27 grudnia 2010

Rosja - produkcja przemysłowa przyspieszyła najszybciej od marca 2008

Tak przynajmniej wskazuje ostatni odczyt HSBC Russia Manufacturing PMI (december 2010). Co więcej, wskaźnik wskoczył z 51.1 na 53.5 co jest największym jednomiesięcznym wzrostem od września 2009r. Pozwoliło to osiągnąć indeksowi nowy szczyt, po 33 miesiącach zwyżek. Główny powód wzrostu indeksu to wzrost nowych zamówień, oraz wzrost zatrudnienia, najszybszy od lipca 2006 roku. Również więcej w bloom.
Poniżej wykres historyczny dla PMI:
Dodam do tego jeszcze dwa wykresy z bloom. Stopa bezrobocia: Sprzedaż detaliczna r/r:
Sprawa wzrostu tempa produkcji o tyle interesująca, iż Rosja jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym krajów unijnych łącznie, tak w eksporcie jak i w imporcie. Z kolei dla Rosji państwa UE są największym partnerem handlowym (ź). Rosja w I połowie 2009 była na 7 miejscu pod względem wartości eksportu z Polski (około 4%, największy partner Niemcy to około 25% naszego eksportu).
Zwracam przy tym uwagę, iż Rosja została wybrana gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej na rok 2018, oraz gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich na rok 2014. Jeśli dodać do tego BARDZO atrakcyjne wyceny spółek rosyjskich, o czym pisałem 18 listopada np tutaj (na samym dole wpisu) to stwarza to idealne warunki do wzrostu giełd rosyjskich.
Obecnie RTS (wyceniany w dolarach) wspina się mozolnie ku ostatnim szczytom, z czasów bańki surowcowej, wykres 5 lat:
Ma ku temu predyspozycje, o czym napisałem powyżej. Do tego dodajmy, że prawie 80% eksportu Rosji to eksport surowców, oraz dodajmy fakt rosnącej ceny ropy na rynkach finansowych i mamy przepis na wzrost cen akcji w Moskwie i prawdopodobne umocnienie Rubla (napływ kapitału). Wykres za 3 lata dla crossa usdrub: Wielu przy tym analityków uważa, iż rubel rosyjski jest niedowartościowany (utrzymywany sztywno przez bank centralny). Zatem, wiele czołowych banków inwestycyjnych uważa, iż rubel się umocni.
Przy okazji giełd rosyjskich mała dygresja. Króluje tam dwóch operatorów RTS oraz MICEX. Stanowią dla siebie konkurencję, a w prasie wielokrotnie spekulowało się iż MICEX przejmie RTS. Obie giełdy mają łącznie 1 mln lokalnych inwestorów, co stanowi mniej niż 1% populacji (141 mln Rosjan, stan 1 stycznia 2010). Na RTS notowanych jest ponad 550 spółek o łącznej kapitalizacji 840 mld USD. Na MICEX notowanych jest ponad 760 spółek, o łącznej kapitalizacji 1.2 biliona USD (ź).
Na marginesie, ostatnio pisałem o boomie w gospodarce niemieckiej.

5 komentarzy:

 1. Rosja się zbroi, a to ciągnie zamówienia do góry.

  OdpowiedzUsuń
 2. @Hans
  A jakies potwierdzenie w cyfrach? Jakies infa, chociaż z Debka file?

  Jak tak się spojrzy na wydatki ameryki do reszty świata na zbrojenia to wydatki Rosji są małe. Najwięcej po US wydają Chiny - około 150 mld dolarów, budując tajne bazy łodzi podwodnych i inne rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 3. @SiP
  "Najwięcej po US wydają Chiny - około 150 mld dolarów"

  Poczytaj sobie http://www.altair.com.pl/start-5198 To działa jak samonapędzający się mechanizm. Gdy w USA rosną wydatki na zbrojenia, to automatycznie rosną również w Chinach, a w odpowiedzi na to rosną w Rosji (ok 20 mld USD). Trzeba to jeszcze przełożyć na tzw. efektywność wydatków, która przy porównywaniu wydatków nakazuje pomnożyć je przez 5-7x dla Rosji i 7-10x dla Chin. W efekcie widać obraz - Rosja próbuje zachować swój potencjał obronny, USA próbuje zachować swój status imperium, a Chiny próbują uzyskać status imperium. Już teraz można wskazać wygranego, którym będą Chiny, o ile uda im się wchłonąć Tajwan.

  OdpowiedzUsuń
 4. 2010/12/28 14:56:21
  stoje_i_patrze:

  "Co Pan sądzi o rynku akcji w Rosji?
  Biorąc pod uwagę to:
  stojeipatrze.blogspot.com/2010/12/rosja-produkcja-przemysowa-przyspieszya.html

  wydaje się że może być to piękne miejsce do dmuchania banieczki, a la Chiny (olimiada, expo itd)"

  Wojciech Białek, ODP: Myślę, że Rosja powinna być generalne dobra w inflacyjnej fazie ożywienia, które u mnie kulminuje gdzieś w połowie 2012 roku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zbrojeniówka - Rosja
  [...]
  "Rosyjska zbrojeniówka jest przestarzała. Udział nowoczesnego uzbrojenia w Armii Czerwonej wynosi 10 proc. Kreml przyjął w listopadzie program unowocześnienia przemysłu obronnego na lata 2012-2020. Główny cel to podniesienie poziomu nowoczesności armii do 70-80 proc. Pójdzie na to z budżetu 22,5 bln rubli (720 mld dol.).

  W przyszłym roku Rosja wyda prawie 65 mld dol. na inwestycje w swój przemysł zbrojeniowy. To 19 proc. wszystkich wydatków budżetowych."

  http://www.rp.pl/artykul/9211,586387_Rosja-na-zbrojeniowych-zakupach.html

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP