14 lipca 2011

Wykres dnia - Bułgaria i Rumunia a sprawa grecka

Te dwa kraje mają największą ekspozycję w regionie na zawirowania w Grecji. Jedna trzecia kapitału banków w Bułgarii pochodzi z Grecji oraz Bułgaria ma największą ekspozycję kredytową związaną z Grecją. Rumunia plasuje się tuż a Bułgarią gdzie jedna piąta kapitału pochodzi z Grecji. Na tym tle Polska wypada bardzo dobrze. Podszywki a la Polbank (grecki bank przejmowany obecnie przez austriacki) prawie nie istnieją. Zresztą problemy banków z płynnością, umoczonymi kredytami we frankach i wiarygodnością w Polsce najlepiej oddaje oprocentowanie na lokacie jaką dany bank oferuje. Najbardziej umoczone banki oferują zawsze najwyższe oprocentowanie. Przypominam, by w takich bankach nie trzymać więcej jak równowartość 100 tyś euro (gwarancje BFG....) Dwa ciekawe raporty o ekspozycji CEE na Grecję poniżej: Bułgaria - 1 Bułgaria -2

9 komentarzy:

 1. Podejrzewam, że coś, albo ktoś, pęknie.-)

  Off topic.
  Coś srebro zaczęło rosnąć. Jesień chyba idzie i to tak przed zbiorami, znaczy się tradycyjnie;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Strona 2 - raport Nomury. Zaleca bank zakup Calla za 3.10 na parze USD/PLN...

  OdpowiedzUsuń
 3. @hansklos
  Metale rosną z uwagi nie tylko decyzji czy sugestii agencji ratingowych ale głównie z powodu niskich stóp procentowych przez okres "do końca świata i jeden dzień dłużej".

  Będzie rosło dopóki nie zacznie oddziaływać na system skurcz kredytowo/gotówkowy spowodowany brakiem POMO.

  W mojej ocenie nie bedzie QE3 w takiej postaci jak qe1 czy qe2. Ropa po 150 usd za barylke by zabiła US.

  OdpowiedzUsuń
 4. @SiP
  Ropa po 150 usd za barylke by zabiła US
  Nie sądzę;-) Na rynku obligacji mamy naprawdę dużych graczy. Aby ich przyciagnąć, to trzeba zaoferować naprawdę coś więcej niż 3% na 10-latkach, czy 4.2% na 30-latkach. Zresztą jest teź inny problem - efektywność długu

  OdpowiedzUsuń
 5. @SiP

  Ale Polbank jest inkorporowany w Grecji jako polski oddział Eurobank Ergasias EFG - i podlega pod nadzór grecki. Cytat ze strony Polbanku:

  "Polbank EFG tak samo jak każdy inny bank działający w Polsce korzysta z ochrony depozytów zapewnianej przez bankowe fundusze gwarancyjne. Jednak, ponieważ Polbank EFG działa w Polsce jako oddział greckiego banku EFG Eurobank Ergasias SA, to korzysta on z ochrony greckiego funduszu gwarancyjnego Hellenic Deposit & Investment Guarantee Fund (HDIGF), odpowiednika Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) obsługującego banki w Polsce."

  Więc jak komuś "znikną" depozyty, to szukaj wiatru w ateńskim polu.

  A SiP-owi wielkie dzięki za świetny blog, to moja codzienna lektura ostatnio! :) wręcz tego jest czasem za dużo ;) pozdrawiam
  Alex

  OdpowiedzUsuń
 6. @Arkadiusz,
  a gdzie mozna ten raport zobaczyć?

  OdpowiedzUsuń
 7. Raport
  http://www.scribd.com/doc/57074570/Nomura-Polish-Banks-31-May-2011

  OdpowiedzUsuń
 8. @Alex

  "Ale Polbank jest inkorporowany w Grecji jako polski oddział Eurobank Ergasias EFG - i podlega pod nadzór grecki. [...]
  Więc jak komuś "znikną" depozyty, to szukaj wiatru w ateńskim polu.

  A SiP-owi wielkie dzięki za świetny blog, to moja codzienna lektura ostatnio! :) wręcz tego jest czasem za dużo ;) pozdrawiam"

  Polbnak właśnie stara się o licencje w PL:
  http://www.money24.pl/porady_finansowe/polbank-otrzyma-licencje-knf/

  OdpowiedzUsuń
 9. @SiP, #8

  Tak, zauważyłem ten news również ostatnio. Czyli wkrótce powinni się oddzielić i przejść pod nadzór polski, to dobra wiadomość dla ich klientów. Ale dopóki nie zakończą się prawne formalności, jest tak jak napisałem.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP