30 maja 2011

Wykres dnia - gdzie lokować naprawdę dużą gotówkę na Emerging Markets?

Dzisiejszy wykres dnia znalazłem na potrzeby dyskusji o skali ingerencji MF i Kucharza Roku na rynku walutowym. W ramach raportu przygotowanego przez analityków z IB Nomura na temat lokowania środków na rynkach wschodzących pojawiła się kwestia płynności/wielkości docelowego rynku. Głębokość rynku akcji stanowi bowiem problem dla dużych zagranicznych inwestorów z powodu zbyt małej wielkości. Dzięki większej płynności i skali, oraz równie wysokiej pozytywnej korelacji ze światowymi rynkami finansowymi Nomura zaleca rynek Forex (FX) dla osób z BARDZO głębokimi kieszeniami wypchanymi obcą walutą.
Na bazie powyższego wykresu można zauważyć na przykładzie Polski, iż rynek akcji jest kilkadziesiąt razy mniejszy od polskiego rynku walutowego pod względem dziennego obrotu.
Polecam przy okazji cały raport, który porusza zalety FX nad rynkami akcji dla rynków wschodzących. Nom-EMFX-vs-EM-Equity-2011-05-10-436245

10 komentarzy:

 1. Jeśli chodzi o wyniki dla Polski to tutaj chyba lepsze (dokładniejsze) dane (na bazie kwietnia 2010):

  http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/systemfinansowy/obroty.html

  Z wykresu dnia można by odczytać, że dzienny obrót FX w Polsce to ponad 30 mld USD. Z badania NBP na potrzeby BIS wynika, że dzienny obrót to 7,8 mld USD, z czego z udziałem złotego 5,9 mld USD, z czego na rynku kasowym 1,4 mld USD.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dla mnie ten blog rownie dobrze moglby nazywac się "stoję i wklejam raporty nomury" bo co drugi wpis jest o kolejnym raporcie.

  Wnioski z raportow tez nie wlasne, tylko kopiowanie tego co napisali w raporcie.

  OdpowiedzUsuń
 3. filip,

  przepraszam gdzie są twoje opracowania? bo nie mogę znaleśc?

  OdpowiedzUsuń
 4. ale to chyba bardzo dobrze ze czasami sa wpisy autorskie a czasami readers digest... osobiscie nigdy do tych raportow nie zajrzal gdyby nie SIP

  OdpowiedzUsuń
 5. @Filip
  "Jak dla mnie ten blog rownie dobrze moglby nazywac się "stoję i wklejam raporty nomury" bo co drugi wpis jest o kolejnym raporcie.

  Wnioski z raportow tez nie wlasne, tylko kopiowanie tego co napisali w raporcie. "


  ODP:
  Cześć,
  nie zgadzam się z Twoją subiektywną oceną. Można również ubolewać iż nie bierzesz udziału w dyskusji w sprawach meritum tego bloga, a pojawiasz się tylko w sprawie treści, za którą przecież nie pobieram opłaty.

  W sprawie raportów też się mylisz, gdyż raporty publikuję również innych doradców i IB jak UBS, JP Morgan, SocGen HSBC itd

  W sprawie wniosków też się mylisz, bo jeśli się z czymś zgadzam bądź
  nie to o tym jawnie napiszę.

  hej,
  SiP

  OdpowiedzUsuń
 6. @babel

  Wielkie dzięki za info do NBP o obrocie.

  Tutaj jest pełny plik pdf:
  http://www.nbp.pl/systemfinansowy/polska2010.pdf

  Wyjaśnia jak powstały dane, ich źródło oraz pokazuje np że w poprzednich latach obrót był większy.

  Większość tego obrotu to tak naprawdę swapy walutowe (PLN/obca waluta) i to jeszcze NIErezydentami

  Też Ciekawy wycinek:
  "Wśród operacji między podmiotami finansowymi dominowały transakcje
  wymiany EUR/PLN (średni dzienny obrót netto wyniósł w kwietniu 2010 r. 869 mln USD, co
  stanowiło około 90% wartości kasowych operacji wymiany złotego)."
  hej

  OdpowiedzUsuń
 7. @babel

  Ten zlinkowany dokument z NBP jest z kwietnia 2010. Dotyczy on TYLKO rynku on-shore czyli wymiany pln w kraju (dane otrzymane od 17 instytucji w Polsce).

  W raporcie napisano że:
  "Prezentowane dane nie obejmują transakcji zawartych między
  nierezydentami (zarówno złoty, jak i instrumenty pochodne na kurs złotego oraz na stopy
  procentowe polskiego rynku międzybankowego są przedmiotem handlu na rynku off-shore,
  głównie w Londynie). Wartości obrotów uwzględniające wszystkie transakcje z udziałem
  złotego zostaną opublikowane w raporcie Banku Rozrachunków Międzynarodowych
  w listopadzie 2010 r. Wtedy też NBP udostępni dane dla Polski w bardziej szczegółowych
  podziałach."

  Czy ktoś widziałem ten raport, dane?

  Dalej w raporcie napisano że dużo operacji jest obecnie off-shore więc ciężko powiedzieć o ich udziale i obrocie dziennym na rynku walutowym.

  OdpowiedzUsuń
 8. NBP dał ciała bo niestety nie opublikował danych łącznych tj rynek walutowy dla PLN off-shore (np. Londyn) oraz on-shore (warszawa).
  Przedstawiony raport NBP dotyczył tylko wymiany krajowej (onshore)gdzie mowa była o łącznym dziennym obrocie 5,8 mld USD z udziałem złotego z czego kasowy 1,4 mld USD, a pochodny (głównie swapy walutowe na potrzeby obligacji) to aż 4,4mld USD.

  BIS z kolei zestawił razem rynek offshore i on shore i podał je na stronie:
  http://www.bis.org/publ/rpfxf10t.htm

  W szczególności raport z grudnia 2010 (na bazie danych z kwietnia 2010):
  plik pdf:
  http://www.bis.org/publ/rpfxf10t.pdf

  oraz załączniki (tabelki) w formie pliku xls:
  http://www.bis.org/publ/rpfxf10a.xls

  W pliku XLS są zakładki (Table D.1.2 oraz D.1.4) gdzie skrajna kolumna to złoty i mamy
  Całkowity obrót na złotym (on shore i offshore) to ~ 32mld USD (zatem 5,5 razy więcej niż w raporcie NBP!) z czego 7,1 mld USD to rynek spot, 3,5 mld USD to rynek Outright forwards, a Foreign exchange swaps to 19 mld USD. Dalej Currency swaps to 0,18 mld usd, Total options (bought i sold) 2 mld USD, a


  Jak widać na załączonym rysunku:
  https://picasaweb.google.com/lh/photo/LMqao5IUHI72ZaWaiheMnw?feat=directlink

  https://picasaweb.google.com/lh/photo/Zh1GanOTfkWDbcWGv8xJJw?feat=directlink

  Zatem na bazie tego już wiemy że to co pokazał Nomura to prawda (ponad 30 mld USD obrotu dziennie). Jednak na bazie tego co napisałem wywalił bym swapy walutowe (19 mld usd), bo wg mojej najlepszej wiedzy nie mają one wpływu tak bardzo na kurs (jeśli w ogóle) a skoncentrował bym się na reszcie w tym kasowym.

  Tak czy siak widać wyraźnie, że te 15 mld EUR Kucharza Roku to dwa razy mnie niż DZIENNY całkowity obrót na parach ze złotym, lub co najwyżej 2 razy obrót DZIENNY na kasowym (spot). Pikuś. Jednym słowem to całe mieszkanie BGK to znowu PR.

  Acha, podsumowanie obrotu z BIS (of shore i onshore razem) z podziałem procentowym:
  https://picasaweb.google.com/lh/photo/TEy-7GgClt8aagK4Xto10w?feat=directlink

  OdpowiedzUsuń
 9. Rozmawiałem z kolegami z dealerki, w tym handlujących z Kucharzem Roku. Wszyscy potwierdzili skazali że operacje typu swap walutowe nie mają żadnego wpływu na kurs złotówki. Co więcej ta kategoria puchnia bo banki zaczęły się częsciowo przez CIRSY finansować to raz, a dwa przez swapy walutowe kupuje sie obligacje polskie (zamiast jak kiedys kupowac PLN i kupowac obligacje tak teraz robi sie swapy). Teraz w sumie tez juz wiadomo czemu nie ma parcia na silna zlotowke i czemu to stoi od dwoch lat w tym samym szerokim miejscu. Swapy, słowo klucz.

  Co do obrotu to koledzy wskazali iż lepiej spojrzec na roznice import export plus inwestycje (cash flow) i dopiero mozna mowic czy to duzo czy mało. Generalnie takie 13 mld euro to jest jakies 50-60 mln euro dziennie przelewu srednio (zakladajac 250 dni roboczych w roku).
  Polska w 2010 miała 117 mld euro eksportu a 130 mld euro importu.
  http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/PUBL_ch_obr_handlu_zagranicznego_og_wg_krajow_12m_2010.pdf

  Importerzy z zasady kupują EUR a eksporterzy sprzedają EUR więc nadwyżka importu nad eksportem powoduje presje na osłabienie złotówki którą trzeba czymś zapchać np kasą z UE, kasą inw.zagra. którzy kupują akcje itd. Wydaje się że Kucharz roku zapcha dziurę po deficycie handlowym jesli wymieni 13 mld euro:
  ("Rostowski powiedział, że w maksymalnym wariancie w tym roku może to być ok. 13-14 mld euro" http://m.interia.pl/biznes/news-rostowski-bedzie-sprzedawac-waluty,aId,1628358)

  OdpowiedzUsuń
 10. Permanentne umocnienie złotego w ostatnich 15 i 3 latach to w głównej mierze popyt na nasze papiery wartościowe. bo jak inaczej wytłumaczyc ujemne saldo bilansu handlowego i umocnienie sie naszej waluty?????

  Co do swapów. Rzeczywiście w momencie podpisania swapa nie musi byc dostawy waluty ani transakcji bo czym innym jest termin podpisania swapa a czym innym termin dokonania transakcji.

  Transakcja walutowa jest zawarta w terminie zapadalnosci swapa, który niekoniecznie pokrywa sie z terminem wystawy lub zapadalnosci np bonu skarbowego

  Wbrew temu co twierdzą eksperci od dealerki to te swapy CDS-y i wszelkiego rodzaju instrumenty pochodne sa związane z wymiana waluty często odłozona w czasie nawet na lata.

  Powoduje to koncentrację a nie eliminacje ryzyka.

  W przypadku Polski i naszego długu wielkośc rolowanych obligacji niebezpiecznie rosnie od 2012 roku. rolowanie lub spłata bondów odbędzie się zapewne kolejnymi porcjami drukowanych bondów

  Myslę, że w 2012 nie będzie żadnych podmiotów funduszy itd do kupna naszego długu. Tylko BGK

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP