02 grudnia 2010

Zmiany w działaniu OFE = zmiany dla GPW

Bloom donosi (Warsaw IPOs Sour as AFI, Avia, Geo-Alliance Withdraw $449 Million of Deals), iż w związku z niepewnością co do przyszłości OFE spółki wycofują się, bądź mogą wycofać z debiutami na GPW. Mowa nie jest przy tym o spółkach krajowych, a zagranicznych. Nie da się ukryć, iż ostatnio GPW zyskała na wartości w regionie CEE, właśnie dzięki prywatyzacji spółek, jak i płynności na rynkach dostarczanej np przez OFE. Jeśli bowiem inwestor chce być obecny w regionie CEE, często wybiera Polskę (PLN, GPW) jako rynek, gdzie inwestuje/spekuluje. GPW jest przy tym reklamowana jako hub (centrum) finansowy dla regionu CEE. Podsumowując, wraz ze zmianami w OFE (mniejszy udział akcji, czy np mniejsze transfery do OFE), GPW może zapomnieć o rosnącej roli Warszawy na rynkach kapitałowych. To nie jest teoria, to już się dzieje.

5 komentarzy:

 1. Boni: oszczędności gromadzone w OFE nie są zagrożone

  http://www.pb.pl/2/a/2010/12/02/Boni_oszczednosci_gromadzone_w_OFE_nie_sa_zagrozone

  OdpowiedzUsuń
 2. No właśnie, trochę im to psuje. Faktycznie są takie dyskusje i zmartwienia.

  OdpowiedzUsuń
 3. No właśnie, trochę im to psuje. Faktycznie są takie dyskusje i zmartwienia (insider info).

  OdpowiedzUsuń
 4. SiP to byl/jest glowny temat w USA i Londynie ostatnimi dniami martwia sie komu beda sprzedawac akcje na gorce ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. @OFE:
  Towarzystwa wypłacą rekordowe dywidendy
  Siedem powszechnych towarzystw emerytalnych podzieli się zyskiem z właścicielami. Nie tylko zyskiem wypracowanym w ubiegłym roku, ale także w latach poprzednich. W tym gronie są ING, Aviva, PZU, Amplico, Aegon, Pekao Pioneer oraz Pocztylion-Arka.
  Jak wynika z informacji zebranych przez „Parkiet” wartość wypłaconych dywidend będzie rekordowa i wyniesie prawie 880 mln zł. To prawie dwa razy więcej, niż towarzystwa wypłaciły akcjonariuszem rok temu (488 mln zł). Kwota ta przewyższa także wartość zysku netto towarzystw za 2010 r., który wyniósł 598 mln zł (682 mln zł, gdy uwzględni się wyłącznie te towarzystwa, które miały dodatni wynik).

  To m.in. efekt decyzji właścicieli ING PTE, największego gracza na rynku. – Akcjonariusze zdecydowali o wypłacie zysku za 2010 r. i za 2009 r. – mówi Józef Proń, szef ING PTE.

  W ubiegłym roku właściciele zdecydowali się zatrzymać rekordowy zysk za 2009 r., który wynosił 257 mln zł. Właściciele towarzystwa: ING Continental Europe Holdings oraz ING Bank Śląski otrzymają zatem w tym roku w sumie 466 mln zł.

  Poza tym Aegon PTE wypłaci akcjonariuszowi nie tylko cały zysk za 2010 r. – 21,3 mln zł, ale także część kwoty z kapitału zapasowego – prawie 49 mln zł. Tak przynajmniej wynika z rekomendacji zarządu zapisanej w sprawozdaniu finansowym przekazanym do Krajowego Rejestru Sądowego. Przedstawiciele spółki jako jedyni nie chcieli ujawnić decyzji WZA. Aegon PTE mogło jednak uszczuplić kapitał, bo ma jeden z najwyższych w branży. Kapitał zapasowy na koniec 2010 r. sięgał 488 mln zł.

  Wliczając dywidendę wypłacaną w tym roku do właścicieli towarzystw trafi, licząc od początku istnienia PTE, już w sumie 3,86 mld zł. Z tego ponad 1,3 mld zł do akcjonariuszy PTE ING, a prawie 1,3 mld zł – Avivy PTE. Tylko ING Continental Europe Holdings, większościowy właściciel PTE ING, otrzyma już ponad 1 mld zł. W czołówce firm, które mają udziały w PTE i otrzymały najwyższe dywidendy, są też Aviva Życie (654,5 mln zł), PZU Życie (576,7 mln zł), Aviva International Insurance (468,6 mln zł) i ING Bank Śląski (263,9 mln zł).
  http://www.parkiet.com/artykul/10,1066965.html

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP