01 kwietnia 2011

Wykres dnia - srebro - and the beat goes on, ale i o Warszawie

Sprzedaż srebrnych monet inwestycyjnych w US oderwała się od pasa lotniska i jest w chmurach. Monety inwestycyjne kupowane są przez inwestorów indywidualnych (małych i dużych). Jednym słowem tzw "ulica " ma nową manię: From Deutsche Bank:
According to a recent article in the Financial Times, record sales have been recorded at the world’s leading mints over the past several quarters; with sales being rationed in some instances. Silver dealers have indicated that smaller investors see silver as a more affordable alternative to gold as they look to alternative assets for wealth preservation, worried about the outlook for inflation and currency value. Figure 1 shows rolling 12-month demand for one-ounce American Eagle coins; indicating sales of over 38m oz over the past 12-month period. Annualising sales for the first two months of 2011 is indicative of over 54m oz in sales.
W tym czasie cena srebra w dolarach bije rekord z przełomu lat 70/80-tych: Również cena w PLN poszybowała w chmury: Wysokie ceny metali szlachetnych przekładają się na zyski producentów. W Polsce dobrym tego przykładem jest Mennica Polska, która przy okazji stosuje lichwiarskie marże. Co nam donosi dzisiejsza prasa? Mennica Polska chce wybudować 130-metrowy wieżowiec Mennica Polska ujawniła projekt 130-metrowego wieżowca, jaki chce zbudować u zbiegu Prostej i Żelaznej. Drugi, niższy budynek może za kilka lat powstać na miejscu zakładu menniczego i biurowca u zbiegu Grzybowskiej i Żelaznej. Waliców aż do Prostej Dwa biurowce planuje zbudować dla siebie Mennica Polska. Pierwszy ma wystrzelić na 130 metrów w rejonie Prostej, a drugi, 50-metrowy, stanąć u zbiegu Żelaznej z Grzybowską. Piękne odzwierciedlenie tego co się dzieje na rynkach metali. Przy okazji Warszawy - szykuje się podwyżka opłat za wodę i ścieki o 20% (klik1, klik2). Pamiętajmy że to echo budowy jednej z najdroższych oczyszczalni na świecie (sic!) (klik1, klik2). Niestety i kolejne obietnice czy zapewnienia poszły po wyborach do szuflady. Jeden z najbardziej zaludnionych krajów europy, w stolicy, w samym centrum, będzie miał zaścianek i wieś (teraz oczywiście GW zachwycą się estetyką, a jeszcze dwa lata temu było na odwrót. Pewne rzeczy w ogóle się nie zmieniają, eh.). By jednak zakończyć optymistycznie, to tylko napomnę iż rusza wreszcie muzeum w Palmirach czyli warszawski Katyń w Puszczy Kampinowskiej.

34 komentarze:

 1. oj, dzieje się dzieje, np jedna z opcji mogłaby byc NYSE:SLW ;) rośnie szybciej jeszcze niz samo srebro ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, mam taką uwagę i proszę o odniesienie i poprawienie, jeżeli się mylę. Wykres srebra w dolarach pokazuje, że właśnie poprawiamy rekordy z lat 70-tych. Ale nie jest czasem tak, że dzisiejszy dolar jest wart o wiele mniej(no właśnie o ile mniej?) niż w latach 70-tych? I tak naprawdę to wcale nie poprawiamy tamtego rekordu?
  Patrząc na wykres aż się prosi o shorta, skala wzrostów jest taka sama mniej więcej teraz jak wtedy.
  Bo zastanawiam się nad małym shortem:)
  Pozdrawiam Michał

  OdpowiedzUsuń
 3. To jak to jest z tym srebrem mamy bańkę czy nie ? Bo się nie mogę zdecydować ! JPM ma te „szorty” i ulica im je zdejmie czy może TBTF dyma ulicę ?

  Kto stoi po stronie „długich” a kto „krótkich” w tej zadymie ? Bo chciałbym wiedzieć komu dopingować i pomagać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nominalnie są nowe szczyty podobnie jak i na złocie, z uwzględnieniem inflacji i utraty wartości dolara oczywiście nie. Wówczas ceny można by spokojnie pomnożyc x2. Oczywiście trzeba pamiętac że złoto i srebro dla większości inwestorów w Polsce jest dostępne i wyceniane w PLN vide mennica, a to dodatkowo zaburza rzeczywistą cenę i wartośc.
  Nie zmienia to faktu że bańka jest i puchnie. O tym że pęknie świadczyc zapewne będą kolejki przed NBP i mennicą kupujących bulionówki i sztabki - tak jak kupowano monety kolekcjonerskie w 2008 ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. witam
  to chyba producent ,ale fakt bania jest jak cholera ,w latach 70 to była prawdziwa inflacja a teraz ..
  http://finance.yahoo.com/q/pr?s=SLW+Profile

  OdpowiedzUsuń
 6. SiP all muzeum faktycznie rusz,mieszkam niedaleko
  często rowerem tam jeżdżę

  OdpowiedzUsuń
 7. @marcin1973
  mieszkam na bemowie i zdarza mi się tam "wpadać" więc potwierdzam Twoje obserwacje oraz obserwacje w gazecie:)

  OdpowiedzUsuń
 8. I pomyslec ze w dolku 2009 ten SLV byl po 3 dolary a teraz jest 45 = 1500%? hahaha

  OdpowiedzUsuń
 9. Pozycja JPM w srebrze to bajka. koniec i kropka.

  OdpowiedzUsuń
 10. ja w łomiankach ,prawie sąsiedzi ;),p Witold Żoliborz ,wszyscy na kupie
  pozdr

  OdpowiedzUsuń
 11. a co to klub dzielnicowych ? no ok , to Mokotów.
  Marekdaro

  OdpowiedzUsuń
 12. CZyli wszyscy wawa. Kiedys sie trzeba na drina/piwo ustawic......

  OdpowiedzUsuń
 13. ludu pracujący stolicy :-) czas wstać i wypić za zdrowie ! chętnie SIP , chętnie.
  Marekdaro

  OdpowiedzUsuń
 14. ;> Mokotów

  Może SiP jako gospodarz z wyprzedzeniem poda jakiś termin tak by zainteresowani mogli sobie zarezerwowac czas - i wieczór ;), załatwic alibi przed lepszymi połówkami ;>;>;>;>;> a wtedy tylko lokalizacja i....

  OdpowiedzUsuń
 15. Dobry pomysł w sumie się spotkać. W ten weekend nie dam rady - zaplanowany pierwszy wyjazd w ramach otwarcia weekendów z sezonu wiosna-lato:)

  Proponuję piątek-sobota - przyszly tydzien. Jakis pub,klub najlepiej. Zapewne najlepiej w centrum. Dam znac w poniedzialek. Szczegoly potem dogramy mailem.

  OdpowiedzUsuń
 16. No to kilka faktów o srebrze:

  -w latach 80 podczas szczytu ,wydobytego srebra na powierzchni ziemi było 5 mld uncjii ,ludzi 4mld

  -dziś w skarbcach jest to 1 mld uncji, ludności 7mld

  Kto w 80tych miał to srebro? Kto dziś dołączył do gry? Chiny ,Indie ,Europa wsch.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie rozumiem. To co w takim stanie stało się z tymi 4 mld uncji według Ciebie kolego Anonimowy? I czy w tym czasie nic nie wydobyto?

  Pozdrawiam,
  Kuli

  OdpowiedzUsuń
 18. Kolego Kuli,od roku 1989 mamy co roku deficyt między wydobytym a zużytm srebrem pokrywany do tej pory przez demonetaryzację srebra.Dowód?
  USA w roku 70 oficjalnych rezerw srebra miało 3mld uncji, w roku 2003 MennicaUS musiała poprosić kongres o pozwolenie zakupów srebra poza stanami by móc w ogóle bić dalej Silver Eagle...

  OdpowiedzUsuń
 19. Aha ,Srebro użyte w przemyśle jedynie w 20% zostaje odzyskane ,reszta idzie bezpowrotnie w katalizatory,solary,komórki, komputery,lustra...dorzucając do tego powrót srebra jako metalu monetarnego sky is the limit

  OdpowiedzUsuń
 20. Cześć anonimowy

  podaj JEDNO dobre opracowanie o rynku srebra. Powtarzam jedno, a nie 10, gdzie to wszystko ładnie opisano. Sporo o tym czytałem, oglądałem filmików itd. Jak byłoby jedno to wrzucę pewnie na bloga. Będę wdzięczny.

  OdpowiedzUsuń
 21. http://www.youtube.com/watch?v=jraKFphvZcE

  OdpowiedzUsuń
 22. Ad: spotkania mnie pasuje, nie wiem jak pozostałym. Jeżeli termin byłby inny to się dostosuje
  hej ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Piszesz, że krótkie pozycje posiadane przez JP Morgan to bajka, masz jakiś dowód na to?
  Bo ja mam dowód, że jednak JPM posiada te pozycje. Wystarczy sprawdzić raport COT www.cftf.gov który pokazuje ile pozycji netto mają commercials, a potem zaglądnąć do raportu OCC (office of the comptroller of the currency) gdzie dowiemy się, że to JPM posiada większość pozycji short w segmencie commercials

  OdpowiedzUsuń
 24. Najpierw sporo zmniejszył (ponad 1/3 pozycji), aby później znów zwiększyć, choć do wyjściowej jeszcze mu trochę brakuje. Stan na 7 marca '11.

  http://tiny.pl/hd45w

  KW

  OdpowiedzUsuń
 25. @ANOnimowy:
  "Anonimowy pisze...

  Piszesz, że krótkie pozycje posiadane przez JP Morgan to bajka, masz jakiś dowód na to?
  Bo ja mam dowód, że jednak JPM posiada te pozycje. Wystarczy sprawdzić raport COT www.cftf.gov który pokazuje ile pozycji netto mają commercials, a potem zaglądnąć do raportu OCC (office of the comptroller of the currency) gdzie dowiemy się, że to JPM posiada większość pozycji short w segmencie commercials
  "

  ODP: Tu masz jeden z podanych przez Ciebie ostatnich raportów OCC :
  http://www.occ.treas.gov/topics/capital-markets/financial-markets/trading/derivatives/dq210.pdf

  wskaż mi konkretne pole gdzie mowa jest o derywatach na srebrze.

  OdpowiedzUsuń
 26. @anonimowy

  pierwszy lepszy link oficjalny o pozycji w srebrze:

  JPMorgan cuts back on US silver futures

  By Jack Farchy in London and Gregory Meyer in New York

  Published: December 13 2010 22:31 | Last updated: December 13 2010 22:31
  JPMorgan has quietly reduced a large position in the US silver futures market which had been at the centre of a controversy about its impact on global prices for the precious metal.

  The decision by JPMorgan was an attempt to deflect public criticism of the bank’s dealings in silver, a person familiar with the matter said. The person added that the bank’s position in silver would from now on be “materially smaller” than in the past.
  http://www.ft.com/cms/s/0/7d699ca4-06ea-11e0-8c29-00144feabdc0.html#axzz18AXloo2z

  "While the bank’s silver interests will now be “materially smaller,” the FT article said, it appears the 3.3 billion naked short position was the stuff of internet lore. Using data from CME Group and the Office of the Comptroller of the Currency it’s basically impossible to find where J.P. Morgan was naked short"
  http://www.traderdaily.com/12/j-p-morgan-silver-dump-on-the-sly/

  OdpowiedzUsuń
 27. OCC raport graph 8 strona 21 "Notional Amounts of Gold and Precious Metals Contracts by Maturity"

  Precious Metals czyli srebro, pallad i platyna - z wykresu wynika, że banki posiadają pozycje w precious metals na poziomie około 14 mld dolarów

  Następnie strona 32, tabela numer 9
  "NOTIONAL AMOUNTS OF DERIVATIVE CONTRACTS BY CONTRACT TYPE & MATURITY TOP 5 COMMERCIAL BANKS AND TRUST COMPANIES IN DERIVATIVES"
  Tabela pokazuje, że na 5 największych banków JPM posiada pozycje warte 8.441 mld dolarów oraz HSBC pozycje warte 5.008 mld dolarów. Na dole tabeli mamy pozycję OTHER COMMERCIAL BANKS & TCs WITH DERIVATIVES czyli pozostałe banki poza wielka piatką które mają 0.00 mld w derywatach.

  A teraz popatrzmy na Bank Participation Report publikowany co miesiąc na stronach CFTC, weźmy raport z archiwum z początku lipca 2010 który czasowo odpowiada raportowi OCC za Q2 2010
  mamy trzy pozycje odpowiadajace metalom szlachetnym:

  Pallad - krótkie pozycje netto 3182 kontrakty, każdy kontrakt notowany na NYMEX opiewa na 100 oz, sumarycznie warte około 0.25 mld $

  Platyna - net short 3791 kontraktów, NYMEX 50oz/kontrakt, sumarycznie 0.3 mld $

  Srebro - net short 31546 kontraktów, CMX 5000oz/kontrakt, sumarycznie 3 mld $

  Powyższe dane dotyczą tylko amerykańskich banków, czyli mamy jakieś amerykańskie banki, które netto zajmują krótkie pozycje na srebro warte 3 mld$ i mało znaczące pozycje na innych metalach szlachetnych. Z raportu OCC wynika, że tylko jeden amerykański bank posiada znaczące udziały w derywatach na metale szlachetne inne niz złoto, a jest nim JP Morgan Chase

  OdpowiedzUsuń
 28. @Cześć anonimowy
  Bardzo dziękuję za konkretnie wskazanie pól.

  Mam pytanie co do danych.

  1. Raport OCC - czy przypadkiem danem OCC to nie są wszystkie derywaty w tym inne elementy typu OTC (ovet the counter) co znaczy że zawiera wszystkie mozliwe rodzaje.

  2. Powolujesz sie na graph 8 strona 21.

  Czy zauwazyles iz mowa jest w prawym dolnym rogu:•Note: Figures above exclude
  foreign exchange contracts
  with an original maturity of 14
  days or less, futures contracts,
  written options, basis swaps,
  and any other contracts not
  subject to risk-based capital
  requirements.
  •Data Source: Call Reports

  Zwracam uwagę na slowa "Figures above exclude
  "..."futures contract" wiec odpadaja Ci zatem zapisy kontrakty terminowe. Skoro odpadaja to zapomniejo aporcie CFTC na ktory sie powolujesz.

  Nie zmienia to faktu iz wypada zadac pytanie, co de facto ta tabelka przedstawia. Masz definicje? Ja juz nie mialem czasu szperac.

  Na koniec chcialbym abys zwrocil uwage na jedna wazna rzecz - ktokolwiek posiadal te pozycje to nie koniecznie po to aby zanizac warto rynku zasypujac rynek krotkimi pozycjami. Pamietaj ze wielu inwestorow inwestuje w fizyczny produkt a hedguje sie poprzez krotka na kontrakcie. Bardzo czesto jest to powiazane z rynkiem ETF. Sa bowiem rozne ETFy- syntetyczne czy fizyczne/inne. W tym momencie dany bank, nawet JPM moze posiadac jakies pozycje ale nie koniecznie dla niego samego a jedynie dla innego podmiotu dla ktorego jest prime brokerem.

  Przepraszam ze dopiero teraz odpisuje ale nie mialem wczesiej czasu.

  Jeszcze raz dziekuje za podanie linkow oraz merytoryczne przedstawienie innego punktu widzenia, a nie powarkiwanie i rzucanie pianą co niestety często się zdarza.

  OdpowiedzUsuń
 29. @anonimowy - srebro

  Zwracam na ten zapis. Szczegolnie od slowa "first" i zdanie po nim. Jest jasno powiedziane ze to tylko WYCINEK tortu. derywtów na rynku jest ponad (z pamieci...) 600 bln (trillions). OCC jest napisane ze US commercials maja 240 bln (trillions) zatem ten raport to tylko wycinek 1/3 calosci rynku derywatów:
  While market or product concentrations are normally a concern for bank supervisors, there are three important
  mitigating factors with respect to derivatives activities. First, because this report focuses on U.S. commercial
  banking companies, there are a number of other providers of derivatives products whose activity is not reflected
  in the data in this report. Second, because the highly specialized business of structuring, trading, and
  managing derivatives transactions requires sophisticated tools and expertise, derivatives activity is concentrated
  in those banking companies that have the resources needed to be able to operate this business in a safe and
  sound manner. Third, the OCC and other supervisors have examiners on-site at the largest banks to
  continuously evaluate the credit, market, operation, reputation, and compliance risks of derivatives activities.

  OdpowiedzUsuń
 30. Wlasciwie pierwsze zdania po angielsku od razu podwazaja sens wskazywania JPM jako jedynego podejrzanego o pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 31. Jeszcze jedna uwaga.
  Powolujesz się na raport CFTC z lipca 2010:
  http://www.cftc.gov/dea/bank/deaJul10f.htm

  CMX silver:
  pozycje long:
  U.S. 257 0.2
  (tylko 0.2% to long)

  U.S. 31,803 26.7
  (26.7% calosci to short)

  Przy czym wszystkich kontraktów (open interest) jest 118,962. Innymi slowy komercyjne banki z US posiadaja 31 tys kontraktów na 118tys calosci. Kto trzyma pozostale krotkie pozycje bo przeciez dla kazdej krotkiej jest dluga? Tu bym szukal ewentualnie glownego gracza na rynku. Nie są to zatem banki z US z krotkimi pozycjami bo te maja 25% pozycji calosci.

  Czy wiesz gdzie znaleźć info kto ma pozostale 75%? Jakby nie bylo 75% jest wieksze od25%.

  hej

  OdpowiedzUsuń
 32. I kończąc:)

  Aby było jasne - nawet bazując na Twoich domysłąch tj iż bankami tymi jest HSBC oraz JPM, widac wyraznie ze maja TYLKO 25% rynku krotkich pozycji. Nie mają zatem pozostalych 75% krotkich pozycji(!). To dobitnie pokazuje (nawet na bazie Twoich danych i zalozen) że to nie JPM i HSBC rozdaje karty.

  OdpowiedzUsuń
 33. Bazujac na danych z kwietnia 2011:
  http://www.cftc.gov/dea/bank/deaApr11f.htm

  udzial amerykanskich bankow spadl do 17% w krotkich pozycjach na srebrze. 17% co pikus,przyznasz......Kto ma zatem pozostale 83%?? na pewno nie banki z US, co wynika z danych

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP