18 lutego 2011

Sprawa RnS - Projekt z KPRM przesłany do Sejmu RP

Projekt zmian w RnS z KPRM został przesłany do Sejmu RP. Zakładam, iż jak tylko pojawi się harmonogram prac Sejmu na marzec 2011 to zostanie on poddany głosowaniu na jednym z pierwszych posiedzeń. Harmonogram posiedzeń Sejmu RP można śledzić tutaj (klik)
Posiedzenia w okresie MARZEC/KWIECIEŃ 2011 2, 3, 4 marca 2011 r. (środa-piątek) 16, 17, 18 marca 2011 r. (środa-piątek) 30, 31 marca, 1 kwietnia 2011 r. (środa-piątek) Projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania Uzasadnienie projektu ustawy "Art. 3. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia "
Wszelkie ustalenia (jak przelicznik 1.1 czy max wiek (35lat) pozostały takiej jak wcześniej ustalono). Z ustawy jak dla mnie wynika, iż jeśli wejdzie w życie np 13 kwietnia to od tego momentu będzie liczony inny wskaźnik dla RnS. Nie trzeba zatem czekać na kolejny pełen kwartał.
H/T BM (ukłony)

58 komentarzy:

 1. Pojawiła się oficjalna aktualizacja na stronie BIP MI:
  http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow_prawnych/projekty_ustaw/ustawy_mieszkalnictwo_i_gospodarka_komunalna/zal_ust_rns

  ikonka projekt ustawy z dnia 17.02.2011 przesłany do Sejmu
  ikonka uzasadnienie do projektu z dnia 17.02.2011

  OdpowiedzUsuń
 2. http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/3899.htm

  I CZYTANIE W KOMISJACH
  skierowano: dnia 24-02-2011 do Komisji infrastruktury

  OdpowiedzUsuń
 3. Cóż,
  projekt RnS nie będzie tematem obrad 86 posiedzenia Sejmu RP:
  http://www.sejm.gov.pl/prace/2011r/pos086p.htm

  kolejne terminy to polowa i końcówka marca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Komisja Infrastruktury (INF)
  Dziś godz. 08:00

  Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (druk nr 3899) - uzasadnia Minister Infrastruktury.

  OdpowiedzUsuń
 5. @anonimowy
  właśnie miałem to wkleić:)
  2 marca 2011 (środa), godz. 08:00
  sala 106

  Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (druk nr 3899) - uzasadnia Minister Infrastruktury.
  http://orka.sejm.gov.pl/PlanyKom.nsf/KomPlan?Openview&RestrictToCategory=INF  http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/3899.htm

  OdpowiedzUsuń
 6. Sejm: projekt ustawy zmieniającej "Rodzinę na swoim" do podkomisji
  2 Mar 2011, 9:54


  02.03. Warszawa (PAP) - Projekt ustawy zmieniającej zasady realizacji programu preferencyjnych kredytów mieszkaniowych "Rodzina na swoim" trafi do prac w podkomisji - zdecydowali posłowie komisji infrastruktury. Rząd chce obniżyć cenę mieszkania, na kupno którego można dostać dopłatę.
  [...]
  Rząd chce zmian w tym programie. Wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń tłumaczył w środę posłom komisji, że zmiany te są spowodowane kryzysem gospodarczym i zagrożeniem płynności budżetu państwa.
  [..]
  Najważniejszą zmianą proponowaną przez rząd jest obniżenie ceny mieszkania, na kupno którego można dostać dopłatę - ma to zapewnić zmniejszenie z 1,4 do 1,1 wartości mnożnika, który określa limit ceny mieszkania, na które zaciągany jest preferencyjny kredyt. Im wyższy mnożnik, tym droższe może być mieszkanie objęte programem. Rząd argumentuje, że obniżenie mnożnika może doprowadzić do zmniejszenia cen mieszkań.
  [...]
  Zakończenie naboru wniosków z końcem 2012 r. wywołało emocje wśród posłów. "Dlaczego nie powiecie wprost: zamykamy program? Dlaczego nie dacie ludziom jasnego sygnału" - pytał stronę rządową wiceprzewodniczący komisji Andrzej Adamczyk (PiS).
  [..]
  Wiceprzewodniczący Wiesław Szczepański (SLD) poinformował z kolei, że jego klub złożył w ubiegłym roku do marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy, rozszerzający działanie programu na singli. Zaznaczył, że Sejm do tej pory nie rozpoczął prac nad tą propozycją.

  Posłowie głosowali nad wnioskiem Adamczyka o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, ale wobec stosunku głosów 12 za i 12 przeciw, wniosek nie uzyskał akceptacji komisji. W związku z tym powołano podkomisję do rozpatrzenia projektu. Przedstawiciele klubu Prawa i Sprawiedliwości nie wyrazili zainteresowania udziałem w pracach podkomisji. (PAP)

  OdpowiedzUsuń
 7. A jak szacujesz prace w podkomisji? Ile moga potrwac?

  OdpowiedzUsuń
 8. dunno czyli nie wiem. Na razie nawet nie wiadomo do jakiej podkomisji (stałej, czy nadzwyczajnej itd). Ciężko zatem cos ustalić.
  trzeba poczekać aż może zaktualizują prace komisji:
  http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/Main6?OpenForm&INF

  OdpowiedzUsuń
 9. Dodano więcej posiedzeń sejmu:
  MARZEC/KWIECIEŃ 2011
  86. Posiedzenie Sejmu RP w dniach 2, 3, 4 marca 2011 r.
  16, 17, 18 marca 2011 r. (środa-piątek)
  24, 25 marca 2011 r. (czwartek-piątek)
  30, 31 marca, 1 kwietnia 2011 r. (środa-piątek)

  OdpowiedzUsuń
 10. Doszedł jeden nowy termin: 24, 25 marca 2011, ale to posiedzenie specjalne na którym rząd planuje pogonić te niedobre OFE. Byłbym ostrożny jak cala nowelizacja RnS się skończy. Po glosowaniu w komisji widać, ze już na tym etapie znalazło się "wielu obrońców ludu" z SLD (ci dodatkowo "bronią" singli) i PIS. Raczej łatwe zadanie przed lobbystami ze środowisk bankowych, deweloperskich, pośredników itp aby przeciągnąć kilku osłów z PO lub PSL.
  BM

  OdpowiedzUsuń
 11. Też przestaje być optymistą, w podkomisji sprawy minimum 2-3 tygodnie będą kisić się. Szczególnie ze terminarz posiedzeń sejmu pewnie sprawi ze komisje też nie będą mogły tyle pracować.
  Popatrzcie Marzec będzie miał 10 dni posiedzeń sejmu, jeśli teraz się mówi o zmęczeniu poselskiego materiału twórczego to wątpię by w marcu ta podkomisja więcej jak 2 razy w tej sprawie zdążyła się zebrać.

  OdpowiedzUsuń
 12. Sprawa RnS jest w podkomisji.
  Ja tylko dla przejrzystości napiszę że jest opis kolejnego 87 posiedzenia rządu (16-18 marzec 2011), nie ma tam RnS
  http://www.sejm.gov.pl/prace/2011r/pos087p.htm

  OdpowiedzUsuń
 13. W dniu 2 marca 2011 r.

  Komisja Infrastruktury /INF/ przeprowadziła pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (druk nr 3899).
  Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury - Piotr Styczeń.
  Projekt dotyczy zmian w zasadach realizacji programu preferencyjnych kredytów mieszkaniowych "Rodzina na swoim" poprzez: zmniejszenie współczynnika kształtującego poziom limitu cenowo-kosztowego kwalifikującego nieruchomość do objęcia finansowym wsparciem z 1,4 do 1,1; określenie maksymalnego wieku kredytobiorcy na 35 lat; wyłączenie możliwości finansowania tym kredytem nieruchomości z rynku wtórnego i ograniczenie przyjmowania wniosków do dnia 31 grudnia 2012 r.
  W trakcie dyskusji poseł Andrzej Adamczyk (PiS) zgłosił wniosek o odrzucenie projektu. Komisja wniosek odrzuciła.
  Po zakończeniu pierwszego czytania Komisja skierowała projekt do podkomisji nadzwyczajnej, w skład której weszło 5 posłów – Aldona Młyńczak (PO), Leszek Cieślik (PO), Arkadiusz Litwiński (PO), Józef Racki (PSL) i Witold Klepacz (SLD). Klub PiS nie zgłosił swoich posłów do składu podkomisji. Przewodniczącą podkomisji została poseł Aldona Młyńczak (PO)

  OdpowiedzUsuń
 14. http://www.sejm.gov.pl/prace/2011r/pos087p.htm

  Przynajmniej ruszy temat ustawy o kredycie konsumenckim (wdrożenie europejskich dyrektyw w kwestii przejrzystości informowania o treści konsumenckich umów kredytowych, którymi wg nowego projektu będą wszystkie kredyty do 255kpln).

  Takie pytanie do znawców, czy po pomyślnym przyjęciu sprawozdania komisji praktyką jest bezpośrednie głosowanie nad ustawą?

  OdpowiedzUsuń
 15. @anonimowy

  Dzięki za zlinkowanie infa z komisji infrastruktury. Nie ma jeszcze bowiem oficjalnego streszczenia posiedzeń:
  http://orka.sejm.gov.pl/Biuletyn.nsf/fkskr6?OpenForm&INF

  OdpowiedzUsuń
 16. Wygląda na to, że te zmiany w RnS to była zaplanowana nagonka. Dzięki kręceniu będą "3 momenty zmian" a nie jeden jak zakładano dużo wcześniej w lipcu 2011. Znając realia polskie to do wygaśnięcia programu żadnych zmian nie będzie, nawet z lipca zrezygnują stwierdzając, że program i tak sie kończy

  OdpowiedzUsuń
 17. ^^ Strzelam z pamięci, ale z rok, może półtora ktoś w komentarzu bodaj na onecie napisał, że ma znajomości 'w kręgach' i że wie, że jest organizowana nagonka na RnS po to żeby wyłapać resztkę jeleni, a zmiany i tak nie zajdą. Oczywiście było to dawno - nikt wtedy nie mówił głośno o oszczędnościach w budżecie, jednak gdyby naganianie eReNeSem skończyła się tak, że zmiany rzeczywiście nie wejdą w życie, to warto by było ten komentarz gdzieś wykopać. Poszukam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Już nie anonimowy.
  Nie ma za co. Od jakiegoś czasu śledzę RNS-kę.
  Na pełne streszczenia to trzeba mieć cierpliwość.

  Chyba też znalazłem sam odpowiedź na swoje pytanie. Jeżeli przystępuje się do II czytania i nie ma uwag, wniosków o skierowanie do dalszych prac to zwyczajowo kieruje się sprawę pod głosowanie. Przy czym głosowania są realizowane osobnym bloku posiedzenia sejmu.

  @Anonimowy, na obecnym etapie zagrożeniem wycofania RNS-ki są:
  - Kiepski stan przygotowania ustaw promujących budownictwo na wynajem. To dopiero się rodzi w bólach
  - Wakacje sejmu, a zaraz potem wybory
  - Lobbing
  - Prezydencja w UE

  Jeśli sprawa nie będzie miała rozwiązania w sejmie w I połowie roku to słabo to widzę. Pociesza trochę ten skład komisji, może przez to tylko tak przelecą, bo przestrzeni większej do sporów tam nie ma. PIS sam się wyautował. Chyba ze lobbing będzie szalał.

  A póki co jutro publikacja raportu AMRON, że też oni tak zawsze spóźnieni.

  OdpowiedzUsuń
 19. @Mirosław
  Bardzo dziękuję za komentarz!

  OdpowiedzUsuń
 20. Zmiany w RnS to był zwyczajny, ordynarny blef służący wyłącznie do naganiania młodziaków i transferowania dzięki temu publicznych pieniędzy w ręce banksterów. Kto wpadł na pomysł? rumun_naganiator z forum na gównianej powinien wiedzieć

  OdpowiedzUsuń
 21. Jedyne, co nam juz zostalo w tym kraju sensownego do zrobienia to bojkot tej "demokracji". 10% na wyborach uświadomiło by styropiany zwykle tw że żarty po 20 latach sie skończyły. Niestety naród jet tak zmanipulowany, że teatr demokracji fasadowej będzie toczył się dalej

  OdpowiedzUsuń
 22. @Mirosław
  Dzięki za info o AMRONIE, wchodzę na ich stronę codziennie i czekam i czekam.

  Niestety komentarza o planach spekulacji na RnS nie mogę znaleźć (to chyba były jednak komentarze na gazecie).

  OdpowiedzUsuń
 23. @
  zaloguj sie na stronie changedetection.com

  dodaj strone:
  http://www.zbp.pl/site.php?s=MTMxNjk5NDg=
  i
  http://www.zbp.pl/site.php?s=MTMxNjY0ODM=

  a żaden raport Cię nie ominie.

  OdpowiedzUsuń
 24. @SiP
  Dzięki, może potestuję. Obecnie testuję wtyczkę C4C do firefoxa :) Nieco inna filozofia, ale dla mnie powiadomienia na maila nie są tym, co bym potrzebował.

  OdpowiedzUsuń
 25. Jako że wtyczka się sprawdza, niniejszym donoszę że mamy raport AMRONU za IV kwartał 2010:
  http://www.amron.pl/Pages/Content/List.aspx?a=raporty_amron

  OdpowiedzUsuń
 26. moje pytanie może być wyrwane nieco z kontekstu ale jest na tyle istotne wg mnie, że je zadam:

  Jakimi czynnikami kierował się rząd przy decyzji ograniczenia dofinansowania w projekcie RnS ograniczając dofinansowanie tylko do rynku pierwotnego bodajże od 2013 roku??

  kuba

  OdpowiedzUsuń
 27. @kuba

  Po pierwsze rezygnacja wspierania finansowania nowych umów na kupno na rynku wtórym ma wejść od razu po wejściu ustawy.
  Po drugie od stycznia 2013 nie będzie możliwości nawet na rynku pierwotnym.

  Tu, możesz sobie poczytać uzasadnienie
  http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/wgdruku/3899

  Tu, cenne uwagi między resortowe.
  http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow_prawnych/projekty_ustaw/ustawy_mieszkalnictwo_i_gospodarka_komunalna/zal_ust_rns

  Wg mnie podstawową konkluzją jest fakt, że wspieranie rynku wtórnego nie powoduje likwidacji deficytu mieszkań, a wręcz dofinansowywanie rynku wtórnego zwiększa jego atrakcyjność (ceny). Deweloperzy znają atrakcyjność swoich produktów i w ten sposób metodą porównawczą wyznaczają ceny konkurencyjne względem znacznie większego rynku wtórnego. To tak jak benzyna 95E Orlen-u i 98E z Lotosu. To większy, bardziej odporny rynek definiuje ceny. Rezygnując z wspierania rynku wtórnego znacznie obniży się atrakcyjność (ceny) rynku wtórnego, a tym samym nastąpi ponowna wycena porównawcza po stronie rynku pierwotnego. Cenny powinny spaść, chyba, że zwiększy się dostępność kredytowa polaków.

  Ponadto obecna postać RNS, kryzys i działania KNF doprowadziły już w znacznym stopniu do wyrugowania popularności kredytów walutowych, których poziom był niebezpieczny dla państwa.
  Obecnie kredyty walutowe na rynku wtórnym nie stanowią takiego zagrożenia, między innymi dzięki dotychczasowej obecności RNS na rynku wtórnym.

  OdpowiedzUsuń
 28. Widzieliście to:
  www.stat.gov.pl/gus/5840_4671_PLK_HTML.htm
  ?
  (chodzi o PUM IV/2010)

  Niestety nie wiem jak zalinkować do konkretnego komentarza na forum gazety, więc go wklejam przez pokazywarkę (może się przydać na przyszłość):
  http://pokazywarka.pl/yrupei-2-2/

  OdpowiedzUsuń
 29. @m

  Spadek o 15%, ale to pewna średnia wypadkowa z różnych zmian w różnych województwach. Nie są to jeszcze wskaźniki określane przez Wojewodę, nie mniej jest to pewne źródło danych o przyszłych limitach w RNS, które jednak trzeba przypomnieć są wyliczane na postawie iloczynu średniej dwóch ostatnich wartości wskaźników kosztów odtworzeniowych m2 i współczynnika (1.4) określonego w ustawie. Zatem nie będzie to powód do znacznej obniżki limitów, a raczej pewniak, że obniżka w ustawie z 1.4 do 1.1 nałoży się z wskaźników w II połowie roku. Efekt może być w okolicach obecnych średnich kosztów odtworzeniowych. Nie wiem jak wytrzymają to lokalni deweloperzy budujący na rynku z przewagą taniego budownictwa indywidualnego (często opartego na szarej strefie). Przykład woj. Opolskie i koszty na poziomie ok. 2Kpln.

  OdpowiedzUsuń
 30. www.stat.gov.pl/gus/5840_4671_PLK_HTML.htm

  na początku jest link do pdf z danymi szczegółowymi. W warsiawce spadek minimalny z 6980 do 6579 zł wobec tego spadek z limitów o 200zł/m2 a więc limit 8900zł !!!!

  Tak nawiasem, czy ktos wierzy w koszty 1 PUM w szuflandi w wysokości 7000 zł za m2 ????

  OdpowiedzUsuń
 31. Czy coś wiadomo co dzieje się ze zmianami RnS w sejmie? Jest jakaś szansa, że wejdą przed 1 lipca?

  OdpowiedzUsuń
 32. Struktura Ceny 1m2 mieszkania w Wawie
  http://c.wrzuta.pl/wi18141/2895fd2c0013631a4cb586a7/0/strukturaceny2010

  OdpowiedzUsuń
 33. @anonimowy

  Tak jest. Raport i wykres doskonale znany bo wielokrotnie wykorzystywany we wpisach z serii RnS.

  @anonimowy
  "Anonimowy pisze...

  Czy coś wiadomo co dzieje się ze zmianami RnS w sejmie? Jest jakaś szansa, że wejdą przed 1 lipca?
  "

  Sprawa w komisji infrastruktury. Uwazam że jest bardzo duza szansa jesli nie pewnosc (mowa o Twoim terminie).
  Poza tym obecny pomysł zamknięcia RnS działa niezwykle budująco na ilość nowych związków małżeńskich (Zawieranie czym prędzej by wziąć kredyt hehe)

  OdpowiedzUsuń
 34. A jak z terminem 1 kwietnia - kolejna ściema naganiaczy ?

  OdpowiedzUsuń
 35. Wygląda raczej że nie zdążą. Raczej maj.

  OdpowiedzUsuń
 36. Jest pełny stenogram z posiedzenia komisji z początku marca. Ale linka nie wklejam, wartość pracy naszych posłów nie warta linkowania.

  OdpowiedzUsuń
 37. @Mirosław dzięki

  Niezłe piekiełko i głupoty ze strony wielu stron w tym PiS i SLD. Dzięki Bogu za ten kryzys bo inaczej by tego nigdy nie zamknęli. Geniami posłowie - każdemu rozdać z naszych pieniędzy.

  http://orka.sejm.gov.pl/Biuletyn.nsf/wgskrnr6/INF-362

  Zrobię na dniach wpis o tym bo jest przynajmniej jeden śmieszny cytat (z SLD)

  OdpowiedzUsuń
 38. no proszę SLD dobrze myśli , a PO tak jakby miała z tej ustawy jakieś profity ;)

  ale pomysł z wskaźnikiem dla wtórnego 0,7-o,8 super

  OdpowiedzUsuń
 39. Deweloperki z bankierkami smarują komisję - więc nic dobrego dla rynku z tego nie będzie
  Pewne jak w banku

  OdpowiedzUsuń
 40. @owczasty
  Współczynnik dla rynku wtórnego ??

  Dobry rynek to rynek nieregulowany, w ten sposób na rynku wtórnym ludzie by szukali przecenionych ruder, które może prędzej by czekała rozbiórka niż spłata hipoteki. Budynki te czasami czekają na remonty latami, a powody są najczęściej trudne do przeskoczenia długimi latami. Dlatego obawiam się, że zamiast rozwijać czynszówkę byśmy jako społeczeństwo bezsensownie remontowali na cacy wnętrza nie mogąc jednocześnie doprowadzić do najistotniejszych remontów. Wspieranie przez rząd powinno być takie by zarówno oszczędności obywateli i państwa były dobrze wydawane.

  Ten sam problem by dotyczył mieszkań niefunkcjonalnych, których metraż nie oddaje walorów, a czynsz mają wyższy, koszty utrzymania wyższe. To takie wspieranie nierozsądnych decyzji na znacznie bardziej zróżnicowanym rynku wtórnym.

  Tak samo uważam dziś, że niejednokrotnie wspieranie budownictwa jednorodzinnego kredytem z dopłatą jest wydaniem w błoto. Jest wielu co wraca co z "Irlandii" na swoją wieś i zaczynają budować na rodzinnej działce. Po czym po roku wyjeżdżają znów, bo jak tu utrzymać tą nieruchomość pracując za średnią krajową w Polsce. Efekt Dom stoi, generuje koszty korzysta z niego 1-3 osoby z rozbitej po europie rodzinie. Pogłębia to problemy społeczne i utrudnia w przyszłości wprowadzenie katastru, który jest jedynym słusznym brakującym podatkiem u nas, bo wprowadza rozsądek.

  OdpowiedzUsuń
 41. Dyskusja w komisji jest oczywiście jałowa.
  Jej jedynym celem jest opóźnianie wprowadzenia nowelizacji.
  Lobby działa.

  OdpowiedzUsuń
 42. Mirosław

  Pomyślałem ze taki współczynnik mógł by zmniejszyć ceny na rynku wtórnym. Bo toerytcznie tak powinno być. Ale może masz racje ze wtedy jedynie rudery by sie nadawały do takiego programu.

  Jednak co najbardziej cieszy to ze zaczynają mówić w mass mediach o tym ze rok 2011 przyniesie spadek cen mieszkań. Jesli mowią już o tym oficjalnie jesteśmy na dobrej drodze.

  Od jakiegoś roku szukamy mieszkania czekając na spadki i widzę jak w inwestycjach w których byliśmy nadal są mieszkania nie sprzedane chociaż rok temu prawie ich już nie było :)

  Ktoś ma zlinkowane dane na temat ilości kredytów RNS za 2010 i początek 2011 ?

  Oraz liczbę zawieranych małżeństw w 2010 i 2011 ?

  OdpowiedzUsuń
 43. @Mirosław
  Nie wiem czy dokładnie o to Ci chodzi, ale danych o RnS szukaj w raportach AMRONU.
  http://www.amron.pl/Pages/Content/List.aspx?a=raporty_amron
  Dane o małżeństwach na stronach GUSu
  http://www.stat.gov.pl/gus/5840_646_PLK_HTML.htm
  Jakieś dane z 2010 znalazłęm tutaj:
  http://www.stat.gov.pl/gus/5840_11157_PLK_HTML.htm
  niestety skromne
  Na jakiekolwiek dane za rok 2011 jest jeszcze za wcześnie.

  OdpowiedzUsuń
 44. Nie ma co analizować cen nieruchomości na podstawie cen ofertowych (bo to tylko życzenia sprzedających). Dla porównania dane za ostatni kwartał 2010:

  ceny ofertowe (oferty.net): w-wa 9043zł/m2;katowice 3989; łódź 4274 zł;wrocław 6730; gdańsk 6383; białystok 4734; kraków 7600; poznań 5898;

  ceny transakcyjne (raport Auron): w-wa 8117 zł/m2;katowice 3423; łódź 4198 zł;wrocław 6166; gdańsk 5551; białystok 4159; kraków 6655; poznań 5551;

  więc zapłacimy faktycznie:
  wawa-10,27 % mniej niż cena z ogłoszeń
  katowice - 14,18 % mniej niż cena z ogłoszeń
  łódź - 1,77 % mniej niż cena z ogłoszeń
  wrocław - 8,38% mniej niż cena z ogłoszeń
  gdańsk- 13,02 % mniej niż cena z ogłoszeń
  białystok-12,14% mniej niż cena z ogłoszeń
  kraków-12,43% mniej niż cena z ogłoszeń
  poznań-5,88% mniej niż cena z ogłoszeń.

  OdpowiedzUsuń
 45. @Owczasty

  Rynek wtórny jest z natury zbyt niejednorodny i trudny zdefiniowania wskaźnikami. Dlatego też te raporty AMRON-u to kit.

  Szansą na spadek cen na rynku wtórnym są:
  - wylot z RNS
  - wprowadzenie katastru
  - rozwój budownictwa czynszowego (odpływ popytu na nowy rynek)
  - ograniczenie akcji kredytowej (obecnie ma to miejsce, KNF i wzrost stóp procentowych)
  - brak zaufania do wytrzymałości zastosowanej technologi budownictwa (póki co odległa perspektywa, choć kto wie co będzie za 5-10lat)

  OdpowiedzUsuń
 46. W sprawie raportów to polecam też raporty z BGK. Tam opisano wszelkie dane z RnS (udzielone kredyty, wielkość miasto).

  Poza tym jak mówicie o 0,7-0,8 w RnS to najpierw sprawdźcie jaką kwotę to oznacza - bardzo niską. Zatem zgadzam się że kasa pójdzie w rudy.
  Kolejna sprawa że nie powinno wspierać się wtórnego rynku. Jedynie pierwotny bo tylko ten stymuluje rynek nieruchomości, by powstało więcej mieszkań. Pomaganie na wtórnym powoduje jedynie zwyżki cen bo więcej osób ubiega się o to samo mieszkanie, a dóbr tyle samo. Bez sensu.

  OdpowiedzUsuń
 47. Bardzo sensownie napisane w sprawie cen. Ofertowe to fikcja.

  OdpowiedzUsuń
 48. @Mirosław
  >- brak zaufania do wytrzymałości zastosowanej
  >technologi budownictwa (póki co odległa
  >perspektywa, choć kto wie co będzie za 5-10lat)

  Za 5-10 lat duża część budynków budowanych w latach 2006-2008/10 będzie miała ubytki / się sypała, a wielka płyta będzie nadal taka jak dzisiaj. Wniosek?

  OdpowiedzUsuń
 49. Całkiem niedawno jedemu klientowi który stwierdził że jego interesują wyłącznie nowe mieszkania bo on do końca zycia nie będzie się musiał martwic o remonty i naprawy zadałem bardzo proste i krótkie pytanie: skoro tak to po co w nowowybudowanych budynkach od razu a nie np za 10-15 lat jest fundusz remontowy?

  Tak samo sa klienci ktorzy mówią że płyta nie, ale też nie rama H tylko ocegła - tyle że teraz praktycznie każdy nowowybudowany budynek jest w technologi ramy H, tyle że inaczej się ona nazywa.

  Ja jestem daleki od entuzjazmu dla wielkiej płyty, tak samo jak dla euforii wobec nowych domów. Wiadomo nowe to nowe, ale wcale nie rewelacyjne.

  OdpowiedzUsuń
 50. @spin01
  Dokładnie tak

  @wszyscy
  Tylko dla przejrzystości napiszę że jest opis kolejnego 88 posiedzenia rządu (24-25 marzec 2011), nie ma tam RnS tj druku 3899
  http://sejm.gov.pl/prace/2011r/pos088p.htm

  OdpowiedzUsuń
 51. @wszyscy
  Tylko dla przejrzystości napiszę że jest opis kolejnego 88 posiedzenia rządu (24-25 marzec 2011), nie ma tam RnS tj druku 3899

  Będą ciągnąć do lipca albo i dłużej. Paskudna banda.

  OdpowiedzUsuń
 52. @wszyscy

  Odnośnie technologii specjalnie nie wymiałem żadnej, po prostu uważam ze po dziesięcioleciu bajkowego zapatrzenia w "Nowe" będziemy mieć dziesięciolecie rzeczywistych porównań. Niestety lata 90-to był zastój w budownictwie jak i w remontowaniu i termoizolacji. Dlatego też tak bajkowo zaczęliśmy po 2000r patrzeć w nowe budownictwo. Z drugiej strony możemy widzieć pojedyncze drastyczne skutki braków remontów budowlanych fuszerek wielkiej płyty.

  OdpowiedzUsuń
 53. @SiP

  Przecież podkomisja chyba się jeszcze ani razu nie spotkała, a musi przygotować sprawozdanie. To sprawozdanie musi być przedstawione na Komisji i wtedy to może trafić do sejmu.
  Jeśli nagle posłowie mają 4 posiedzenia w sejmie w miesiącu to musi to się odbić na zawaleniu prac w komisjach. Połowa kwietnia najwcześniej.

  Czy ktoś wie czy jest jakiś program RTV nadający na żywo posiedzenia sejmu?

  OdpowiedzUsuń
 54. Przecież podkomisja chyba się jeszcze ani razu nie spotkała, a musi przygotować sprawozdanie.

  I się nie zbierze szybko, są tacy co o to zadbali :-)

  Co wy malutkie ludziki możecie
  władza i kapusta może wszystko

  OdpowiedzUsuń
 55. Nowy wskaźnik przeliczeniowy metra kw. mieszkań na Mazowszu
  18.03. Warszawa (PAP) - Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski ustalił nowe wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych - poinformował w piątek PAP Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.

  Od 1 kwietnia do 30 września 2011 r. wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla województwa mazowieckiego będzie wynosił 3 tys. 426 zł, zaś dla Warszawy 6 tys. 963 zł.

  Jak wyjaśniono w komunikacie MUW, wskaźnik wyliczany jest przez wojewodę co pół roku na 6 miesięcy na podstawie przeciętnego kosztu budowy 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, określonego przez Urząd Statystyczny w Warszawie. Uwzględniana jest też wartość robót wykończeniowych oraz wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych dla województwa mazowieckiego z kwartału poprzedzającego wyliczenie wskaźnika przeliczeniowego.

  W okresie od 1 października 2010 r. do 31 marca 2011 r. wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych wynosił 4 tys. 136 zł dla województwa mazowieckiego, a dla Warszawy 7 tys. 60 zł.

  Wysokość wskaźnika przeliczeniowego ma znaczenie m.in. dla ustalania stawek czynszu lokali mieszkalnych. Roczny czynsz za metr kwadratowy mieszkania nie może przekraczać 3 proc. wartości tego wskaźnika. (PAP)
  http://stooq.pl/n/?f=435680

  OdpowiedzUsuń
 56. http://www.mazowsze.uw.gov.pl/news/index/st:1/id:2687.html

  http://www.mazowsze.uw.gov.pl/download/f4661398cb1a3abd3ffe58600bf11322.html

  OdpowiedzUsuń
 57. hej.cos cisza zaległa na forum...wie ktos jak z tym RNS na 2 dni przed kwietniem?

  OdpowiedzUsuń
 58. Patrz komentarze pod ostatnim wpisem z serii RnS czyli Akcja mailingowa...

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP