bo ma takie idee aby pasozytom nie dac zarobic

  moja ideologia jest taka zeby probowac zarabiac na trendach gospodarczych bo jak nie sproboje to umre jako najemnik w korporacji

  sa ludzie ktorzy nic nie robia by osiagnac wolnosc finansowa a ja chce sprobowac bo kto nie probuje temu zawsze bedzie przeszkadzac ze sasiad ma wiecej ale zeby zaryzykowac to nie chca wiec zyja z dnia na dzien

  OdpowiedzUsuń
 22. @hukers1

  Tam nie jest tak dużo polityki. Możesz rozmawiać o gospodarce. To nie forum polityków a internautów. Sprawdz sam, wymaga jednak chyba loginu na Gazeta.pl

  @leny
  Nie ma problemu:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja z tezami profesora się zgadzam. Wystarczy popatrzeć na Hiszpanie, poszli tez droga budowy infrastrktury, nabudowali i dalej buduja.
  Unia, daje kase - budujemy drogi. Wybudujemy iles tam kilometrow i potem przykreca nam kurek z kasa, a do Unii przyjma np Ukraine, Ukraina dostanie kase i tam beda budowac drogi i tak w kolko.

  OdpowiedzUsuń
 24. Gdzie sie podziac,gdzie sie skryc,

  HYCLE TUSKA NIEPELNOSPRAWNYM nie daja zyc !!!

  Jak długo jeszcze funkcjonować będzie – zakazany w Polsce – system argentyński Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? System argentyński (konsorcjalny) polega na samofinansowaniu się konsumentów w ramach utworzonej grupy. Oznacza to, że pewna liczba osób podpisuje z konsorcjum umowę i wpłaca na jego rzecz określoną sumę pieniędzy, stając się tym samym uczestnikami systemu. Podobnie dzieje się w ZUS – odprowadzane miesięczne składki na ubezpieczenia ZUS służą finansowaniu osób, będących w obecnej chwili na emeryturze. Mimo tego, że system argentyński jest w Polsce zabroniony, ZUS działa nadal.Gdzie sie schowac ,gdzie sie skryc,HYCLE/Tuska>Rostowski,Wiktorow,Boni /nam nie daja zyc!!!
  WKUR-ZONY na TUSKA
  2010-12-22, 16:46
  Odp. HYCLE TUSKA NIEPELNOSPRAWNYM nie daja zyc !!!

  RATUNKU! Ja w tym państwie już zdycham, jak zarobiłem (SWOJĄ pracą) trochę więcej pieniędzy to zus z racji że mam przyznaną rentę inwalidzką KARZE mnie i muszę oddać IM to co zarobiłem ponad wyznaczony limit. A ja się pytam z JAKIEJ RACJI chcę zarobić na nowocześniejsze leki których nie zapewnia mi NFZ, chcę się leczyć skutecznie i nie mogę bo...wszystko ponad limit muszę oddawać ZUS-owi, Żeby było NIESPRAWIEDLIWIEJ to jak bym był rencistą np. wojskowym to mógłbym zarabiać bez tych OGRANICZEŃ. Czy w tym CHORYM państwie jeszcze długo będzie trwać taki podział na kategorie, KASTY, czy inne MAFIE , których członkowie są LEPSI, mają jakieś przywileje etc, Czy Polska jest w cywilizowanej UE czy jesteśmy taką np. Białorusią gdzie rządzi jakiś .."jaśnie pan" i rozdziela przywileje
  napomoc
  2010-12-22, 21:40
  Tusk idzie na wojne z Niepelnosprawnymi

  NIENAWIDZE RZADU PO .Tusku zajmij sie Problemami osob niepelnosprawnych,ktorych w Polsce jest ok.6 mil.osob.W/w trzymani sa na nedznych rentach/70%jej nie posiada/wynoszacych od 500-do 700zl.Dawno temu jako mlody inz.uleglem wypadkowi,amputacja nogi,szpitale,rehabilitacja,protezowanie,a tu 3 dzieci,czynsz za mieszkanie do zaplacenia itp.W Niemczech rencista ma najnizsza rente 1500 euro,Anglik 1000 funtow a Polak j.w.Jednemu na 10-ciu udaje sie po zakupie odpowiedniej protezy wrucic na rynek pracy,mnie sie udalo.Kupuje proteze co 2 lata za kwote 8000zl,przy pomocy panstwa 1200zl,raz na 3 lata.Aby nas dyskryminowac i uprzykrzyc zycie Tusk utrzymuje limity dorabiania dla Amputantow/130%najnizszego uposazenia-jego przekroczenie zabranie renty/,a wiec skutecznie dyskryminuje niepelnosprawnych.Na dobra proteze nie da dorobic,zarobisz zabierze renty,nie zarobisz nie kupisz protezy,nie kupisz protezy zdychasz z glodu!!!To sa realne problemy,zyjesz,pracujesz,najezdza na Ciebie ruski TIR,ktorego kierowca zasnal i stajesz sie nagle dyskryminowanym smieciem dla Rzadu TUSKA,ZUS-stalinowskiego monopolisty itp.Zastanawiam sie co sie musi w Polsce stac aby przestano nas dyskryminowac?A gdyby jakis desperat odciol stope coroni Tuska lub Rostowskiego, albo urwal im kawalek reki czy nadal byliby sklonni nas przesladowac?W okresie przedswiatecznym modlimy sie do Bozi aby Alkaida podeslala nam kilka babek,abysmy mieli sie czym bronic przed barbarzynstwem rzadzacych. WKUR-ZONY na TUSKA » Donald/zadrwil z ON Zawiedziony Panie Profesorze-RATUNKU

  OdpowiedzUsuń
 25. Widzę że powyższe komentarze prosto z forum Onetu, za takie "dziękuję" - nie ten poziom dyskusji:(

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP