17 stycznia 2011

BGK gotuje z Kucharzem Roku z pomocą kilku mld eur

Ile przeznaczył Kucharz Roku wraz z BGK na obronę dobrego dla rządu kursu złotówki, celem ograniczenia naszego długu publicznego na koniec roku 2010? Pisano o tym w wielu miejscach. Ja pisałem o tym 9 grudnia 2010 tutaj, Bloomberg pod jego koniec np tutaj. Z pomocą przychodzą komunikaty MF (h/t Seba i BM- ukłony dla Czytelników bloga za zwrócenie na to uwagi) ============================ Stan na koniec Listopada 2010| ============================ Komunikat ws. stanu środków walutowych oraz operacji związanych z zarządzaniem długiem zagranicznym Skarbu Państwa Link Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że: 1. W ramach obsługi zadłużenia zagranicznego Skarbu Państwa w listopadzie 2010 r. dokonano następujących płatności w walutach obcych: * kapitał – równowartość 531,7 mln EUR (2.094,3 mln PLN), * odsetki – równowartość 72,6 mln EUR (285,5 mln PLN). 2. Stan środków walutowych w dyspozycji Ministra Finansów na koniec listopada 2010 r. wyniósł łącznie 5.249,9 mln EUR (21.385,1 mln PLN). =========================== Stan na koniec Grudnia 2010| =========================== Komunikat ws. stanu środków walutowych oraz operacji związanych z zarządzaniem długiem zagranicznym Skarbu Państwa Link Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że: 1. W ramach obsługi zadłużenia zagranicznego Skarbu Państwa w grudniu 2010 r. dokonano następujących płatności w walutach obcych: * kapitał – równowartość 310,9 mln EUR (1.240,0 mln PLN), * odsetki – równowartość 71,4 mln EUR (285,1 mln PLN). 2. Stan środków walutowych w dyspozycji Ministra Finansów na koniec grudnia 2010 r. wyniósł łącznie 1.633,7 mln EUR (6.470,1 mln PLN). =========== Obliczenia| =========== Prawidłowa różnica -> 5.249,9 [mln EUR]- 310,9 [mln EUR] - 71,4 [mln EUR] = 4867,65 mln EUR Wynik kucharzenia BGK i Kucharza Roku = 1.633.,7 mln EUR Różnica = 3.233,95 mln EUR. Jednym słowem prawie 3,3 mld EUR. Tak się gotuje! EDIT: Zmieniłem w nazwie posta z Koszt na "z pomocą" gdyż kwota obliczona nie jest kosztem finansowym jako takim. Nie wiemy bowiem przy jakim innym kursie MF pozyskało środki z UE (tj przy jakim mogło lepiej sprzedać) ani nie wiemy czy były wykorzystane swapy i inne transakcje.

8 komentarzy:

 1. Rząd interweniuje na rynku walutowym, żeby utrzymać kurs złotówki, żeby nie przekroczyć progów ostrożnościowych i nie zaciskać pasa. Ale z drugiej strony strzela gola naszej gospodarce, bo silny złoty w połączeniu ze stale rosnącymi kosztami pracy (nie wiem jak ma się sprawa wydajności) prowadzi do podkopania konkurencyjności międzynarodowej Polski. Paradox

  retepete

  OdpowiedzUsuń
 2. Pytanie jeszcze jest inne dla mnie - a co ze swapami walutowymi do których był autoryzowany JVR? Czy to trafia w info z MF?

  OdpowiedzUsuń
 3. Uderzyła mnie poważna nieścisłość.
  Nie „kucharzenie” a „GRILOWANIE”
  PO, a przede wszystkim don Dyzma i majstersztyki Vincena, nie można nazywać kucharzeniem, gdyż można się narazić mistrzom kucharskim. To co wyprawiają ci spece od PR u można tylko nazywać GRILOWANIEM. Grilować każdy może. Jeden lepiej a drugi gorzej. Co prawda jest zima ale, jak widać to nie przeszkadza, wręcz pomaga w kręceniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba jedyna gazeta, która zainteresowała się prawdopodobnym (obecnie wszystko na to wskazuje) manipulowaniem kursu PLN przez Rostowskiego. Osoby z MF które graja prywatnie na forexie mogłyby zdobyć fortunę. I to bez żadnego ryzyka.

  link
  BM

  OdpowiedzUsuń
 5. @BM

  Dokładnie, naszdziennik, jest jedyny. Ja od ponad miesiaca, dwóch, przegladam ich wiadomosci gospodarcze. Pisalem o tym tutaj na blogu. Mam w nosie "co kto o tym mysli".

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem pod wrażeniem skutków publikacji ND i dzisiejszego potężnego wybicia eurpln z kanału spadkowego ;-)

  Ja również jestem pozytywnie zaskoczony większością ich artykułów na tematy gospodarcze pomimo tego, ze mainstream próbuje przypiąć im łatkę oszołomów (pierwszy z brzegu przykład właściwego ukierunkowania czytelnika odpowiednim wstępem link). Wpadki zdążają się każdemu a taka GW napewno ich pod tym względem przebija żeby przytoczyć np: pisane chyba na speedzie artykuły Patrycji (Gospodarka) Pędzi czy tez niejawnie sponsorowane nagonki na kupno przewartościowanych mieszkań.
  BM

  OdpowiedzUsuń
 7. Z dokumentu:
  Strategią zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2011-2014

  Głównymi instrumentami zarządzania ryzykiem płynności były:
  [..]
  *transakcje rynkowej wymiany walut typu FX swap, wprowadzone w grudniu 2009 r., pozwalające na okresowe wykorzystanie posiadanych walut w celu
  pozyskania środków złotowych. W 2009 zawarto transakcje na parze walut EUR/PLN oraz USD/PLN na kwotę 1,5 mld EUR oraz 0,2 mld USD, natomiast
  w I półroczu 2010 r. na parze EUR/PLN na kwotę 1,6 mld EUR, Transakcje te pozwoliły na obniżenie podaży spw na rynku krajowym.

  OdpowiedzUsuń
 8. acha,
  sam dokument:
  http://www.mf.gov.pl/_files_/bip/bip_publikacje/2010/strategia_zarzadzania_dlugiem_2011-14.pdf

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP