01 marca 2011

O dolarze, QE3 i cenach metali szlachetnych

Jedną z metod mierzenia siły dolara jest ETF dla dolara w postaci UUP(DB US Dollar Bullish Fund). Obecnie ticker znajduje się w arcyciekawym miejscu, co przedstawia wykres poniżej: Widać wyraźnie iż okolice 22.00 stanowią mocne wsparcie, jak do tej pory. Jeśli trend ma być zachowany, to powinno nastąpić odbicie od wskazanych poziomów. Innymi słowy dolar powinien się umocnić. Przyczynić się może również do tego spadek oczekiwań co do kolejnego etapu QE, czyli QE3. Dzisiaj jedną z takich sugestii (o braku dalszego QE) była wypowiedź szefa FED oraz szefa Pimco (El-Erian). Ten ostatni zasugerował, iż obecna słabość dolara, pomimo napięć na bliskim wschodzie, oraz brak wystąpienia ucieczki do tzw bezpiecznych aktywów (czyli obligacji amerykańskich) jest mocno niepokojący. Innymi słowy FED powinien zakończyć program QE o czasie, gdyż w przeciwnym wypadku światu grozi załamanie notowań dolara. To ostatnie zagrożenie można wyczytać między wierszami. Linki do materiałów można znaleźć w komentarzach pod ostatnim wpisem z serii Trading-room. Skoro dolar miałby się umocnić to ceny metali szlachetnych (które ostatnio zalecałem kupować 30 stycznia 2011) powinny mocno spaść. Proponuję zatem śledzić notowania dolara i w razie oznak solidniejszego odbicia, sprzedać długie pozycje na metalach. W przypadku jednak przebicia kluczowych poziomów na UUP proponuję zachować pozycje i czekać na dalszy rozwój wydarzeń. Innymi słowy obecnie należy poczekać - obawiam się bowiem, iż dolar może jednak przełamać wskazane poziomy. Osobiście dla mnie ryzyko przełamania tych poziomów jest na tyle duże, iż skłania mnie do niezamykania długich pozycji na metalach. Nie ukrywam, iż dosyć mocno pociąga mnie perspektywa opisana na blogu GoldScent - (klik).

13 komentarzy:

 1. O umocnieniu dolara może zadecydować osłabienie euro, a konkretnie zbliżające się problemy płynnościowe Portugalii.
  Więcej info: http://online.wsj.com/article/SB10001424052748703529004576160112479364544.html?KEYWORDS=portugal#articleTabs%3Darticle

  OdpowiedzUsuń
 2. @blofi.pl

  Chyba wszyscy liczą na wznowienie problemów UE. Wręcz krzyczą o tym gdzie się da by umocnić dolara. Dzisiaj sporo o tym było w FT (krzyczenie że nadchodzi nowa fala kryzysu).

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. @Ivy1969
  W poprzednim wpisie linkowaleś materiał ze strony proroctwa, która jest synonimem strony zbawienie.

  Daj sobie spokój z takimi wróżbami bo to nie ma sensu po prostu. Szkoda czasu na wszystkie wszelkie przepowiednie i odczyty.

  Powyższy wpis w komentarzach skasowałem bo nie potrzebnie używasz wulgarnych słów.

  Dostałem od Ciebie maila. Sprawdze film i dam znać. Chill....

  OdpowiedzUsuń
 5. @SiP

  Mimo wszystko radzę się z dystansem przyjrzeć problemom Portugalii na podstawie danych liczbowych. Tu masz podobny artykuł po polsku: http://forsal.pl/artykuly/491707,zalamanie_finansow_portugalii_niemal_pewne_kraj_nie_zdola_uniknac_bankructwa.html

  OdpowiedzUsuń
 6. forsal.pl od miesięcy pisze bardzo kiepsko o gospodarce, zwłaszcza rynku kapitałowym - poziom podobny jak Pudelek Biznesu. Redaktorzy opierają artykuły na pobieżnej analizie i wyciągają pochopne wnioski. Czasem można się uśmiać. Odradzam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ustawa RnS w podkomisji
  http://stooq.com/n/?f=428036

  OdpowiedzUsuń
 8. @Mario
  tak tak, dałem komentarz i jeden anonimowy pod ostatnim wpisem z serii RnS:
  http://stojeipatrze.blogspot.com/2011/02/sprawa-rns-projekt-z-kprm-przesany-do.html

  OdpowiedzUsuń
 9. formacja XABCD ze zniesieniem wewnętrznym na EURUSD widoczna ładnie w interwale M15 i M30, co o niej sądzicie??

  kuba

  OdpowiedzUsuń
 10. @kuba
  takie pytania to ładuj w dział Trading-room. Jest większa szansa na odpowiedź. NAjlepiej jeszcze jakiś prosty malunek - np hostowany na pokazywarka czy bankfotek.pl
  mozesz tez zrobic screenshot poprzez darmowy program jshot (polecam).

  Co do eurusd to ja nic nie dodam więcej oprócz tego co napisałem powyżej o dolarze (największy udział w dollar ice futures ma euro).

  OdpowiedzUsuń
 11. @Zdzisław

  Linkowany przeze mnie artykuł nie jest autorstwa forsal.pl, tylko Wall Street Journal.

  OdpowiedzUsuń
 12. JA I TAK NIC NIE..?

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP