18 lutego 2011

Informacja kwartalna o sytuacji makroekonomicznej i stanie finansów publicznych (II 2011 r.)

Jak co kwartał Min.Fin opublikowało informację o sytuacji makroekonomicznej i stanie finansów publicznych (dane za Q3 2010 tj). Można postudiować jak duża jest kreatywność w gotowaniu naszego Kucharza Roku, jak i dowiedzieć się wiele innych ciekawych rzeczy. Parę wybranych danych:
1.NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE DOTYCZĄCE FINANSÓW PUBLICZNYCH w okresie I-IX 2010 r. • wynik budżetu państwa wyniósł -39,5 mld zł • wynik sektora instytucji rządowych i samorządowych wg ESA’95 wyniósł -48,9 mld zł • dług Skarbu Państwa na koniec września wyniósł 704,7 mld zł • państwowy dług publiczny na koniec września wyniósł 746,1 mld zł (przyp.SiP - ESA 95 to forma liczenia zadłużenia przez UE - więcej np tu, tu i tu) 2. Popyt krajowy przyczynia się do wzrostu PKB:
3. Liderem wzrostów w wartości dodanej jest przemysł ale wreszcie rośną usługi rynkowe:
4. Pogarsza się saldo rachunku obrotów bieżących (rośnie deficyt handlowy tj większy import od eksportu)
5. W przetwórstwie największy wkład we wzrost r/r miała branża samochodowa oraz elektroniczna.
6. Rośnie zatrudnienie: 7. Największy udział w wydatkach państwa mają dotacje i subwencje, a w nich FUS: 8. Dług publiczny (wg EDP) w nieustannej hossie: 9. Podobnie Państwowy Dług Publiczny (miary krajowe, uczulam): 10. W nim główny udział ma Skarb Państwa: 11. Struktura walutowa zadłużenia Skarbu Państwa to głównie PLN: 12. Przy czym głównie obligacje rynkowe:
13. W strukturze podmiotowej prawie 25% posiada już zagranica (to bardzo dużo z punktu widzenia historycznego udziału w długu - tak jak w wakacje 2008 tuż przed załamaniem notowań złotego), a prawie połowa jest w krajowym sektorze poza bankowym (OFE - 48,6% z tej wartości; zakłady ubezpieczeniowe - 24,4% z tej wartości; fundusze inwestycyjne - 13,00% z tej wartości):
Polecam cały raport by zobaczyć, iż np. wpływy z PIT i CIT są niższe od planowanych: informacja_kwartalna_luty_2011 -

2 komentarze:

  1. Mamy prze****ne - chciałoby się napisać, jeśli nie teraz, to w niedalekiej przyszłości. Jeśli ustawa dotycząca OFE wejdzie w życie i dalej nie będzie cięć budżetowych, tzw. dług ukryty "rozniesie" nas już za kilka/kilkanaście lat.

    OdpowiedzUsuń
  2. przyznam ze nie wiedzialem iz pracuje w branzy ktora wniosla najwiecej do wzrostu pkb w przetworstwie

    od dwoch tygodni spadek wykorzystania mocy z 80 na 50%, w przyszlym tygodniu 60%

    wig20 nie moze zamknac lutego ponizej 2600 bo polamie trend wzrostowy

    OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP