10 stycznia 2011

Co dobrze odzwierciedla koniunkturę w US?

Znalazłem opracowanie, które przedstawia dosyć ciekawy wskaźnik, mocno pozytywnie skorelowany ze wzrostem gospodarczym. Innymi słowy jeśli wskaźnik rośnie, to można przewidywać, że mamy wzrost aktywności w gospodarce i na odwrót.
Który z poniżej wymienionych wskaźników jest najlepiej skorelowany? Przewóz węgla Przewóz żywności Przewóz chemii Transport i przewieziony ładunek Przewóz paliw Przewozy śmieci i odpadów Przewóz metali Przewóz drewna ??? drums...... Najwyższą korelację, z powyżej wymienionych, ma wskaźnik: "Przewozy śmieci i odpadów" (waste and scrap shipment) i wynosi on ponad 82% dla gospodarki amerykańskiej (źródło). Podobnie równie wysoko mieści się przewóz samochodów (do salonów, klientów..) Jak wyglądają ostatnie wykresy dla tych wskaźników? Proszę: Źródło Railfax. Widać wyraźnie, iż 4 kwartał 2010 jest gorszy od 4 kwartału 2009 (r/r). Podobnie zresztą jest ostatnio ze sprzedażą, ale pewnie nie z winy warunków pogodowych - po prostu jest gorzej w gospodarce. Przy okazji danych o sprzedaży dodam, iż plutokracja w US ma się ostatnio bardzo dobrze, co widać po dobrej sprzedaży dóbr luksusowych i kiepskiej sprzedaży pozostałych (link).

12 komentarzy:

 1. oj SIP kombinujesz jak kon pod gorke

  dzis dodalem s na nasdaq 100 jak robil tego klina na gorze, wiecznie rosnac nie bedzie

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny wpis ukazujący brak podstaw do myślenia że najgorsze już za nami. Chyba jeszcze pochorujemy jakiś czas.
  bronco

  OdpowiedzUsuń
 3. POza tym tak sobie czytam This time is different i uderzyła mnie pewna obserwacja tam poczyniona - bankructwa chodzą w stadach. Jeśli występuje jedno to można niebawem oczekiwać następnych w pewnym odstępie czasu - Grecja, Irlandia, a biorąc pod uwagę ogromne premie na aukcjach papierów skarbowych PIIGS to w ich ślady podążą pozostałe kraje grupy oraz Belgia. Nie stanie się to w ciągu tygodnia, ale jest nieuchronne. Pytanie tylko co wtedy się stanie?
  Bronco

  OdpowiedzUsuń
 4. @hukers
  Nie kombinuję, fajny wskaźnik, jak będzie rósł to będzie rósł, na razie spada.

  Co do pozycji to jesteśmy po przeciwnej stronie, chociaż ja tylko w kraju. L na wig20 po 2652 i PEO (akcje) powyzej 170.50. Licze na odbicie, ale stopy mam, np PEO 169.00

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja się zaraz spodziewam wystrzału na dolarze:

  http://stooq.pl/q/a/?s=dx.f&i=d&u=285755

  Wybity trójkąt, wykonana nawrotka. Gorzej, jak wróci pod wsparcie, ale styczniowa statystyka jest bardzo bycza dla dolara, więc liczę, że tym razem będzie jak zazwyczaj ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ok, ale piszcie prosze po polsku bo dla 'turysty', spacerujacego miedzy Waszymi wpisami, zamieszczone tutaj tresci wygladaja jak tlumaczenia przemielone przez translator ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nowy rok wszystko drożeje do produkcji mebli (płyta wiórowa 15%, drewno - 20%, pianka - 10 %) Jak inne branże? Śmiem twierdzić ze długo ta hossa drukarska nie potrwa.

  A w Polsce... cud gospodarczy wylewa się na drogi wręcz.... http://biznes.onet.pl/odwilz-odslonila-dziurawe-drogi,18858,4101822,1,fotoreportaze-detal-galeria z konewki.
  P.S. Czekam tylko na info o problemach Portugalii, Hiszpanii itp. Przecież one nie wyparowały, a ogólnoświatowa drożyzna przy braku popytu tylko wszystko przyspieszy. Trwaj chwilo jesteś piękna, zaraz się skończysz i będzie niezbyt kolorowo. Kto myśli inaczej czyta za dużo bajek. Pozdro.

  OdpowiedzUsuń
 8. hukers pisze...

  oj SIP kombinujesz jak kon pod gorke

  (dzis dodalem s na nasdaq 100 jak robil tego klina na gorze, wiecznie rosnac nie bedzie)
  Pękłeś z tym S ,czy trzymasz
  Jestem w podobnej sytuacji pozdr

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie zamknąłem część pozycji po 2713 na wig20. Resztę zostawiam i podwyższam TP. Może 2730-40 zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 10. w ramach pokrycia pozycji wziolem L na fdj z rana bo wybijal sie z trojkata

  OdpowiedzUsuń
 11. teraz zamknalem te L i przekrecilem na S

  ale juz wiecej nie bede pisal jakie pozycje kiedy otwieram bo zaczna tu sie zbedne dyskusje

  OdpowiedzUsuń
 12. @hukers,
  pisz śmiało opozycjach, najlepiej jednak kliknij Trading room a nastepnie umiesc komentarz w ostatnim wpisie z serii trading room

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP