20 maja 2011

Wykres dnia - ufinansowienie surowców

Wczoraj przedstawiony przeze mnie raport na temat korelacji na rynkach finansowych uważam za jeden z najlepszych jakie czytałem w ostatnich 6 miesiącach. Dla spekulantów i inwestorów to pozycja obowiązkowa. Dzisiejszy wykres dnia pochodzi właśnie z tego raportu i potwierdza prezentowaną już tutaj na blogu teorię o ufinansowieniu surowców co przełożyło się na wysoką korelację pomiędzy tą klasą aktywów a FX czy equity. Raport tłumaczy czemu do tego doszło (poszukiwanie tzw "alpha", globalizacja rynków finansowych i gospodarek, więcej w raporcie) i czego się spodziewać. Po prostu musisz to przeczytać.

14 komentarzy:

 1. Ufinansowienie surowców - ładna nazwa, ale może należy to określać jako proces coraz częstszego traktowania kruszców i metali, głównie nieżelaznych jako pieniądza?

  Wg mnie proces ten w wersji fizycznej jest najbardziej zauważalny w Chinach, gdzie b. często kredyt jest wydawany pod zastaw metalu, najczęściej miedzi. Zamiast kreacji pieniądza kredytowego "z powietrza" mamy proces generowania pieniądza na bazie metalu.

  Ciekawe do czego ten proces doprowadzi? Tyle na Wschodzie. Na Zachodzie z kolei powstał projekt bitcoin, elektronicznej wirtualnej waluty, która, gdyby się rozwinęła, posłała by banki centralne na śmietnik historii, a bankierów na powrót zaprzęgła do roboty;-) Coraz ciekawiej się dzieje;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Halo Hans ;),

  Jak tam na froncie srebra?. Czytałem wczoraj u frustero bitcoin - sorry ale shit. Pomijam to że jak długo istnieją Państwa tak długo nie zrezygnują z monopolu "bicia monety". Coś przez skore czuje że pewnego pięknego dnia ktoś się obudzi z ręką w nocniku zrobiony w wuja - nie zastanawia Cię że ta nowa waluta sprzedawana jest za nic nie wartego dolara?

  Można, ale pamiętaj że w Chinach jest inflacja a'la 20%, gospodarka pędzi rozgrzana do czerwności, a już wiadomo że kilkadziesiąt % kredytów nigdy nie będzie spłaconych, każdy z Twoich kontrachentów może byc potencjalnym bankrutem, nieruchomości są przewartościowane i tracą na wiarygodności jako zabezpiecznie wiec lepiej miec pod zastaw coś materialnego, co może przekształcic, przewieźc, wywieźc, sprzedac - za nic nie warte dolary ;)
  hej

  OdpowiedzUsuń
 3. @Spinnaker01
  Pomijam to że jak długo istnieją Państwa tak długo nie zrezygnują z monopolu "bicia monety"

  Też przewiduje raczej stan wyjątkowy i zablokowanie internetu niż rezygnacja z monopolu pieniężnego i bankowego;-) Tym nie mniej wtedy pryśnie mit o demokracji i wylezie zwykły brunatno-szary faszyzm;-)

  jako zabezpiecznie wiec lepiej miec pod zastaw coś materialnego, co może przekształcic, przewieźc, wywieźc, sprzedac - za nic nie warte dolary ;)

  Dowcip polega na tym, iż jest to zastaw pod kredyty w yuanach;-) Tym samym "przekształcic, przewieźc, wywieźc, sprzedac" zaczyma niec inny wymiar;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Demo co? ;) To występuje jeszcze tylko w Szwajcarii, My tutaj już od dawna wiemy że tego nie ma, dla Nas to nie będzie zaskoczenie - a że dla ulicy ;> cóż oni zawsze wchodzą na górce.

  Przewaga zabezpieczenia kredytu w np miedzi ma ta dobra stronę że mogą ja opchnąc na Tajwanie ;), albo w Wietnamie czy Bangladeszu dokąd spiesznie się oddala produkcja z Chin - bo taniej.

  Ale generalnie chodzi o to co SiP pisze - jest dużo wirtualnej kasy, trzeba ją gdzieś upchnąc, ale to też ma swoje granice. Dlatego trzeba uważac na własną, wybitnie nie wirtualną gotówkę.

  pozdro hej

  OdpowiedzUsuń
 5. @HansKlos

  PRzeczytaj uważnie raport JPM, szczególnie rozdział o surce. Jeden z powodów ufinansowienia to szukanie Alpha to jest zwrotu z inwestycji w trudnych warunkach i nieskorelowanych z innymi aktywami (equities, bonds). Dodatkowo ochrona przed inflacją. To jednak z kolei (budowa struktur, derywatów na surowce) doprowadziło w końcu do ich ufinansowienia, i co gorsza zwiekszyło korelację czyli jesli jest wyprzedaż na rynku akcji i skurcz deflacyjny (powrót dolara na łono matki) to w tym samym czasie tracą surowce. Patrz 2008 i krach. Zresztą to powyzej to tylko skrót. Raport rewelacja.

  OdpowiedzUsuń
 6. SiP,
  o surowcach jako aktywach i zależnościach między rynkami obligacji, akcji, surowców, stóp procentowych, dolarem itd. pisał już w 1991r J. Murphy w MAT. Tym co jeszcze nie czytali, polecam.

  OdpowiedzUsuń
 7. off-topic
  SiP
  zdarzało ci się na blogu krytykować obecny totalitarny reżim, więc tu ostrzeżenie dla ciebie:
  http://wszolek.salon24.pl/308394,abw-wkracza-o-swicie

  OdpowiedzUsuń
 8. @SiP
  Jeden z powodów ufinansowienia to szukanie ... zwrotu z inwestycji w trudnych warunkach i nieskorelowanych z innymi aktywami (equities, bonds). Dodatkowo ochrona przed inflacją

  Przy takiej, wykładniczo rosnącej masie pieniądza w pewnym momencie szukanie zysku musi zamienić się w szukanie ochrony dla wartości;-) To jak gra w krzesła - w końcu ktoś wypadnie z gry. Gdy krzeseł staje się coraz mniej, a graczy przybywa, to w oczach rośnie panika, że będzie się jednym z tych wielu, którzy zamiast zysku dostaną NIC. Stąd te przybierające coraz bardziej na sile poszukiwania miejsc, gdzie gorące kartofle, tfu lolary można zamienić na coś bardziej namacalnego;-)

  Pisałeś o bańce na surowcach, ale bańka jest tak naprawdę na obligacjach, tyle że nie wiadomo kiedy balon zostanie przekłuty. Stąd te myślenie - jeszcze nie teraz, jeszcze trochę zarobić, jeszcze się uda ... Można się w to bawić, gdy ktoś lubi nieprzespane noce i emocje. Dla kogoś, kto sobie ceni spokój, a ma w zamierzeniach średnią i długa perspektywę polecam fizyczne kruszce;-) Patrząc na to historycznie, to mamy analogie do roku 1905 lub jak kto woli 1938 - coś wisi w powietrzu, ale jeszcze niczego nie widać;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. @Spinnaker01
  i jeszcz jedno w temacie Jak tam na froncie srebra?

  http://slomski.us/2011/05/20/obligi/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+slomski+%28Doxa+-+Przemys%C5%82aw+A.+S%C5%82omski%29

  OdpowiedzUsuń
 10. Obligacje to są po to by wejśc w ich fundusze pod koniec bessy i gdy są obniżane stopy%, a nie po to by je kupic i trzymac "wierzac" państwu bo jemu się nie wierzy i nie ufa. Kanadyjczyk Kanadzie, albo NowoZelandczyk Nowej Zelandii, Szwajcar Szwajcarii może ale nie My.

  I powiem Ci że gdyby II RP przetrwała wojnę to by spłaciła swoje długi.

  Co zaś kruszczów całkowicie się z Tobą zgadzam, lubię czytac GoldBlog-a tyle że różnimy się zdecydowanie co do tego za ile chcemy kupowac ;)
  Ja kupię i głównie złoto jak będzie po 500USD/OZ i może symbolicznie srebra jak będzie 10-12USD/OZ Wy zaś z tego co widzę pragniecie kupowac po obecnych cenach ;/

  OdpowiedzUsuń
 11. Co Ty tak promujesz ten JP Morgan? :P

  W wolnej chwili chętnie przejrzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Financialisation compounds commodity rout
  Companies struggle to meet debt payments as dollar income shrinks

  Comedian Will Rogers measured the advance of civilisation by the fact that in every war they killed you in a new way. By that standard, commodity markets have progressed.
  The current correction is partially cyclical. Low real commodity prices in the 1990s led to significant under-investment in mining assets and infrastructure. A combination of supply constraints and unexpected increases in demand led to a sharp increase in prices.

  The industry responded by massive investment to increase production, assuming continued high prices and volumes. Increased supply, however, coincided with a slowdown in demand, which was excessively dependent on China.
  The downturn is exacerbated by increased financialisation, which converted commodities into tradeable equivalents. Cash flows from future sales were monetised to raise large amounts of debt to finance expansion. The collateral value of commodities secured expansion in borrowing and trading. Derivatives allowed new participants, other than consumers and producers, to invest in and trade commodity price expectations.
  Global lending to the energy sector alone totals around US$2.5tn. Between 2004 and 2014, emerging market corporate debt increased from US$4tn to US$18tn, much of the increase taking place since 2008.
  A significant portion of this debt — especially in China, Russia, Brazil, Mexico and Chile — is related to commodities. Resource companies now face a testing combination of lower revenues, a shortage of US dollar income to meet debt payments and currency losses on dollar borrowings.
  The need to maintain cash flow to service debt requires production levels to be maintained, even if it is below cost. This delays the withdrawal of supply and correction of prices. It also destroys the value of equity, making it difficult for firms to raise new capital to reduce debt.
  For industries like shale gas and oil which were cash flow negative even at high oil prices because of the need to invest in new wells to maintain production, reduction in the supply of capital affects the ability of firms to operate.
  States which borrowed heavily against expected resource revenues now face budgetary shortfalls. Some are being forced to liquidate reserves affecting global liquidity.
  Hedging ameliorated the effect of declining prices. Derivative gains contributed in excess of 30 per cent of revenues in the US shale industry in 2015.
  As hedges mature the fall in cash flows will increase financial pressures. Limited information on hedges means that the true financial position of vulnerable firms is difficult to establish.
  Margin calls further complicate matters. An airline that has hedged future oil purchases at high prices may face margin calls that make unexpected claims on its cash flow.

  OdpowiedzUsuń

 13. Financialisation altered fundamental industrial structures. Traditionally high barriers to entry, such as technology, expertise and access to capital, led to domination by large producers who planned and controlled production.
  Now specialised resources service firms provide access to technology and the willingness of capital markets and non-traditional lenders to provide finance allows easier entry resulting in a more fragmented industry.
  At the same time, trading in financial claims on future commodity cash flows has encouraged institutional investment in the sector as part of diversification into new asset classes. Hedge funds and trading firms now act as quasi banks financing and facilitating risk management by commodity market participants.
  This activity is marked-to-market daily or secured by the value of the commodity. Any change in value can trigger calls for additional collateral complicating cash flow management or force liquidation of holdings. Capital market investors may lack the ability to ride out prolonged corrections. It complicates dealing with financial distress and the necessary restructuring.
  Financialisation increases the commodity industry’s vulnerability to changed operating conditions and changes its ability to respond to supply-demand imbalances. It will make the current downturn longer and more severe than normal.
  Satyajit Das is author of A Banquet of Consequence (released as Age of Stagnation in the US) to be published in February 2016

  OdpowiedzUsuń

 14. Financialisation altered fundamental industrial structures. Traditionally high barriers to entry, such as technology, expertise and access to capital, led to domination by large producers who planned and controlled production.
  Now specialised resources service firms provide access to technology and the willingness of capital markets and non-traditional lenders to provide finance allows easier entry resulting in a more fragmented industry.
  At the same time, trading in financial claims on future commodity cash flows has encouraged institutional investment in the sector as part of diversification into new asset classes. Hedge funds and trading firms now act as quasi banks financing and facilitating risk management by commodity market participants.
  This activity is marked-to-market daily or secured by the value of the commodity. Any change in value can trigger calls for additional collateral complicating cash flow management or force liquidation of holdings. Capital market investors may lack the ability to ride out prolonged corrections. It complicates dealing with financial distress and the necessary restructuring.
  Financialisation increases the commodity industry’s vulnerability to changed operating conditions and changes its ability to respond to supply-demand imbalances. It will make the current downturn longer and more severe than normal.
  Satyajit Das is author of A Banquet of Consequence (released as Age of Stagnation in the US) to be published in February 2016

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP