15 stycznia 2011

Wykres dnia - Złoto i srebro - stosunek;)

BarCap umieścił w swoich najlepszych wykresach na 2011 (klik) wykres ukazujący stosunek cen złota do cen srebra. Po ostatnich gwałtownych wzrostach cen srebra znajduje się on w kluczowym miejscu na wykresie miesięcznym
Na jego podstawie, analitycy z BarCap uważają iż srebro ma przed sobą dalsze wzrosty (do poziomu gold/silver wynoszącego 30)
Widać na wykresie wyraźnie, iż obecnie wskaźnik znajduje się na dolnym ograniczeniu konsolidacji, która trwa przeszło 10 lat. Zakładając jej dalszą kontynuację należy oczekiwać odbicia od wsparcia. Innymi słowy cena złota powinna relatywnie wzrosnąć do ceny srebra (ceny obu kruszców mogą przy tym spadać, byleby tylko srebro taniało szybciej. O korekcie na tym rynku pisałem na początku roku tutaj). Problem z tym wykresem jest taki, iż nie wiem skąd BarCap ma dane i jakie (spot, futures?) wykorzystał do wykresu. Dla przykładu inny wykres, który wygląda ciut inaczej. Sugeruje iż srebro może relatywnie jeszcze ciut podrożeć.
źródło: www.goldprice.org
Drogi czytelniku, jak znasz stronkę z dobrym wykresem Gold/Silver Ratio podziel się nim w komentarzu. A tak zupełnie na marginesie, to w okolicach 20 września 2010 wskaźnik ten przebił wsparcie w postaci rosnącego kanału, co wg analityków tego wskaźnika sugerowało wzrosty cen srebra. Sprawdziło się.

17 komentarzy:

 1. Ładny wykres:
  http://blog.kimblechartingsolutions.com/wp-content/uploads/2011/01/goldsilverstocksbreakignsupportjan15.gif

  Korekta trwa dalej. Np na złocie USD wszyscy czają się na 1250-1270

  OdpowiedzUsuń
 2. niestety wieksza historia dla zarejestrowanych uzytkownikow,

  http://stockcharts.com/c-sc/sc?s=$GOLD:$SILVER&p=W&b=5&g=0&i=t05376124850&r=6082

  aczkolwiek historia w formie obrazka od 97 tutaj
  http://www.24hgold.com/24hpmdata/articles/img/20101020CLA17551.png

  pozdrawiam
  kuba

  OdpowiedzUsuń
 3. http://www.gold-eagle.com/charts/gegsr.html

  OdpowiedzUsuń
 4. @Jakub
  3 letni stockcharts mam, ale dzieki. Tamten rysunek z przełamaniem też mam, bo był u mnie we wpisie, tzn w zlinkowanym materiale. tak czy siak dzięki za dobre chęci:)


  @Goldblog
  Te wykresy widziałem bo wpisałem w google gold silver ratio i zaznaczyłem "grafika". Zauważ że są nie dynamiczne (codziennie nie aktualizowane jak te z www.goldprice.org) a statyczne. Zauważ, przynajmniej ja to widzę, te wykresy są do 2009 roku.

  Poszukuję czegoś dynamicznego, do obserwowania codziennie i rysowania sobie kreski by w razie czego coś kupić;)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Na jego podstawie, analitycy z BarCap uważają iż srebro ma przed sobą dalsze wzrosty "

  A ja czekam na dobry sygnał sprzedaży na srebrze, ponieważ moim zdaniem może zjechać na 25.

  BTW - gdzie nie wejdę tam wszyscy polecają srebro...dla mnie to "czerwona lampka" i wcale się nie zdziwię, jeśli te wzrostowe prognozy nie sprawdzą się, a cały 2011 będzie stratny dla srebra...Choć na takie prognozy za wcześnie...ale wcale się nie dziwię gdy w najbliższych tygodniach będą spadki a spodziewane mocne wzrosty nie pojawią się przez cały rok.

  OdpowiedzUsuń
 6. @mkj

  jaki masz sygnał sprzedaży? jaki wskaźnik? Na większości wskaźników srebro dało sygnał sprzedaży (np. MACD, przecięcie różnych średnich itd).

  OdpowiedzUsuń
 7. @mkj
  acha co opinii na temat konsensu 2011 to się zgadzam. Własnie dlatego go opublikowałem aby poznać opinię wielkich, pooglądać rysunki, i przede wszystkim wiedzieć gdzie może być przewałka. Wg mnie srebro może być takim miejscem w 2011.

  OdpowiedzUsuń
 8. January 10 – Bloomberg (Matt Walcoff and Lynn Thomasson): “Following the advice of equity analysts may be perilous for your profits. Companies in the Standard & Poor’s 500 Index that analysts loved the most rose 73% on average since the benchmark for U.S. equity started to recover in March 2009, while those with the fewest ‘buy’ recommendations gained 165%... Now, banks’ favorites include retailers and restaurant chains, the industry that did best in last year’s rally and that are more expensive than the S&P 500 compared with their estimated 2011 profits.”

  http://www.bloomberg.com/news/2011-01-10/equity-analysts-prove-hazardous-to-returns-as-contrarian-stocks-rise-165-.html

  OdpowiedzUsuń
 9. jaki masz sygnał sprzedaży? jaki wskaźnik? Na większości wskaźników srebro dało sygnał sprzedaży (np. MACD, przecięcie różnych średnich itd).

  >>

  Mam swoje...ale najważniejszym z nich jest wskaźnik o nazwie "intuicja" ;) Od drugiej połowy grudnia wyczuwam na rynku jakieś dziwne ruchy...niepewne i mylne. Gdyby nie to już od kilku dni sprzedawałbym srebro-choćby ze względu na formację RGR. Ale właśnie czekam, bo boje się że to kolejna "pułapka", jak ostatnio z euro.

  Inna sprawa że ruchy eurodolara nie idą ostatnio w parze z ruchami złota/srebra - a to powinien być standard. Więc coś jest "nie tak". Mam wrażenie że jesteśmy w dziwnym okresie, gdzie rynek sam nie wie gdzie powinniśmy iść. To może potrwać jeszcze trochę. Wolę być ostrożny.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale trafiłem z komentarzem - "00:00:00 " :) Otwieram zatem nowy dzień - Niedziela.

  OdpowiedzUsuń
 11. @mkj
  Niestety intuicja to zły doradca, bardzo subtelny i subiektywny. Lepiej mieć twarde i trochę działać jak robot. Taka moja opinia.

  Co do:
  "Inna sprawa że ruchy eurodolara nie idą ostatnio w parze z ruchami złota/srebra - a to powinien być standard. Więc coś jest "nie tak". Mam wrażenie że jesteśmy w dziwnym okresie, gdzie rynek sam nie wie gdzie powinniśmy iść. To może potrwać jeszcze trochę. Wolę być ostrożny. "

  To zbieram się do kolejnego wpisu na blogu, może jutro o tym. Wg mnie idzie duża inflacja i banki centralne zaczynają podnosić stopy. W zeszłym tygodniu wiele osób z ecb w tym JCT powiedział/powiedziało iż inflacja powoli zagraża i momentalnie swapy na eurusd (dokladnie roznica na oprocentowanie 2 latek) boom w gore. Wieksze stopy procentowe, zblizone do realnej inflacji to gorsze perspektywy na rynku kruszców. Ba, jak by zaczeli podnosic w EU itd to powinna być duża wyprzedaż.

  OdpowiedzUsuń
 12. @SiP

  O tej intuicji moglibyśmy zapewne dyskutować godzinami ;) Ja po "wielunastu" latach nie mam lepszego doradcy. Oczywiście mam swoje wskaźniki i set-upy ale decydującą rolę odgrywa i tak intuicja/przeczucie(czyli doświadczenie i znajomość reakcji rynku).

  Odnośnie dużej inflacji...ostatnio zacząłem interesować się cyklami Kondratieva...Poruszałem już tu taki wątek, ale nikt go nie poprowadził dalej. Otóż jeśli dobrze rozumiem podstawy tych cykli, to w okres w którym jesteśmy("winter") powinien kończyć się deflacją. Dopiero później następuje "przełom"(technologiczny czy inny) i tak dalej, kolejne fazy cyklu i "boom" około 2050(z wyraźnym rozwojem gospodarczym już od 2025). Spotkałem się z analizą mówiącą, iż "książkowo" powinno być tak:

  inflajca - > hiperinflacja - > deflacja

  Być może twoja obserwacja i nadchodzącej inflacji jakoś się w to wpisuje. Teoretycznie czas na to mamy do około 2015 (inflacja-deflacja)

  OdpowiedzUsuń
 13. @mkj
  Teoretycznie czas na to mamy do około 2015 (inflacja-deflacja)

  Chyba powinno być inflacja-hiperinflacja;-)

  ruchy eurodolara nie idą ostatnio w parze z ruchami złota/srebra - a to powinien być standard. Więc coś jest "nie tak". Mam wrażenie że jesteśmy w dziwnym okresie, gdzie rynek sam nie wie gdzie powinniśmy iść

  Jesteśmy w dziwnym okresie. Rynek srebra ma kilka pioważnych problemów, które świadczą iż raczej współczynnik cen Au/Ag bedzie docelowo bliższy 20 niż 30, najprawdopodobniej nie osiagnie juz nigdy poziomu 60-65. Opieram się na geologii, znikomych zapasach srebra oraz na rosnacym zapotrzebowaniu.

  Prosze też zauważyć, iż spadek cen fizycznego srebra nie był tak duzy, jak srebra papierowego no i nie widać też tych tłumów drobnych ciułaczy, co wyprzedają srebro. Widać za to takich, którzy juz ostrzą sobie ząbki na kolejne zakupy, co nie jest az takie dziwne, kiedy na horyzoncie widac kolejne bankrutujące kraje, zwiastujace wieksze podmuchy inflacji.

  OdpowiedzUsuń
 14. Chyba powinno być inflacja-hiperinflacja;-)

  @HansKlos

  Chodziło o okres objęty zjawiskami "inflacja-deflacja"(wartości "brzegowe") a nie o cały schemat...o którym notabene sam pisałem powyżej.

  OdpowiedzUsuń
 15. nie gralbym na to ratio
  dlatego ze byli tacy co grali na ratio oil/natgas
  rzut oka na wykresy i widac ze poszli z torbami

  jezeli chcecie grac na zlocie czy srebrze to patrzcie na jeden wykres na krorym gracie a nie na oba
  jezeli gracie na obu myslac ze jestescie zdywersyfikowani to you are dead wrong

  a jezeli wiecie ze sa skorelowane to po co rabac na obu

  zatem jeden wykres sledzic i tyle

  OdpowiedzUsuń
 16. @ Historia lubi się powtarzać.

  Wartość Ag od i Golg / Silver ratio od …. 1344r do 2010r.
  http://www.sharelynx.com/chartsfixed/600yearsilvera.gif

  @ Trend

  Jak można się zorientować z bardzo długoterminowego trendu „Gold / Silver ratio” śmiało można potwierdzić, że zbliża się on w okolice ok 30, a przez wieki utrzymywał się grubo poniżej 20.
  Ceny srebra także, jak widać, są sporo zaniżone.

  OdpowiedzUsuń
 17. @LJ3
  Ślicznie dziękuję za linka sięgającego aż tak bardzo wstecz.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP