19 czerwca 2011

Wykres dnia - surowce - co dalej?

Inwestorzy i spekulanci znają i śledzą Thomson Reuters/Jefferies CRB Index by poznać zbiorcze notowania na rynku surowców. Warto pamiętać, iż indeks doświadczył 10 zmian od jego wprowadzenia i obecnie dużym w nim udział posiada ropa. Dobrym indeksem na rynku surowców, w którym ropa nie ma tak dużego udziału, jest w mojej ocenie Continuous Commodity Index. Jest to de facto stary CRB (9 rewizja), w którym każdy z 17 surowców ma taki sam udział w indeksie. Jak zachowuje się CCI, dla którego ETFem jest GCC - GreenHaven Continuous Commodity Index (naśladuje zachowanie CCI)? Obecnie GCC dostał zadyszki ale dzięki drukowaniu pieniędzy przez największe banki centralne, w tym zbyt niskie stopy w EM, podszedł aż pod rekordy z 2008 roku. By odpowiedzieć na pytanie - czy ceny surowców mocniej spadną bądź nie (w kontekście mocno ograniczonego drukowania oraz wyższych stóp procentowych) proponuję śledzić poziom w okolicy 33 na GCC. Przebicie tego poziomu, bądź odbicie od niego da odpowiedź - co dalej. Wykres GCC, interwał tygodniowy, skala logarytmiczna: Z podobnej bajki poniżej raport z analizą techniczną od IB Nomura - perspektywa na drugą połowę 2011. Analitycy wskazują na połowę lipca jako termin końca obecnej korekty w stanach i w ich ocenie, magicznie, indeksy dalej pójdą w gorę, prawdopodobnie do okolic poprzednich szczytów z 2007: 2011-06-17-TA-Outlook-H2-2011 - raport - klik (pdf) 2011-06-17-TA-Outlook-H2-2011 - scribd - raport - klik

10 komentarzy:

 1. Polecam fotki z Grecji:
  http://www.boston.com/bigpicture/2011/06/greece_still_in_crisis.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Index jest liczba mianowana (w USD). Tak prezentowany nie uwzglednia dewaluacji dolara. Nalezaloby go przeliczyc na uncje zlota zeby moc cos powiedziec o faktycznym wzroscie lub spadku cen surowcow.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaki jest sens uwzględniania dewaluacji dolara w tak krótkiej perspektywie czasowej, jak przedstawiona na wykresie?

  Co więcej, gdybyśmy przeliczyli to na uncję złota, to pewnie wyszłoby nam, że surowce spadają...

  OdpowiedzUsuń
 4. @Bobola, KApitanM

  Faktycznie - gdyby wycenić surowce w cenach innych surowców, niekoniecznie złota i srebra, ale np miedzi to jak najbardziej ceny surowców stoją bądź nawet spadają.

  Jaki sens patrzeć? Ameryka jest największą gospodarką oraz posiada największe rynki finansowe. Warto śledzić jak wygląda sprawa "od ich strony" a szczególnie od strony FED. Nie jest zaskoczeniem obserwowanie kursu USDEUR, zamiast EURUSD.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie uważacie, że to trochę niesprawiedliwe: jak np. Lech wykłada kasę na piłkarzy, to mają na koszulkach logo "Lech", a nie widzę żeby jakikolwiek policjant reklamował na kamizelce Tuska czy innego palanta z EU, który kasą podatników ratuje bankierów.

  OdpowiedzUsuń
 6. PS to odnośnie pierwszego komentarza z linkiem do zdjęć z Grecji.

  OdpowiedzUsuń
 7. nie trzeba cudowac z usdeur bo rzekomo fundy i szaman soros tak gra, eurusd- usddkk, lustrzane odbicie edka

  OdpowiedzUsuń
 8. @hansKlos

  Ciężki temat z tymi OTC i CFD. Bardzo rzutuje na klient detaliczny - ostatnio zrobiło się zamieszanie, niektórzy dealerzy zamykają pozycje dla spekulantów bądź oddziały w US.

  Nie mam pojęcia co się statnie w drugiej połowie lipca ale będzie to ciekawe.
  Teoretycznie dużej pozycje na zwyżki mieli spekulanci więc ich zamykanie powinno skutkować spadkami. Problem tylko taki że na srebrze zostali oni mocno przetrzebieni, zostali głównie na złocie, więc może złoto bardziej dostanie?

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdjęcia z Grecji dobre - ciekawe, że w naszych TVx-ach praktycznie szczątkowe migawki co się tam dzieje na ulicach, są pokazywane. Podobnie o marszach niedzielnych w Hiszpanii można się dowiedzieć tylko z netu. A jak u Łukaszenki ze 20 chłopców narozrabia to ogladamy to na okragło jak sa poniewierani.
  Natomiast mordkę Angeliny Jolie z Lampedusy zobaczyłem dzisiaj chyba 100 razy (ten sam klip), jak to by było ważne w tej chwili. Z Grekami bedzie trudna przeprawa drogą siłową, są tradycje: Termopile, partyzantka w czasie II w.s. i silne tradycje bojówek komunistycznych.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP