15 kwietnia 2011

Kucharz Roku i BGK w mediach!

Dzisiaj ukazał się felieton prof. Krzystofa Rybińskiego w Rzeczpospolitej, dodatku eko+. Artykuł nie jest dostępny w wersji "online" przez co odsyłam do magazynu bądź zajawki w linku: Zabawa w chowanego
W dzieciństwie każdy z nas się bawił w chowanego. Zabawa polegała na tym, że jedno dziecko stawało twarzą do ściany i liczyło: jeden, dwa..., a inne w tym czasie się chowały na podwórku. Potem szukający musiał zaklepać schowanych kolegów i koleżanki [...] Tymczasem zamiast takich działań trwa dziecięca zabawa w chowanie długu. Po pierwsze, stworzono Krajowy Fundusz Drogowy [...] Po drugie, odebrano znaczną część składki, która płynęła do funduszy emerytalnych, i przekazano ją do budżetu [...] Po trzecie, o czym szczegółowo pisze autor blogu „StojeiPatrze", zmieniono ustawę o BGK, na mocy której bank może emitować listy zastawne, które mają służyć finansowaniu budowy infrastruktury. Te papiery dłużne nie będą wliczane do długu publicznego, bo nie będą objęte bezpośrednio gwarancjami Skarbu Państwa, mimo że BGK jest bankiem państwowym i nie może zbankrutować, czyli pośrednio Skarb Państwa gwarantuje wszystkie zobowiązania BGK. Nie są znane zamierzenia rządu dotyczące skali planowanych emisji listów zastawnych, ale prawdopodobnie skala będzie olbrzymia, skoro przewidziano, że te instrumenty finansowe mogą być kupowane przez Narodowy Bank Polski na rynku wtórnym.
Ostatni wpis z serii tutaj: Kucharz Roku czuje pismo nosem czyli o spodziewanych kłopotach na polskim rynku długu, a cała seria tutaj: klik.
Dziękuję prof. Rybińskiemu za zauważenie potencjalnego problemu BGK poruszonego na moim blogu.

45 komentarzy:

 1. Parkowanie będzie droższe
  Izabela Kraj,Konrad Majszyk 14-04-2011, ostatnia aktualizacja 14-04-2011 22:35

  Podwyżki dotkną nie tylko pasażerów autobusów i tramwajów. Ratusz ma zgodę rządu na podniesienie stawki za godzinę parkowania i kary za brak kwitka z parkometru.
  Dotarliśmy do planów ratusza podwyższenia opłat za postój w strefie płatnego parkowania. Dzisiaj cena za pierwszą godzinę postoju wynosi 3 zł, za drugą 3,60 zł, a trzecią – 4,20 zł; później znowu każda godzina jest po 3 zł. Według nowych zasad, za pierwszą godzinę płacilibyśmy więcej (stawka nie jest jeszcze ustalona), a później byłaby progresja – każda kolejna godzina droższa.

  [...]
  Cukier ściga się z biletem

  Na dwóch pikietach warszawiacy demonstrowali sprzeciw wobec podwyżek cen. Przy stacji metra Centrum swoisty wyścig rozegrało dwóch aktywistów. Jeden przebrany za opakowanie cukru ścigał się z biletem komunikacji miejskiej o tytuł „towaru luksusowego". Wygrał bilet.
  http://www.zw.com.pl/artykul/588828_Parkowanie-bedzie-drozsze.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć SiP
  Myślałem że wreszcie znalazłem jakiś blog na dobrym poziomie na temat gieldy, czy gospodarki...
  jednak jak widzę brak Ci obiektywizmu.
  Nadajesz ciągle na Rostowskiego, jaki to on kucharz-kombinator, a a tak naprawdę to jego największą wadą jest to, że jest on ministrem w rządzie Tuska.
  Ciekawe jak byś o nim pisał gdyby należał do PiS ?
  Wyobraź sobie to...

  OdpowiedzUsuń
 3. SiP drukowanie kasy to grzech śmiertelny, ale z drugiej strony są okresy, w których kto drukuje, ten wygrywa. W czasie Wielkiego Kryzysu Polska miała bardzo konserwatywną politykę monetarną. Wszyscy wokół drukowali, zbroili się i budowali wielki przemysł a u nas nie było za co. Dopiero po śmierci Piłsudskiego ruszyła budowa COP, a przecież skądś te gigantyczne (jak na Polskę) środki musiały napłynąć.

  Dodruk, pod warunkiem, że jest cichy i dobrze przygotowany, rozwiązuje wiele problemów. Weźmy takie emerytury górników czy mundurowych. Mądry rząd nałożyłby dwa limity - odgórny wielkości emerytury oraz czasowy, tj. pełna waloryzacja emerytur dopiero po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.

  Wiadomo, że ta garstka pracujących przy czymś wartościowym nie utrzyma w Polsce milionów lewych rencistów, przedwczesnych emerytów i biurokratów. Rząd Tuska to łajzy do potęgi, nie chcą zwalniać i ciąć, więc drukują (z tego co pamiętam w zeszłym roku przybyło 8% złotówek) a waloryzują o inflację, która była oficjalnie ok. 3% jak dobrze pamiętam. Czyli realnie jakieś 5% ludzie tracą.

  IMO lepiej trochę dodrukować, niż pożyczać od Goldmanów, którzy i tak biorą kasę z powietrza a my zostajemy z prawdziwym długiem. Poza tym wszyscy wokół drukują, zasady nie działają, mamy znowu zostać 2 lata dłużej w kryzysie jak za Marszałka?

  Vincent to nie głupek jak Tusk, wiadomo skąd się wywodzi. Jakoś bardziej mu ufam niż dogmatykowi Balcerowiczowi, który na siłę trzymałby się zasad, które 90% uczestników po cichu łamie, a niektórzy (Fed, BoJ, BoA) na bezczela.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rozczarowany krytyką zwolennik obecnego rządu? Ten rząd nie jest taki zły, ale w obecnych czasach może się okazać głęboko niewystarczający i za kilka lat okaże się, że koniunkturalne zaniechania tej ekipy odbiją nam się czkawką tak jak odbijają się błędy rządów Millera i Kaczyńskiego po dziś dzień. SiP pisze tylko tyle, że w celu osiągnięcia chwilowych korzyści politycznych odkłada się istotne kwestie na później nie biorąc nauki z przypadków krajów PIIGS gdzie podobna kombinatoryka finansowa zakończyła się katastrofą. I największa wina leży właśnie w tym miejscu, że znając potencjalne skutki Rostowski uważa, że będzie sprytniejszy i wszystkich wykiwa. Nie on pierwszy i nie ostatni, a rachunki i tak zapłaci społeczeństwo w przyszłości gdy obecna ekipa będzie tylko przykrym wspomnieniem.
  Bronco

  OdpowiedzUsuń
 5. @Jacek
  "Ciekawe jak byś o nim pisał gdyby należał do PiS ?
  Wyobraź sobie to... "

  Nie ma różnicy. Tak samo jak nie zgadzam się z PiS, nie zgadzam się z RPP (czy zdaniem Z. Gilowskiej o niepodnoszeniu stóp).

  Ciężko punktować opozycję w ministerstwie finansów bo NIE ONA rządzi.

  Zresztą zobacz moje komentarze w sprawie RnS i w sprawie stenogramu z komisji. To co proponuje i mówi SLD oraz PiS to żenada.

  OdpowiedzUsuń
 6. Graty SiP. Obiektywnie to niedobra dla nas wiadomość. Na blogu mogą zacząć pojawiać się różne pokemony niestety i poziom dyskusji może się dramatycznie obniżyć. Pozdr. Przemo

  OdpowiedzUsuń
 7. Czyli Twój nick (wspak) to taki zbieg okoliczności ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Jacek,

  to nie chodzi o to że oni są beeee bo są z PO, a gdyby byli PiS/SLD/KPN/UPR i robili to samo to byliby cacy

  obiektywnie patrząc na to co robią są beznadziejni i szkodliwi, i tego się tutaj czepiamy.
  Trudno znaleśc coś dobrego co ten rząd zrobił, ale jeśli zrobił hmmm? no nie wiem trudno mi coś takiego znaleśc ale ok oddał do użytku ileś tam km autostrady czy obwodnicy to przecież nikt o ten fakt nie ma do nich pretensji.

  Gdyby nie zatrudnili ani jednego urzędasa, a na dzień dobry zwolnili 25% to sam bym im przyklasnął
  wprowadzili zasadę zrównoważonego budżetu bez deficytu i plan spłaty zadłużenia w ciągu 30 lat tak samo,
  zmniejszenia akcyzy na paliwo, obniżenia podatków z jednoczesną bezwzględną egzekucją podatków należnych..etc

  a tego nie ma - co jest w zamian? Tematy zastepcze typu "obrażanie ślązaków"?

  OdpowiedzUsuń
 9. Już wiele razy pisałem - nawet na blogu SiP-a:
  Opamiętajcie się ludzie, przestańcie rozróżniać partie, które siedzą obecnie w sejmie. One od 20 lat konsekwentnie spychają nasz kraj w kierunku wielkiej katastrofy (robiły to wszystkie: UW, KLD, PC, SDRP, SLD, UP, PSL, AWS, PiS, PO). Wszystkie one mają wspólny mianownik. Są SOCJALDEMOKRATYCZNE. Są wynaturzeniem na historycznej mapie dziejów Polski. To taki pryszcz, który za parę lat będzie tylko przykrym wspomnieniem, ale ich LEWICOWE dokonania popamiętamy i jeszcze nasze wnuki je wspomną. Jutro w Warszawie w sali Kongresowej o 12 jest Kongres PRAWICY. Albo usuniemy koryto i zmienimy nasz kraj na trwałe, albo czekają nas bardzo dramatyczne chwile - jak w innych socjalistycznych republikach - Grecji i Portugalii. Na Kongresie mają być m.in. Gwiazdowski i Rybiński. Pozdr. Przemo.

  OdpowiedzUsuń
 10. OK. Zgadzam się z tym.
  Dzięki za wyjaśnienie moich wątpliwości ;-)

  OdpowiedzUsuń
 11. A do wszystkich, którzy myślą że PC, a potem PiS to co innego... Mam jedno pytanie:
  Co śp. Lech Kaczyński robił przy okrągłym stole, gdzie decydowały się nasze losy (czego efekty teraz mamy)? Przypadkiem znalazł się tam sam pośród zdrajców???
  Przemo.

  OdpowiedzUsuń
 12. A jeszcze dodam po ostatnie co to był okrągły stół. Postawcie się na miejscu p. Kiszczaka:
  bankrutujący PRL,bunty społeczne, ale jeszcze póki co pełna kontrola nad wojskiem, MO, SB, UB. Macie ofertę od Geremka, że zachowacie wiele wpływów, nikt was nie będzie ścigał, a UWŁASZCZYCIE się ze swoimi towarzyszami wspólnie z innymi towarzyszami (ze strony Geremka), tylko trzeba to odpowiednio przeprowadzić... Ja bym się długo nie zastanawiał na jego miejscu (alternatywy nie miał żadnej). Przemo.

  OdpowiedzUsuń
 13. @SiP
  Krytykujesz PO = jesteś PiSowcem :)
  Widzę że Tuskomatoły dotarły na ten blog :P
  Musi być naprawdę źle :(

  OdpowiedzUsuń
 14. Tylko my tak potrafimy...

  Zamknięto kilka hurtowni leków
  Główny Inspektorat Farmaceutyczny zamknął kilka krajowych hurtowni leków - gromadziły one nielegalnie leki ratujące życie i wysyłały je za granicę
  tego powodu pacjenci mieli problemu z kupnem potrzebnych leków, często także tych ratujących życie: kardiologicznych i onkologicznych.

  Główny Inspektora sanitarny zadecydował o zamknięciu hurtowni po opinii krajowych konsultantów, która podaje, że "gromadzenie tych leków w hurtowniach zamiast sprzedaży w aptekach bezpośrednio zagrażało życiu i zdrowiu pacjentów".
  http://www.rp.pl/artykul/643463_Afera-lekowa---zamkniete-hurtownie.html


  Zamiast kas fiskalnych w sklepach są atrapy
  Firmy unikają kas fiskalnych. Na przykład w Wielkopolsce 38 procent sprzedawców ukrywa dochody - ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”. Z danych urzędów kontroli skarbowej wynika, że rekordową liczbę mandatów nałożono w Rzeszowie, Krakowie i we Wrocławiu.

  Tłumaczenia złapanych na gorącym uczynku brzmią czasem jak humor zeszytów. Jeden z nich to, że nie wpisał sprzedaży do kasy, tłumaczył brakiem prądu, gdy nad jego głową wisiał sznur mrugających lampek. A sprzedawczyni w kwiaciarni przekonywała, że nie może stosować kasy, bo jest za wilgotno w lokalu.
  http://firma.onet.pl/2264287,wiadomosci.html

  gal anonim:)

  OdpowiedzUsuń
 15. @Karol
  Wyluzuj Karol, nie jestem żadnym Tuskomatołem. Obawiałem się tylko, że autor bloga krytykuje min. fin. bardziej z powodów przynależności politycznej, niż z powodów merytorycznych. (Skojarzyło mi się z nickiem SiP- wspak).
  Autor wyjaśnił, że tak nie jest i uważam sprawę za zamkniętą.
  Nie mam ochoty na żadne przepychanki i obrzucanie się inwektywami –
  właściwie, to swoją wypowiedzią sam sobie wystawiasz świadectwo…
  BTW. A tak całkowicie to od polityki uciec się nie da –
  Co z tego że Prawica będzie miała rację, jak jej w wyborach praktycznie nikt nie poprze,
  bo wygrają ci politycy, którzy rzucą więcej populistycznych haseł ?
  Myślę, że wielu dobrych ekonomistów też ma z tego powodu związane ręce.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak wszyscy myślą: nikt nie poprze - to nikt nie popiera i nikt nic nie robi. Wszyscy czekają. Ale kryzys ma to do siebie, że może się pogłębiać i może trwać niemal nieskończenie długo (tzn. do czasu aż znów ktoś Polskę pod but weźmie). W związku z tym nawet jeśli teraz nikt nic nie zrobi, żeby Prawica w niedalekiej przyszłości zaprowadziła pożądane zmiany, to stanie przed tym samym problemem za 10 lat, tyle że uwarunkowania do naprawy będą dużo cięższe. Więc dopóki obowiązuje demokracja to raz na 4 lata trzeba się wysilić i spróbować parę osób namówić i samemu zagłosować. Zrobi się 5%, Prawica wejdzie do Sejmu i będzie musiała być zapraszana do mediów. Proste. Trzeba tylko chcieć: teraz albo później. Albo po IV rozbiorze. Przemo.

  OdpowiedzUsuń
 17. @Jacek

  "Czyli Twój nick (wspak) to taki zbieg okoliczności ?"

  Tak, całkowity. Nie słyszałem jeszcze takiego jak dla mnie absurdalnego zarzutu, ale ok, pytać zawsze można.

  ksywa pochodzi z 2007 tj bańki na rynku nieruchomości.

  OdpowiedzUsuń
 18. No tak, sorry, od dawna pod tym nickiem pisałeś na blogu WB.

  OdpowiedzUsuń
 19. Właśnie - kto się wybiera do kongresowej?
  na pewno jest tam jakaś kawiarnia można by się tam spotkac?

  OdpowiedzUsuń
 20. Super by było się spotkać-przynajmniej jakbyście posta ode mnie dostali - to od razu byście z facjatą skojarzyli: o to ten oszołom :)))Przemo.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie ufam Rybińskiemu,co najmniej ostrożnie podchodzę do jego nagłej popularyzacji w mediach.W wielu sprawach mataczy, rzuca ogólnikami i frazesami.Lubię twój styl i jakość tego bloga wiec tu zaglądam.

  OdpowiedzUsuń
 22. @przemo
  W ten weekend jest dobra pogoda i mam parę rzeczy zaplanowane ale daj szczegoly na stoje.i.patrze@gmail.com (adres godziny itd) i moze numer telefonu by na miejscu sie zdzwonic ,no chyba ze zalozymy jakies opaski na ręku;)

  OdpowiedzUsuń
 23. SiP,

  Wysłałem Ci maila - jeżeli bedzie jakies spotkanie to napisz na bloku albo na maila gdzie i o której. Jakby co to w mailu jest na mnie namiar tel,

  hej

  OdpowiedzUsuń
 24. SiP,
  Ja też już wysłałem maila. Czekam na kontakt. I pozdrawiam.
  Przemo.

  OdpowiedzUsuń
 25. @ Przemo.
  „Co śp. Lech Kaczyński robił przy okrągłym stole, gdzie decydowały się nasze losy (czego efekty teraz mamy)? Przypadkiem znalazł się tam sam pośród zdrajców??? „
  I dalej...
  „ Postawcie się na miejscu p. Kiszczaka:
  bankrutujący PRL,bunty społeczne, ale jeszcze póki co pełna kontrola nad wojskiem, MO, SB, UB. Macie ofertę od Geremka, że zachowacie wiele wpływów ...”

  Człowieku co ty za głupoty wypisujesz !??? Ha, ha, ha! Gieremek cokolwiek mógł proponować KIszczakowi??! Kiszczakowi ??? To tak jakby teraz w Libii jakiś opozycjonista właśnie zaproponował temu watażce, że baju, baju!? I....będzie pan zadowolony.
  To od razu widać - uczycie się historii na kabaretonach ??? W TVN24 itp. ogłupiaczach .....
  Jak tak dalej pójdziesz to zaproponujesz pomnik Jaruzelskiemu, Kiszczakowi, za to, że pałował !!

  Totalitaryzm – to trzeba samemu przeżyć, a nie zasłyszane bajki wypisywać teraz.
  Czas zacząć uczyć się historii, tej prawdziwej, a nie opierać się tylko na tej wygodnej dla pogrobowców komuny – medialnej.
  Przy okrągłym stole byli WSZYSCY którzy dążyli do zmian ustrojowych w Polsce. Wspierał te przemiany aktywnie także Wasz guru z UPR, partii, która, jak to widać, działa wg zasad księżycowych we współczesnym zglobalizowanym świecie, świecie postkomunistycznym, czy neoliberalnym bez różnicy z pozycji szaraczka. Dopiero po kilku - ok. 2 latach ale zaraz po tym, gdy się zorientowali, że to wszystko to był tylko teatr, zaczęli sprzeciwiać się tej grze pod utrwalanie władzy neoliberałów, którymi byli i są teraz wszyscy, bez różnicy, także SLD. To PC zerwało z ówczesnym prezydentem vel Bolkiem, a nie odwrotnie. Dlatego teraz wszyscy za to że śmieli, odważyli się sprzeciwić, teraz są tak tępieni.
  P.S.
  Żeby nie być gołosłownym Wasza kilkuletnia władza (UPR) w Kamieniu Pomorskim, którą tak się szczycił UPR doprowadziła do ruiny to miasteczko. Wyprzedawali wszystko i zostali z długami bez możliwości ich spłaty. Teraz nawet nie stać ich by korzystać z unijnych dotacji (dopłaty to ok. 50%) na inwestycje. Wówczas UPR w Kamieniu Pomorskim zrobił dokładnie to samo, co teraz robi rząd PO. Wszystko wyprzedawali bez względu na późniejsze konsekwencje.

  OdpowiedzUsuń
 26. @anonimowy

  Podałeś link do artykułu o OFE:
  http://www.lewica.pl/?id=23878

  Nie mam nic do linkowania, byłby tylko było:
  a) z sensem
  b) opisem

  Ty ani tego, ani tego drugiego nie robisz dlatego proszę na przyszłość o zachowanie norm.

  W sprawie nagonkowego artykułu z lewicowego pisma Przegląd:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Przegl%C4%85d

  które to promuje aborcję ("Rolę, jaką odgrywa Kościół katolicki w polskim życiu społecznym i politycznym, uważa za zbyt dużą. Na łamach "Przeglądu" na początku 2007 roku opublikowano apel na rzecz legalizacji aborcji w Polsce.") powiem krótko - NIE MAJĄ RACJI. Rozumiem, że jak się pracuje dla podmiotu, który bierze udział w sprawie to jest się podejrzanym i właściwie wszyscy którzy są z banków są podli i zabierają nam pieniądze? Nie wiem czy wiesz ale dużym przeciwnikiem OFE jest p. Piotr Kuczyński z Xelion. Xelion to spółka UniCredit.

  Nie lubię czytać materiałów lewicy bo są stronnicze a podejrzewanie i insynuacje o lansowanie poglądów przez gazetę Rzeczpospolita z uwagi na akcjonariat uważam za KARYGODNE.

  Osobiście nie zgadzma się z krytykami reformy OFE. Osobiście popieram poglądy prof. Balcerowicza. Działanie OFE należało poprawić, np zmniejszając znacząco prowizję (przypomnę że fundusze w USA pobierają składkę 1%). Co więcej, powinno dodać się możliwość wyboru strategii inwestowania - nie tylko akcje i obligacje, ale inne instrumenty, nawet metale szlachetne.

  Zamiast reform reform, dokonano zamachu na reformę:(

  OdpowiedzUsuń
 27. Dodając w sprawie zarzutów co do Rzeczpospolitej i MECOM.
  Nikt chyba z tej lewicowej gazetki nie sprawdził czym zajmuje się MECOM i jakie ma udziały, pogląd masz tutaj:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Mecom_Group

  Przypominam poza tym że 49% udziałów w RP ma Skarb Państw i właśnie z powodu nieodpowiednich poglądów oraz krytyki obecnego rządu nie raz były zakusy by całą spółkę rozwiązać, masz chociażby tutaj zajawkę:
  http://www.rp.pl/artykul/638114.html?print=tak
  http://jankepost.salon24.pl/239824,czy-premier-tusk-chce-znacjonalizowac-rzeczpospolita

  Tak więc przestań pisać nieprawdę. Cóż, lewica nienawidzi RP i tyle.

  OdpowiedzUsuń
 28. Cześć SiP,

  artykuł dla potomnych Rybińskiego masz tutaj;]

  http://www.scribd.com/doc/53102636/zabawa-w-chowanego

  OdpowiedzUsuń
 29. @dedek

  Ależ my drukujemy> Nawet więcej niż inni. Niestety nie działa bo kwintesencja kapitalizmu leży gdzieś indziej. Nasz problem to brak popytu na naszą walutę. Dlatego zadłużamy sie w walutach obcych.
  Polecam na początek dokładnie przyjżeć się mechanizmom

  1 Walut rezerwowych (wymieniłeś BOJ FED I BOA - to klucz
  2 Treasury bill standard
  3 Rynkowi OTC i Swapom walutowym
  4 SDR - om MFW

  OdpowiedzUsuń
 30. Mechanizm który wyżej opisał @ gal anonim:) działa właśnie w myśl filozofii Kalego, którą uprawiają neolibereałowie od 21 lat - pierwszy milion trzeba ukraść. W wolnym tłumaczeniu:
  Wolny rynek i zero państwa (niby na razie w gospodarce).
  Czy naprawdę o to Wam chodzi? O rozwój bez kontroli = szara strefa i nic więcej?

  OdpowiedzUsuń
 31. Prof. Rybiński pisząc:
  Rząd Polski Donalda Tuska i Jacka Rostowskiego jest taki jak w pierwszych sześciu latach dekada Gierka. - pisze nieprawdę.
  Gierek budował gospodarkę PRL-u zadłużając się. Tusk ją rujnuje i także ją zadłuża. Wyprzedaje i przejada to co gierek wybudował.
  Tylko długi równają te czasy, nie późniejsze efekty.

  OdpowiedzUsuń
 32. @LJ3

  Piszesz, prawdę, niepotrzebnie tylko tak emocjonalnie, choc cie rozumiem.
  Niestety umysłami rządzą media i propaganda, kłamstwo POwtarzane 1000 razy staje się dla nawet szlachetnego odbiorcy prawdą. Zobacz przykład młodego SiPa, któremu trudno odmówić pasji, ideałów, uczciwości itd. a Kaczyńskiego i PiS traktuje jak faszystów , sektę itd. bo taki przekaz jest mu wtłaczany niezmiennie od kilkunastu lat.
  O historii politycznej Polski 1989-2011 to nawet szkoda zaczynać dyskusji, jednak każdy kto widział naradę u Bolka z czerwca 1992r. musi sobie zdawać sprawę, że podziały na PiS i resztę (Bolek, PO, PSL, SLD itd) to nie jest tylko jakaś medialna szopka.
  Co nie oznacza , że PiS nie ma wad,( pewnie najbardziej wkurzają one takich jak my zdeklarowanych i zdających sobie sprawę z tego co sie tu dzieje zwolenników ),ale jak na razie po 1989r. jedynie rządy Olszewskiego i Kaczyńskiego próbowałi prowadzić politykę służącą rozwojowi kraju, więc wyboru nie mamy.
  U nas wielu porównuje teraz Tuska do Putina, bo zamordyzm, mordowanie opozycji, medialna propaganda itd. Jednak jest między nimi zasadnicza różnica, Putin naprawdę dba o dobro polityczne i gospodarcze Rosji, a Tusk dba tylko o własny tyłek i sprzeda się każdemu, Rosji, Unii itd. byle tylko zaszkodzić opozycji i utrzymać się u władzy. Dochodzi do tego wpływ sowieckiej agentury szczególnie w biznesie , służbach i mediach i mamy układ nie do ruszenia. Zamach pod Smoleńskiem i to co się dzieje po nim jest tylko podsumowaniem sporu po 1989r.
  Niestety historię piszą zwycięzcy i to ci prawdziwi. I dzieci teraz w szkołach uczą się o bohaterskim Wałęsie, który przeskoczył płot, a nie o Annie walentynowicz, która zginęła w Smoleńsku. Tak samo jak pokolenia dzisiejszych 40 i 50 i 60-latków uczyło się, że Polska wygrała II wojne światową. Tylko dlaczego po tej wojnie jesteśmy takim biednym krajem, a "przegrani" Niemcy to potęga tego jakoś nie tłumaczono.

  Sam kiedyś myślałem o zaangażowaniu sie w politykę. ba, byłem nawet jako widz na spotkaniu założycielskim PiS w teatrze Roma. Potem od razu była kontra salonu i film z pineiro i kolejne fałszerstwa. I pomyślałem sobie, że jeśli potem ja też mam byc tak publicznie szkalowany, oczerniany, narażać rodzinę, dzieci, a może i życie (bo Rosiak, Wróbel, Michniewicz to nie jedyni zamordowani przez obecną władzę), to dziękuję. Zawsze jednak rodzina była dla mnie najważniejsza.
  Ale własnie dlatego tym bardziej współczuje np. przez lata opluwanemu JK. I jeśli taki przemo zrównuje go tu do Gieremka, Bolka itd. , to niech sobie spróbuje wyobrazić, że jest takim Kaczyńskim i dzień w dzień robią z niego faszytę, psychicznie chorego, złodzieja, oszołoma itd. A w dodatku w bardzo dziwnych okolicznościach "ginie" jego brat, bratowa i przyjaciele, a winę za to zwalają już po minucie w SMSach i propagandzie medialnej na tegoż brata, a prowadzone potem śledztwo jest całkowitą parodią i służy tylko reżimowej i sowieckiej propagandzie.

  pozdrawiam
  Adagol

  OdpowiedzUsuń
 33. @Adagol

  Mnie też to strasznie irytuje, że jak bluzgi to na Kaczyńskiego i JKMa. Jak człowiek znający się na ekonomii może pisać źle o ekipie która pomijając transfery OFE (co jest odkładaniem kasy na przyszłość) miała w PL pierwszy budżet bez deficytu ! Jarek dał nam ministra finansów w postaci Gilowskiej za co jestem mu dozgonnie wdzięczny !

  Ja potrafię sobie wyobrazić, że następnym minfinem jak Jarek wygra wybory będzie np. Gwiazdowski ! Bo jak była Gilowska to czemu nie on ?

  Skrzypek też był ok. Proponuję popatrzeć na WIBOR 3M, jak tylko został preziem zaczął na rok przed kryzysem nam stopy podnosić do 7% ! co z pewnością wyhamowało rośnięcie bańki na rynku nieruchomości i złagodziło kryzys. Kto nam wcześniej pompował nieruchomości z WIBOREM stale na 3% ?

  Najgorsze, że wykształciuchy są odporne na tego typu argumentację bo jej nie rozumieją :( taki tuskomatoł tylko TV ogląda i nic nie wie o świecie a do tego myśli, że jest „mondry”.

  OdpowiedzUsuń
 34. @SiP
  jak czytam te komentarze w porównaniu do tych pod innymi postami to myślę że Rybiński podając nazwę Twojego bloga zrobił Ci niedźwiedzią przysługę.

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 35. @Zdzisław
  Muszę niestety przytaknąć :-(
  Bronco

  OdpowiedzUsuń
 36. No cóż. Prawda w oczy - To kole?

  OdpowiedzUsuń
 37. LJ3 w Twoich tekstach jest z 10% prawdy, reszta niestety to delikatnie pisząc bełkot.
  Piszesz o jakiejś szarej strefie, która opanowałaby nas przy wolnym rynku. Otóż, gdyby rządziła PRAWICA (JKM i S-ka), a nie Narodowi SOCJALIŚCI (PiS), nie byłoby potrzeby nazywania niczego szarą strefą. Po prostu podatek dochodowy, VAT, akcyza by NIE ISTNIAŁY, w związku z czym nie było by czego ukrywać przed fiskusem, bo by go NIE BYŁO. Co roku wpłacałbyś na konto MF kwotę dajmy na to 500 zł na pokrycie kosztów związanych z wojskiem, policją, służbami dyplomatycznymi i BAAAARDZO ograniczonymi władzami+500 zł na zorganizowanie socjalnej służby zdrowia dla tej części społeczeństwa, która przez większą część swojego życia opłacała w tym temacie składki. W związku z tym istniała by tylko strefa nielegalna, ścigana przez wzmocnioną w stosunku do obecnych czasów policję. Państwa nie interesowałyby takie sprawy jak szkolnictwo (czy za Kopernika było Min. Edukacji?), zarządzanie służbą zdrowia, min. gospodarki (jak coś jest wspólne to jest niczyje i wszyscy mają to w d...!), min. pracy i czegoś tam z socjalizmem (jak będą niskie podatki to wzrośnie konsumcja, a nasze przedsiębiorstwa staną się bardziej konkurencyjne i nie dość, że nie będzie bezrobocia, to jeszcze emigranci wrócą, a sami będziemy potrzebowali imigrantów i dużo, dużo dzieci). Nie będzie też zasiłków dla bezrobotnych, ani żadnych innych, za to jeśli będziesz się bardzo bał, że zostaniesz bez pracy to pewnie będziesz mógł się ubezpieczyć u prywatnego ubezpieczyciela. Ale jak pisałem będzie to dotyczyło okresu przejściowego, bo jak się rozkula to zostaniemy Singapurem Europy i nie będzie problemu bezrobocia. Ale jest to możliwe, jeśli dostatecznie dużo ludzi uwierzy, że wyjście z tej SOCJALISTYCZNEJ mizerii fundowanej nam bez przerwy przez ostatnie 65 lat jest możliwe. Przemo.

  OdpowiedzUsuń
 38. Jeszcze co do polityków UPR, bo pisałeś coś o Kamieniu Pomorskim. Ludzie są różni (kiedyś Grabarczyk - obecny min.Transportu też był w UPR, podobnie jak Pitera, Tomczykiewicz, obecny burmistrz Śródmieścia w W-wie, który o czym wczoraj Korwin powiedział za bezcen oddał kamienicę przy Nowym Świecie lewackiej partii "Krytyka Polityczna" i wielu wielu innych). Czasem sprawy są częściowo od nich niezależne. Ale są bardzo pozytywne przykłady - jeden to burmistrz Środy Wielkopolskiej, a drugi to Prezydent Stalowej Woli.
  Natomiast kluczowa jest idea likwidacji Państwa z 90% dziedzin, którymi się NIEPOTRZEBNIE zajmuje i skupienia się tegoż Państwa - aby było silne tam gdzie tego potrzebujemy jako obywatele (ochrona zewnętrzna i wewnętrzna). Przemo.

  OdpowiedzUsuń
 39. ??? Kolego panika2008 - rozumiem Twoją frustrację ale program Rodzina na Swoim, becikowe, zasiłki, dopłaty, subwencje i inne wynalazki są właśnie tymi, które krytykuję.Przemo.

  OdpowiedzUsuń
 40. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 41. EDIT: Panika2008. Proszę o nie używanie wulgaryzmów na tym blogu.

  [..]. [..] deregulacja - FNMA i FHLMC skupujące hipoteki bilionami jak leci, FDIC podbijający kasą podatników ryzyko banków jak leci, u nas BFG zwiększający dramatycznie ubezpieczenie depozytów i rząd dofinasowujący budowlankę "deweloperem/bankiem na swoim". No poprostu [...] raj deregulacji, dziki kapitalizm, noż normalnie anarchokapitalizm to jest.

  OdpowiedzUsuń
 42. @Przemo

  Ja bym bardzo chciał zobaczyć "business case" taki biznes plan przy zmianach jakie UPR/JKM głosi. Najlepiej aby pokazać to na najbliższym ostatnim budżecie, jakie wpływ, co gdzie skąd, jak z kosztami itd. Hasła zlikwidować PIT,CIT jak to hasła mało znaczą. Pewnie powstał dokument, a nie za bardzo go mogę znaleźć.

  UPR:
  Ostatni program pochodzi z 2004 roku:
  http://www.upr.org.pl/main/index.php?strid=1&katid=79

  Gdzie np zbiór rzeczy jakie musimy mieć bo to tego zmusza nas Unia Europejska? Gdzie analiza zmian?

  To jest naprawde bardzo skomplikowane. Proponował bym raczej zejść do minimum tego co wymaga UE na początek, ale gdzie jest lista?

  I nie interesują mnie deklaracje programowe i inne puste hasła. Chciałbym zobaczyć konkretne cyfry.

  hej,
  SiP

  OdpowiedzUsuń
 43. SiP, No bardzo dobrze mówisz. Państwo Unia Europejska jakiej częścią staliśmy się 01.12.2009 po ratyfikacji przez śp. Lecha Kaczyńskiego Traktatu Lizbońskiego (rezygnując z niepodległości Polski), nakłada na nas rozmaite, często idiotyczne obowiązki.
  Chcę poruszyć ten temat w kręgach UPR, aby zaraz po wyborach 2010, lub jeśli to możliwe jeszcze przed:
  1) powstał budżet pro-forma na 2011 rok zawierający minimum wydatków i podatków do jakich jesteśmy zobligowani przez czerwonych zarządców z Brukseli,
  2)powstał dokument prezentujący bilans wyjścia z UE i pozostania z nią krajem stowarzyszonym (na wzór Szwajcarii, Norwegii) - z jednej strony koszty wyjścia i korzyści z wyjścia w okresie 20 lat, z drugiej strony bilans trwania w tym zbiurokratyzowanym tworze.
  W sumie jeszcze dziś wyślę maila w tej sprawie i poczekam na odzew. Pozdr. Przemo.

  OdpowiedzUsuń
 44. @ All
  Prof. Rybiński otwarcie poparł program wolnościowy UPR-WiP. Polecam zapoznać się zarówno z bardzo krótkim wpisem na blogu zakończonym mottem przewodnim UPR-WiP:
  Wolność!Własność!Sprawiedliwość!
  A potem obejrzeć 8 min. filmik z przemówieniem.

  Tu jest deklaracja prof. Krzysztofa Rybińskiego, o otwartym poparciu idei wyrażanych przez Korwina:
  http://www.rybinski.eu/?p=2318&lang=pl

  Tu jest wystąpienie (8-minutowe) prof. Krzysztofa Rybińskiego na Kongresie Nowej Prawicy:
  http://www.dailymotion.pl/video/xi9ccy_dr-rybiyski-kongres-nowej-prawicy_news

  Pozdr. Przemo.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP