03 lutego 2011

Wykres dnia - FAO: ceny żywności najwyższe od 20 lat

Już kilka razy pisałem o rekordowych cenach żywności, ziemi czy surowców (popatrz na etykiety do wpisu by znaleźć interesujący wpis). Temat regularnie będzie pojawiał się mediach dopóki banki centralne drukują pieniądze, a państwa prowadzą nieodpowiednią politykę rolną (w tym mocno subsydiują tzw "zieloną energię" (produkcja etanolu).
Kilka wiadomości: FAO: ceny żywności na świecie osiągnęły rekordowy poziom Żywność na świecie podrożała w styczniu do rekordowego poziomu – wynika z obliczeń Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, FAO.

Opracowywany przez FAO Food Price Index, indeks cen żywności, który mierzy poziom cen podstawowych artykułów żywnościowych, osiągnął w zeszłym miesiącu 231 punktów, czyli o 3,4 proc. więcej niż grudniu. Indeks wzrósł już siódmy miesiąc z rzędu – relacjonuje serwis BBC.

Abdolreza Abbassian, główny ekonomista FAO uważa, że tak wysokie ceny utrzymają się jeszcze przez najbliższe miesiące. Wspomniany indeks jest na najwyższym poziomie od 1990 roku, kiedy FAO rozpoczęło gromadzenie danych i wyższym niż w czerwcu 2008 roku, kiedy droga żywność stała się przyczyną gwałtownych protestów w wielu krajach rozwijających się, w tym w Kamerunie, Haiti i Egipcie.

Szef Banku Światowego wzywa do przeciwstawienia się rosnącym cenom żywności Szef Banku Światowego Robert Zoellick powiedział w środę, że świat stoi w obliczu silnego trendu wzrostowego cen żywności oraz surowców i żaden kraj nie powinien ustawać w próbach ograniczenia jego siły. W telefonicznym wywiadzie z Berlina, Zoellick wezwał liderów krajów G20, aby w pierwszej kolejności zajęli się cenami żywności, ponieważ są one zagrożeniem dla najbiedniejszych i stymulują inflację w krajach rozwijających się, szczególnie Azji. - Czeka nas silny trend polegający na rosnących cenach surowców i żywności – powiedział Zoellick Reutersowi. Analityk: pięć głównych przyczyn rekordowych cen żywności Wysoki popyt, słabe zbiory przy niskich zapasach, operacje finansowe, słabnący dolar i działania polityczne, jak np. zakaz eksportu zboża z Rosji to - zdaniem analityka Banku BGŻ Michała Koleśnikowa - główne przyczyny rekordowych cen żywności na świecie. Na koniec, zgodnie z temat wpisu, kilka wykresów: Wykres cen cebuli w Indiach: Zależność pomiędzy ceną jedzenia,a ceną baryłki ropy (Brent): Ten ostatni wykres jest o tyle istotny, iż cena Brent (europa) mocno oderwała się od WTI (US), szczególnie w czasie zamieszek w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Można zatem przypuszczać, iż presja cenowa w sektorze żywieniowym nasili się. Pełny raport FAO tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP