07 grudnia 2010

WAŻNE - zmiana kanału RSS, zmiany w systemie komentowania oraz Trader-room

Komentowanie: W związku z faktem, iż parę osób żaliło się na system umieszczania komentarzy, wracamy do systemu Bloggera. System ma parę minusów jak np. brak hiperlinków w komentarzu czy brak "drzewka odpowiedzi" i powiadomień. Ma też jednak plusy. Głównym plusem to uproszczone komentowanie i logowanie, w tym możliwość napisania komentarza bez zalogowania. Parę osób żaliło się, iż to ostatnie jest wymagane, stąd moja propozycja napisania komentarza bez konieczności zakładania konta w Google czy OpenID. Tutaj dwie moje prośby: 1. Proszę o podpisywanie się pod komentarzem, gdyż z definicji wpis będzie traktowany jako anonimowy. Wtedy nie wiadomo, czy to ta sama osoba (przy kolejnym komentarzu) czy też nie, co utrudnia odpowiedź. Ciężko też odpowiedzieć bezpośrednio. 2. Dopuszczam możliwość moderacji przeze mnie ex post czyli po fakcie dokonania wpisu. Komentarz nie musi być zatem przeze mnie zaakceptowany aby pojawił się na blogu. Gdyby jednak notorycznie pojawiały się wpisy, łamiące netykietę, wtedy będę zmuszony zastosować system akceptacji komentarzy przeze mnie. To niestety spowoduje iż komentarze będą pojawiać się np 4 razy dziennie. Udało mi się przy tym zmigrować komentarze umieszczone w systemie Disqus do wersji Bloggera. Zatem nie powinno nic umknąć. Kanał RSS (wpisy i komentowanie). Zachęcam do subskrybowania mojego bloga, oraz komentarzy kanałem RSS. Dla osób niezaznajomionych z RSS - więcej tutaj (klik, oraz czytnik RSS). Polecam np wersję do przeglądarki jaką jest Google Reader. Mozna przy tym śledzić bloga i komentarze przez telefon komórkowy (polecam Opere Mini oraz Opere Mobile w zależności od potrzeb), a użytkownikom telefonów dotykowych zalecam dodać adres http://www.google.com/reader/i/ do ulubionych by móc łatwo i przyjemnie przeglądać Google Reader z telefonu. Jest też wersja dla zwykłych (nie dotykowych) telefonów komórkowych. Adres tutaj:http://www.google.com/reader/m/
Osobom zainteresowanym dostępem mobilnym z telefonu polecam wykupienie abonamentu bądź pakietów, w wysokości 500 MB. Korzystając jedynie do przeglądania stron www, RSS spokojnie wystarczy. Używając Opery Mini, i nie pobierając gier z internetu (a jedynie np www, facebook i inne strony) całkiem możliwe, że wystarczy i 200-300 MB. Wykup pakietu bądź dodatkowego abonamentu dla transmisji danych (data), można dokonać u swojego operatora komórkowego. W przypadku wahań co do operatora dla transmisji danych polecam markę Plus. Jego iPlus regularnie wygrywa wszelkie testy. Więcej tutaj: klik1, klik2, klik3, klik4. Najgorzej przy tym wypada operator Play.
Kanał RSS - Zmiana kanału wpisów Dotychczasowy kanał RSS dla wpisów (postów) do którego zapisało się większość czytelników RSS, uległ zmianie dwa tygodnie temu. Zmiana z domyślnego kanału Bloggera na Feed Burner, oferuje bowiem więcej możliwości. Nowy adres jest w prawym górnym rogu, a dla ułatwienia, podaję też i tutaj: http://feeds.feedburner.com/blogspot/stojeipatrze Inne zmiany - Trader-room Do końca tygodnia powstanie miejsce gdzie, będzie można komentować rynki i instrumenty finansowe. W ten sposób spekulantom i inwestorom nie ucieknie żaden komentarz i wpis w tej tematyce. Prawdopodobnie powstanie dedykowana zakładka "a la" Rodzina na Swoim, i dedykowane wpisy z tagiem "trading" bądź trading-room. Rozważam też chat room, obawiam się jednak, iż wiele ciekawych wpisów zamieszczonych na chatcie, umknie z czasem (krótka historia, brak RSS historii itd) a co w związku z tym jest duża szansa, iż Chatu nie będzie. Wszelkie inne pomysły racjonalizatorskie i sugestią są BARDZO MILE WIDZIANE! Edit: Dodałem możliwość otrzymywania mailem informacji raz dziennie o nowych wpisach. Info pomiędzy 11-14 godziną czasu UTC+1. Zapis w górnym prawym rogu bloga. Edit 2: Komentować można nadal bez zalogowania, poprzez wybranie opcji Nazwa\Adres URL. Następnie po wybraniu opcji należy wpisać swój nick\nazwę bez podania adresu url. To wszystko. Działa, sprawdzone.

20 komentarzy:

 1. odnośnie "Kanał RSS - Zmiana kanału wpisów"

  jestem zasubskrybowany od dłuższego czasu i nadaj dostaję Twoje wpisy na czytniku RSS opery ( tak jak ten wpis )

  czy muszę subskrybować nowe RSS które podałeś czy nic nie muszę zmieniać ? :)

  pozdr,
  Baqu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć Baqu,
  Całkiem możliwe iż będzie działać, gdyż zastosowałem taktykę mieszaną:) Polega ona na tym iż adres starego RSS oraz komentarzy RSS puściłem przez feed Burnera. Istnieje zatem szasna, iż będzie to działać.
  Proponował bym o tyle zmianę, iż w przypadku Feed Burnera mogę dodać "coś nowego" do RSS, tj specjalnie dla czytnika kanałow RSS. Może to być np jakiś odnośnik, tagowanie, liczba komentarzy i inne. Mi jako adminowi daje też małe narzędzie statystyczne. Otóż przez feed burnera powinienem widzieć jaki wpis w RSS jest bardziej "klikalny\popularny". Problem bowiem z RSS jest taki, że uczestnik RSS nie wchodzi na stronę bloga a zatem nie generuje ruchu na stronie. Ja nie serwuję reklam więc jest mi to po części obojętne, nie zarabiam na tym. Widzę jednak więcej co się dzieje. W przypadku starego RSS nie widać kompletnie NIC. Powtórzę, nie widać kompletnie NIC. Dlatego bardzo wielu blogerów oferuje tylko zajawkę wpisu w RSS. Ja też tak robiłem ale parę osób, którzy właśnie korzystają z wersji mobilnej, prosili mnie o pełny wpis w RSS co też zrobiłem, bo jak napisałem nie serwuje żadnych reklam. Tracę jednak wszelkie informacje o użytkowniku, np w postaci jaki wpis jest popularny.

  Podsumowując ten przydługi komentarz:) Najlepiej zmień kanał RSS na nowy - to tylko pewnie trzy kliknięcia dla Ciebie. Ja będę mógł dodać więcej bajerów w RSS np podziel się wpisem, napisz maila do autora RSS i inne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Acha,
  Nowy feed burner dopasowuje się do czytnika. To pewna nowość. Sprawa on np z jakiego ekranu korzystasz, czy np z telefonu komórkowego i wszystko dopasowuje. Sprawia on również że we wszelkich czytnikach RSS (nawet tych starych) wszystko będzie poprawnie działać. Przynajmniej tak wynika z opisu tej funkcjonalności w Feed Burner.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako ciekawostkę można dodać iż strona:
  http://feeds.feedburner.com/blogspot/stojeipatrze

  działa również ze zwykłej przeglądarki. Wtedy RSS wyświetla się jak maksymalnie okrojona strona. Dla wielbicieli minimalizmy, bez historii wpisów, komentarzy też jest to wyjście.

  OdpowiedzUsuń
 5. słyszałeś o tym:

  http://intensedebate.com/

  może pogóglasz, intens wygląda dość spoko

  OdpowiedzUsuń
 6. @Szy pisze...

  " słyszałeś o tym:

  http://intensedebate.com/

  może pogóglasz, intens wygląda dość spoko"

  Nie, ale w testach niby kiepsko wyszedł wiec nie chce juz testowac. Nie lubie systemu bloggera ale niech na razie bedzie. Grunt ze sie udalo wydobyc komentarze z Disqus do bloggera z powrotem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hejka SiP :)
  Widzę znowu dużo się dzieje na blogu ;)
  Czekam z niecierpliwością i pozdrawiam
  Sagusiek

  OdpowiedzUsuń
 8. Z miłą chęcią przyłączę się do dyskusu, tylko muszę poczytać o tym RSS bo od dłuższego czasu nie mogłem u Ciebie nić napisać. Chyba się skuszę na Google Reader.
  Pozdrawiam Spekulant09

  OdpowiedzUsuń
 9. @Sagusiek, Spekulant

  Witam,
  RSS przydaje się do śledzenia bloga. Nie trzeba do chwilę zaglądać na stronę by sprawdzić czy jest nowy wpis czy komentarz. Polecam.

  Dzięki że na końcu wpisu podpisujecie się, bo inaczej to jesteście anonimowy...

  OdpowiedzUsuń
 10. Od razu piszących przybyło, ale teraz muszę sprawdzić jak to działa... wpis testowy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Teraz czegoś nie rozumiem po co się podpisywać pod spodem jak można wybrać profil: nazwa i tam wpisać siebie i nie jest już anonimowe? ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. SiP jako nazwa - test8 grudnia 2010 10:04:00 CET

  @Seba
  masz rację!

  Nie trzeba pisać jaka anonimowy z podpisem a wybrać opcję "Nazwa\adres URL", przy czym wpisac tylko nazwe jesli ktos nie ma bloga czy stronki

  Myślałem że działa, tylko z adresem URL, właśnie testuję bez.

  OdpowiedzUsuń
 13. Działa bez co widać :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Seba fan Kucharza i Mistrza Bajeru ;)8 grudnia 2010 10:22:00 CET

  a tu drugi dowód...

  OdpowiedzUsuń
 15. Nareszcie poprawiłeś wpisywanie komentarzy. Do niedawna trzeba było jakies cudowianki odstawiać aby się wpisać. Jako osoba aspołeczna i do tego z gruntu nieufna omijam portale społecznościowe szerokim łukiem.
  Czytam twój blog od paru miesiecy i uważam go za wielce interesujący. Trzymaj tak dalej. Mam nadzieję, że nie zwali się tu chamstwo na bloga jak na blogu PK, a dodatkowo część pisze sobie , a muzom.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. @Mariusz

  Cześć,
  mogłeś się zalogować do poprzedniego systemu poprzez konto w systemie Disqus. To nie żaden portal społecznościowy. Podobnie z OpenID. Facebook czy yahoo Pulse to była jedynie opcja.

  W sprawie poziomu to zamierzam o niego dbać. Wszelkie przejawy chamstwa, ataki ad persona w tym mocna niezgodność z netykietą, będą wycinane. Mam nadzieję że będziemy mieć merytoryczną dyskusję a nie wojnę, szarpaninę. Nie mam na to drugie czasu i nerwów. Szukam jedynie twórczej dyskusji.

  OdpowiedzUsuń
 17. SiP właśnie próbuje coś wykszesać z czytnika goole, jak rozumiem muszę dodać osobne kanały RSS do mojej listy inny jest do komentarzy inny do Twoich wpisów?? Ale nie na wszystkich forach mogę komentować np na WB nie działa, jak rozumie żeby napisać komentarz u Ciebie muszę skorzystać z funkcji Email this ??Tylko nie wiem dlaczego w RSS komentarze wątki nakładają się na siebie cięzko rozróżnić w którym wątku biorę udział komentując.
  Pozdrawiam Spekulant09.

  OdpowiedzUsuń
 18. Cześć,

  wydaje mi się iż nie da się skomentować wpisu np na WB, PK czy u mnie prosto z RSS. Musisz kliknąc dany wpis z bloga i po prostu pod nim napisać.
  RSS służy głównie do czytania i przeglądania stron.

  W sprawie kanałów to masz rację. Musisz mieć dwa kanały subskrybowane, dla wpisów i komentarzy, czy to u mnie czy na blogu WB.

  Funkcja Email this służy raczej do przesłania wpisu (polecenia) znajomemu, poprzez maila.

  W sprawie wątków to proponuję sobie zrobić foldery. Ja mam np folder Priv, Blogi, News , Finanse, Telco itd. W ramach danego folderu mam pewne kategorie RSS np blogi finansowe. Aby przeglądać dany kanał na komputerze to klikasz go po prostu i widzisz wpisy tylko z tego kanału. Masz tez opcję czy widzisz tylko nowe rzeczy czy wszystkie (również przeczytane). Możesz również czytać wpisy z całego danego folderu, jak klikniesz jego nazwę.
  Poza tym w ramach czytania komentarzy faktycznie nie widzisz z jakiego wpisu pochodzi komentarz. Mozesz sie tego dowiedziec klikajac go a wtedy zostaniesz przekierowany do miejsca gdzie zostal napisany.

  OdpowiedzUsuń
 19. SiP podziękował świetna sprawa.
  Dzięki za info.

  OdpowiedzUsuń
 20. @spekulant09
  To dopiero początek zabawy. Polecam np zapoznać się ze skrótami klawiszowymi w Google Reader. Np "O"otwiera dany wpis. M zaznacza jako przeczytany, N to wpis następny a P poprzedni. Łatwo szybko wszystko czytasz w ten sposób. Czytasz zdanie, cos Cię nie interesuje, dajesz M jako przeczynany i dalej N i kolejny.

  Jest wiele bajerów. Ja np lubie delicious tj tagowanie linków. Czytam cos na telefonie w podróży, taguje jednym klawiszem jako "na pozniej" i w domu np doczytuje, albo domu taguje a czytam w podróży. Jest parę rzeczy które bardzo usprawniają pracę. Bez nich bym się nie wyrobił z tą ilością materiału.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP