26 czerwca 2011

Wykres dnia - sWig80 w punkcie kontrolnym

Poniżej wykres sWig80, ulubieniec spekulantów. Indeks na kresce, wraz z innymi wskaźnikami, które do tej pory sugerowały zwyżki. Ewentualne przebicie tego poziomu powinno sprowadzić sWIG80 do test 11.600-11.700. Dopiero przebicie tych poziomów sugeruję zmianę średnio i długoterminowych nastrojów na mocno negatywne.

18 komentarzy:

 1. Cześć,

  Taki mam trochę offtopicowe pytanie:
  W jaki sposób można szorcić poza kontraktami i opcjami?

  Jakiś czas temu pojawiły się ETF'y... np. w mbanku są ETFDAX, ETFSP500 i ETFW20L...

  Nazwa tego ostatniego sugeruje, że kiedyś pojawi się ETFW20S.

  W komentarzach pojawia się często Qshort... rozumiem, że chodzi o Quercus Short. Przyjżałem mu się, ale dziwnie wygląda:
  http://quercustfi.pl/Oferta/Rachunki_nabyc_subfunduszy
  Nabywanie jednostek uczestnictwa. Czy to jest jedyna droga? Przelewam kasę z opisem na konto i co? :) Nie ma żadnego systemu do obsługi zleceń, rozliczeń?

  Jest jeszcze np. subfundusz Alior Short Equity, notowania np. tutaj:
  http://www.bankier.pl/inwestowanie/fundusze/narzedzia/profile/?uni_key=567

  Depozytariuszem jest BRE, a w ich ofercie nie ma tego funduszu.
  Ktoś ma może ma z tym doświadczenie?

  Albo czy w ofercie jakiegoś biura maklerskiego są ETF'y na pozycje odwrotne do indeksów?

  Pzdr,
  Kecaj.

  OdpowiedzUsuń
 2. PS. Z ortografią za pan brat to ja nie jestem...

  OdpowiedzUsuń
 3. fajny wykres, ja do tej pory patrzylem na to w ten sposob:

  http://3.bp.blogspot.com/-Iw03TO4LE00/TgcnrMH_NTI/AAAAAAAAAJM/NKpSst3MDck/s1600/sWIG80-24062011.png

  W każdym razie co do punktu 11600 sie zgadzamy :) Oby nie zeszlo nizej bo bedzie niezla kaszanka

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli chodzi o polską GPW to można shorcić w następujący sposób:
  RCSDXA0412 Indeks ShortDAX
  RCSCEAOPEN Indeks Short CECE®
  RCNAGAOPEN Natural Gas
  RCSCRAOPEN "Brent Crude Oil inverse performance"

  Szerszy opis instrumentów:
  http://www.gpw.pl/certyfikaty_strukturyzowane_raiffeisen_centrobank_ag

  Niewiele tego, ale zaletą są niskie koszty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kecaj,

  Nie znam Aliora. Qshort ja mam w puli FI, ale z tego co mi ktoś napisał u WB to by go kupic od tak po prostu trzeba jakieś ostre oplaty uiszczac ;/. Ale znajac życie za jakiś czas stanie sie popularny tak jak było z ą ę Noblami.

  Nie no wpłacasz na konto banku depozytariusza, ta kase przeliczają ci na JU i jazda. Na stronie /tego u kogo kupujesz/ masz przeważnie na hasło dostęp do "strefy klienta" czy jak to się nazywa i tam możesz sprawdzic ile zarobiles/straciłeś ile masz kasy aktualnie.

  Poza tym Querqus ma z tego co wiem parasola wiec możesz przerzucac kase pomiędzy fI.

  Sam Qshort - cóż nie ma lewara jak w Qlev/long wiec odzwierciedla ci spadki W20/a nie x2/ ale też nie do końca bo jak spadło w poniedziałek 1.81 ja miałem +1.70 ale to wynika zapewne z tego że cześc kasy maja w gotowie nie kontraktach. Tutaj u Sip-a bedzie dział poświęcony FI i tam jest opisane mi.in czemu FI prawie zawsze mają gorsze wyniki niż indeksy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie krytykuję rysowania kanałów trendowych na wykresach, bo jeśli konsekwentnie się ich trzymamy, to potrafią się nieźle sprawdzać. Gorszą ich cechą jest to, że próbują nas nakłaniać do zmian przebiegu linii kiedy pojawiają się nowe punkty odniesienia. Ja raczej trzymam się średnich, bo to komputer mi je wylicza i nie ma na nie wpływu moje "chciejstwo" (to komentarz wstępny, a nie do tego konkretnego rysunku). SWIG80 dał na moich kreskach ostateczny sygnał słabości jakieś 3-4 tygodnie temu, W40 dołączył w ostatnich dniach. Dla mnie zwijanie się szerokości rynku oznacza tylko jedno - przechodzimy przez górkę. Nie wiem czy zjazd będzie silny, bo ja się nigdy nie bawię w prognozowanie dołków. Poczekam na sygnał wejścia. Od lutego/marca w bólach redukuję swój zeszłoroczny portfel i liżę rany. Zauważcie, że ruchy w górę są głównie na papierach, które robią indeks. Tu najłatwiej się zwinąć. Rynek czeka wg mnie na koniec czerwca (windows dressing) i wyniki spółek, a raczej na przewidywania co do przyszłości - gdyby przyszłość miała okazać się świetlana ...

  OdpowiedzUsuń
 7. Kawoo,

  "Ja raczej trzymam się średnich, bo to komputer mi je wylicza"

  Masz jakiś program do tego czy opisujesz SMA/nie linie trendu/ z at stooq?

  Tak korzystając z okazji; jest jakiś program który wyrysowywuje kanały oraz formacje na wykresach?

  OdpowiedzUsuń
 8. @Moje Kreski, Kawoo

  Zgadzam się, że krótkoterminowo i średnioterminowo (ale tutaj w kontekście max paru tygodni) jesteśmy w kanale spadkowym. Przebilismy wsparcia oraz wazne srednie.

  To co jednak pokazałem to spojrzenie bardziej długoterminowe, a w nim okolice 11.600-11.700 są kluczwe. Ich przebicie oznacza dla mnie mocną wyprzedaż.

  OdpowiedzUsuń
 9. @all
  "Tutaj u Sip-a bedzie dział poświęcony FI i tam jest opisane mi.in czemu FI prawie zawsze mają gorsze wyniki niż indeksy. "

  Potwierdzam. Posiadam wpisy od autora i jeszcze w czerwcu je opublikuje, chociaż z niezakladanym poslizgiem (bo autor przesłał mi je w pierwszej dekadzie czerwca...)

  OdpowiedzUsuń
 10. Na indeksach opieram się na tygodniowych i miesięcznych SMA. Zachęcony do rozwinięcia postu dodam: Jeśli chodzi o poziom 11.600 to jest on ważny - nie da się temu zaprzeczyć. Patrzę jednak na wykres w80 i co widzę: poziom 12.500 (dno półrocznej konsolidacji) przebity, z poziomem 12.200 - 12.250 poszło z biegu,nawet bez śmiesznej próby odbicia, teraz mamy 11.600 i pewnie odbicie, bo średnie krótkie i długie zaczynają się rozjeżdżać ale na miesięcznych słupkach (jeszcze bardziej długoterminowo) widać dopiero poziom 10.900 z czerwca/lipca 2010. Czy on zatrzyma spadki? Idę zalać sobie kawę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. @swig80

  Czy wszyscy widzą że spolki małe, ulubieńcy spekulantów jak Boryszew czy MCI dynamicznie spadają?

  OdpowiedzUsuń
 12. Dlatego właśnie ja indeksy traktuję pomocniczo, a nie jak wyrocznię, bo to tak jak z inflacją GUS: jedzenie wprawdzie drożeje, ale tanieją lokomotywy, więc inflacji nie ma :)

  OdpowiedzUsuń
 13. a jaka jest wartosc prognostyczna takich srednich? czy w ogole ich przydatnosci w tradingu? dlaczego srednia idzie w gore lub dol? bo cena tam wedruje i srednia dzielnie podaza za nia, czyli zawsze jest wtorna podobnie jak cala gama wskaznikow ktore jedynie mydla wykres,ale jesli ktos na tym zarabia to gratulacje:)

  OdpowiedzUsuń
 14. @to win
  nałóż sobie średnia sma 144 na dzienny wykres złota.
  http://stooq.pl/q/a/?s=gc.f

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak się dołoży SMA 80... to też w paru miejscach się odbiło :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Na szczęście każdy może mieć swój system. Dzięki temu spekulacje mają sens. Ja używam średnich, bo, choć wtórne, to potrafią pokazać trend. Ponieważ nie czuję day-tradingu (jestem za nerwowy :)) więc szukam trendów. Wtedy siedzę i spokojnie czekam na sygnał jego zakończenia.

  OdpowiedzUsuń
 17. @Spinnaker01
  prorealtime rysuje automatycznie linie trendu, kanaly etc, aktualnie maja 1 free week, polecam

  OdpowiedzUsuń
 18. SiP
  Widzę,że wrysowałeś podobny wykres do mojego zamieszczonego parę dni temu u WB.
  Czy to odbicie (jesli będzie) da zarobić np. na fundach MiŚS to już inna sprawa. Przewaga pesymistów na forum Białka robi się duża, ale znowu gdzie indziej polujących na odbicie jest więcej.

  Co do obiecanych przez ciebie reklam funduszy, to nie wiem, czy uda ci się nagonić tym "motłoch". Póki jeszcze jest możliwość zakładania lokat antybelkowych a Leszek Cz. dwoi się i troi podnosząc oprocentowanie lokat na swoich klonach wciąż wymyślając nowe promocje, to cięzko widzę ruch w kierunku TFI.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP