22 maja 2011

Sprawa RnS - sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy "zmiany w RnS" w ramach spotkania Komisji Infrastruktury

W najbliższą środę tj 25 maja 2011 o godzinie 14:30 będzie miało miejsce sprawozdanie działań podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy "zmiany w RnS" w ramach spotkania Komisji Infrastruktury. Posiedzenie można oglądać na stronach "sejmowej telewizji". Ostatnie posiedzenie odbyło się w sali bez telewizji sejmowej przez co nie wiadomo co na nim się działo. Jeśli wierzyć stronie sejmowej to będziemy mieć pewne podsumowanie:
Rozpatrzenie sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (druk nr 3899) - sprawozdawca poseł Aldona Młyńczak.
link Przed posiedzeniem komisji pod tym wpisem pojawi się link do telewizji internetowej (streaming). Postaram się również nagrać "dźwięk/audio" ze spotkania i udostępnić w internecie. Po sprawozdaniu mam nadzieję, iż sprawa RnS trafi do sejmu i będzie poddana głosowaniu, przekazana do Senatu i do podpisu Prezydenta RP. Oby był to koniec sprawy RnS bo politycy roztrwonili już wiele miliardów. EDIT1: (09:10 25 maj ) - zmieniłem tytuł wpisu i lekko zmodyfikowałem opis z uwagi na fakt błędnego nazwania spotkania. Pojawiło się również podsumowanie prac podkomisji nadzwyczajnej (patrz komentarze do tego wpisu), gdzie przedstawiono tekst projektu ustawy. Dokonano szeregu modyfikacji o czym więcej w komentarzach.

72 komentarze:

 1. Zwracam uwagę na koszt zakupu gruntu i wpływu na cenę m2 mieszkania - MArvipol:

  W przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania koszt gruntu wyniesie mniej niż 600 zł, co biorąc pod uwagę obecne ceny na rynku, jest bardzo dobrym wynikiem. Mieszkaniowa inwestycja na Ursynowie ruszyć ma za około półtora roku.

  http://www.parkiet.com/artykul/9,1054085.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Mirosław - dzięki podpięte

  Nie wiem cholera czy nagram spotkanie RnS bo syn był szyty w szpitalu, właśnie wróciłem, i musze jechac na przegląd w tych godzinach w środę. Może wcześniej mi się uda pojechać.

  hej

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam treść sprawozdania podkomisji.

  http://orka.sejm.gov.pl/opinie6.nsf/dok?OpenAgent&spr_3899

  Na szybko oglądając widzę wskaźnik 0.8 wtórny, 1.0 pierwotny !!! oraz metraże do wyliczeń dopłaty 30m2(singiel), 50m2(mieszkanie), 70m2(dom).

  Zmniejszenie różnicy do 0.2 między wtórnym, a pierwotnym może umniejsza głupotę limitu dla rynku wtórnego, ale co tam. Po winieniem się cieszyć z tego 1.0 bo to oznacza zjazd cen.

  OdpowiedzUsuń
 4. @SiP załatw przeglądy ja będę nagrywał.

  OdpowiedzUsuń
 5. @Mirosław

  Dzięki za info. Ja miałem tam jutro zajrzeć.

  http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/3899.htm

  http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/poskomprocla?OpenAgent&6&3899&INF

  W sprawie nagrywania - dam radę. Synowi nie ropieje rana po szyciu więc odpuszczam jutro kontrolne badanie i dopiero we wtorek jadę do szpitala na zdjęcie szwów.

  Nagrywaj też na wszelki wypadek - nigdy nic nie wiadomo co wydarzy się ze sprzętem komputerowym itd. Po nagraniu wrzucę to na jakiś youtube czy wrzuta.pl.

  Będę nagrywał tylko głos.

  Acha, NIK mi nic nie odpowiedział.

  OdpowiedzUsuń
 6. no to w końcu coś się ruszyło współczynnik 1.0 super jakby go zostawili i wyrzucili rynek wtórny to było by coś.
  Ciekawe tylko jak teraz wyliczą
  koszt odtworzenia 1 metra kwadratowego.

  bo teraz wyliczali bazowe 7 011,5 x 1,4
  teraz było by 7011,5 ale czy nagle nie wyliczą ze bedzie 8000 x 1.0 ??

  w przypadku wtórnego limit byl by 5 600 wiec cena dosyć ciekawa, tylko tak jak pisał Mirek będą to jakieś rudery. Ale myślę ze tylko na początku później sprzedawcy będą musieli schodzić z cen .

  No i ciekawe ile potrwa proces spadku cen no i kiedy wejdzie ustawa w życie

  OdpowiedzUsuń
 7. Ceny ziemi spadły nawet o 40 procent
  Działki budowlane można kupić o 40 proc. taniej w stosunku do stawek z okresu bańki cenowej. Mimo tego niektóre grunty czekają na nabywców po kilka lat
  http://www.rp.pl/artykul/8,663142_Ziemia_ciagle_zbyt_droga.html

  Nowe produkty hipoteczne coraz tańsze
  Ruszyła kolejna fala promocji kredytów mieszkaniowych. Banki obniżają marże wliczane w oprocentowanie
  http://www.rp.pl/artykul/7,663463_Banki_obnizaja_marze_kredytow_hipotecznych_.html

  OdpowiedzUsuń
 8. tutaj wskaźniki dla Warszawy

  http://bip.mazowieckie.pl/cmsws/page/?D;1293

  wyznaczane przez wojewodę. Pamiętam, że ktoś kiedyś wyliczał tutaj co składa się na ten wskaźnik może można było by poruszyć temat wysłać zapytanie skąd taki wysoki wskaźnik i czy mogą przedstawić wyliczenia. Wytłuścić im też ze doliczają dwa razy koszty pracy i inflację ??

  można wysłać o wojewody meila i zobaczymy ?

  Zaskakujące jest dla mnie to, że Kraków nie ustępuje cenami z Warszawa a tam współczynnik 4759 ??

  OdpowiedzUsuń
 9. W sumie to tytuł wpisu jest mylący. Muszę zredagować wpis i tytuł. To nie posiedzenie podkomisji tylko sprawozdanie podkomisji z podjętych działań które ma miejsce dla Komisji Infrastruktury. Teoretycznie chyba podkomisja powinna po tym fakcie powinna zostać rozwiązana a efekt jej prac przekazany do komisji infrastruktury.

  Jak patrze na dostępność sali 22 budynek G to kolejne jakieś posiedzenie (inne) ma miejsce o 16.30 więc to spotkanie Komisji Infrastruktury przewidziano na około max 2h.

  OdpowiedzUsuń
 10. @Owczasty
  To wszystko jużbyło poruszane w wielu wpisach RnS. Był pisma do MUW i wielu innych instytucji. Zasłaniają się rozporządzeniem które karze im tak to liczyć. Przy czym rozporządzenie jest bez sensu co napisał sam MUW w liście chyba do Min.Infra czy finansów. Urząd który je uchwalił już dawno nie istnieje.

  OdpowiedzUsuń
 11. Na razie mam problem ze znalezieniem "streamingu" bo jakby ikonki kamerek nie działają.

  działają różne bezpośrednie linki jakie znam (http://www.sejm.gov.pl/trans/trans_kom14.htm) ale nie wiadomo z jakiej to sali.

  OdpowiedzUsuń
 12. no właśnie pamiętam, że był poruszany temat wysłał byś mi te pisma na meila ??

  OdpowiedzUsuń
 13. Na bazie "kodu strony html" znalazłem kamerę gdzie MOŻE BYĆ spotkanie Kom.Inf.

  http://www.sejm.gov.pl/trans/trans_kom22.htm

  W treści strony jest kod:
  <iframe src="http://orka.sejm.gov.pl/PlanyKom.nsf/SalaTrans?OpenPage&sala=22" name="opis"

  A spotkanie ma miejsce w sala 22/bud.G. więc to może to. Zobaczymy.

  O 13.00 w tej sali jest spotkanie:
  "KOMISJA SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO I POLITYKI REGIONALNEJ (STR)
  godz. 13:00
  sala 22/bud. G Planowana transmisja
  Nastąpiła zmiana godziny posiedzenia."

  więc może uzyska się wcześniej potwierdzenie.
  hej

  OdpowiedzUsuń
 14. @owczasty
  popatrz na wpisy z serii RnS. Tam masz odpowiedzi. Poza tym popatrz na bloga p.Marka Wielgo. U niego z dwa miesiące temu było pismo MUW w tej sprawie.

  OdpowiedzUsuń
 15. @owczasty wcześniej była różnica 0.3 teraz 0.2 to duża różnica, a w detalach to będzie zależało od poziomów wskaźników i sprawozdawczości do GUS (B-09).

  Poza tym projekt chyba też coś zmienia w sposobie wyznaczania wskaźników (chodzi o obszar obowiązywania wskaźnika). Za mało miałem czasu by wgryźć się w każdy detal.

  OdpowiedzUsuń
 16. AMRON-SARAFIN Q1 2011

  http://www.bankier.pl/static/att/87000/2341752_RaportAMRONSARFiN12011.pdf

  OdpowiedzUsuń
 17. NA razie z sali 22 słychać ptaszki za oknem bo otwarte i sala jest wietrzona:)

  http://www.sejm.gov.pl/trans/trans_kom22.htm

  OdpowiedzUsuń
 18. ZBP: W 2011 r. nawet 50 mld zł kredytów mieszkaniowych z banków
  PAP - Biznes
  25 Maj 2011, 12:57


  25.05. Warszawa (PAP) - Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz podczas środowej konferencji prasowej stwierdził, że w tym roku banki mogą udzielić kredytów hipotecznych wartych 45-50 mld zł. W 2010 r. było to 48,7 mld zł.

  W pierwszym kwartale 2011 r. odnotowano nieznaczny wzrost wartości i liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych względem pierwszego i czwartego kwartału 2010 - poinformował w środę podczas konferencji prasowej ZBP.

  Jak wskazali autorzy "Raportu AMRON-SARFiN", obrazującego sytuację na rynku kredytowym, w I kwartale 2011 r. banki udzieliły 57 tys. 578 kredytów mieszkaniowych, a ich wartość sięgnęła niemal 12 mld 252 mln zł. Dla porównania, w IV kwartale 2010 r. było to 56 920 kredytów wartych 12 mld 237 mln zł.

  "Wyniki I kwartału oceniamy jako bardzo pozytywne. Tym bardziej, że przerwany został trend spadkowy obserwowany w ostatnich miesiącach - powiedział w środę przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP Jacek Furga.

  Prezes ZBP stwierdził natomiast, że w tym roku wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych może być większa niż przed rokiem, kiedy wyniosła 48,7 mld zł. "Ostrożnie szacujemy, że w 2011 r. wartość kredytowania wyniesie 45-50 mld zł przy utrzymaniu obecnych tendencji. Poziom 45-50 mld zł rocznie uznajemy jako naturalny poziom kredytowania" - powiedział Pietraszkiewicz.

  Autorzy raportu stwierdzili, że banki z wyprzedzeniem stosują Rekomendację S, która wejdzie w życie 1 lipca. Ma ona powodować zaostrzenie warunków uzyskania kredytów hipotecznych w walutach obcych. "Aż 80 proc. kredytów mieszkaniowych udzielonych w pierwszym kwartale było udzielonych w złotym" - wskazali autorzy raportu. W tym samym okresie 2010 r. było to 77 proc., a dwa lata temu 66 proc.

  "W skutek wprowadzenia rekomendacji T podniesione zostały wymogi w obszarze dostarczania dokumentacji niezbędnej do udzielenia kredytów i zaostrzone zostały procedury związane z udzielaniem kredytów. Rekomendacja S zacznie obowiązywać od lipca, zatem podtrzymany zostanie niski poziom akcji kredytowej w walutach obcych, nawet mimo podniesienia stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski" - stwierdził Pietraszkiewicz.

  Z raportu wynika również, że nadal dużym zainteresowaniem cieszą się kredyty w rządowym programie "Rodzina na swoim". W I kwartale banki udzieliły 13 tys. 168 takich kredytów. Choć w ujęciu kwartał do kwartału liczba i wartość kredytów w tym programie zmniejszyła się, to nadal stanowi to około 25 proc. wszystkich udzielonych kredytów hipotecznych. (PAP)

  OdpowiedzUsuń
 19. hmmm czyżby specjalnie wyłączyli dźwięk ??

  OdpowiedzUsuń
 20. Na razie nikt nic nie mówi. Spokojnie. Jak ruszą mikrofony to usłyszysz.

  OdpowiedzUsuń
 21. Komisja przyjęła poprawki zgłoszone przez Podkomisję. Przyjęto całe sprawozdanie bez uwag.

  OdpowiedzUsuń
 22. Wydaje się że sprawa Rns w Komisji Infrastruktury zamknięta. Obecnie rozważane są inne sprawy - dotyczące zmian w spółdzielniach itd

  OdpowiedzUsuń
 23. Zamknięto posiedzenie komisji infrastruktury.

  OdpowiedzUsuń
 24. That was quick! 15 minut z posiedzeniem pupy!

  OdpowiedzUsuń
 25. no szybka akcja parę osób się wstrzymało chyba nie zdążyli przeczytać sprawozdania ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Albo zmieniło się w detalach sprawozdanie podkomisji, albo pani poseł sprawozdawca z jakiejś pomyłki mówiła o dopłacie do 35m2 dla singli.

  OdpowiedzUsuń
 27. @Mirosław

  Dopłata dla singli jest do chyba 30 35 m a max mieszkanie może miec 50.

  OdpowiedzUsuń
 28. Plik do odsłuchania pobrania:


  http://www.fileserve.com/file/BysDVwt


  http://www.sendspace.pl/file/7e03a0683c0f4313e33e180

  http://www.easy-share.com/1915662454/2011-05-25-Kom.Infr.mp3


  http://www.filehosting.org/file/details/232044/2001-05-25-Kom.Infr.mp3

  OdpowiedzUsuń
 29. Mirosław,

  Peirwsze wnioski z raportu AMRON są ciekawe, Warotść oraz ilość
  udzielanych kredytów taka sama jak w poprzednim kwartaleale za to
  rośnie liczba kredytów udzielanych poza dużymi mistami,
  sa one udzielane na coraz dłuższy okres i rośnie LTV.

  Wzrost LTV oznacza coraz mniejszy wkład własny a dłuższy okres spłaty gorsze zarobki.

  Z drugiej strony
  rośnie podaż, RNS się powoli ogranicza , stopy w góre i jeszcze to KNF ze swoimi rekomendacjami S i T.

  Nie chcę tutaj nikogo obrażać, wydaje się że "jelonki" wracają aby kupić jeszcze swoje m przed spadkiem cen :(.

  OdpowiedzUsuń
 30. W raporcie Amron-u największym zaskoczeniem jest dalej ciągły spadek średnich całkowitych cen transakcyjnych. (Tabela 10) Z wyjątkiem Gdańska wszędzie spadek w okolicach 5%-10%. To tendencja już od dłuższego czasu, ale nie może być tak, że w nieskończoność kupujący będą kupować coraz mniejsze mieszkania, w pewnym momencie to się musi zatrzymać i wtedy zacznie się żerowanie nie na metrażach, a na cenach.

  OdpowiedzUsuń
 31. Jedyne uwagi do całego sprawozdania miał Wiesław Szczepański

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Wies%C5%82aw_Szczepa%C5%84ski

  http://www.wieslawszczepanski.pl/

  Szczepański Wiesław Andrzej /SLD/ - zastępca przewodniczącego Komisji Infrastruktury

  Jedna uwaga dotyczyła potwierdzenia daty końca programu (31 grudnia 2012). Druga uwaga - pytanie - do p.Stycznia dotyczyła przedłużenia działania programu po roku 2012 skoro obniżono wskaźniki. P.Styczeń odpowiedział negatywnie (nie ma możliwości, dopiero w roku 2012 może nastąpić "refleksja")

  W sumie to dobitnie to pokazuje że:
  a) SLD chętnie by kasę rozdała
  B) zastępca przewodniczącego Komisji Inf. nie przeczytał ani ustawy ani sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej

  W konsekwencji parę osób wstrzymało się od głosu, ale NIKT nie był przeciwny.

  Za 13 osób
  przeciw 0
  Wstrzymanie się od głosu - 3/6?

  OdpowiedzUsuń
 32. Pomyłka Nie Gdańska, ale Białegostoku. dt. tabeli 10.

  OdpowiedzUsuń
 33. @SiP Ogólnie wygrali Single z SLD. Jeżeli by rzeczywiście było 35m2 to mają więcej niż ktokolwiek, kiedykolwiek im obiecywał. A mnożnik 1.0 tylko sprawi ze ceny będą bardziej dostępne dla nich.

  OdpowiedzUsuń
 34. @Mirosław
  Bazujmy na pismach. W sprawozdaniu mowa o 30 m2 dla singla a nie 35m2
  "Podstawę naliczenia dopłaty stanowi:
  1) pozostająca do spłaty kwota kredytu preferencyjnego – w
  przypadku lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego,
  którego powierzchnia użytkowa nie przekracza odpowiednio:
  a) 50 m2 – dla lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 5
  ust. 1 pkt 1,
  b) 30 m2 – dla lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 5
  ust. 1 pkt 2,
  c) 70 m2 – dla domu jednorodzinnego"

  strona 7 na 9:
  http://orka.sejm.gov.pl/opinie6.nsf/nazwa/spr_3899/$file/spr_3899.pdf

  OdpowiedzUsuń
 35. Gdyby kogoś interesowało jak współczynnik wpłynie na pułap ceny mieszkań , które kwalifikują się do RnS to zapraszam do poprzedniego wpisu:
  http://stojeipatrze.blogspot.com/2011/01/sprawa-rns-projekt-zmian-update.html

  a szczególnie do:
  http://www.docstoc.com/docs/68187444/limity
  http://www.docstoc.com/docs/68187443/ceny-do-limit%C3%83%C2%B3w

  przy czym ustalono 1.0 dla pierwotnego i 0.8 dla wtórnego.

  OdpowiedzUsuń
 36. Co kwartał, to mieszkania tańsze

  Ceny transakcyjne lokali na rynku pierwotnym i wtórnym w dalszym ciągu spadają. O kredyty na nie może być jednak trudniej
  • Tak wynika z najnowszych danych Związku Banków Polskich i AMRON. – W I kwartale 2011 roku w prawie wszystkich badanych miastach odnotowaliśmy spadki cen metra kwadratowego mieszkania. Największe – w Warszawie i miastach aglomeracji katowickiej, najniższe – w Krakowie – podają analitycy AMRON. Wzrost średniej ceny metra kwadratowego mieszkań notowali jedynie w Gdańsku.

  • Jeśli chodzi wysokość średniej stawki transakcyjnej za mkw., nadal najdrożej jest w Warszawie – 7982 zł za mkw. Tyle trzeba było tu zapłacić w I kw. br. Najtaniej jest w aglomeracji katowickiej — 3348 zł za mkw.

  • Jeśli chodzi o całkowite średnie ceny transakcyjne lokali, znów w Warszawie kupowano najdrożej — przeciętna cena całkowita mieszkania na koniec I kwartału 2011 r. wyniosła 464 636 zł. Najniższe ceny całkowite analitycy AMRON zaobserwowali w aglomeracji katowickiej, w Białymstoku i Łodzi.

  • – Spadki cen nie są może wielkie, ale następują co kwartał, więc pokazują trend na rynku mieszkań — komentuje Katarzyna Lubaś, analityk z AMRON. Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich, wiceprezes zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji, mówi, że średni spadek cen transakcyjnych mieszkań — i nowych, i używanych — możemy określić w przedziale 50-100 zł za mkw., kwartał do kwartału.

  – Deweloperzy są tak aktywni, że mamy do czynienia z nadwyżką podaży nad popytem na rynku pierwotnym, dlatego na razie nie grozi nam wzrost cen mieszkań — uważa Jacek Furga.

  • Chętniej, w stosunku do sytuacji sprzed roku, sięgamy po kredyty hipoteczne. – W I kwartale 2011 roku odnotowaliśmy nieznaczne wzrosty wartości i liczby udzielanych kredytów względem IV kwartału 2010 roku, aczkolwiek w porównaniu do I kwartału 2010 roku, te wzrosty były bardzo wysokie. Oceniamy te wyniki bardzo pozytywne, tym bardziej, że przerwany został trend spadkowy obserwowany w ostatnich miesiącach. Prognozujemy wynik akcji kredytowej na rok 2011 na poziomie wyższym niż ten osiągnięty w roku 2010, a z pewnością nie przekraczającym jednak poziomu 60 miliardów złotych — uważa Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

  Dodaje jednak, że w najbliższym czasie można się spodziewać wzrostu ceny kredytów. Niektóre banki nie są już w stanie bardziej obniżyć marż, a stopy rynkowe raczej spadać nie będą. – O ile zatem można liczyć na dalsze stopniowe obniżki cen mieszkań, o tyle kredyty mogą stać się trudniej dostępne i kosztowniejsze — uważa Katarzyna Lubaś.
  http://www.rp.pl/artykul/19417,663745_Mieszkania_ciagle_tanieja.html

  OdpowiedzUsuń
 37. Kolejny artykuł bazujący na blogu...w sumie tylko się cieszyć z tego powodu.

  „Rodzina” także dla singli i na rynku wtórnym?
  Osoby samotne mogłyby ubiegać się o kredyty z dopłatami od państwa. Z „Rodziny na swoim” korzystaliby nadal kupujący używane nieruchomości
  Takie propozycje padły na posiedzeniu Komisji Infrastruktury. Posłowie przyjęli sprawozdanie podkomisji zajmującej się rządowym projektem ustawy zmieniającej zasady udzielania kredytów z dopłatami do oprocentowania, w ramach programu „Rodzina na swoim".

  • – Wbrew propozycjom rządu, z programu nie zostały wycofane nieruchomości z rynku wtórnego. Jednak dla tego segmentu rynku obniżony został współczynnik potrzebny do ustalania maksymalnej ceny metra kwadratowego. Cena ta w przypadku lokali używanych nie będzie mogła przekroczyć 0,8 kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej ogłaszanej co kwartał przez wojewodów – wyjaśnia Michał Krajkowski, analityk, Dom Kredytowy Notus.

  • Maksymalny poziom ceny został także ograniczony dla nieruchomości z rynku pierwotnego i dla nowo budowanych domów. Dla tego typu inwestycji maksymalna cena metra kwadratowego to dokładnie tyle samo, ile wynosi koszt odtworzenia.

  – Warto zwrócić uwagę, że propozycja posłów dla rynku pierwotnego jest bardziej radykalna niż propozycja Rady Ministrów. Projekt rządowy przewidywał ustalenie maksymalnej ceny na poziomie 110 procent kosztów odtworzeniowych — podkreśla Michał Krajkowski.

  • Wbrew propozycjom rządu do grupy beneficjentów programu dopłat do kredytów dodano także osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, tzw.: singli. Osoby te będą mogły kredytem w ramach programu „Rodzina na swoim" sfinansować zakup tylko mieszkania. Jego powierzchnia nie będzie mogła przekroczyć 50 metrów kwadratowych, a dopłatą objęte będzie tylko 30 metrów kwadratowych. Jednocześnie nabywane mieszkanie musi być pierwszą nieruchomością jaka jest kupowana przez osobę samotną — wylicza propozycje posłów analityk DK Notus.

  • Posłowie zgodzili się za to z propozycją Rady Ministrów co do ograniczenia wiekowego: o kredyt z dopłatami będą mogły ubiegać się tylko osoby do 35 roku życia. Dodatkowo projekt ustawy przewiduje, że w trakcie otrzymywania dopłat nie będzie możliwe nabycie prawa własności do innej nieruchomości z wyjątkiem spadkobrania. Utrzymany został także termin obowiązywania programu, zgodnie z wcześniejszymi propozycjami wnioski o kredyty w ramach „Rodziny na swoim" można będzie składać do 31 grudnia 2012 roku.

  • Kiedy zmiany wejdą w życie? Nieoficjalnie mówi się, że jeszcze przed wakacjami miałyby zostać uchwalone. Realnie — pewnie najszybciej jesienią.
  http://www.rp.pl/artykul/663828_Doplaty_takze_dla_singli.html

  OdpowiedzUsuń
 38. @owczasty:
  http://mieszkaniowy.blox.pl/2011/03/Wojewoda-mazowiecki-wyjasnia-i-proponuje.html

  OdpowiedzUsuń
 39. SIP dzięki nie mogłem znaleźć tego jednak czegoś nie rozumiem w samym wyliczaniu wskaźnika dane za 2010

  1. * wartość wskaźnika stanowi iloczyn współczynnika 1,4 oraz średniej arytmetycznej dwóch ostatnio ogłoszonych przez właściwego wojewodę wartości wskaźnika obowiązujących dla gminy, na której terenie położony jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, na który ma być udzielony kredyt preferencyjny

  Wojewoda dane te określa na podstawie danych z GUS + 5% roboty wykończeniowe + % wzrostu cen towarów i dóbr konsumpcyjnych

  za III i IV kwartał mieliśmy takie limity
  http://imageshack.us/photo/my-images/688/rnslimitydla3i4kw.png/

  to czemu wskaźnik w 4 kwartale był większy jeżeli GUS podało ze cena budowy powierzchni użytkowej spadła ??

  http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/POZ_informacja_01-03-2010.pdf

  tutaj wszystkie dane dla Warszawy
  ilość kredytów RNS, ze strony BGK

  http://www.bgk.com.pl/storage/1043/woj%20mazowieckie%20i%20Warszawa.pdf

  OdpowiedzUsuń
 40. @owczasty
  Wyważasz otwarte drzwi.
  http://stojeipatrze.blogspot.com/2010/09/sprawa-limitow-rns-gus-potwierdza.html
  Przejrzyj etykietę nieruchomości z tamtego okresu.
  Tutaj link:
  http://stojeipatrze.blogspot.com/search/label/nieruchomo%C5%9Bci?updated-max=2010-10-02T13%3A20%3A00%2B01%3A00&max-results=20

  OdpowiedzUsuń
 41. @owczasty,

  Tak - o tym już było - przejrzyj wpisy z tagiem RnS z początku akcji, oraz odpowiedzi GUS, MUW itd.

  @Czekamy-na-spadki

  Odnośnie Twojej ksywy: już są, pytanie jak długo czekać:)

  OdpowiedzUsuń
 42. @SiP

  Teraz nas czeka krótki wzrost i maksimum lokalne (ostatnia - mam nadzieję - nagonka na koniec RnS), a później oczekuję spadku o rosnącej dynamice cen tranzakcyjnych. Dynamika nie musi być powalająca, ale nie może być taka leniwa jak obecnie.
  Wyznaczyłem sobie drugą połowę 2013 roku jako moment powrotu do myślenia o zakupie mieszkania. Teraz tylko obserwuję.
  Po 2012 spodziewam się chaosu i przynajmniej lekkiej kompromitacji (co wpłynie na inwestorów po Euro2012). W sumie Poznań już się kompromituje.
  Skończą się też dopłaty unijne na inwestycje.
  Notabene: Czy Grecja przypadkiem nie płaci dzisiaj za olimpiadę?

  OdpowiedzUsuń
 43. @czekamy-na-spadki
  "Notabene: Czy Grecja przypadkiem nie płaci dzisiaj za olimpiadę?"

  ODP: to pytanie chyba retoryczne. mistrzostwa EURO czy inne nie opłacają się do momentu dopóki nie masz JUŻ wybudowanej infrastruktury. Innymi słowy trzeba je zorganizować minimum dwa razy aby wyjść na zero.

  OdpowiedzUsuń
 44. @czekamy-na-spadki

  Wg mnie spadki już są patrząc na inflację. Bardziej mnie ciekawi jakiego poziomu cen byś się spodziewał w połowie 2013.

  80% dzisiejszych, 60%?

  OdpowiedzUsuń
 45. Rns od p. Marka Wielgo:
  http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,9667657,_Rodzina_na_swoim__takze_dla_singli__Ale_tanich_mieszkan.html

  Sprawa skierowana do drugiego czytania. Nie jestem specem od procesu legislacyjnego, znalazłem takie cos:
  http://www.monitoring-legislacyjny.pl/pl/Proces-legislacyjny/75

  Wynika jak by z tego że Komisja powinna jeszcze raz to przeczytać w całości? A może skierować już do sejmu pod głosowanie?

  OdpowiedzUsuń
 46. @Miroslaw
  Patrze na to nieco inaczej.
  Jest kilka czynników, które ważą na moim podejściu do cen:
  1. Obciążenie ratą nie powinno przekraczać 30% dochodu
  2. Cena metra kwadratowego nie powinna przekraczać ceny z połowy roku 2004+inflacja (zaokrąglając mocno w górę 30%. Ceny wynosiły wtedy ok. 3 tys/mkw, czyli coś ok. 3900.
  3. Cena metra kwadratowego nie powinna przekraczać średniej płacy brutto(!) w moim mieście = coś około 3700 (Poznań).
  Przesłanek jest więcej. Oczywiście mogą pojawić się jakieś obiektywne przeszkody w spadku cen (np. RNS2), wtedy będę to analizował od nowa, bo wynajem wynajmem, ale chcę mieć własny kąt (chyba że wynajem stanie się ucywilizowany).
  Jak widać z wyliczeń, ceny w Poznaniu powinny wynosić około 4 tys/mkw. Moim marginesem błędu jest +/- 500 zł, co na 60 metrach daje +/- 30 tys.
  Mieszkanie, które wynajmuję stoi za 6,5 tys/mkw, można zbić do 6 tys.

  OdpowiedzUsuń
 47. @SiP
  Chyba Cię już RnS wykańcza, bo nawet ja zrozumiałem o co chodzi, a móżdżek do tego mam mały ;)
  W linku, który sam podałeś jest napisane:
  "Następnie odbywa się drugie czytanie projektu, które obejmuje przedstawienie Sejmowi sprawozdania komisji o projekcie ustawy, debatę nad projektem oraz zgłaszanie poprawek i wniosków."
  (które obejmuje!)

  OdpowiedzUsuń
 48. Teraz potrzebna jest opinia bodajże MSZ albo Biura Analiz sejmowych (do 31 maja) ~ Było na końcu posiedzenia.

  Tak, podczas 2 czytania mogą być wnioski z nowymi poprawkami, jeżeli zechcą dokładniej przedyskutować nowe poprawki to sprawa trafia jeszcze raz do komisji infrastruktury. Przy czym już raczej nie do podkomisji.
  Ale mogą też od razu przegłosować ustawę jak i głosować nad zgłoszonymi poprawkami. Ale sens powrotu do komisji z projektem byłby tylko wtedy gdyby istniały jakieś wątpliwości co posiadania jakiś wad prawnych przez projektowaną zmianę. Po prostu to jest furtka do nie tracenia czasu przez cały sejm na dyskusje czy to bubel czy nie bubel. Tak czy siak spodziewam się raczej tylko dyskusji niemerytorycznej i ew. wniosku w sprawie daty końca składania wniosków.

  OdpowiedzUsuń
 49. RNS
  @Mirosał masz rację. Pod koniec 10 minuty mojego nagrania mowa jest o "poproszeniu o opinię emeszeu (MSZ?) do dnia 30 maja bieżącego roku oczywiście"

  OdpowiedzUsuń
 50. RNS
  @Mirosław
  Swoją drogą - nagrałeś posiedzenie komisji?Może masz w lepszej jakości....
  hej

  OdpowiedzUsuń
 51. RNS
  @czekamy-na-spadki

  Możesz mieć rację co do ścieżki. Mnie ogarnia zmęczenie:(
  hej

  OdpowiedzUsuń
 52. @SiP nagrywałem dźwięk i obraz, ale efekt na fonii był gorszy niż to co masz. Skasowałem już.

  OdpowiedzUsuń
 53. Taki trochę offtopic zarzucę:

  Czy mając mieszkanie, można je sprzedać i kupić inne w ramach RNS?

  Z tego co mi wiadomo, to jest to dofinansowanie na zakup pierwszego mieszkania...

  Ale mogą być jakieś luki.

  OdpowiedzUsuń
 54. @Kecaj84 pytasz czy są Luki, jak dla mnie nie ma luk jest cała otwarta furtka dla Małżeństw i osób samotnie wychowujących.

  http://orka.sejm.gov.pl/opinie6.nsf/dok?OpenAgent&spr_3899
  Czytaj art. 4

  Generalnie jest tak:
  "w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego nie jest:
  1) właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego lub
  lokalu mieszkalnego innego niż lokal mieszkalny lub dom
  jednorodzinny, o którym mowa w art. 2 pkt 7 lit. a, na zakup
  którego jest udzielany kredyt preferencyjny;
  2) osobą, której przysługuje w całości lub w części spółdzielcze
  własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal
  mieszkalny lub dom jednorodzinny;
  3) osobą, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu
  mieszkalnego;
  4) najemcą lokalu mieszkalnego.

  A dalej jest jeszcze wymaganie dla singli że nie pozostają w związku małżeńskim oraz że to ich pierwsze prawo do jakiegokolwiek mieszkania.

  Na wszystko składasz oświadczenia, bałbym się oświadczyć nieprawdę = natychmiastowa wymagalność kredytu i pewnie zwrot z odsetkami dopłat do kredytu.

  Trzeba zwrócić uwagę, iż w dniu popisywania umowy kredytowej nie można być najemcą. To może być troszkę uciążliwe, ale chyba do zrobienia, ale ja bym się zapytał prawnika, bo poświadczanie nieprawdy może się źle skończyć.

  OdpowiedzUsuń
 55. @czekamy-na-spadki

  Twój pierwszy czynnik to rzez indywidualna. Trzeci nie do końca regionalnie mający silne przełożenie. Ja nie widzę zbytnio zbieżności między średnimi dochodami, a cenami m2 mieszkań na poziomie regionalnym. Kilkukrotnie silniejsze jest znaczenie salda migracji ludności.
  Przykładem jest Śląskie z teoretycznie wysokimi średnimi dochodami, ale jednak z dużym ubytkiem mieszkańców.

  Pozostał drugi. Nie wiem czy efekt czystego naniesienia inflacji na poziom cen 2004 roku będzie kiedykolwiek realny, ale to jak najbardziej zdroworozsądkowe podejście. Trzy nieodwracalne ze sobą związane czynniki są za tym. Wejście do UE (kapitał zewnętrzny), wzrost dochodów powyżej inflacji od 2004 roku, nieporównywalna większa dostępność kredytowania. Za niedługo dodałbym jeszcze drobny 4 w postaci zwiększenia praw konsumenckich w stosunku do banku (np. nowa ustawa o kredycie konsumenckim, uokik, pozwy zbiorowe).
  Z drugiej strony jest kilka zagrożeń mogących wywołać nienaturalną zniżkę cen.
  Jestem że Górnego śląska z 2004 regionalnych statystyk cen deweloperskich z tego okresu nie ma praktycznie. Dlatego patrze na rynek wtórny i obecny limit z 0.8 będzie gdzieś max 10% powyżej cen z 2004 powiększonych o 30% inflacji. Więc jeżeli tylko nowy limit RNS wyznaczy średnie ceny (trochę wątpię w to, ale nie uważam za niemożliwe) to twoje założenia stają się szybciej spełnione w moim województwie.

  OdpowiedzUsuń
 56. @czekamy-na-spadki

  Może gdyby popatrzeć na średni dochód mieszkańca do 35lat (typowy kredytobiorca) by była duża zależność między cenami a dochodami. Ale takich danych chyba nie ma:/ jak nie ma prostej informacji o ilości kredytów i transakcji per województwo. Wg mnie pod tym względem jesteśmy statystycznie zacofani. Tzn ta informacja jest w Amronie, ale to nie jest instytucja finansowana z środków publicznych.

  OdpowiedzUsuń
 57. Wzrost cen mieszkań tłumaczy ten wykres... dopóki banki nie przykręcą kurka to jednak ceny pozostaną na wysokim poziomie.
  http://g.forsal.pl/p/_wspolne/pliki/245000/i02_2010_163_000_005a_001_245361.jpg

  OdpowiedzUsuń
 58. @Mirosław
  Ja nie podawałem przesłanek za spadkami, bo tych jest kilkakrotnie więcej. Pisałem jedynie o pułapie, którego oczekuję. Oczywiście popyt musi spotkać się z podażą, więc dopóki ludzie traktują kredyt jako 'dar od Boga' (lemingi), dopóty jesteśmy w ciemnej.
  http://pokazywarka.pl/yrupei-2-2/

  @Kecaj84
  Sądzę, że banki nie przykręcą śruby jeśli nie zostaną do tego zmuszone (rekomendacje/rosnąca ilość złych kredytów). W 2009 (mogę się mylić, bo nie pamiętam dokładnie) roku przykręciły śrubę na chwilę i chyba szybko zorientowały się co będzie dalej (spadek cen mieszkań->spadek wartości zabezpieczeń kredytów hipotecznych). Tylko w ten sposób można tłumaczyć dlaczego tak szybko poluzowały.

  OdpowiedzUsuń
 59. Mam dolinę, bo dotarło do mnie, że:
  1. Wpółczynniki po przeliczeniu na 1.0 się nie zmienią w porównaniu do końcówki roku 2009 (www.bankier.pl/static/att/67000/2030002_homebroker2.jpg )
  2. Rząd ma półtora roku, aby wykreślić z ustawy zapis o wygaśnięciu programu.

  Powyższe dwa punkty oznaczają, że dałem się nabrać :/

  OdpowiedzUsuń
 60. @czekam-na-spadki

  po wspolczynniku 1.0 bedzie 7tys pln wiec mniej jak 2009. odwolac mozna prawie kazda ustawe.nic nowego.

  OdpowiedzUsuń
 61. Sprawa RnS trafi zapewne na 04 posiedzenie sejmu:
  PLANOWANY PORZĄDEK DZIENNY
  94. POSIEDZENIA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
  w dniach 7, 8, 9 i 10 czerwca 2011 r.
  [...]

  Porządek dzienny może być uzupełniony o:
  [...]
  7. Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (druki nr przebieg procesu legislacyjnego3899 i )
  - sprawozdawca poseł Aldona Młyńczak.
  http://www.sejm.gov.pl/prace/2011r/pos094p.htm

  Ważny fragment z procesu legislacyjnego:
  "Po zakończeniu pierwszego czytania projektu ustawy komisja wybiera sprawozdawcę, który przedstawia na posiedzeniu plenarnym izby sprawozdanie komisji, czyli uzgodnione stanowisko w sprawie danej inicjatywy ustawodawczej.
  Rozpoczyna się następnie procedura drugiego czytania, która obejmuje możliwość zgłaszania przez posłów, Radę Ministrów lub wnioskodawców dodatkowych poprawek do przedstawionego sprawozdania.
  Jeżeli w trakcie drugiego czytania zgłoszone zostaną poprawki i wnioski, co do których wcześniej komisja nie zajęła stanowiska, projekt zostaje ponownie przekazany do tej komisji w celu rozpatrzenia nowych propozycji.
  Komisja ocenia zgłoszone w czasie drugiego czytania projektu propozycje i wnioski przy udziale ich autorów oraz opracowuje tak zwane dodatkowe sprawozdanie.
  Poseł sprawozdawca referuje stanowisko komisji na posiedzeniu plenarnym, po czym Sejm przystępuje do głosowania. Jest to tak zwane trzecie czytanie projektu ustawy. Izba głosuje nad każdym zgłoszonym wnioskiem, odrzucając go bądź przyjmując."
  http://edukacja.senat.gov.pl/?page=senat&pid=3

  Jednak nie wydaje mi się aby zakres ewentualnych uwag opozycji wybiegał poza stanowisko i zbadanie sprawy przez Komisję Infrastruktury. Co mogą bowiem zaproponowac? Odwołanie ustawy? Zmianę wskaźnika? Wiek kredytobiorcy? Ustawa więc do 10 czerwca powinna być przegłosowana.

  OdpowiedzUsuń
 62. @SiP
  Warszawa - w 2009 było 7700, teraz przy współczynniku 1.0 będzie 7712.

  OdpowiedzUsuń
 63. Cena 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej
  budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania znowu spadła.

  http://www.stat.gov.pl/gus/5840_4671_PLK_HTML.htm

  Niemniej oznacza to zapewne nieuchronny wzrost kosztu odtworzeniowego w Warszawie, gdyż inaczej ktoś mógłby być stratny przez nowelizacje RnS ;-)
  BM

  OdpowiedzUsuń
 64. @czekamny-na-spadki

  Przedstawiasz błędne wyliczenia. 1.0 oznacza 7tys dla Warszawy.

  Zresztą moje bardzo proste wyliczenia potwierdza Home Broker, polecam calość i tabelki:
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Single-wlaczeni-do-Rodziny-na-swoim-mieszkania-dla-nich-juz-nie-2348034.html

  W szczególności ceny:
  https://picasaweb.google.com/lh/photo/hKXi_Tg0j31OqPDoBQf_3w?feat=directlink
  oraz dostepność mieszkań przy założeniu braku zmiany cen (co wg mnie NIE będzie miało miejsca bo ceny spadną i wzrośnie dostepność)
  https://picasaweb.google.com/lh/photo/i5kMlaEzQaWKKZBW4gcwYQ?feat=directlink

  https://picasaweb.google.com/lh/photo/EZUWkxhYyQ0qXHyEFltMmw?feat=directlink

  OdpowiedzUsuń
 65. @SiP
  Racja, patrzyłem na tabelkę HB, gdzie było jeszcze hipotetyczne 1.1 (stąd 10% różnicy).
  Tym mniemniej przyznasz - spadek z 7,7tys na 7 tys nie jest wart półtora roku bojów w sejmie i takiego szumu (łącznie ze straszeniem, które zwiększało liczbę zainteresowanych).

  OdpowiedzUsuń
 66. @czekamy-na-spadki

  Ale czego Ty oczekiwałeś? Przecież miało być 1.2 albo 1.1 a jest 1.0? O co kaman? Przecież wiadomo było że tej ustawy nie ubiją teraz a dopiero po 2012.

  OdpowiedzUsuń
 67. @SiP
  Na pewno nie oczekiwałem tego, że zakończenie programu będzie tak sprytnie rozegrane. Około roku 2008/2009 roku ktoś na forum gazety w komentarzu napisał, że od dobrze poinformowanego człowieka wie, iż planowana jest akcja, w której postraszy się ludzi zakończeniem RnS, podczas gdy tak naprawdę program zostanie przedłużony. Zrobi się to po to, żeby naciągnąć na kredyciki.
  Spełnienie tych słów przerosło moją wyobraźnię, jak widać zmiana wpółczynnika z 1.4 na 1.0 w powiązaniu ze skandalicznym wzrostem kosztów odtworzeniowych powoduje, że mamy tylko iluzoryczne zmiany. Jak do tego dojdzie odwołanie zakończenia RnS to prawdopodobnie będę stąd wiał z rodziną.
  Trochę późno bo już dawno po 30-tce, ale w takiej sytuacji lepiej będzie zwiewać z bagna.

  OdpowiedzUsuń
 68. @czekamy-na-spadki

  "Na pewno nie oczekiwałem tego, że zakończenie programu będzie tak sprytnie rozegrane. Około roku 2008/2009 roku ktoś na forum gazety w komentarzu napisał, że od dobrze poinformowanego człowieka wie, iż planowana jest akcja, w której postraszy się ludzi zakończeniem RnS, podczas gdy tak naprawdę program zostanie przedłużony. Zrobi się to po to, żeby naciągnąć na kredyciki.
  Spełnienie tych słów przerosło moją wyobraźnię, jak widać zmiana wpółczynnika z 1.4 na 1.0 w powiązaniu ze skandalicznym wzrostem kosztów odtworzeniowych powoduje, że mamy tylko iluzoryczne zmiany. "


  Nie przesadzałbym. 7k pln - średnia cena na pierwotnym to cena już ok. Nie liczę na spadki większe jak 6kpln. Zresztą kiedyś pisałem że poziom 5500-6000 jest dobrym miejscem do kupna przynajmniej dla mnie.

  W sprawie samego programu rns - przeprowadzenie zmian pokazuje, że politycy łatwo nie zmieniają ustaw i projektów gdzie coś rozdają. Łatwiej jest przegłosować rozdawanie naszych pieniędzy niż ich odpowiednie wydawanie. Niestety.

  Nie potrafię zrozumieć czemu znowu po raza kolejny napisałeś o "nabraniu ludzi" w sprawie końca programu. Przypominam, że każde prawo można zmienić, nawet konstytucję. Zwróć uwagę, że w przypadku przegłosowania zmian w ustawie zapisano jej koniec. Biorąc pod uwagę rok 2012 nie daję dużych szans na przedłużenie programu.

  Jak do tego dojdzie odwołanie zakończenia RnS to prawdopodobnie będę stąd wiał z rodziną.
  Trochę późno bo już dawno po 30-tce, ale w takiej sytuacji lepiej będzie zwiewać z bagna.


  Co do skandalicznych kosztów - zwróć uwagę że "skandalicznie" to one wzrosły GŁÓWNIE w Warszawie. W wielu innych miastach tak skandalicznie nie wzrosły. Oczywiście - tu swego czasu developerzy najwięcej budowali przy czym to się właśnie zmienia.

  OdpowiedzUsuń
 69. W sprawie zmian współczynnika RnS to przypominam że wszelkie zmiany współczynnika tj jego zwiększenie dokonał rząd PO+PSL, a o wszystkim tak jak teraz informował Piotr Styczeń.

  Kto pamięta czasy kiedy pisano że wskaźnik powinien wzrosnąć do 1.65 bo tak chcieli developerzy?
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Preferencyjny-kredyt-mieszkaniowy-bedzie-bardziej-dostepny-1565046.html

  W sprawie zmian przelicznika to warto o tym pamiętać przy urnie wyborczej w ramach najbliższych jesiennych wyborów.

  OdpowiedzUsuń
 70. @SiP
  Pisałem o 'nabraniu ludzi', ponieważ biorąc pod uwagę pewne okoliczności o których wspomniałem nie wykluczam iż jest to zaplanowana akcja.
  Odnośnie skandalicznego wzrostu cen, to o.k. - przoduje Warszawa, ale w Poznaniu wcale nie jest lepiej. Ceny np. z Warszawskiej Białołęki w Poznaniu nie spotkasz w ogóle. Normą tutaj jest 6 tys/mkw w miejscach gdzie powinno być MAKSYMALNIE 4,5 tys.

  OdpowiedzUsuń
 71. http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/klatwa-upadlych-deweloperow,1645373,4206

  Z Krakowskiego dla mnie odległego rynku, ale charakterystyczny dla Polskich realiów.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP