01 stycznia 2011

Sprawa RnS - projekt zmian - update

Czas na aktualizację postępu prac przy projekcie ustawy zmieniającej dotychczasowe ustalenia programu RnS. Moja ostatnia aktualizacja pochodzi z 8 grudnia 2010 i dostępna jest tutaj. 17 grudnia 2010 skierowano projekt ustawy do rozpatrzenia przez Radę Ministrów. Na stronie MI pojawiły się jednak zmiany przy projekcie RnS. Główne zmiany to: 1. Projekt ustawy - słowne - w końcu to Komisja Prawnicza. Główna zmiany to np zmiana wyrażenia osoby samotne na jednoosobowe gospodarstwa. 2. Projekt ustawy - prawne - główna zmiana w projekcie ustawy to taka ,iż nie tylko osoba posiadająca prawo do innego lokalu nie może skorzystać z RnS ale dodatkowo również osoba posiadająca prawo do pewnej jego części (zmiana słuszna) 3. Nowe dokumenty - Analiza zmian współczynnika. W wyniku podjętych ustaleń na posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów w dniu 10 listopada 2010 dokonano ponownej analizy wpływu obniżenia współczynnika kształtującego poziom ustawowego limitu ceny/kosztu lokalu kwalifikującego się do finansowania kredytem preferencyjnym i objęcia stosowaniem dopłat. Analizie poddano skutki obniżenia wysokości współczynnika w zależności od skali tego obniżenia. Obecnie stosowany jest przelicznik 1.4. Przygotowano analizę dla trzech wariantów:
Wariant A: propozycja MF - współczynnik 1.0 Wariant B: kompromis MF/MI/NBP- 1.1 Wariant C: rekomendacja MI - 1.2 - zapisane w projekcie ustawy
Przedstawiono jak poszczególny wariant wpłynie na ograniczenie dostępności. Dodano załączniki - Załącznik nr 1 to porównanie liczby lokalizacji, w których przeciętna cena transakcyjna na rynku pierwotnym jest niższa/wyższa od obowiązującego limitu ustawowego, w zależności od wielkości zastosowanego współczynnika.
Z powyższej tabeli (załącznik 1) płyną następujące wnioski: współczynnik 1.0 - zdecydowana większość lokalizacji nie kwalifikuje się do programu współczynnik 1.1 - bardzo duża część lokalizacji kwalifikuje się do programu współczynnik 1.2 - prawie wszystkie lokalizacje kwalifikują się do programu Ciekawostki: 1. Szczecin, Kielce, Kraków, Lublin - nieruchomości z tych lokalizacji NIGDY nie kwalifikują się do dopłat (współczynnik 1.0-1.2) 2. Wrocław, Warszawa, Rzeszów, Białystok - w przypadku wariantów 1.0 bądź 1.1 kwalifikują się bądź nie w zależności od okresu z jakich pochodzą dane (III albo IV kwartał) Dla przykładu dane z załącznika 2, dla M.St. Warszawa: Limit 1.0 III kw 2010 - 5 724,20 Limit 1.0 IV kw 2010 - 6 486,00 Limit 1.1 III kw 2010 - 6 296,62 Limit 1.1 IV kw 2010 - 7 134,60 Limit 1.2 III kw 2010 - 6 869,04 Limit 1.2 IV kw 2010 - 7 783,20
W załączniku 2 przedstawiono zestawienie limitów cenowych, w zależności od zastosowanego współczynnika i przeciętnych cen transakcyjnych. Tu należy przy tym podkreślić, iż dane w postaci przeciętnej ceny na rynku pierwotnym (deweloper), a więc głównego punktu porównań w poszczególnych wariantach, pochodzą z BGK (kwartalne informacje o udzielonym wsparciu, przeciętne ceny zakupu mieszkania lub domu na rynku pierwotnym).
I tu moje dwie główne uwagi:
1. Dlaczego wykorzystano średnią cenę, a nie medianę? Dlaczego ciągle analitycy popełniają ten błąd i korzystają z wg mnie gorszego miernika. W mierniku "średnia" - skrajne wartości bardziej wypaczają wynik (zaniżają lub zawyżają), z tym problemem lepiej radzi sobie mediana. 2. Nie podano czy mieszkania z rynku pierwotnego były wykończone czy nie. Wiadomo, iż mieszkanie wykończone z rynku pierwotnego jest droższe. Część mieszkań przekazanych przed deweloperów jest wykończona, a zatem zawyża otrzymaną średnią.
Pytanie czy powyższe dwa wybiegi są celowe, wynikają z błędów w analizie, czy po prostu z dostępności danych jakie posiadali analitycy przygotowujący analizę. Stawiam na to, iż analitycy bazując na danych z BGK nie mieli innych danych niż średnia z raportów kwartalnych. Nie wiem jednak, z uwagi na co, nie poproszono BGK o przygotowanie danych zawierających medianę. Pewnie dlatego by nie robić sobie pracy:(
Podsumowując:
1. Wydaje się, iż to współczynnik 1.1 może zostać wybrany w ostatecznym projekcie ustawy - wilk trochę syty (MF) i owca cała (MI). Premier D.Tusk znowu pokaże się jako bohater, niczym Putin, i pogrozi paluszkiem, tym razem jednak nie do OFE. Na 99% nie zostanie przyjęty przelicznik 1.0, gdyż prawie całkowicie eliminuje on program RnS - takie rekomendacje składało MF czy NBP z uwagi na zadłużenie naszego kraju. Ja jestem jego zwolennikiem, ale wątpię aby 1.0 został zaakceptowany.
2. Mam dwie uwagi do dokonanej analizy - patrz powyżej. Nie mając jednak danych źródłowych, nie jestem w stanie określić błędu. BGK na swojej stronie podaje jedynie średnią cenę za m2 na rynku pierwotnym, bez podania mediany. Źródło P.S. Ponieważ dokumenty są podmieniane na nowe na stronach MI, umieściłem je w internecie. Link do poszczególnych dokumentów: Analiza - opis tabel załącznik 1 - limity załącznik 2 - ceny do limitów ocena skutków regulacji projekt ustawy uzasadnienie

21 komentarzy:

 1. Hej,
  Ja kompletnie nie śledzę sprawy RnS, ale mam takie skojarzenie: jakie są szanse na to, że RnS jest rodzimą odmianą Fannie&Freddie? Amerykanie też posiłkowali się sprawiedliwością społeczną itp (każda rodzina zasługuje na lokum) - jak się skończyło wiadomo.
  I o ile społecznie jest to sprawiedliwe, to ekonomicznie raczej nieuzasadnione.
  Więc pytanie do Ciebie: Czy program RnS sprawi/ł że nieruchomości są przewartościowane, a kredyty udzielane są podmiotom, które łatwo mogą stać się niewypłacalne?

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej,
  21 grudnia RM miala debatować nad zmianą RnS, czy cos sie rzecdzywisicie dzialo?
  Gdzie moge znalezc konkretne dane nt temat..szukalem na sejm.gov oraz na stronie RM i nic nie moglem znalezc.
  Jak sie doweidziec o najnowyszym postepie prac legislacyjnych?
  Dzieki
  Rafal

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak juz o rodzinie na swoim dyskutyjemy, to oprócz mieszkania, rodzinka potrzebuje (?) też wygodnego samochodu.
  Płemieł dołoży i do tego?

  http://www.poboczem.pl/filmiki/video,vId,259200,vSort,1,vTime,3

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak sobie z czasem uświadomiłem że ta cała analiza ma jedno chyba błędne założenie. Wzięto bowiem pod uwagę średnią cenę na rynku pierwotnym od BGK. Tylko średnia cena od BGK to cena z rynku pierwotnego dla transakcji które przecież mieściły się w ustawowym limicie (inaczej nie trafiły by do bazy BGK). Prawdziwa średnia cena powinna być wyższa. Wniosek: więcej mieszkań nie zakwalifikuje się do zmodyfikowanej wersji programu RnS. Pytanie kluczowe: co to za średnia cena na rynku pierwotnym podawana przez BGK?

  Jeśli to średnia przeze mnie opisana to dla osoby która nie lubi RnS (Tak jak ja) to tym w sumie lepiej, ale tym gorzej dla analizy.

  OdpowiedzUsuń
 5. @Pablo

  Skala RnS tutaj:
  Liczba i wartość udzielonych kredytów w programie Rodzina na swoim:
  http://www.bgk.com.pl/index.php?module=site&controller=site&command=getFile&id=3277

  więcej o udziale RnS w rynku, i samym rynku nieruchomości masz w raportach np ZBPczy NBP.

  ZBP:
  Raport AMRON-SARFiN - ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości - III kw. 2010
  http://www.zbp.pl/photo/!Struktura/Raporty/AMRON-SARFiN/Raport%20AMRON_SARFiN_3.pdf

  NBP tutaj:
  http://stojeipatrze.blogspot.com/2010/12/kwartalny-raport-nbp-o-rynku.html


  Odpowiadając na pytanie:
  "Więc pytanie do Ciebie: Czy program RnS sprawi/ł że nieruchomości są przewartościowane, a kredyty udzielane są podmiotom, które łatwo mogą stać się niewypłacalne? "

  RnS jest jednym z elementów całej układanki. Najbardziej przyczyniły się do przewartościowania kredyty walutowe i wydłużenie kredytowania do ponad 30 lat i więcej. Nie sprawdzanie dokładnie kredytobiorcy, dawanie każdemu, kto by go chciał itd.

  Na chwilę obecną kredyty hipo są najlepiej spłacalne z wszystkich kredytów (kilka razy lepiej od kredytów konsumenckich)

  OdpowiedzUsuń
 6. @Rafał:
  "Hej,
  21 grudnia RM miala debatować nad zmianą RnS, czy cos sie rzecdzywisicie dzialo?
  Gdzie moge znalezc konkretne dane nt temat..szukalem na sejm.gov oraz na stronie RM i nic nie moglem znalezc.
  Jak sie doweidziec o najnowyszym postepie prac legislacyjnych?
  Dzieki
  Rafal "

  W poprzednim wpisie napisałem że to nie miało miejsca:
  http://stojeipatrze.blogspot.com/2010/12/sprawa-rns-projekt-zmian-update.html

  postep masz na stronach BIP MI:
  http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow_prawnych/projekty_ustaw/ustawy_mieszkalnictwo_i_gospodarka_komunalna/zal_ust_rns

  OdpowiedzUsuń
 7. @anonimowy
  "Płemieł dołoży i do tego?"

  auta z kratką odpadają od 2011. Do tej pory były hitem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Limity:
  http://www.rodzinanaswoim.pl/cms/zalaczone_pliki/Limity%20Rodzina%20na%20swoim%20na%20I%20kwarta%C5%82%202011.jpg

  wysokie, bo nie zmieniono programu....

  OdpowiedzUsuń
 9. http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/476124,rodzina_na_swoim_bez_zmian_doplaty_zostaja.html

  rumuniec navigator już obtrąbił sukces na forum.gazeta.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Sprawa rusza na Radzie Ministrów, 18 stycznia 2011:
  http://bip.kprm.gov.pl/g2/2011_01/3909_fileot.pdf

  zobaczymy co dalej.

  OdpowiedzUsuń
 11. NIK - obywatele - skargi
  IAR - Biznes
  14 Sty 2011, 12:29


  14.01.2011 (IAR) - W ubiegłym roku do Najwyższej Izby Kontroli wpłynęło ponad 4000 skarg od obywateli. W ich rezultacie przeprowadzono kilkadziesiąt kontroli doraźnych oraz rozszerzono program wielu zaplanowanych wcześniej audytów.

  W ocenie NIK skargi napływające do Izby to cenne źródło informacji o nieprawidłowościach w działaniu państwa.

  Sygnały od obywateli wykorzystywane są w trojaki sposób. Pierwszy z nich to kontrola doraźna - kontrola natychmiastowa zainspirowana bezpośrednio przez skargę. Drugi to wykorzystanie informacji w kontroli wcześniej zaplanowanej lub właśnie przeprowadzanej. Trzeci sposób to włączenie sygnałów o nieprawidłowościach do analizy poprzedzającej powstanie przyszłych programów kontroli.

  Z informacji przedstawionej przez Izbę wynika poza tym, że ostatnio wzrosła liczba sygnałów o nieprawidłowościach wysyłanych pocztą elektroniczną.

  Aby skarga mogła zostać rozpatrzona, musi zawierać imię i nazwisko zgłaszającego oraz jego adres.

  Anonimowe zawiadomienia nie są przez NIK rozpatrywane.

  IAR K.P. na podst. komunikatu
  http://stooq.pl/n/?f=408009

  OdpowiedzUsuń
 12. Zaciekawił mnie wzrost wskaznika rns z 2700 do 6700zł (Wrocław) w latach 2007-2010 czyli wtedy kiedy tak naprawdę koszty budowy i ziemi spadały!!! Widać że jest to jeden wielki przekręt!!!

  OdpowiedzUsuń
 13. UWAGA! JAKAŚ NOWOŚĆ!

  Możliwe, że przyjdzie Rudy i wyp...li rodzinę w ogóle :) I to dzisiaj...
  http://wyborcza.biz/finanse/1,105684,8962970,Koniec_kredytow_dla_mlodych.html

  Pozdrawiam,
  d:-)

  OdpowiedzUsuń
 14. też czekam na zdecydowanie NIE dla trzymania cen z niba doplata dla tych mlodych , zmowy cenowe chyba sa zakazane i jak w reklamie lepiej posluchajcie Ryska bo jak nie to bedzie za pozno :-) Cos czuje jednak ,ze zmniejszcza licznik i do kwietnia beda trzymac potem z wtornego definitywnei zniknie. Poki prosperity miedz pompuje trzeba znalesc chetnych. Widze po ofertach ,ze sprzedajacy nie wystawiaja bo mieszkania nie ida , zaczna jak rynek i rodzinka zrobia swoje. Ofert coraz mniej bo kto bedzie placicl jak za zboze ? a prowizje biiurom i allegro za trzymanie ofert sie placi a ti lipa ! i tak ma byc obudza sie i beda prosic o kupno w cenach jakie dla nich teraz sa strasznie niskie. tak bedzie

  OdpowiedzUsuń
 15. no czekamy czekamy :D
  my mieszkamy z teściami i mamy nadzieje ze ten rok przyniesie duże zmiany zakupimy swoje mieszkanie i będę mógł wszystkim niedowiarkom cytować tego bloga bo tak nie wierzą w spadek cen.

  zastanawia mnie jedno dlaczego nigdzie nie ma napisane czemu kredyty RNS maja zawsze większa marze przecież banki na tym nie tracą ?

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak można zerżnąć kasę od Państwa i kredytobiorcy (chociaż mu się wydaje, że płaci mniej) za nic... to czemu by nie?

  Pzdr,
  d:-)

  OdpowiedzUsuń
 17. A i jeszcze jedno:
  http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow_prawnych/projekty_ustaw/ustawy_mieszkalnictwo_i_gospodarka_komunalna/zal_ust_rns/px_uwagi_mf_z_17.01.2011.pdf
  Będzie bez singli, wsp. 1.0 i ewentualnie niższa cena odtworzenia...

  Tylko kiedy...

  Pzdr,
  d:-)

  OdpowiedzUsuń
 18. Zakończyli obrady. Na obecna chwilę nowelizacja przewiduje:
  - przelicznik 1.1 (SiP - dobrze obstawiałeś)
  - program nie zostanie rozszerzony o singli
  - rynek wtórny zostaje wykluczony
  Rafał

  OdpowiedzUsuń
 19. Zgadza się,brawo!

  http://www.kprm.gov.pl/rzad/decyzje_rzadu/id:5940/

  http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow_prawnych/projekty_ustaw/ustawy_mieszkalnictwo_i_gospodarka_komunalna/zal_ust_rns/px_uwagi_mf_z_17.01.2011.pdf


  polecam, moze jutro o tym na blogu, moze jeszcze dzisiaj.

  OdpowiedzUsuń
 20. http://www.rp.pl/artykul/595915_Rodzina-Na-Swoim--singiel-nie-skorzysta-z-doplat.html

  OdpowiedzUsuń
 21. rozmawialem z pracownikiem nadlesnictwa
  mozej zony kuzyn
  drewno ostro podrozalo w tym roku , mieli nadwyzki sprzedazy, wyplacili sobie 4 premie kwartalne, 13 pensje i premie roczna, suma tych premi to jak suma zwyklych pensji za caly rok

  stal tez drozeje , krotko mowiac przywracaja warunki z 2006 i 2007
  oni wmowia ludziom te ceny przez utrzymywanie ich wosoko przez kilka lat

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP