28 maja 2011

Przyczyna siły Franka Kimono rozszyfrowana

Swego czasu szukałem raportu, analizy czy innych dowodów na wskazanie powiązań, zależności pomiędzy sektorem bankowym w Szwajcarii a notowaniami Franka (CHF). Nie może być przecież tak, iż Szwajcarskie banki, z uwagi na wielkość zobowiązań, bądź środków którymi zarządzają, nie mają zupełnie wpływu na notowania franka. Na początek małe przypomnienie: Bank asset to GDP: Wielkość długu PIGS do PKB: Linkprzypominam również o swapach walutowych, które stały się popularne jeszcze w 2008 roku. Widać wyraźnie, iż tak jak w zbankrutowanej Islandii czy Irlandii wielkość sektora bankowego jest kilka razy większa od PKB Szwajcarii. Zatem w razie problemów UBS, CS: gospodarka Szwajcarska miałaby ogromne problemy, bo de facto stałaby się z dnia na dzień nie wypłacalna. Wreszcie udało mi się znaleźć ciekawy raport analityków z IB Nomura, którzy pokazują źródło siły franka. Poprzednio pisali o "szwajcarskim złocie", tym razem koncertują się na sektorze bankowym, dźwigni finansowej, wpływie regulacji Basel (która ma skrócie zwiększyć wypłacalność instytucji finansowych - klik 1, klik 2). Analitycy wskazują, iż główną przyczyną siły franka jest zmiana portfolio FX w jakiej trzymane są aktywa banków Szwajcarskich (zmiana na CHF), oraz "kurczeniem się" bilansów banków (tzw delewarowanie). Wskazują przy tym na szereg powiązań, wychodząc od godzin w jakich mają miejsce największe wahania notowań CHF, a kończąc na kompozycji portfolio FX banków (w tym udziale aktywów w poszczególnych walutach). Zwracają uwagę, iż zmiana w notowaniach franka i w portfolio FX banków szwajcarskich nastąpiła wraz z kryzysem 2008-2009. Analitycy twierdzą również, iż wszelkie typowe wskaźniki fundamentalne (np różnica w stopach procentowych) wskazują na wyższe notowania EURCHF (czyli słabszego franka) i twierdzą, że wraz z ustaniem obecnego procesu franek powinien się osłabić. Wskazują również instrumenty jakie należy śledzić (notowania banków szwajcarskich) by znaleźć wskazówki co do zmiany notowań. Poniżej większość wykresów z raportów. Zachęcam do przeczytania całości:
2011-05-27-CoD-CHF-secrets-revealed 2011-05-26-FI-CHF-Local-flow-secrets-revealed

14 komentarzy:

 1. Od początku lat 60tych do dziś, dolar stracił do franka 5krotnie, znaczy, kiedyś stosunek ich cen był 1:5 a dziś jest 1:1. Bardziej byłbym ciekaw dlaczego tak się stało, niż obecnych kosmetycznych zmian w kursie. Co ciekawe z jenem było podobnie jak z frankiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. @Łukasz
  To nie są żadne kosmetyczne zmian. To nie są też nic nie znaczące poziomy, szczególnie w odniesieniu do EURCHF, czy CHFPLN. "You miss the point"

  W sprawie wzrostu wartości franka czy jena to przyczyny są mniej bądź bardziej znane: waluta kraju eksportującego ma tendencję do umacniania się (jeśli nikt przy niej nie manipuluje jak w przypadku Chin). Poza tym np JPY wcale nie jest drogi (w sensie silny). Np wg REER:http://www.investopedia.com/terms/r/reer.asp

  To jpy musiałby być po okolo 55-60 USDJPY aby był drogi, teraz jest "neutral".

  OdpowiedzUsuń
 3. "To nie są żadne kosmetyczne zmian."

  Chodziło mi o to że w porównaniu do zmian w ciągu ostatnich 50 lat.

  "waluta kraju eksportującego ma tendencję do umacniania się"

  Szwajcaria tak dużo eksportowała? Japonia to wiadomo, czyli zwyczajnie dzięki eksportowi jen w ciągu 50 lat zdrożał w stosunku do dolara ponad 4 razy.

  OdpowiedzUsuń
 4. W porównaniu do 50 lat wiekszośc zmian wygląda kosmetycznie,

  Szwajcaria to nie tylko czekolada, zegarki, scyzoryki i piękne góry
  To eksporter:
  - broni np koncern Orelingotn, broń strzelecka SiG, naboj 9 mm parabellum to tez ich sprawka ;)
  - wysokiej jakości optyka
  - lekarstwa, farmaceutyka
  - obrabiarki
  - linie technologiczne
  - chemia w tym specjalistyczna np farby do druku banknotów na całym świecie pochodzą z jednej Szwajcarskiej fabryki
  generalnie to co skomplikowane, precyzyjne, wymagające dużej wiedzy i kultury tech
  - a następnie licencje i obsługa
  To że pijesz puszkę np Coca Coli nie oznacza że Coca Cola nie musi płacic komuś kto wymyślił i opatentował technologię puszkowania napojów
  a na koniec kwiatek
  - eksport szeroko rozumianych usług finansowych od kont, przez przechowywanie np złota diamentów, papierów wartościowych etc, na bezpieczeństwie skończywszy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Export wcale nie musi siadać, ponieważ firmy na pewno stosują strategie zabezpieczające przed mocnym frankiem.

  OdpowiedzUsuń
 6. @Łukasz

  Eksport Szwajcarii to mała potęga.

  @Przemo
  Z coraz mocniejszym jenem (dla przykładu) Japończyki radzą sobie doskonale poprzez coraz większą efektywność i "hedzowanie". Te poziomy nie są dla nich złe. 60 na usdjpy to jest źle, teraz jest ok.

  OdpowiedzUsuń
 7. @Spinnaker01, 9x19 jest wynalazkiem niemieckim (Luger, DWM)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyczyna rozszyfrowana. Ale co dalej? Czy nadchodzące spowolnienie gospodarcze i upadające PIIGSy+Belgia pozwolą EURO złapać oddech? Zatem EUR/CHF moim zdaniem jeszcze ma sporo przestrzeni do dalszych spadków. A co z $? Poza krótkoterminowym odwrotem spowodowanym ściągnięciem kapitału, potem rozpocznie się z powrotem systematyczna utrata wartości przez $ spowodowana rosnącym długiem (ryzykiem wyłącznym USA). Ja szczerze pisząc w najbliższym czasie nie szorciłbym CHF niezależnie, że doszedł do ważnych poziomów USD/CHF. Myślę, że okazji do zarabiania pieniędzy w najbliższych miesiącach nie zabraknie (np. od 2012 S na PLN moim zdaniem da duuużo zarobić, szczególnie USD/PLN). Okazją do szorcenia franka byłyby informacje o problemach banków szwajcarskich. Ale póki takich informacji nie będzie, to moim zdaniem ryzyko jest zdecydowanie zbyt duże, co z resztą w raporcie zostało napisane.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeszcze jedno, czego wcześniej nie zauważyłem. Z kolorowej tabelki wynika, że Grecki dług w dużej mierze jest w rękach Szwajcarów (a propos to są zaufane dane SiP?). W tym miejscu istnieje ryzyko dla CHF. W odniesieniu do tej kwestii, wraz z restrukturyzacją Greckiego długu Banki będą musiały zrobić spore odpisy. Pytanie jak utrata 40-50 mld USD wpłynie na UBS i CS?

  OdpowiedzUsuń
 10. Waluty to nie jest coś w czym czuję się najlepiej ;/ natomiast dojście CHF na nowy szczyt nie oznacza przecież z automatu od razu spadku. Złoto w maju jeszcze wielokrotnie ustanawiało kolejne szczyty niż zaczęło się studzic.


  Co do USDPLN jako żywo tą para zainteresowany przychylam się do Przemo, i podobnie widzę 2012

  Panika 2008
  Jest artykuł w "Strzale" i mini monografie Lugera i Walterów ppk i p 38 na tym się opierałem. Sprawdzę dziś jeszcze raz i napiszę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeszcze jedno odnośnie tej tabelki z długami. Jest już mocno nieaktualna, gdyż obligacje Grecji zaczął kupować ECB+MFW no i Chińczycy. Pytanie ile z nich pozbyły się banki szwajcarskie. Ja zakładam, że sporo gdyż na to wskazuje ich postępowanie.

  OdpowiedzUsuń
 12. @SIP

  Japonia

  Dlaczego japonia od 20 lat nie pęka pomimo rosnącego długu. Zacznę od najwazniejszych argumentów w kolejności

  1 Konsumpcja na zachodzie = popyt na japonskie produkty

  2 globalizacja i brak protekcjonizmu pozwalająca nabywac surowce do produkcji z zewnętrznych źródeł

  3 Skupowanie długu przez wewnętrzne podmioty = brak wystawiania gospodarki na ryzyko kursowe

  4 Wzrost efektywności okupiony 12-16 godzinna pracą

  5 Posiadanie atutu waluty rezerwowej w której kredytowac mozna inne kraje


  Moim zdaniem kontynuacja polityki w oparciu o powyższe założenia dobiega końca

  1 Zbyt duża ekspozycja zadłużenia do PKB
  2 Granice efektywności
  3 Całkowita zależnośc surowcowa gospodarki japonskiej i zależność od polityki monetarnej FED
  4 Zbyt wysoki kurs jena to brak popytu na japonskie produkty. tutaj zaden hedge nie pomoże jeżeli zbyt będzie ograniczony. Poza tym hedge w niestabilnych warunkach zbytu może naraźić firmę na straty

  Ja jestem zwolennikiem zawierania kontraktów na dostawy w systemie pozabankowym bezposrednio między podmiotami zainteresowanymi.

  OdpowiedzUsuń
 13. re: Panika 2006&all,

  Georg Luger Tyrolczyk na zamówienie Armii Szwajcarskiej która jest jej tworzy legendarny pistolet Luger. Następnie by spełnic wymagania Brytyjskie modernizuje dotychczasowy i tworzy nowy w 1902 roku nowy nabój, stosowany dom dnia dzisiejszego 9x19mm Parabellum. Do 1917 roku pistolety dla Szwajcarów produkowane są w Niemczech przez DWM, następnie już bezpośrednio w Szwajcarii w Eidgeno-Ssischen Waffenfabrik Bern do 1947 roku kiedy SiG/obecnie Sig Sauer/wprowadza nowy rodzimy model.Ciekawe jest to że w 1967 roku odsprzedają linię produkcyjną Niemcom ;)
  Zatem przyznaję się iż nie jest "sprawka" Szwajcarów, bardziej na miejscu jest "im zawdzięczamy"

  Z czasów zaś współczesnych: KTO Stryker/odpowiednik naszego Rosomaka/ podstawowy transporter opancerzony Armii USA, Canady, Australii, Omanu, Kataru to
  - licencyjna, zmodernizowana Pirania Szwajcarskiej /obecnie General Dynamics European Land Combat Systems/ firmy Mowag która pod własną nazwą Mowag Piranha eksportuje je m.in do
  - Hiszpanii
  - Danii
  - Irlandii
  - Szwecji
  Licencyjnie produkowane w Japonii, Canadzie, Chile.
  Oczywiście to też podstawowy KTO Armii Szwajcarskiej.

  To jako uzupełnienie wpisu o elementach Szwajcarskiego Eksportu

  OdpowiedzUsuń
 14. Hedgować można tylko po kursie bieżącym (+ punkty swapowe). Oznacza to, że na systematyczne umacnianie kursu eksporterzy nic nie są w stanie poradzić. Mogą jedynie hedgując się systematycznie, pomniejszać negatywne efekty umacniającej się waluty. W długim terminie mogą jedynie działać operacyjnie (podnosić efektywność, zmniejszać koszty itd.).

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP