22 marca 2011

Wykres dnia - GPW - ile jeszcze nudy?

Z punktu widzenia inwestora długo bądź średnioterminowego ostatnie 5-6 miesięcy to istna nuda. Dosłownie jeden wielki trend boczny. Widać to wyraźnie z punku widzenia inwestora krajowego (PLN) na indeksach takich jak np WIG20:
Jednak również widać wyraźny trend boczny z punktu widzenia inwestora zagranicznego (USD) w postaci indeksu WIG20 USD: czy też ETF na polski rynek akcji np EPOL (iShare MSCI POLAND INVESTABLE MARKET) bądź ETF PLND (Van Eck Market Vectors Poland): Doskonale widać na rynku kontraktów terminowych (syntetyczny walor kontynuowany) na WIG20, iż pokonanie poziomów 2780-2800 jest kluczowe dla kontynuowania hossy: Osoby grające na zwyżki powinny martwić jednak nie tylko wskaźniki techniczne (np. RSI) ale również fakt oczekiwanego zaprzestania drukowania pieniędzy przez USA w połowie czerwca 2011. Czas zatem działa na niekorzyść grających na zwyżki, gdyż z każdym dniem coraz mniej czasu na wyskok do 3000. Ostatnio zaprzestanie drukowania pieniędzy z końcem 1 kwartału 2010 miało bardzo negatywny efekt i skutkowało mocną przeceną na światowych rynkach finansowych począwszy od drugiej połowy kwietnia 2010. Dopiero pogłoski o wznowieniu programu drukowania pieniędzy (wczesny lipiec 2010) spowodowały powrót do zwyżek.

31 komentarzy:

 1. SiP, no wieje nudą/i niecierpliwością/ nie da się ukryc. Dwa razy już był nowy szczyt, zawsze na czarnych świecach, może za trzecim/czwartym/ razem będzie biała ;>, zapewne za sprawką zagranicy której u Nas aktywnej nie ma obecnie. Własnymi siłami to raczej za wiele nie zdziałamy, ani na OFErmy/bo są ofermy ;)/, ani na TFI/bo nie mają kasy i sa pod korek w akcjach/ nie ma co liczyc.
  Zbliża się cykl 25-5 może wtedy?
  Jedno co mi się wydaje że jak przebiją 2820 to pójda jak burza, aż się będzie dymiło.

  Jeśli nie wyrwiemy się z tego boczniaka to po prostu na początku maja trzeba się będzie ewakuowac - zegar tyka


  U WB znalezli sobie nową zabawkę, będą teraz debatowac kto wygrał debatę - jakby nie wiedzieli że to My jako mieszkańcy tego kraju ją przegraliśmy - jak powinno byc, a jak nie jest, mam tylko nadzieję że nie zrobią powtórki z kuczyńskiego u którego od dawna nie ma nic ciekawego ale w 4-ech ostatnich wpisach natłukli z 1500-2000 wpisów o ofe z których nic nie wynika ech ;/...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ile nudy? Do czasu sprzedaży PKO BP przez MSP. To zabije popyt i wymusi przez OFE DUŻĄ sprzedaż innych akcji na rynku wtórnym (przypuszczam, że MSP odpowiednio wynegocjuje pokrycie oferty przez OFE na ile będzie to potrzebne). Z tej perspektywy bardzo ciekawa będzie ostateczna struktura popytu przy dzisiejszej sprzedaży Tauronu. To "tylko" 1,28 mld zł, jak piszą 30% nadsupskrypcji, więc cieniutko. Co będzie zatem choćby przy PGE nie mówiąc o wspomnianym PKO BP?

  Jak OFE będą musieć sprzedawać dla zrobienia miejsca w portfelach, to ostatecznie okaże się jaki jest Król. Nastąpi to na pewno po 1 maja kiedy OFE będą mieć zwiększony limit inwestycyjny w papiery udziałowe do 42,5%. Zważywszy, że po obronie rynku w I połowie tego miesiąca jak również po zakupie akcji Tauronu (za ile kupili, to się dowiemy dopiero jutro) na koniec marca będą mieć akcji średnio ok. 38%. Dzisiejsza słaba sesja u nas daje przedsmak tego co zobaczymy w bliskiej przyszłości, gdyż już dziś niektóre OFE przypuszczalnie robiły sobie miejsce pod zakup względnie tanich akcji Tauronu.

  KW

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze jedno, proszę zerknąć na poniższy raport z piątku.

  http://marketsmediaonline.com/imageLib/FlowMonitor2011-03-02.pdf

  W szczególności bardzo ciekawy jest wykres sald z drugiej strony. Widać, że na przestrzeni ostatniego półrocza coś się zmieniło. Najpierw "siadł" popyt na obligi krajów EM, a w styczniu zmieniło się podejście do rynków akcji z tych krajów. Nie liczyłbym na duże pieniądze z tego źródła, czyli z zagranicy. Tym ciekawiej będzie gdy OFE rzucą się do sprzedaży tzw. "kupą".

  A tak na marginesie, zupełnie zignorowano w blogosferze temat wydrukowania prawie 0,5 biliona USD przez BOJ w 4 dni (ponad 400 mld $ + program pomocowy). Ciekawe dlaczego, przecież to praktycznie więcej niż zostało wykorzystane w ramach TARP-a.

  Pozdrawiam
  KW

  OdpowiedzUsuń
 4. Raport z piątku jest pod innym linkiem.

  http://marketsmediaonline.com/imageLib/Outflows-for-EM-equities-but-Inflows-for-EM-fixed-income.pdf

  Przepraszam za przeoczenie.

  KW

  OdpowiedzUsuń
 5. KW to się zaczęło wcześniej niż w styczniu - w październiku

  http://www.dws.pl/PL/MediaLibrary/Document/Tyg%20biulet%20inform/Biuletyn%2014.02-20.02.2011.pdf

  Kasa z obligacji i EM poszła do US i DM. Jako że jesteśmy bogatsi o wiedzę z przeszłości spróbujmy sobie zadac pytanie co dalej. W czerwcu kończy się QE2. Od Maja/o ile już się nie zaczęła/zacznie się ewakuacja - dokąd?
  KW - nie dopuszczasz opcji że kasa wróci na EM?w tym do Nas?

  Co do BOJ to nie jest tak że to zignorowano, raczej przyjęto ze zrozumieniem że dostarczyli płynnośc i ratowali NIKKEI przed jeszcze głębszymi spadkami po trzęsieniu. Kolejne pytanie co dalej?

  SiP - mam prośbę. W linku który podałem jest fajny wykres o tym jak zagraniczni inwestorzy redukowali oni swoje długie pozycje na kontrakty terminowe na Bovespę gdy byli pod szczytami w październiku 2010.
  Oni wiedzieli że będzie zwała ;) w sumie sami sie do niej przyczynili - gdzie można znaleśc takie dane/wykresy dla Nas i innych głównych indeksów?
  To byłby/jest doskonały wskaźnik wyprzedzający

  OdpowiedzUsuń
 6. Później napiszę więcej, teraz na szybko. PKO BP to dopiero chyba jesień:
  https://picasaweb.google.com/lh/photo/9Qiq5WCopDRQVD0qTTaSxw?feat=directlink

  Wielki wysyp ofert na giełdzie
  Andrzej Szurek ,Justyna Piszczatowska 23-03-2011, ostatnia aktualizacja 23-03-2011 03:29
  Oferta Tauronu za ponad 1 mld zł to tylko wstęp do dużych transakcji dokonywanych przez resort skarbu. W tym roku inwestorzy będą mogli kupić jeszcze m.in. akcje banków, spółek węglowych i energetycznych.Przy dobrej koniunkturze wartość ofert akcji spółek Skarbu Państwa może sięgnąć 30 mld zł
  Zamknięta wczoraj oferta akcji Tauronu za 1,27 mld zł mocno rozgrzała rynek. Nie tylko dlatego, że tak duża transakcja zachwiała wyceną katowickiej spółki. Jednocześnie oczy inwestorów zwróciły się ku PGE. Inwestorzy i analitycy już teraz zastanawiają się, kiedy dokładnie Ministerstwo Skarbu sprzeda jej walory. Wszyscy są przeświadczeni, że nastąpi to w drugiej połowie roku. – Spodziewałbym się, że około 10 proc. akcji PGE może trafić na rynek, kiedy skończy się lockup Skarbu Państwa (czyli w lipcu – red.) i ta świadomość na rynku będzie tworzyła presję na kurs. Kiedy akcje zostaną zaoferowane, tak jak w przypadku Tauronu, sytuacja powinna się uspokoić – uważa Franciszek Wojtal, analityk Millennium DM.

  Sprzedaż akcji Tauronu i PGE to tylko wstęp do transakcji, jakie zamierza przeprowadzić w tym roku resort skarbu. Z szacunków „Rz" wynika, że przy sprzyjających warunkach rynkowych wartość ofert akcji spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa może wynieść w tym roku nawet 30 mld zł. Lwia część tej sumy to sprzedaż papierów PKO BP. Z naszych informacji wynika, że jesienią największy polski pożyczkodawca może zaoferować akcje o wartości 13,4 mld zł (biorąc pod uwagę aktualny kurs). Jest to możliwe w wypadku, gdy Bank Gospodarstwa Krajowego zdecyduje się na sprzedaż 10 proc. papierów PKO BP, a Skarb Państwa zmniejszy zaangażowanie w spółce do 25 proc. Byłaby to największa wtórna oferta akcji w historii polskiej giełdy, w której wzięliby udział także inwestorzy indywidualni.

  Bez ich udziału zapewne będą przeprowadzone inne duże oferty, jak sprzedaż 10 proc. PGE czy 20 proc. PZU, których pakiety zapewne będą obejmować tylko instytucje. Skarb Państwa będzie sprzedawał akcje również na rynku pierwotnym. Największą transakcją tego typu będzie oferta Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Debiut węglowej firmy został wstępnie zaplanowany na 30 czerwca 2011 r. Do rąk inwestorów mają trafić akcje warte 3 – 3,5 mld zł. Wiadomo, że transakcji nie będzie towarzyszyła sprzedaż nowych papierów. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku na giełdę zostanie wprowadzony inny gracz z branży górniczej – Węglokoks. Wcześniej ma dojść do połączenia firmy z Katowickim Holdingiem Węglowym. W tym wypadku mówi się o ofercie publicznej rzędu 600 mln zł.

  Inwestorzy będą mieli też okazję kupić papiery debiutujących na giełdzie banków. Na początku marca prospekt emisyjny do KNF złożył Bank Gospodarki Żywnościowej. Oferta publiczna ma być przeprowadzona w II kwartale. Jej szacowana wartość to 860 mln zł. Państwo ma 37 proc. akcji banku. Pod koniec roku na giełdę ma być wprowadzony z kolei Bank Pocztowy, który – według szacunków – może sprzedać papiery warte nawet 350 mln zł. Do wprowadzenia na giełdę szykowany jest też Polski Holding Nieruchomości, grupa skupiająca państwowe spółki zarządzające nieruchomościami. Teraz w skład spółki wchodzą głównie firmy z gruntami w Warszawie. Na razie trudno oszacować jest wartość tego holdingu. W ub.r. Aleksander Grad, minister skarbu, wspominał, że oferta grupy nieruchomościowej może być warta od 300 mln zł do 1 mld zł.

  OdpowiedzUsuń
 7. Prywatyzowane firmy nie będą jedynymi spółkami przeprowadzającymi duże oferty na GPW. Spore transakcje szykują też zagraniczne spółki wybierające się na naszą giełdę. Akcje warte po kilkaset milionów złotych mogą sprzedać słoweński bank Nova KBM oraz ukraiński producent paliw Geo Alliance. Z kolei nawet miliardową ofertę może w maju przeprowadzić rosyjska grupa rolnicza Valars.

  Oczekiwanie na branżowe przejęcia w energetyce

  Jacy inwestorzy branżowi mogą w tym roku kupić akcje spółek energetycznych? W najbliższych dniach rozstrzygnie się kwestia prywatyzacji poznańskiej Enei. Dotychczas wyłączność na negocjacje miał Electricite de France. Jednak w razie braku porozumienia z tym inwestorem gotowość podjęcia rozmów deklaruje Kulczyk Investments. Wartość transakcji szacuje się na 5,5 mld zł. Dużą wyczekiwaną transakcją byłoby przejęcie za 7,5 mld zł kontrolnego pakietu akcji gdańskiej Energi przez PGE. Jednak dopóki w tej sprawie nie wypowie się Sąd Ochrony Konkurencji, na temat terminu transakcji trudno spekulować. Po raz pierwszy od lat chętnych na swoje aktywa w Polsce poszukuje zagraniczny koncern – czyli szwedzki Vattenfall. Szacuje się, że mógłby uzyskać za warszawskie elektrociepłownie, spółki dystrybucyjne i handlowe w sumie grubo ponad 6 mld zł. Na jesieni rozstrzygną się losy prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Wśród firm zainteresowanych tymi aktywami wymienia się PGE, PGNiG, Dalkię, Fortum oraz fundusze inwestycyjne. —jp  Opinia: Sebastian Buczek prezes Quercus TFI

  Powodzenie ofert prywatyzacyjnych zależy od elastyczności Skarbu Państwa w kwestii ceny akcji zbywanych spółek. Na rynku wtórnym inwestorzy będą zapewne oczekiwali niższej ceny od bieżącej wartości rynkowej. Jeżeli resortowi skarbu będzie zależało na wyższych cenach, to może przesunąć część ofert na przyszły rok. Rynek jest chłonny, co pokazała transakcja z Tauronem. Nie boję się, że zmiany w OFE doprowadzą do spadku popytu ze strony tych instytucji. Wzrosły limity dla OFE na inwestycje w akcje.

  OdpowiedzUsuń
 8. jestem bardzo ciekaw, czy nasi zarzadzajacy po cichu nie koryguja swoich optymistycznych prognoz z konca roku dot koniunktury u nas . wczoraj alfred Adamiec na koniec programu w TVN CNBC zaryzykowal teze, ze blizej mu do 2600 na wig 20 niz powyzej 2800 .

  OdpowiedzUsuń
 9. @alfred Adamiec regularnie się myli. Miał po drodze dużo mocnych wtop. Pogooglaj i popatrz co pisał kiedyś.

  Jego zdanie jest mało istotne, nawet gdyby tym razem w końcu miał racje (ślepej kurze ziarno....)

  OdpowiedzUsuń
 10. zgadzam sie co do Adamca
  podobnie jak Ty, uwaznie sledze wypowiedzi poszczegolnych analitykow czy to w naszym TVN CNBC, prasie, czy to w CNBC i Bloomberg

  moim "ulubiencem" jest Marek Zuber

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. @Mariusz
  Zuber jest the best, w grudniu polecał trzymać 50% portfela w akcjach dużych spółek a za 40% kupić akcje deweloperów :D

  http://stooq.pl/q/?s=wig_dewel&c=3y&t=c&a=lg&b=0

  OdpowiedzUsuń
 12. Apropos Pkobp, na stronie GPW,
  http://www.gpw.pl/portfele_indeksow#WIG20

  jest napisane że pakiet rynkowy składa się z 609mln akcji, a jeszcze nie tak dawno było to 100mln mniej. Czym to wyjaśnić

  pzdr.
  kk.

  OdpowiedzUsuń
 13. @kk
  http://zarazek.pl/323
  " pakiet rynkowy składa się z 609mln akcji, a jeszcze nie tak dawno było to 100mln "
  Ilość akcji jest wprost proporcjonalna do
  dziury budzetowej TUSKA.:)

  OdpowiedzUsuń
 14. SiP a co myslisz cyklu pezydenckim i np sztucznie podtrzymywanie przez FED dobrych nastrojow na rynku...

  OdpowiedzUsuń
 15. zuber to oszust a prognozy ma cienkie jak ojca portki

  http://www.rp.pl/artykul/515188.html

  w 2007 w grudniu twierdzil ze wig20 idzie powyzej 4000 a pierwszys zdwoch szczytow bylo juz w sierpniu zrobiony

  wstydz sie dedek ze go polecasz

  OdpowiedzUsuń
 16. @hukers
  Nie wyczułeś ironii? Spójrz na podlinkowany wykres, przecież zaraz po jego złotych radach deweloperzy wybili dołem. A jego machloje podlinkowałem na blogu, jak wciskał ludziom akcje i obligacje bankrutów.

  dedek

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie sądzę, żeby QE miało się skończyć w czerwcu. Fundamenty USA są zbyt słabe, a Ben&Barack zrobią wszystko, żeby uniknąć aktu 2 kryzysu finansowego.
  http://globaleconomicanalysis.blogspot.com/2011/03/us-petroleum-usage-new-home-sales-jobs.html

  A jak się skończy (teraz), to rynek padnie niżej, niż w 2008.

  Średnioterminowo zwracam uwagę na WIG20 2740. Jak nie pęknie, to imho będziemy rosnąć.
  Kamil

  OdpowiedzUsuń
 18. @offtopic:

  Deja-vi bańki dotcomów ? http://jacquesmattheij.com/41000006+reasons+why+I+think+we+are+in+a+bubble

  OdpowiedzUsuń
 19. http://www.pb.pl/2/a/2011/03/24/Umarl_QE2_niech_zyje_QE3

  OdpowiedzUsuń
 20. Czy SiP gotowy na QE3? ;)
  Za proste to jest - prawie każdy zeenek już się obrócił na krótkie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Far
  Spokojnie ,drukarze są po to by drukować :
  Marc Faber o QE 18 he ,he
  http://www.youtube.com/watch?v=ZTkTotl2CUo&feature=related

  OdpowiedzUsuń
 22. Pisząc o QE2 wszyscy tu przytaczają czerwiec a ten program to przecież PULA PIENIĘDZY do wydania a nie cyfry w kalendarzu!

  Pula JUŻ się kończy zatem albo QE3 albo koniec wzrostów :>

  Schemat QE=long kiedyś jednak przestanie działać gdy jakieś wydarzenie będzie ważniejsze niż kroplówka.

  OdpowiedzUsuń
 23. ale pula jeszcze caly czas plynie co pokazuja dwa slupki tygodniowe sp500 , wyciagaja w blyskawicznym tempie dlatego nie chciualem z nimi grac na spadki, 2 tygodnie i po spadkach

  tak sobie mysle jeszcze ze bessa przychodzi gdy gdzies w sektorze realnej gospodarki jest banka
  w 2007 byla w nieruchomnosciach
  a gdzie jest teraz?

  nie mowcie mi ze meteale, bo metale to nie gospodarka tylko surowiec ktyry jest uzywany w gospodarce, banka moglaby byc w przemysle wydobywczym gdyby przeinwestowali
  wiec gdzie jest banka?
  samo pogorszenie plynnosci w postaci zakonczenia dodruku moze spowodowac korekte ale czy besse?
  pamietajmy ze stopy % wciaz leza na glebie to tez jest zastrzyk plynnosci a bessa przyjdzie gdy banki przestana pozyczac, pytanie czy realna gospodarka pozyczyla tyle ze nie bedzie w stanie tego splacic bo tylko wtedy banki przestana pozyczac
  byly w 2010 inwestycje w park maszynowy , to wiem na pewno ale raczej nie na tyle zeby potem firmy mialy problemy ze splata kredytow, park byl wymieniany tylko ten stary, raczej nie wymnieniano wszystkiego jak leci dla poprawienia kosmetyki

  ja tak mysle ze po ustaniu qe2 bedzie korekta , szukanie dna ale jezeli stopy % beda niskie to znajda to dno niezbyt nisko , pojada bokiem , zakumuluja i beda rosnac az zrobia za kilka lat banke w gospodarce

  od banki na gieldzie recesji nie ma, przyklad nasdaq, rosl w 99 i 2000 do nieba i bessa nie rpzychodzila, przyszla dopoero jak banki sie zorientowaly ze wziete kredyty przez te dotcomy nie mogly byc splacone, wtedy zakrecili kurek i bessa sie zaczela

  co o tym sadzicie?

  OdpowiedzUsuń
 24. Właśnie wielu przewiduje ,że po QE2 będzie korekta , bo powinna być ale czy to tylko korekta. Nie przewiduje tego i wróżę co pisałem i Białka a mianowicie zjazd wiekszy jak w 2009 ale to bedzie powolne. Inwestorzy beda sie do tego przyzwyczajac ,ze bedzie coraz nizej a nie wyzej. Choc na poczatku bedzie to objaw paniki potem powolne stopniowe opadanie w nadzieji jednak na mocne wybicie. DLa mnie jak narazie 1400 na sp musi wejsc do konca czerwca 1470 max. Potem korekta ( lub juz bessa ).
  Sip dzieki za daxa daje zarobic jak i podebrane tydzien temu sp 500 brak depo na nowe pozycje bede musial cos zamknac w razie W i szybkiego hedg ale palce bedzie mozna poparzyc w S teraz do czerwca moje zdanie na indach w usa.

  Marekdaro

  OdpowiedzUsuń
 25. Sip pamietasz swoje prognozy co do indeksów w USA ? ładnie sie układają jak narazie, jezeli jest juz po korekcie. Porownywales do 2007. Podobnie rzucałem to na tasme ale z za wysokimi poziomami , na ktore czekam. Zegar tyka. Jak na teraz oceniasz sytuacje ze swojej kuli jak masz czas na to oczywiscie.

  Marekdaro

  OdpowiedzUsuń
 26. Hukers,

  Ale realną gospodarkę tek naprawdę wali czy QE jest czy go go nie ma. Jaka cześc z kasy QE/którego założeniem miało byc że trafi do realnej gospodarki by jej dac kopa/do niej trafiła?Wzrosła liczba udzielanych kredytów jakoś znacząco?
  Ja bańkę poza giełda to widzę na złocie. Jak kiedyś była bania na dotcom-ach tak teraz zaczyna rosnąc na facebookach, twiterach myspace-ach. Poza tym jest bryndza.
  Korekta w US po końcu QE jest prawie pewna, ale bessa? Raczej boczniak, ew słaby trend wzrostowy.
  Poza tym trzeba patrzec na Chiny. Tam bania na nieruchomościach jest potworna, są całe miasta widma, inflacja im rośnie, atut taniej siły roboczej tracą - bessa jesli się szykuje to tam, a na tym US mogą tylko skorzystac.

  Co do Nas to cały czas obstawiam na początek bessy w przyszłym roku na, chyba że zacznie się po wyborach w tym roku.

  OdpowiedzUsuń
 27. "Ale realną gospodarkę tek naprawdę wali czy QE jest czy go go nie ma"

  przeczytaj to jeszcze raz co napisales i przemysl
  bo glupoty piszesz
  przeciez jak jest qe to poprawia sie plynosc w sektorze finansowym i banki sa bardziej sklonne udzielac kredytow
  przychodzi przedsiebiorca po kredyt a oni daja mu kredyt bo maja na to srodki
  i powiem ci ze kredyt firmy dostaja
  jak by nie dostaly to nie byloby ozywienia
  zobacz mimo rosnacych cen ludzie kupuja a bezrobocie nie rosnie

  chiny - tu mozesz sie pomylic , biadolicie o bance na nieruchomosciach w chinach a co robi wykres w shanghaju?
  popatrz dobrze bo mozesz zle odczytywac fundamenty
  i jest jeszcze cos, jak inflacja zacznie spadac to chiny moga odzyc

  sip podal raport bodajce morgana jak to w pierwszej dekadzie marca odlecialo kupe kasy z EM
  pisalem wtedy ze anale klamia i co?
  zobacz hongkong, chiny, indie , korea, moskwa, bovespa
  czy to bylo wywalanie?

  pisalem tez ze jak mi cos nie pasuje to nie gram, zamknalem krotkie za wczesnie , potem przedluzyli spadki z powodu tsunami ale co jest teraz ?
  sa juz sporo wyzej niz tam gdzie ja zamykalem
  nie jestem typem gracza co otwera pozycje na tydzien
  ja celuje w kwartal a jak widze ze beda czarowac to zamykam

  OdpowiedzUsuń
 28. To że QE poprawia płynności to jasne tylko czy ta kasa idzie na kredyty? Biorą je przedsiębiorcy? - o US oczywiście mowa - bo z tego co wiem to wiekszośc idzie w giełdę, w surowce, w to co da się napompowac.

  To co mówią anale to trzeba podzielic przez 2 i wyciągnąc z tego pierwiastek.
  Wywalenie to było w w zeszłym roku/pazdz-gru/O marcu się nie wypowiadam bo Indie i Brazylia to zaczeły się dopiero odbijac i to od niedawna. RTS był tak samo zapóźniony jak My i dostał kopa dzięki ropie i Afryce. Korea to na Chińskich kłopatach tylko może zyskac - i zyskuje.

  Nie wiem, ja do Chin podchodze bardzo sceptycznie. Ale staram się byc obiektywny.

  Cóz to tak jak ja, tyle że ja jeszcze nie otwieram pozycji ;) i ich nei zamykam

  OdpowiedzUsuń
 29. @Marekdaro

  " Sip pamietasz swoje prognozy co do indeksów w USA ? ładnie sie układają jak narazie, jezeli jest juz po korekcie. Porownywales do 2007. Podobnie rzucałem to na tasme ale z za wysokimi poziomami , na ktore czekam. Zegar tyka. Jak na teraz oceniasz sytuacje ze swojej kuli jak masz czas na to oczywiscie."

  ODP: Pamiętam pamiętam. W tym tygodnio miały być zwyżki co napisał Lee w zdaniach o płynności. To podziała jeszcze do wtorku tego tygodnia ale potem dupa blada troszeczkę. Konto SFP z końcem marca będzie czyste.

  Jak zobacze jak ręagują pod koniec tygodnia to zajmę pozycję, długie zamykam.. Niestety powinny być złe wyniki spółek w kwietniu 2011 (earning season)

  OdpowiedzUsuń
 30. @ kredyty?
  Biorą je przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy w USA kasę odkładają na gorsze czasy, które są tuż, tuż (mają spore nadwyżki), nie inwestują, gdyż przeinwestowali ma początku poprzedniej dekady, zwalniają (nie zatrudniają nowych => nie spada bezrobocie).
  To PO kiego im TE kredyty ???

  @ To tylko virtusanalne spekulacje !
  Kasa z QE płynie strumieniem przez świat to tu, to tam ale tylko na spekulacje. Wszystko rośnie ale także znowu rośnie -> LEVAR.

  @ Bańka ??
  Gdzie ona jest ??
  De'levar kaput, levar up !
  Wystarczy popatrzeć na kurs USD (0%) i porównać do S&P500:
  http://stooq.pl/q/?s=eurusd&d=20110328&c=10y&t=l&a=lg&b=0&r=s%26p500
  Yen (0%) i NIKKEI
  http://stooq.pl/q/?s=usdjpy&d=20110328&c=30y&t=l&a=lg&b=0&r=nikkei

  Oraz inne indeksy i waluty
  http://stooq.pl/q/?s=eur_i&d=20110328&c=mx&t=l&a=lg&r=dax
  http://stooq.pl/q/?s=ftse250&d=20110325&c=mx&t=l&a=lg&r=gbpusd

  Czy widać spekulacyjny przepływ pieniądza ?!
  http://stooq.pl/q/?s=usdpln&d=20110325&c=mx&t=l&a=lg&r=wig20

  Mam nadzieję.

  OdpowiedzUsuń
 31. Dzieki Sip
  tez dało mi to do myslenia i przeanalizowania swoich pozycji i podjecia decyzji o zamknieciu niektorych kontraktów. Zyski i tak spore + nerwy ( relaks zasłuzony ). CO do polskiego rynku i tak wyszedłem w 2010 wiec nie pcham sie i nie bede bo dla mnie to jest to co nie powinno dac juz zarobic. Co do usa troszke powinni docisnac jeszcze ale niewiele ( konto SFP jak piszesz , wyniki spółek moga być srednie) Pozdr
  Marekdaro

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP