11 sierpnia 2011

Franek kimono - co mogą zrobić szwajcarzy by go osłabić?

Opcji wiele jak negatywne stopy procentowe, kontrola kapitału itd. Więcej w raporcie:

12 komentarzy:

 1. Narodowy Bank Szwajcarski nie po to ustabilizowal kurs CHF aby go teraz deprecjonowac. Najwyrazniej Szwajcarzy nie zamierzaj rabowac swoich obywateli tak jak to czyni UE i USA. Drogi frank pozwala im kupowac za granica wzglednie tanio a ich wlasny eksport nie wydaje sie byc najwiekszym problemem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli jest tak super to zeszłoroczna, bardzo kosztowna walka SNB z drogim frankiem była tylko fanaberią szefa banku? Po prostu nie miał co robić z rezerwami?

  OdpowiedzUsuń
 3. Zabawa polega że SNB interweniując zwiększa rezerwy, rezerwy są potrzebne przy walce z deprecjacją waluty. Najciekawszy jest pomysł z negatywnymi stopami walutowymi, jeśli to wprowadza to CHFLIBOR będzie ujemy, czyli kredytobiorcy w racie odsetkowej będą otrzymywali franki zamiast płacić, nadal będą płacili raty tylko, jest przecież jeszcze marża banku oraz rata kapitałowa.
  A co się dzieje ze strata SNB, czy ma to jakiś wpływ na gospodarkę Szwajcarii, budżet rządu? Czy jest to po prostu zapis księgowy?

  OdpowiedzUsuń
 4. Frank szwajcarski słabnie, może być powiązany z euro
  PAP - Biznes
  11 Sie 2011, 10:21


  11.08. Zurych (PAP/Bloomberg) - Frank szwajcarski słabnie w czwartek na rynku międzybankowym z Zurychu - podają dealerzy.
  O 10.00 frank jest wyceniany w Zurychu po 1,04846 za euro wobec 1,03002 w środę po południu, a do dolara po 0,7353 wobec 0,7266 w środę.

  Wiceprezes banku centralnego Szwajcarii Thomas Jordan w wywiadzie dla "Tages-Anzeiger" zapowiedział, że możliwe jest powiązanie franka z euro przez pewien czas, aby zahamować wzrost kursu szwajcarskiej waluty.

  Waluta Szwajcarów nie przestaje się umacniać pomimo działań podejmowanych przez bank centralny.

  Jordan powiedział, że SNB może jeszcze podwyższyć płynność. Bank rozważa też inne środki w polityce monetarnej i zadziała, kiedy będzie przekonany, że jest to konieczne.

  W ciągu ostatniego roku frank szwajcarski umocnił się do euro o 31 proc.(PAP)

  OdpowiedzUsuń
 5. @SIP
  Co myślisz o Austrii? Chodzi mi o to, że ludzie w Austrii też brali kredyty we franku i te kredyty to ok. 30% wszystkich hipotek w tym kraju. Poniżej link
  http://www.oenb.at/isaweb/report.do?lang=EN&report=1.5.4

  retepete

  OdpowiedzUsuń
 6. Wygląda na to, że poszli drogą interwencji. Franek -5%... "Ktoś" bardzo mocno wywala. Powiedzmy, że to niewidzalna ręka rynku.

  OdpowiedzUsuń
 7. @SIP
  http://www.oenb.at/en/stat_melders/datenangebot/oenb_eurosystem/einlagen_kredite/einlagen_kredite_wertpapiere_der_mfis.jsp#tcm:16-147880

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam jak najgorszą opinię o szwajcarskim BC. Niedosyć, że stracił 25 mld euro na obronie franka to durnie sprzedali połowę złota w cenie poniżej 500$ (1550ton).Za to kupili obligacje na których umoczyli 40 mld franków.

  Na szczęście jest tam sporo rozsądnych ludzi, którzy chcą przywrócić złotego franka:
  http://dailyreckoning.com/monetary-reform-the-beginning-of-the-beginning/

  Now, in Switzerland, efforts are underway to create an official Gold Swiss franc (GSF) with a set of coins, each with a fixed content of gold. The proposed constitutional change would permit private institutions to issue an unlimited number of coins whose appearance, content and weight of gold, and definition would be under the supervision of the Swiss government.

  OdpowiedzUsuń
 9. @real br
  "Jeśli jest tak super to zeszłoroczna, bardzo kosztowna walka SNB z drogim frankiem była tylko fanaberią szefa banku? Po prostu nie miał co robić z rezerwami? "

  ODP: odpowiedz jest trywialna. Wprowadzajac np kontrole kapitalu, czy inne egzotyczne ciekawostki, szwajcaria traci markę którą budowała wiele dziesiątek lat. To Szwajcarzy nasmiewali się z kontroli kapitału.To ich banki są kilka razy wieksze niz PKB Szwajcarii i to ich banki zabiegają i lobbują by wszyscy uczestniczyli w WTO i otworzyli swoje rynki bez zadnych regulacji i kontroli kapitału. totalna utrata marki.

  OdpowiedzUsuń
 10. @retepete. Austria.

  Tak to prawda. Oni tez maja problem i tego nie da sie wykluczyc. kiedys czytalem wlasnie ciekawe raporty o CHF i jaką kto ma ekspozycje (chyba w 2009 roku) i austria była wymieniona jako kandydat to "przekręcenia się".

  OdpowiedzUsuń
 11. @pawel-l

  Ciekawe. Dzięki za linka.

  OdpowiedzUsuń
 12. @Retepete

  Austria nie jest problemem:
  https://picasaweb.google.com/117074489936772499671/Public#5640837582208885874

  Potwierdz ze to przeczytales komentarzem ponizej.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP