07 maja 2011

Humor dnia - fiasko inicjatywy "Crash the JPM"

Humor specyficzny bo to jak humor informatyków - rozumie go jedynie wąska grupa. Tak jest i tym razem. Dla mnie śmieszna była i jest inicjatywa Crash the JPM propagowana przez jednego z większych naganiaczy jakich znam na rynku metali szlachetnych. Akcja propagowała i propaguje zakup srebra by poprzez jego zakup dokonać bankructwa JP Morgan, który według mitologii greckiej, trzyma ogromną, powtórzę, PRZEOGROMNĄ krótką pozycję na srebrze. Innymi słowy wzrost cen srebra spowodowany zakupem srebra (najlepiej w ogromnych ilościach!) spowoduje bankructwo JPM.
Sama koncepcja jest bardzo naiwna i prosta bo wszystkie, powtórzę wszystkie, banki amerykańskie wg oficjalnych statystyk posiadały maksymalnie 17% krótkich pozycji. Co więcej, tłumaczę od dawna, że nawet posiadanie jakieś pozycji, np krótkiej, nie musi wynikać z chęci grania na spadki. Taka pozycja może być np. PRODUKTEM dla klientów banku, może być zabezpieczeniem pozycji na innych rynkach np akcji spółek kopalni srebra. Czemu? Bo np rynek opcji czy kontraktów na spadki na tych spółkach jest za płytki i nie można zbudować odpowiedniej pozycji. Czasami, w najgorszym wypadku, szuka się innego instrumentu, który przynajmniej jest mocno skorelowany z innym rynkiem na którym chcemy się zabezpieczyć. Wracając do meritum - koledze w koszulce ZeroCredo (zerohedge.com) ktoś nieźle w głowie namieszał i biedny nie może uwierzyć, że bank nie zbankrutował...
P.S. Mój Taunt-o-meter (klik) jest już 9 w skali 10 zatem czas na odbicie od 34 na srebrze (20 ema) :)

18 komentarzy:

 1. @SiP

  Ci, którzy kupili srebro w ramach crash JPM są ciągle zarobieni jakieś 7$ na uncji bo wtedy jak była całą akcja to srebro chodziło coś koło 28$ tak, że widać kto tu jest leszczem.

  OdpowiedzUsuń
 2. ,,anki amerykańskie wg oficjalnych statystyk posiadały maksymalnie 17% krótkich pozycji"

  ehh gdyby życie było takie proste, może spróbujesz skojarzyć fakty:

  bear stern

  +

  jp morgan

  +

  window dressing (z Enronem też było wszystko okay do czasu)

  OdpowiedzUsuń
 3. @wieszczu

  Akcji nie odwołano, marsz trwa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie rozumiem twojej nagonki na zerohedge - tylko z tego powodu, że piszą nie po Twojej myśli?

  Zanim u nas było powszechnie wiadomo dla czego srebro tak spada ja z tej strony już wiedziałem o podniesieniu marginesów. Czasami jestem zaskoczony z tempem prezentacjo wiadomości i IMO jest to najlepszy site jeśli chodzi o czerpanie info dla ludzi grających na surowcach.

  Fakt,że komentarze tam są już mniej merytoryczne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie rozumiem dlaczego w tym całym runie na ten bank nikt nie założył że morgan może być po prostu zahedgowany.
  Czy to jego hobby miało by być, żeby grać hazardem akurat na srebrze?

  Nie śledziłem tego także jak to tłumaczono?

  OdpowiedzUsuń
 6. @Adam

  Podczas bejlałtu JPM odziedziczył po Bear Sterns potężną pozycję short na srebrze.

  Tak, że oni tego sami sobie nie zrobili.

  btw.

  http://www.youtube.com/watch?v=gUkbdjetlY8

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakby JPM poszedł z torbami, to z inwestowania w srebro byłaby tylko dodatkowa satysfakcja;-) Natomiast inwestowanie tylko o to, aby kogoś puścić w skarpetach, zahacza o problemy z głową;-)

  @SiP
  W akcji "Crash JPM" chodziło "Fiat currency lovers won't find this fact funny; silver is and always will be money. Silver is set to take its stand as today's myopic monetary system crash-lands" Persektywa bankructwa JPM miała być jedynie dodatkową zachętą;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. @Wieszcz,

  żyjesz w innej i nierealnej rzeczywistości w sprawie srebra.

  Twój brak rozeznania w sprawie jest wyraźnie widoczny w sprawie "sugerowania" jakby Bearn Sterns upadł z powodu krótkich na srebrze. To zupełnie inna para kaloszy. Został odcięty od finansowania tak samo jak Lehman. Każdy bank funkcjonuje z ogromną dźwignią. Jak tylko odetniesz praktycznie KAŻDY bank od finansowania i podtrzymywania pozycji i wymuszasz na nim zamykanie pozycji które stanowią wielokrotność dziennego obrotu to nie dziwmy się konsekwencją.

  Pozycje BS jakie odziedziczył JPM od BS, zostały zaknięte nie później jak w wakacje 2010.

  Sprawa zamknięta, reszta to nagonka. Przykro mi. ZH sam przeglądam i czytam 5% treści bo reszta to stek bzdur, niedomówień i naginania faktów. Niestety. Oni są "przegięci" w drugą stronę.Niestety.

  OdpowiedzUsuń
 9. @SiP

  Nie manipuluj bo nie napisałem, że Bearn Sterns upadł ze względu na pozycję short na srebrze. Napisałem, że JPM odziedziczył ją po tym bankrucie.

  Paniczne podnoszenie depozytu przez CME dobitnie potwierdza twoją teorię antyspiskową, szczególnie gdy zrobiono to w momencie gdy srebro było o kilka centów od przebicia psychicznego sufitu 50$ a wtedy to by się działo.

  Zmienianie zasad w trakcie gry, w momencie gdy wszyscy poza zainteresowanymi nie handlowali świadczy o skrajnej desperacji.

  Można powiedzieć, że handlujący sreberem zostali zdradzeni o świcie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tamten post napisany z innego konta.

  Btw. HSBC jest też posądzany o manipulowanie sreberem i wpakowanie się w zbyt duża ilość shortów i teraz czytajmy co następuje:

  http://gielda.onet.pl/kghm-polska-miedz-sa-znaczaca-umowa-z-hsbc-bank-usa-n-a-london-branch,18886,49054,komunikaty-detal

  30 gru 10

  KGHM POLSKA MIEDŹ SA: Znacząca umowa z HSBC Bank USA N.A., London Branch

  mową o największej wartości zawartą w tym okresie jest umowa na sprzedaż srebra w roku 2010, zawarta w dniu 20 stycznia 2010 roku. Wartość przedmiotu tej umowy szacowana jest na 1 195 214 945,66 zł.

  Hihih nie mogą sobie papierkowego kontraktu kupić?

  Od kiedy takie poważne instytucje zajmują się handlem fizycznym surowcem - przecież to takie barbarzyństwo.

  No chyba, że zamierzają zając się jubilerstwem - wiadomo w maju komunie święte to będzie zbyt na dewocjonalia.

  OdpowiedzUsuń
 11. @Ramzes

  "Paniczne podnoszenie depozytu przez CME dobitnie potwierdza twoją teorię antyspiskową, szczególnie gdy zrobiono to w momencie gdy srebro było o kilka centów od przebicia psychicznego sufitu 50$ a wtedy to by się działo."

  A co by się działo? Nigdy nie rozumiałem dlaczego cena czegoś miałaby zacząć szaleć kiedy przebije jakiś mega wyśrubowany poziom po zrobieniu kilkuset % wzrostu. WIG20 miał dopiero dać czadu po pokonaniu 4000, KGHM od 200 miał ruszyć, srebro od 50$ itd.

  No i co takiego zmienia decyzja o podwyższeniu depozytów, skoro tylko spekulanci obracają kontraktami a prawdziwi inwestorzy kupują fizyczne srebro za które płacą 100% ceny. Nic tylko się cieszyć i taniej dokupić.

  OdpowiedzUsuń
 12. Z tego co piszą na kruszcowych blogach to z magazynów COMEX-u jeszcze moment a wynieśli by całe srebro łącznie z półkami, a kontrakty tylko podbijały ceny więc jeszcze bardziej rósł popyt... .
  Nie wiem, nie rozumiem ludzi którzy fizycznie kupują srebro by "chronic majątek" Złoto, platyna ok ale srebro?
  No chyba że ktoś ma 4000 złotych, dorobił się i kupi sobie kilogram srebra.
  Ale to już chyba lepiej kupic sobie jedną uncję złota, i praktyczniejsze to lżejsze w noszeniu.
  Bo sorry ale z 300kg srebra jako ekwiwalentem mieszkania to jakaś porażka jest.

  OdpowiedzUsuń
 13. @Ramzes,Wieszcz
  "Od kiedy takie poważne instytucje zajmują się handlem fizycznym surowcem - przecież to takie barbarzyństwo."

  HSBC zaoferował KGHM HEDZING, powtórzę HEDZING. Wydaje mi się że nie znasz podstaw, powtórzę podstaw zawieranych transakcji przez firmy. Poza tym HSBC wcale tego nie musiał kupić, tylko jego jakis klient w ktorego imieniu podpisał tą umowę. Klienci ZAWSZe są przykryci by zapewnić anonimowość.
  Co to za nowośc zresztą. Zapomniałeś jak Goldman Sachs kupował ropę i przechowywał w tankowcach czekajac n zwyzki:
  http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=newsarchive&sid=a5lgVa74ZdO0&refer=news

  Zresztą i tak nie wiadomo czy to dla nich było, czy dla klientów. O księgachi pozcjach lepiej sie nie wypowiadac, ja przynajmniej staram sie nie mowic, chyba ze jestem zaproszony do "tablicy" bądź jest to jakaś mega pozycja (50-90% rynku jak Glencore) jak nie znasz papierów i zapisów w ich bilansie to NIE WIESZ po co ktos kupuje kontra, fizyczne srebro.

  OdpowiedzUsuń
 14. Co do oil-storage trade:

  "Storing oil became big business in 2008 and 2009,[1] with many participants - including Wall Street giants such as Morgan Stanley, Goldman Sachs or Citicorp - turning sizeable profits simply by sitting on tanks of oil.[2]"
  http://en.wikipedia.org/wiki/Oil-storage_trade

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 16. @spekulant - to nie Psy:)

  Twój komentarz:
  "Jak wy ****** nic nie rozumiecie "

  OdpowiedzUsuń
 17. o jeeeeżu, zbańkrutowałem. normalnie na srebrze popłynąłem. paręset PLN w plecy. aj waj, aj waj!

  szybciej kupujcie teraz, szybciej. może i JPM nie przewrócicie, har har har, ale dociągniecie mi do ładnej górki co bym sprzedał, bo rzeczywiście jak pisze spinnaker nudzi mi się to trzymać, miejsca za dużo zajmuje.

  OdpowiedzUsuń
 18. ulica od ponad paru miesięcy zachęcana jest do zakupów dzisiaj Pan Rogalski zachęca do zakupów na korektach hmmm a może na lekkim wodospadzie przez długi długi czas bessy
  http://biznes.onet.pl/to-najlepsza-okazja-na-inwestycje-w-zloto-i-srebro,18567,4266280,1,news-detal
  jak dobrze ,że S siedzi na S od 48 :-) Cwaniaki sa wsrod nas!

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP