27 marca 2011

BlackRock - ETF/ETP - Raport - Luty 2011

Poniżej zamieszam raport BlackRock na temat rynku ETF na świecie. Raport tutaj: Blackrock-ETF-Landscape Polecam całość. Kilka interesujących wykresów poniżej z krótkim komentarzem. 1. Główna koncentracja ETF/ETP na rynkach akcji (globalnie 80%!)
2. Tylko lekko ponad 3% to ETF skierowane na rynek surowców. ETF na waluty stanowią jedynie 0.1% aktywów (!)
3. ETF VWO ma więcej aktywów (Asset Under Management) niż EEM! EWZ (Brazylia) jest pierwsza spośród rynków EM i jako jedyna (!) kwalifikuje się do TOP 20 ETF. Jak dla mnie to czytelny sygnał, iż EWZ powinien dobrze pokazywać apetyt na ryzyko inwestorów zagranicznych na rynkach wschodzących
4. Udział ETF w całkowitym obrocie na rynkach akcji w US ostatnio spada jednak w dłuższej perspektywie utrzymuje się w okolicy 20%
5. Podobnie jak na świecie, w europie większość aktywów jest lokowana na rynkach akcji. Na kolejnym miejscu jest rynek długu (FI) 6. W europie widać zdecydowanie większy udział rynku FI spośród całości, oraz o wiele większy udział surowców (prawie 10%)
7. W przeciwieństwie do US, ETF na akcje stanowią jedynie około 5% całkowitego obrotu
8. Z punktu widzenia wszystkich surowcowych ETF można stwierdzić i zdecydowana większość nakierowana jest na rynki metali szlachetnych (PM - tak zwane papierowe złoto). 9. Zdecydowana wygrana Brazyli na rynkach EM 10. Zdecydowana wygrana Brazyli na rynkach EM 11. W US jedynie 1,3% ETF to ETF nakierowane na rynki surowców 12. MSCI World nie jest taki wcale "World". Jego główne składniki to: -49% - US -9,9% - Japan - 9,7% - UK -5,6% Canada Innymi słowy pierwsza 4 stanowi ponad 72% całości indeksu.
Dodatkowo MSCI EEM (lub też VWO) wcale nie jest taki Emerging Market. O ile bowiem na dwóch pierwszych miejscach jest Brazylia i Chiny, o tyle na kolejnych, wcale nie są to Indie czy Rosja, a Południowa Korea oraz Tajwan. Co ciekawe większy udział w ETF ma RPA niż sama Rosja. Wydaje się zatem za stosowane śledzenie właśnie w/w krajów by znać preferencje inwestorów.

4 komentarze:

 1. Ciekawy wpis. Dla mnie szczególnie interesujący że zamieszam się z ETF-ami bliżej zapoznac ;)

  Mniejszy udział ETF-ow w Europie wobec US może wynikac z tego że to północnoamerykański, konkretnie kanadyjski wynalazek. może mieli więcej czasu i są bardziej pozytywnie nastawieni na "nowinki"?

  Swoją drogą ETF to jeden z nielicznych pozytywnych produktów "inżynierii finansowej"

  OdpowiedzUsuń
 2. @ETF MSCI:
  Korea i Tajwan jeszcze nie dojrzały
  Korea Południowa i Tajwan będą nadal klasyfikowane jako rynki wschodzące, natomiast Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar pozostaną rynkami granicznymi – postanowił dostawca indeksów giełdowych MSCI

  Te cztery państwa były jedynymi, których przeklasyfikowanie rozważał on w tegorocznej rewizji swoich popularnych indeksów rynków granicznych, wschodzących i dojrzałych.

  Nad przeniesieniem Korei Płd. i Tajwanu do rodziny giełd dojrzałych MSCI zastanawiał się już w ub.r. Zarówno wtedy, jak i tym razem, nie zdecydował się na to m.in. z powodu ograniczonej dostępności tych rynków dla inwestorów, w tym niepełnej wymienialności ich walut.

  ZEA i Katar miały szansę awansować do grona rynków wschodzących, ale MSCI ocenił, że ograniczenia w kupowaniu akcji przez obcokrajowców są tam nadal zbyt silne. Za krok w dobrym kierunku uznał nowe systemy rozliczania transakcji, które państwa te wprowadziły na swoich giełdach, ale podkreślił, że wymagają one jeszcze oceny inwestorów.
  http://www.parkiet.com/artykul/31,1066958.html

  OdpowiedzUsuń
 3. link;)
  http://www.scribd.com/doc/61159819/201107-BK-ETF-2-0

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP