30 marca 2011

Wykres dnia - 1997 czyli bania u cygana do rana, a potem płacz?

Ceny nieruchomości w Hong Kongu (finansowa stolica Chin) pną się coraz wyżej i jak donosi agencja nieruchomości Centaline właśnie dobijamy rekordów z pamiętnego (klik) roku 1997: Sam index możesz śledzić tutaj. Podobnie tak jak wtedy (Alan Greenspan) tak i teraz (Ben Bernake) FED prowadzi luźną politykę monetarną. Polityka ta doprowadziła do ucieczki kapitału z US na rynki wschodzące celem osiągnięcia większej stopy zwrotu. W konsekwencji ówczesny kryzys spowodowany został między innymi zaostrzeniem polityki monetarnej przez władze banku centralnego US. W momencie kiedy inwestycja w papiery amerykańskie stała się bardziej opłacalna, kapitał zaczął odpływać z Azji co zakończyło bańkę na tamtejszym rynku nieruchomości i wielu innych aktywach. Nie mogę ukryć, iż dla mnie sytuacja jest obecnie bardzo podobna. Główne różnice jakie potrafię znaleźć na szybko to m.in. obecnie:
 • wyższe rezerwy walutowe państw z Azji (wtedy nikłe)
 • w większości płynne kursy walutowe (wtedy często sztywne tj zafixowane)
 • wprowadzenie wielu kontroli przepływu kapitału (wtedy nie było to "trendi", a wręcz trąciło średniowieczem (zgodnie z ówczesną nauką neo-liberałów))
Są zatem jak widać różnice. Główne podobieństwa to luźna polityka monetarna w G-7, ale również bańka na wielu aktywach, w tym surowcach i prawdopodobnie zaostrzenie polityki monetarnej, nie tylko w EMU, ale również US (na początek brak QE). Tutaj jednak czarnym łabędziem pozostaje BoJ, który właśnie zwiększył drukowanie. Jeśli jednak dobrze rozumiem treść raportów Nomury i Goldman Sachs, gotówka ma być wysterylizowana z rynku maksymalnie za trzy miesiące. Jeśli jestem przy surowcach to nie mogę wspomnieć raportu z 28 marca 2011 przygotowanego przez analityków ze Standard Bank. Bank wskazał na rosnący inwentarz miedzi składowanej w magazynach wolnocłowym (ang. bond warehouse), a wręcz braku miejsca dla dalszego składowanie. Dla mnie to sygnał, iż główny odbiorca miedzi (Chiny) dostał zadyszki (co nie raz sugerowałem różnymi wykresami na blogu, np dotyczącymi ilości kontenerów. Zachęcam do tagu Chiny, China). Co gorsza, składowana miedź, z uwagi na coraz bardziej restrykcyjną politykę monetarną oraz ograniczenie sposobu i wielkości finansowania, jest regularnie wykorzystywana jako zabezpieczenie, a wręcz wehikuł, przy finansowaniu innych projektów. W szczególności analitycy szacują taką działalność pomiędzy 40-80% ze wskazaniem na tą górną granicę (sic!). Nie mogłoby być gorzej gdyby nie fakt finansowania wszelkiego rodzaju projektów budowlanych, w tym mieszkań i domów właśnie z pomocą wysoko wycenionej miedzi. Sytuacja wygląda więc następująco - ceny dobiły praktycznie do poziomu z 1997 roku, a finansowanie zabezpieczone jest miedzią, której nie ma powoli już gdzie składować.Wystarczy teraz:
 • zaostrzyć politykę monetarną, lub ograniczyć drukowanie (no more QE!) w G-7
 • by ceny nieruchomości w miastach typu Tier1/Tier2 w Chinach zaczęły spadać / ceny miedzi zaczęły spadać jako zabezpieczenie dla finansowania
a mamy przynajmniej mini krach w Azji, ze szczególnym uwzględnieniem rynku surowców, w tym miedzi. Obecnie index akcji dla Chin (Shanghai Composite Index) ciągle pozostaje w ogromnym trójkącie, jednak do wyjścia z niego jest coraz bliżej: Dla scenariusza krachowego stawiam jednak mały znak zapytania. Nie tylko z powodu różnic w sytuacji makro teraz, a 1997, ale również z powodu poniższych wiadomości. 16 marca 2011 miał być bardzo ważnym dniem dla chińskiego rynku surowców. Miał bowiem ruszyć handel, a szczególnie dostawy miedzi zmagazynowanej w magazynach bezcłowych (bond warehouse) w ramach kontraktów terminowych. Trzeba bowiem wiedzieć, iż do tej pory istniała różnica cen miedzi pomiędzy notowaniami w Szanghaju, a np Londynem. Wynikało to między innymi właśnie z braku wykorzystania miedzi w magazynach bezcłowych na potrzeby kontraktów terminowych. Miedź była bowiem dostarczana już po ocleniu i opodatkowaniu co dodatkowo zaburzało wycenę. Wdrożenie magazynowania w izbach bezcłowych miało zatem zbliżyć ceny w Chinach, do tych w Londynie. Więcej chociażby tutaj. Innymi słowy rosnące pokłady miedzi w magazynach mogą być zatem składowane również z powodu chęci uczynienia z Hong Kongu i Chin jednego z najważniejszych punktów na mapie rynków finansowych oraz surowcowych. Pełny raport Standard Bank: china-trip-report---march2011

12 komentarzy:

 1. można prosic o wyjaśnienie pojęcia "sterylizacji" i jak to się przekłada na rynki finansowe; czy to co zrobił BoJ to, to samo co QE2 FEDu?

  OdpowiedzUsuń
 2. @anonimowy
  W duzym uproszczeniu mozna przyjac ze dzialania BoJ sa zblizone do dzialania BoJ. Po drugie BoJ jest bardziej bezczelny bo kupuje po prostu bezposrednio index na akcje (nikkei) poprzez ETFy. Znajdziesz o tym mowe w moich poprzednich wpisach: etykieta Japonia, japan czy jen yen. tytul byl chyba ordynarne pompowanie aktywow.

  Tu masz BoJ:
  http://www3.boj.or.jp/market/en/menuold_o.htm
  Tu masz ostatnie autoryzacje dla BOJ
  Monetary Policy
  Mar. 16, 2011 Schedules of Outright Purchases of CP and Corporate Bonds (Asset Purchase Program) [PDF 47KB]
  Mar. 15, 2011 Authorization regarding the conditions for purchases of ETFs and J-REITs [PDF 7KB]
  Mar. 14, 2011 Amendment to "Principal Terms and Conditions for the Asset Purchase Program" [PDF 27KB]
  Mar. 14, 2011 Enhancement of Monetary Easing (Announced at 2:48 p.m.) [PDF 22KB]
  Mar. 14, 2011 Starting Time for Today's Monetary Policy Meeting
  Mar. 11, 2011 Schedule for the Next Monetary Policy Meeting
  http://www.boj.or.jp/en/about/bcp/saigai20110311.htm/


  szczegolnie:
  http://www.boj.or.jp/en/announcements/release_2011/rel110315b.pdf

  http://www.boj.or.jp/en/announcements/release_2011/rel110314i.pdf

  OdpowiedzUsuń
 3. Z Chinami to jest jednak ciekawa sprawa. Właściwie większość banków inwestycyjnch (CS, JPM, GS) dają KUPUJ dla chin, szczególnie a-shares. Umotywowane to jest tym iż ma spadać inflacja, a właściwie szczytować albo w Q2, albo już osiągneła szczyt. Wg bankó PBoC będzie nawet obniżał może stopy albo po prostu zacznie luzowac politykę.

  Generalnie wszyscy mówią BUY. Na wczorajszym 14th spotkaniu inwestorów azjatyckich Credit Swiss inwestorzy instytucjonalni wskazali A-shares a dalej H-shares jako najlepsze miejsce do inwestowania.


  Dla przykladu Goldi:
  http://www.docstoc.com/docs/75139411/GS-China-2011-03-31

  Innymi słowy Wszyscy chcą wybić Chinski indeks z trojkata górą.

  OdpowiedzUsuń
 4. TFI HSBC Chin za ostatni miesiąc +6,5%. Ciekawe czemu dają takie reko? Chcą wyjśc z towaru oczekujac zwały? czy dyskontują wzrost chin kosztem Japonii hmmm...

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć SPIN01

  Napisz proszę gdzie śledzisz notowania poszczególnych TFI oraz gdzie je mozna nabyć. Może ktoś skorzysta, nie koniecznie mówię o zakupie na potrzeby Chin ale tak w ogóle. Jakieś jedno miejsce z niską prowizją dla kupna (pośrednik) bez koniecznosci konta ROR iinnych bzdur, oraz miejsce do śledzenia wyników, podsumowań miesiecznych itd

  sek ju

  OdpowiedzUsuń
 6. Chinese Stocks Deliver Best Asia Returns as Baring Predicts Bigger Advance
  [...]
  “We are adding China names to regional portfolios and have been doing so over the past month believing that the market had started to form a base,” Konyn, who helps manage more than $15 billion at RCM in Hong Kong, said in an e-mailed response to questions. Inflation is likely to “level off” about mid-year and RCM has “positioned portfolios accordingly,” he said.
  [...]
  Goldman Sachs Group Inc., Morgan Stanley and Deutsche Bank AG all turned bullish on Chinese equities last month
  http://www.bloomberg.com/news/2011-03-31/chinese-stocks-produce-best-rally-in-asia-as-baring-predicts-further-gain.html

  Hong Kong House Prices Likely to Drop 25%-30% as Rates Rise, Barclays Says
  Hong Kong home prices are likely to fall as much as 30 percent as banks increase mortgage rates, according to Barclays Capital Asia Ltd.

  The “debt-fueled property price rally since mid-2007 is entering its last leg,” Andrew Lawrence and Jonathan Hsu, analysts at Barclays, wrote in a report today. “While we do not expect a near-term correction, rising mortgage rates hold the potential for a price correction into 2012, driven by reduced affordability and purchasing power for new buyers.”
  http://www.bloomberg.com/news/2011-04-01/hong-kong-house-prices-likely-to-drop-25-30-as-rates-rise-barclays-says.html

  China Manufacturing Grows at Faster Pace, Resists Tightening
  China’s manufacturing growth accelerated for the first time in four months, easing concern that monetary tightening may lead to a slowdown in the world’s second-biggest economy.

  The Purchasing Managers’ Index rose to 53.4 in March from 52.2 in February, the China Federation of Logistics and Purchasing said in a statement on its website today. The reading compared with the median forecast of 54 in a Bloomberg News survey of 17 economists. A separate PMI released by HSBC Holdings Plc also gained.
  http://www.bloomberg.com/news/2011-04-01/china-manufacturing-grows-at-faster-pace-as-economy-withstands-tightening.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Oczywiście, proszę. Jeśli będziesz chciał i miał ochotę/czas to możesz zrobic jakiś taki "dział" na swojej stronie dla funduszowców - bo na pewno tacy tu zaglądają ;)

  Poza wieloletnimi programami typu aegon, skandia etc

  http://www.skandia.pl/informacje/notowania_funduszy

  TFI można kupic w
  SFI mbanku
  http://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/sfi/notowania/
  i Bestfunds
  http://bestfunds.pl/notowania-funduszy-inwestycyjnych.dhtml?seekView=0&seekClass=1&seekRec=10&wybTfi=27&alias=notowania-funduszy-inwestycyjnych&uid=

  -tutaj Chiński HSBC +7% za ostatni mc ^.^

  Tylko że wiadomo coś za coś - mniejsze opłaty i prowizje ale koniecznośc płacenia podatku od zysku przy każdej konwersji.

  Notowania polskich TFI i sporo informacji nt. funduszy jest na FUNDI.PL
  http://www.fundi.pl/fundusze_inwestycyjne
  i tutaj najlepiej widac jak tragiczni są polscy zarządzający próbujący inwestowac za granicą np w chinach ;/

  Co widac zwłaszcza jeśli porówna się z Tempeltonem Mobiusa
  http://mojefundusze.pl/Notowania_Funduszy_Franklin_Templeton
  HSBC
  http://mojefundusze.pl/Notowania_Funduszy_HSBC
  czy Black Rock
  http://mojefundusze.pl/Notowania_Funduszy_BlackRock

  No i widac też jak na dłoni że najlepiej to inwestowac w zagraniczne TFI z "drugiej strony" wielkiej wody
  - jest ich więcej
  - są lepiej zarządzane
  - różnice kursowe są mniej "dokuczliwe" i najczęściej/ze wzgledu na dolara/ dają dodatkowy zysk.

  Pisałem o tym u WB ale dla porządku i rzetelności
  Jest jeszcze opiekun inwestora i naprawdę warto poczytac o tym jak obala różne mity ad
  -uśredniania
  -niebotycznych zysków
  -buy and hold
  -wielu, naprawdę wielu kitów jakie wciskają "doradcy"
  http://www.opiekuninwestora.pl/ile_spadlo_-_tyle_wzrosnie,347,0.htm

  W bardziej przejrzystej i dostępnej formie jest tutaj, bez bełkotu i komiksu
  http://opiekuninwestora.blox.pl/2011/03/Dlaczego-promuje-sie-zasade-Kup-i-Trzymaj-Poznaj.html

  Ale od jego "kroczącego stop losa" i "darwin defendera" to proponuje podchodzic z dystansem.

  Wiem że Niknejm inwestuje w TFI i zdaje się Marcin 1974 wiec oni też od siebie coś ciekawego mogliby dodac.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. @Spin01

  Bardzo dziękuję za info. Byłem nie raz proszony o taki wpis i może własnie zrobi taki dział dedykowany dla fundów, bez oczywiscie opcji ich zakupow ani promocji.

  hej

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie no, nie ma za co. Ja korzystam z Twojej pracy i wpisów innych, jeżeli mam możliwośc jakoś się odwdzięczyc i coś wnieśc co innym może się przydac to w ogóle nie ma o czym mowic.
  Zyska blog i zyskaja czytelnicy.

  Hej

  OdpowiedzUsuń
 10. WSJ donosi o zasobach miedzi-pieknie to idzie na spadki ceny...
  http://www.bankfotek.pl/image/936450.jpeg

  http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704366104576254860555588734.html?mod=googlenews_wsj
  Warning Signs for Copper Market
  As analysts and investors seek clues to the strength of the recent rally in commodity prices, some are taking a closer look at the copper market, where warning signs are emerging.

  Copper prices have almost quadrupled after a two-year rally, largely driven by the belief that China, the world's largest copper user, has an insatiable appetite for the metal.
  But Chinese buyers are now facing the double whammy of higher copper prices and the government's aggressive moves to tighten credit. Moreover, evidence has recently surfaced of previously unreported copper stockpiles, a sign that much of the purchased copper hasn't been put to use. The stash is estimated by people in China and several Western banks to be around one million tons, or about 15% of the country's annual consumption.

  Copper is closely watched and has been given the nickname "Dr. Copper" because it is a proven bellwether for the health of the global economy. Since the metal is used in myriad industries, a strong demand often indicates that the overall economy is expanding.

  Since reaching an all-time high of $4.6230 a pound on Feb. 14, copper's rally has stalled. At one point, the metal was down 11% from its high, though it has clawed its way back and closed at $4.4950 Friday on the Comex division of the New York Mercantile Exchange.
  wiecej na site.

  OdpowiedzUsuń
 11. Copper


  http://ftalphaville.ft.com/blog/2011/04/28/556106/copper-the-re-export-factor/

  http://ftalphaville.ft.com/blog/2011/04/28/555571/and-now-for-chinese-zinc-shenanigans/

  http://ftalphaville.ft.com/blog/2011/04/28/555991/chinese-bonded-warehouses%E2%80%99-copper-inventories-still-on-rise/

  OdpowiedzUsuń
 12. copper....
  http://www.bloomberg.com/news/2011-04-28/copper-imports-by-china-may-extend-slump-in-april-on-cost-tighter-credit.html

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP