15 sierpnia 2011

Trading-Room: tydzień 33 - sierpień

Jak już pisałem w komentarzu do poprzedniego TR, nadchodzący tydzień i początek przyszłego powinien być pozytywny na rynkach finansowych (tzw. risk on). Sprzyja temu podaż obligacji, właściwie jej brak. W tym tygodniu praktycznie susza: W przyszłym tygodniu będzie większa podaż papierów z US (aukcje zawsze w wtorek-czwartek o godzinie 19.00 czasu polskiego), która powinna zastopować obecne odreagowanie na rynkach. Zapłata za aukcje z przyszłego tygodnia nastąpi z kolei w ostatnim tygodniu sierpnia: Pod koniec sierpnia/początek września z powrotem powinna na tapetę wrócić sprawa PIIGS. Wszystko za sprawą spodziewanych aukcji obligacji, dla których spodziewam się kiepskich wyników: Obecnie ECB ze swoimi zakupami idzie na rekord tj ostatnio w ramach SMP zakupił rekordową ilość papierów. Spodziewam się jednak presji an ECB, i w konsekwencji presji na wzrost rentowności obligacji PIIGS. Uważam, że wtedy, wraz ze spływającymi coraz gorszymi danymi makro, nastąpi powrót do bessy. Długoterminowi inwestorzy nadal powinni stać z boku. Spekulanci powinni preferować długie pozycje. Na koniec dodam, iż mija kolejny tydzień podczas którego nie znalazłem żadnej negatywnej rekomendacji o cenach złota. Właściwie nie ma miesiąca aby kolejny bank inwestycyjny nie podniósł jego docelowej wyceny. Padają poziomy od 2000 do 3000 dolarów za uncję na koniec 2011 roku.

139 komentarzy:

 1. Do$konale. Mam nadzieje, ze zloto mocno dostanie po tylku.

  slomski.us

  OdpowiedzUsuń
 2. Kto kupił złoto kilka lat temu jest wygrany. Jeszcze nie nadszedł czas na jego sprzedaż i realizacje zysków, mimo iż balon pęcznieje. Kupic je w formie papierowej -kontrakty etc - czemu nie jeśli ktoś uważa, ale fizycznie? ;/ nie. Z tego co widzę o wiele łatwiej je kupic niż sprzedac, a spreed jest o wiele za duży.
  "Profesjonaliści" zaś mają ciekawa cechę że zawsze widzą nierealne poziomy - czy to w górę, czy w dół...a potem przychodzi żyleta ;);>

  A stara zasada mówi by kupowac to co jest tanie i czego nikt nie chce - złoto zaś nie jest tanie a chce je miec zbyt wielu.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Uważam, że wtedy, wraz ze spływającymi coraz gorszymi danymi makro, nastąpi powrót do bessy. Długoterminowi inwestorzy nadal powinni stać z boku. Spekulanci powinni preferować długie pozycje."

  Jesli powrot do bessy to dlugie pozycje?

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy przypadkiem dynamicznej fazy odbicia nie mamy już za sobą? Ropa, benzyna i sp500 porobiły już 50% zniesienia (sp500 niemalże). Teraz zaczynają się schody i coś mi mówi że odrobienie reszty strat może być o wiele trudniejsze. Poza tym chyba poszło za szybko - 4-5 sesji na odrobienie 50% spadków o takich rozmiarach w sytuacji gdy żaden z problemów będących ich przyczyną nie zniknął wydaje się być przedwczesne.

  OdpowiedzUsuń
 5. @Luis Nazario de Lima


  "Jesli powrot do bessy to dlugie pozycje? "

  ODP: bardzo krótkoterminowo, od końca zeszłego tygodnia do połowy przyszłego idealnie (tak wynika z podaży co znaczy jednak że jak przebiją jakiś ważny poziom w doł to nalezy)

  Z podazy widac jak na dłoni że przełom sierpnia/wrzesnia wyglada nieciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 6. @the-real-bronco

  Jasne, tego nie można nigdy wykluczyć. Ja jednak twierdzę że byki mają sprzyjające warunki do przyszłego wtorku. Osobiscie bym był zdziwiony duzymi spadkami w tym tygodniu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli dobrze rozumuję to ostre spadki cen złota powinny być skorelowane ze wzrostami na giełdach - więc jak to połączyć z nadchodzącą bessą ?

  Być może teraz jeszcze jeden szybki spadek na giełdach podjazd w górę na złocie a potem jednak z rok hosanny a złoto w dół do studni ?

  OdpowiedzUsuń
 8. @Al

  Ja nie podejmuję się prognozować spadków cen złota. Zresztą w moim wpisie o tym nic nie ma. W takim razie może moje ostatnie zdanie jest błędnie odczytywane. Złoto jest w cholernie wielkim rynku byka i trzeba być naprawdę dobrym aby potrafić je skracać w korektach.

  Z innej beczki to faktycznie jest wiele oznak możliwej korekty - gdzie nie otworzę jakieś portalu o inwestowaniu to jest info o złocie. Fakt bije rekordy stąd i powód. Ostatnio na głównej stronie w Bild był o tym artykuł. Bild to taki "Fakt" w Polsce - najwieksza sprzedaz w niemczech. dokladnie 4 dni temu był artykul ze "kupowac tylko złoto":
  http://www.bild.de/geld/sparen/gewinnspiele/bild-verlost-gold-100-goldbarren-im-wert-von-je-814-euro-19333180.bild.html


  Tutaj duzy art z reuters>:
  40 years on from gold standard, bugs crow
  (Reuters) - Gold, and only gold, will be our salvation when the value of companies, banks, countries and even money itself melts away. Gold, not shifting currencies, is the foundation of wealth and security. Gold is back, for good.

  This is the song of the "gold bugs" - the fervent fans of the precious metal who have clung to its investment value for three generations and now glow in the reflected luster of a record price approaching $2,000 for just one ounce.
  http://www.reuters.com/article/2011/08/11/us-gold-bugs-idUSTRE77A3CT20110811

  Turk mówi np o 8000 USD za uncję w 2013-2015

  OdpowiedzUsuń
 9. W sprawie możliwego spadku to np pozycjonowanie jest maksymalne:
  https://picasaweb.google.com/117074489936772499671/Public#5641204750546540050

  ale warto jednak zwrócić uwagę że pomimo dalszego spadku w pozycjonowaniu, złoto często jeszcze szło do góry by potem spaść w dół.

  OdpowiedzUsuń
 10. Swoją drogą fajny raport o złocie:
  http://www.scribd.com/doc/62362750?secret_password=1m8fjeuhty5c5mduzua3

  moze zrobię serię o złocie na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 11. O QE2 QE3 bedzie wpis, m.in. na bazie tego:

  http://tinyurl.com/3pqnde5

  OdpowiedzUsuń
 12. Raport wydaje sie dosc szczegolowy, ale uwazam ze powinien analizowac conajmniej 100 ostatnich lat a nie 40.

  OdpowiedzUsuń
 13. "moze zrobię serię o złocie na blogu."

  o złocie i o srebrze jeżeli łaska ;-)

  pozdr,
  Baqu

  OdpowiedzUsuń
 14. #SIP

  Skad bierzesz te wszystkie raporty,

  fakt że wiekszość z bankowych źródeł a reszta?

  OdpowiedzUsuń
 15. @Szy

  Mam swoje OZI;)
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowe_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82o_informacji

  oraz z całego szeregu miejsc w internecie, najczęsciej jednak na zaproszenie, zalogowanie po autoryzacji (np dział FT longroom). Niestety nie ma jednego miejsca :(

  OdpowiedzUsuń
 16. What do you make of the Merkel proposal of a Financial Transaction Tax,...likely starting in September?

  http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/g/a/2011/08/15/bloomberg1376-LQ0FOC6TT

  http://blogs.wsj.com/marketbeat/2011/08/16/nyse-ice-shares-tumble-on-transaction-tax-idea/DSF01-0VEUN1V3RAD2UTG1AG989T20GJ.DTL

  http://www.euronews.net/2011/03/02/merkel-still-hoping-for-financial-transactions-tax/


  I enjoy your blog very much. Thank you.

  OdpowiedzUsuń
 17. @Jim

  Hi,

  Continental Europe (or EMU) will lose again. The key here is London (UK). London is financial center of europe and as I understand they will not implement such a tax. French, German and Italian banks will be big losers.

  More over how do you see a implementation of this tax? For me its almost not feasible due to electronic world that we live in. If they want to implement, e.g. Tobin tax on FX transaction then the whole world need to do the same.

  What they did is idiocy for me. If they want eurobonds then sure, there is a need for strong cooperation, especially same tax policy. I agree. However financial tax is not needed. This plan probably will not be implemented due to strong resistance from EMU banks.

  More over, do you remember what the Michel Barnier is doing? Have a link:
  http://www.reuters.com/article/2010/12/13/eu-barnier-idUSWLA069120101213

  I didnt heard a single word about implementation of his ideas.


  Thanks for kind words about my blog. Its in polish, but I think many charts and reports speak for them self. You may also try "Google Translate" time to time if you want.

  Cheers,
  SiP

  OdpowiedzUsuń
 18. @DAX
  dzisiejszy spadek:
  "@mart-nex

  jest juz wina na DAX:
  "Outside of the recession, the Financials short ban did not really trigger any response until today/tomorow (expiry day). - In short, People can't roll their EuroStoxx shorts (expiry tomorrow), especially in the restricted stocks as regulator is saying they are New short positions, the same for the DAX components too & therefore, not allowable. - Then throw in the the fact that the SX5E/DAX Index traders (with non shortable Bank components) is distorting the 'cash and carry arb' traders calculus & as a result, the Regulators intention to 'calm' the mkt is causing the exact opposite. To summarize, all your index hedges are not as hedged as you thought they were prior to this expiry. (And to think SSR was SO 2008!)"

  Wina nowych regulacji bo w skórcie:
  "Unexpectedly unhedged to have to sell longs."
  http://ftalphaville.ft.com/marketslive/?inprogress=1
  "

  OdpowiedzUsuń
 19. nawet mnie wkurzają zorganizowane działania aby wzmóc efekt dzisiejszej paniki. Dziwnym trafem dzisiaj PAP nagle "przypomniał" sobie stary news sprzed kilku dni o decyzji Dagonga w sprawie obniżki perspektywy ratingu dla Polski (o czym wielokrotnie już pisałem):
  http://biznes.onet.pl/chinska-agencja-ratingowa-dagong-zmienila-perspekt,18512,4824341,1,news-detal
  Wyleszczanie?
  BM

  OdpowiedzUsuń
 20. @blackmonday

  Tu masz oryginalny z2 sierpnia 2011:
  http://www.dagongcredit.com/dagongweb/zx/show.php?id=1695&table=web_zxzx

  te spadki nie były z tego powodu, to wina pozycjonowania....

  OdpowiedzUsuń
 21. @SiP Chodziło mi o nasz rynek. Dodatkowe podgrzewanie atmosfery bardzo starym newsem przez PAP. PB, Onet i inni odrazu umieścili to na czołówkach...

  Ten dzisiejszy światowy flash-crash byl naprawde tajemniczy. Zaczeło się około 10:50. Czytalem Twoje komentarze u Bialka, ale nadal mam wątpliwości. Żadnych istotnych macro ani newsów... i z zaskoczenia taki wodospad. Komuś puściły nerwy a inni poszli jego śladem? Prawdopodobnie i tak wszyscy byli przygotowani się do ponownego testowania niedawnych dołków ale tempo trochę zaskakuje. Gospodarka i rynek niemal przystawiają Fed'owi pistolet do głowy. Za tydzień kolejna okazja aby wspomnieli jak będzie wyglądał przyszły QE3. Na wszelki wypadek nadal trzymam te L'ki na goldzie.
  BM

  OdpowiedzUsuń
 22. O jakim pozycjonowaniu mowisz?

  Co do NYSE, narazie wyglada na re-test dolka, wiec spokojnie. Jak re-test sie uda to podam swoj poziom.

  OdpowiedzUsuń
 23. "Ten dzisiejszy światowy flash-crash .."

  Czy mozemy skonczyc z ta nowo-mowa? Kazdy spadek teraz to bedzie flash-crash ;) Volumen byl maly w porownianiu do ostatnich dni. Makro dane byly dzis bardzo zle. Ale RYNEK nie rzadzi sie ZADNYMI DANYMI, juz nie. Wszystko stoi na glowie. Zaczelo spadac przed danymi,juz od wczoraj po polnocy, wiec?

  Mam swoja teorie, ale nie bede tego omawial publicznie.

  CO do sytuacji. Zaczyna sie mowic o kolapsie EU, wiec kolapsu nie bedzie. Inwestorzy sie domagaja QE i zadnych ciec, ciecia zabijaja gospodarke, to powoduje taki slaby/powolny wzrost PKB. Inwestorzy domagaja sie EU bondow i uni fiskalnej, a zarozumialcy Merkel i Sarkozy nie chca do tego dopuscic bo to oznacza utrate statusu quo. Wiec najpierw probuja zbudowac MARIONETKOWY rzad. Jesli minister finansow Niemiec mowi ze problem moze doprowadzic EBC do niewyplacalnosci i Niemcy aby ratowac EBC wypuszcza na rynek swoje rezerwy zlota (3400t) to cos musi byc w powietrzu. Moim zdaniem NIE bedzie zadnej inflacji, nie bedzie QE (narazie) i beda ciac nadal (w eu). To doprowadzi do nawrotu deflacji, jak? Nie ma mozliwosci aby rosnace ceny zostaly przepchniete na konsumenta przy tak slabym rynku pracy. Firmy zaczna ciac forecasty na q3 i q4 i zaczniemy na nowo. Moim zdaniem bedziemy mieli DOUBLE DIP, ale pod warunkiem ze politycy beda postepowac tak samo jak dotad, czyli doraznie pomagac bez zadnych konkretnych posuniec.

  Aby recesja sie zakonczyla MUSI zostac uwolniony kapital z sektora prywatnego (glownie korporacje) i zaiwestowany na nowo. Do tego potrzeba NOWYCH RYNKOW z perspektywami wzrostu, a takich narazie nie ma dostepnych na warunkach ktorych chcialby je miec sektor prywatny.
  Jest jeszcze kilka fundamentalych spraw takich jak:
  - brak nowych rewolucyjnych technologii
  - brak nowych zrodel energii
  - technologie teraz to te ktore podnosza produktywnosc, przez co bezrobocie rosnie juz od lat.

  Swiatowy Imbalans handlowy, outsorcing spowodowal brak dobrze platnych zawodow w sektorze produkcyjnym i zostal zastapiony w slabo platna praca w sektorze uslug. Zaczely sie pojawiac ogromne/powiekszajace sie roznice i szary Kowalski nie mogl nadazyc za coraz szybciej bogacacymi sie bogatymi. Wiec dano im kredyt: reszte znacie.

  Era taniego kredytu minela i zaczely sie schody. Gospodarke globalnie ostatnie dziesieciolecia napedzal KREDYT ktorego teraz NIE MA. Nie wierzycie ? Popatrzcie na Chiny.

  ps. komus ucieto rating? to teraz agencje zaplaca za grzechy przeszlosci. Ciac to mozecie innym nie nam i dostanie sie s&p za to posuniecie. Reszta bedzie sie bala.

  OdpowiedzUsuń
 24. @looser
  Cieszę się że się aktywowałeś. Nie ukrywam że ubolewam nad brakiem merytorycznej aktywności internautów. W statystykach widzę że blog jest w mojej ocenie popularny, jednak wiele cenionych/merytorycznych osób nie bierze w nim udziału. Nie będę wymieniał nawet instytucji które pojawiają mi się w statystykach, bo to nie ma sensu. Podam tylko że żałuję że te osoby nie są aktywne. Tu nawet nie ubolewam nad komentarzami, ile nad KOMPLETNYM brakiem chęci dokonywania wpisów. To taka mała uwaga ogólnie.

  Zachęcam do komentowania i wymiany myśli, bo bez z niej blog zniknie. Poważnie.


  Co do fragmentu:
  "Mam swoje teorie, ale nie będę tego omawiał publicznie."

  Nie rozumiem dlaczego masz z tym problem. Napisz, zachęcam, może to coś sensownego?

  OdpowiedzUsuń
 25. @BM
  "Ten dzisiejszy światowy flash-crash byl naprawde tajemniczy. Zaczeło się około 10:50. Czytalem Twoje komentarze u Bialka, ale nadal mam wątpliwości"

  Dla mnie to OPeX (wygasanie opcji) czy short ban.Przyznam że sam jestem zaskoczony bo jest to brak powiekszenia EFSF czy cos innego to juz wczoraj powinno mocno spadac.

  OdpowiedzUsuń
 26. Prosze SIP, coby Ci się mózg zlansował ;)
  http://www.sendspace.com/file/p4uth1
  Poteshman na dobranoc

  OdpowiedzUsuń
 27. http://seekingalpha.com/currents/post/87532

  OdpowiedzUsuń
 28. oznacza to ze ten odzial nie ma mozliwosci pozyczki na miejscowym interbanku, fed nie ma ochoty sie wtracac, z innego zrodla podam ze nie chodzi o socgen,a jakis swiss bank, szukacie przyczyn, a widze ze nikt tego nie podal, ktos cos slyszal??

  OdpowiedzUsuń
 29. @player

  wczoraj było o tym głosno (500mln). Jaki bank? A cholera wie, są ich setki. Patrząc na banki ktore mialy problem w 2008 (patrz ujawnione dokumenty FED) to moze byc kazdy, od niemieckiego, po francuski, a konczac na wloskim i greckim.


  Jak cos wiesz, badz masz przemyslenia to napisz. Darujmy sobie teksty "wiem ale nie powiem bo to zalatuje przedszkolem"

  OdpowiedzUsuń
 30. 5:06 PM The SNB taps the Fed's foreign exchange swap line to the tune of $200M. It's the largest draw since October 2008 and the first since March of this year. The facility was setup to help alleviate short term European funding market strains. The Swiss move comes on top of yesterday's news one bank in Europe had tapped the ECB's loan window for $500M

  OdpowiedzUsuń
 31. @player

  UBS (UBSN VX) says it has not made use of Fed facility through the SNB

  OdpowiedzUsuń
 32. Market talk that SNB might implement a tax on foreign held CHF deposits this weekend

  OdpowiedzUsuń
 33. Czy zbiegiem okolicznosci jest wyprzedaz na rynkach polaczona z obnizka w RNS bo nie ida mieszkanka ? Wszystkie puzzle pieknie sie ukladaja. Tylko ,ze do dna na gieldach i nieruchomosciacj jeszcze sporo.

  SIp te info pewne powyzej ?

  OdpowiedzUsuń
 34. IMO nie beda juz interweniowali, 2 letnie swapy negatywne, co spowoduje ze chf nie bedzie juz taki atrakcyjny do parkowania monety, kaska pojdzie moze w funciaka? usdchf parytet do konca roku, taki maly forumowy bet:)
  http://www.bankfotek.pl/view/1055858

  OdpowiedzUsuń
 35. te info to plotka poki co,
  Well they are already implementing a tax/fee for foreign account holders with less than 50k CHF indirectly through the banks, they just need to extend that all the way up through to the billionaires and then the SNB can take their cut.

  thousands of Swiss accounts with less than 50k CHF in them have been shut down in the last 6 months. So much that UBS could not keep up with the demand for shutting down accounts and were taking over 6 weeks to just shut an account.

  OdpowiedzUsuń
 36. frank powinien stac w miejscu z rata w wysokosci 3,5 - 3,9 dadza sobie rade okredytowani - swoja droga pewno poziomy tak zostaly wyczute zeby splacali bo jakby kosztowal 5 zl to juz by bylo zle a tak stale zrodelko z kasa wplywa do banku. Dolar , frank , euro powinny teraz nadrabiac wzrosty.

  OdpowiedzUsuń
 37. no zobaczymy te stopy na 1.4350-60:)

  OdpowiedzUsuń
 38. sell stopy aktywowane, swoja droga wielu liczy na rozpad eurozony, hsbc z miesiac temu zrobil taka symulacje, nie wiem czy gospodarz wklejel i wyszlo im 1.83:)
  http://www.business.hsbc.co.uk/1/PA_1_1_S5/content/pdfs/en/currency_outlook.pdf

  OdpowiedzUsuń
 39. pojawily sie plotki o emergency fed meeting dzis po sesji w ny:) ben helikopter cos szykuje:)

  OdpowiedzUsuń
 40. biorac pod uwage ze geithner mial urdziny wczoraj, moze chlopaki tylko ida na drinka??

  OdpowiedzUsuń
 41. opcje na edku dzis 1.4315, 16:00, patrzymy czy bedzie power zepchnac

  OdpowiedzUsuń
 42. @SiP
  Miało nie być spadków w tym tygodniu za względu na niską podaż obligacji. Spadki były. Co będzie w przyszłym tygodniu gdy podaż obligów US się pojawi?

  OdpowiedzUsuń
 43. wrzesien/pazdziernik rusza kolejne 400 mld podazy i co Ty na to bronco ? i tak sa wyzej od dolka sprzed tygodnia na fut o jakies 3 - 4 % to juz odreagowali swoje.

  OdpowiedzUsuń
 44. jak na razie Pani Merkel przewodzi spadkom bo sprzed zwalkowej wypowiedzi ,ze gospodarka niemic lepiej sie nie miala od lat no i prosze jaki antywskaznik piekny , nie wiem czy pamietacie ale tak mowila przed kamerami koncem lipca. Rynek zrobil jej szybka weryfikacje.

  OdpowiedzUsuń
 45. na W1 na daxie dzida w dol jak podczas lehmana - czy trzeba wiecej pisac ? ponadto u siebie w pracy widze ,ze sporo ludzi widzi okazje i kupuja akcje bo promocja ! to chyba tlumaczy ,ze do prawdziwego dolka jest czas ale ta recesja to przewali sie w depresje i stagnacje na pare lat zatem kapital mozna sobie teraz na long zamrozic na lata. Nie polecam.

  OdpowiedzUsuń
 46. @the-real-bronco pisze...
  " Miało nie być spadków w tym tygodniu za względu na niską podaż obligacji. Spadki były. Co będzie w przyszłym tygodniu gdy podaż obligów US się pojawi?"

  Osobiście spadkami jestem zaskoczony w kontekście prognozowania. Jesli jednak uwzględnisz dramatyczne dane jakie spływają, uwzględnisz że w tym tygodniu jednak wyssali kasę (ogłosili to w poniedziałek poprzez ssane CMB - cash management bills) to sprawa już wygląda inaczej.

  Ja zawsze twierdzę, że prognozowanie prognozowaniem ale liczą się najbardziej pozycje i stop loss oraz reakcja na ważne poziomy.

  Osobiscie od piątku zeszłego grałem na zwyzki, kupowałem akcje równnych smieci (a la cersanit, ciech, euroimplant, GZU, skotan itd). Niestety akcje, długie pozycje musiałęm oddać w dniach środa/czwartek.
  Swoje zarobiłem, włączył się take profit. Zawsze to realny pieniadz (bo zamknieta pozycja) a nie jakis wirtualny.
  Krótkie pozycje tak, ale nietety mam małe i poznione (np od 2275 na fw20). Takie zycie, ale wlanie to zycie a nie bajka i opowiastki.

  Ja sobie kompletnie nie wyobrazam jak moze wygladac pozytywny okres od wtorku (przyszly tydzien) do 2 wrzesnia. Wg podazy to powinien byc jakis dramat. Test 1000-1050 SP500?

  Trzeba byc jednak czujnym bo jest juz sporo niedzwiedzi i pozycjonowanie banzy HF jest na mocne spadki.

  Mnie osobiscie zadziwia złoto. Kazda mała korekta traktowana jest do dokupienia. Ostatniotez ruszyło też srebro i ma szanse pobic poprzedni rekord.

  OdpowiedzUsuń
 47. polska na podobnej drodze jak grecja

  http://www.strategy.xaa.pl/Poland-on-its-way-to-Greece.pdf

  OdpowiedzUsuń
 48. @TR
  "There is $99bn of UST supply in the week ahead in the form of 2, 5 and 7yr auctions.
  Outside the US, there is a German 10yr auction on Wednesday and an Italian Auction
  on Friday. In the coming week all eyes remain focused on the Fedspeak coming out of
  Jackson Hole. In addition to Bernanke speaking at Jackson Hole on Friday, BoC‟s
  Bolvin and Macklem speak on Tuesday and Wednesday respectively and Trichet will
  speak at Jackson Hole on Friday. The big US economic data points of the week
  include Durable Goods on Wednesday and GDP on Friday. The major economic data
  point for the eurozone is PMI on Tuesday"

  OdpowiedzUsuń
 49. @marek
  Dzieki za linka do
  "http://www.strategy.xaa.pl/Poland-on-its-way-to-Greece.pdf"

  ktoś to linkował gdzies indziej? Widzę że ciekawy autor...

  OdpowiedzUsuń
 50. no orpacowanie jak dla mnie okazalo sie ok. Znalazlem na monitorze ktos tam zlinkowal w odp do biezacych tematow.
  http://www.strategy.xaa.pl/
  jest opracowanie ze stycznia do rynkow ale ,ze juz idziemy na wrzesien to mzona zweryfikowac czy sie sprawdzilo ;-)

  OdpowiedzUsuń
 51. SiP, ja z makroekonomicznych wydarzeń nie jestem zbyt mocny ale chętnie powiem, że z technicznego punktu widzienia, dużo spółek dochodzi do historycznych minimów (typu wasko, prochnik, z wiekszych agora czy GTC). Na WIGu dotarliśmy już do 50% zniesienia FIBO wzrostu od dołka 2009, niewiele nam miejsca generalnie zostało na ruchy w dół, natomiast ameryka jak najbardziej wskazuje ze powinna ruszyc na 1010 (tez 50% fibo), + silne wsparcie i tam aktywowac popyt. Pytanie czy jak oni beda realizowac swoj scenariusz korekty polowy wzrostu, u nas nie bedzie juz pozamiatane? Dodatkowo dochodzi wygaszanie kontraktow na WIG20 w 3cim tygodniu wrzesnia, a watpie zeby byli odwazni do grania na zwyzke w obecnej chwili. Pytanie czy scenariusz Wojciecha Białka z odbiciem w polowie wrzesnia jest realny? looser ma troche racji, ze generalnie mamy problem generacyjny z wzrostem pkb swiatowego, tyle ze nie wiem na ile to moze wplywac na biezaca sytuacje, pewnie nie tak bardzo. Jakby ktos byl zainteresowany to moje wykresy WIG i SP500
  http://mojekreski.blogspot.com/2011/08/sytuacja-na-wigu-i-sp500-poziomy-fibo.html

  Mam nadzieje ze nie przestaniesz pisac, staram sie na ile merytorycznie potrafie ;)

  OdpowiedzUsuń
 52. @moje kreski


  Polska giełda lubi chodzić ciut swoją drogą. Patrz ostatnia (lipcowa) podbitka amerykanów i jej kiepskie odbicie w Polsce. Podobnie było w 2009 kiedy my swój dołek zrobiliśmy w lutym, US w marcu.

  Inne giełdy EM też lubią chodzić swoją drogą patrz ostatnie szczyty Bovespy, albo np chin.


  Ciekawą analogię przedstawił Szutnik (song_mun) na blogu WB. Przedstawił analogię iż obecnie możemy być przed małym odbiciem dwumiesiecznym marcowo-majowym 2008, potem jazda w dół. Możliwe.

  Plynnosciowo jednak ten tydzien (od jutra) plus do pierwszych dni wrzesnia wyglądaja fatalnie.

  NA przelomie sierpnia wrzesnia mamy znowu aukcje obligacji PIIGS (wlochy, hiszpania ogodzinie zawsze 10.30 czasu polskeigo). No chyba ze tym razem pojdzie o dziwo ok, zobaczymy. Znaj swoje stopy:)

  OdpowiedzUsuń
 53. Ja trzezwo wyskoczylem ze wszystkich spolek we wtorek-srodę, także na czwartek 18stego miałem w portfelu 25% akcji. Jutro mam zamiar skrócić wszystko, choć i tak lipa bo niestety będzie to realizacja dość sporej straty (choć i tak w tamtym tygodniu odrobiłem 40% całej straty na portfelu, myślę że w 2-giej połowie września - październiku sobie odbije z nawiązką :) ) Trochę nadrobiłem dziś tematy na Twoim blogu i faktycznie sprawa wygląda fatalnie - jednak medialny szum o tym że wszystko leci powoduje że ludzie myślą że to już końcówka, więc myślę że mamy jeszcze szanse na lekkie podbitki, choć widać sporą dywergencję na wolumenie, ten czwartek musiał nastąpić, albo w czwt albo piątek

  OdpowiedzUsuń
 54. Cięzko się nie zgodzić z analitykiem z parkietu że 1850-1950 to moze byc okazja jesli bysmy tam doszli:
  https://picasaweb.google.com/117074489936772499671/Public#5643418140500958402

  OdpowiedzUsuń
 55. Mała zabawa z 30 latkami. Wskazuja na grudzien 2008:
  https://picasaweb.google.com/117074489936772499671/Public#5643423581999156290

  jesli tak to odbicie z 25% niebawem do np 2620 na wig20. Potem nowe dołki tj spadki do konca pazdziernika 2011/ początku listopada.

  Ot ciekawostka.

  OdpowiedzUsuń
 56. coś faktycznie jest w tym wig20 weekly :)

  http://up.programosy.pl/view/wig20-weekly.png.html

  dzięki za pomysł

  OdpowiedzUsuń
 57. w piatek byla druga proba kapitulacji bykow w ny, bez powodzenia, ktos jakby na sile chcial by oddac mu resztki towaru, idealnie dzis by zrobili gap up and run:) eurusd 1.4 sell stopy azjatyckie

  OdpowiedzUsuń
 58. Może idziemy jak 1937 roku?
  A może nie 1987 a 50 lat wcześniej tj 1937?
  http://www.mrci.com/special/wspi37.php

  Obama to troche taki Roosevelt...To by oznaczało że zejdziemy niżej, naprawdę niżej..

  OdpowiedzUsuń
 59. to by sie pokrywalo z moim scenario idealnie. Dobra analogia.

  OdpowiedzUsuń
 60. @TR
  Swoją drogą to 200 SMA EMA na miesięcznym SP500 stanowiłą do tej pory wsparcie.

  Dla przykładu 200 ema na miesiecznym była wielokrotnym wsparciem w 2002-2003. Kolejny test i dołek był w lipcu 2010 i tez test 200 ema na miesiecznym

  Wydaje sie zatem ze nie ma bardzo solidnego wsparcia w usa az do ~1040 na sp500.
  Obecnie stestowali 200 SMA ~1105.

  OdpowiedzUsuń
 61. @TR
  No i to znowu argument za testem ~1900 na wig20

  OdpowiedzUsuń
 62. Tak jak pisałem ostatnio (":Ostatniotez ruszyło też srebro i ma szanse pobic poprzedni rekord. ")

  Srebro nadal rwie do góry. O ile w złocie ponad połowa popytu to świecidełka, o tyle w srebrze ponad połowa popytu to przemysł.

  Platyna też ruszyła i wreszscie zrobiłą nowe szczyty. Wydaje się że te trzy metale (złoto, srebro, platyna) walczą o miano "bycia pieniądzem" w umysłach inwestorów.

  Zachowanie tych metali wskazuję "end of the days". Obligacje z kolei pokazują że czeka nas depresja.

  OdpowiedzUsuń
 63. Za monet w złotówkach srebro nowe szczyty (XAG)

  OdpowiedzUsuń
 64. SIP depresji nie wykluczam bo mnie wychodzi nizej jak w marcu 2009 na DM i stagnacja na takich poziomach przez pare lat. Tymczasem rynki zyja wydarzeniem jakie ma rozegrac sie w piatek z Bennym + dzis brak danych poza jedna z usa pod kreska , jutro potezne dane z calego globu. Gdyby byly przecieki mysle ,ze obroty bylyby potezniejsze a mamy naprawde zalosne odbicia. To nie jest akumulacja jezeli mialoby byc QE3 a ktos na sile pchal papier jak pisal wyzej player. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 65. http://www.aaii.com/sentimentsurvey/sent_results

  OdpowiedzUsuń
 66. Sytuacja w której "wszyscy" "większośc" mówi że akcje są tanie, spadki za nami, a przed nami odbicie i nowe szczyty to nie jest sytuacja w której srednio i długoterminowo można kupowac akcje/JU FI - przynajmniej dla mnie. Dla mnie odbicie krótkoterminowe jest jak najbardziej pożądane; chcę na wyżsych poziomach wejśc w Qshort ;) ale odwrócenie trendu? Nowe szczyty? Podejście pod dotychczasowe? Żarty się tych co na forach i blogach takie rzeczy wypisują trzymają - albo naiwna nadzieja, sam nie wiem co gorsze.
  Licytacje na coraz niższe poziomy i kolejne tygodnie nowych spadków to jest czas na myślenie o wejściu w akcje na dłużej i na poważnie. Ale to jeszcze przed nami.
  Ad zaś kruszców ;) we wrześniu idę do piwnicy po srebrne sztuce celem ich sprzedania na allegro - jeśli przed nami jakaś forma kryzysu z lat 30-stych trzeba je aramgedonowcom sprzedac póki mają pieniądze ;) Gdy już będzie tylko "rozpacz" trzeba miec za co kupic przecenione aktywa ^.^
  pozdro for all

  OdpowiedzUsuń
 67. Kilka razy juz pisalem, ze wracamy do deflacji. Jak patrze teraz na rynek widze ze NIKT NIC NIE WIE.
  Dax wyglada zalosnie, na s&p jakies podbitki, a potem jeszcze szysbsze spadki. UST bond pokazuja ze - bloomberg mowi ze spadajace yieldy swiadcza o nadchodzacym QE - ja mowie ze to oznaka powrotu do DEFLACJI. Nikt przy zdrowych zmyslach nie wpakuje takiej kasy w UST (2,1%? ) przy inflacji 3,6%. Wiec to prawda ze bondy, rynek bondow, dyskontuje przyszlosc, wiec INFLACJA POLECI W DOL. Juz pisalem ze przy takim rynku pracy i kredycie nie przerzuca wyzszych cen na konsumentow. Chiny beda w ogromnych oplalach, bezrobocie bedzie roslo (choc uwazam ze jest juz bardzo wysokie) teraz w zastraszajacym tepie. Bezrobocie w USA i EU tez przyspieszy i bedzie rosnac. Slaba konsumpcja doprowadzila do tak wolnego wzrostu PKB, a bedzie jeszcze gorzej. Wiec moze byc ze nastepne odczyty PKB beda zrewidowane do 0% np. za q3 i to doprowadzi do prawdziwej paniki. Zreszta zaloze sie ze bedzie rewizja w dol PKB USA.
  W EU sytuacja ma sie nie lepiej, moze i bedzie jakas forma unii fiskalnej, ale dopiero jak Merkel i Sarko sie zgodza. Wiec najpierw wladza, czyli rzad europejski, eu misister finansow i zmiany prawne. Potem beda EU bondy i moim zdaniem bedzie "ciasniej". Nie ludzmy sie NIKT nie chce ratowac Grecji, tam bedzie defalut, ale po prywatyzacji, a EBC przez to bedzie mial problemy. Zobaczymy jak to rozwiaza.

  Teraz jest wielka nagonka na to aby kupywac akcje bo sa tanie. Ja dziekuje nie dotykam. Jesli cos kupie to futy, ale powiem szczerze myslalem ze odbije, a wyglada po dzisijszym dniu do bani, szczegolnie DAX.

  Troche piszecie o analogiach. To moze ja troche napisze:
  S&P 500

  11.10.2007 -> 02.05.2011
  31.10.2007 -> 31.01.2011
  11.12.2007 -> 07.07.2011
  27.12.2007 -> 08.07.2011
  27.12.2007 -> 22.07.2011

  Caly wykres wyglada IDENTYCZNIE, szczegolnie jak wlaczycie liniowy. Black boxy i HFT jak nic, do tego nalozone daremne dane makro i bylo bam. Jelsi pozjdzie nadal jak mysle to bedziemy mieli 2-4 miesiace odbicia, do ok 1250/1260 i z gorki na pazurki.

  OdpowiedzUsuń
 68. 6 października moze byc ciekawy w US. zapisalo sie juz 100tys osob..
  http://october2011.org/statement

  OdpowiedzUsuń
 69. Dziś znowu rano do góry podpucha, a wieczorem zjazd? Zdaje się że dziś początek szeregu aukcji obligów. Kasę skądś trzeba będzie zabrać.

  OdpowiedzUsuń
 70. Warto może poruszyć temat...
  http://www.rcb.at/Libor_CHF.libchf.0.html?&L=EN

  LIBOR CHF overnight zjechał na minus... 1M jest bliski zeru. To nie jest normalne...

  OdpowiedzUsuń
 71. no nie jest, wczoraj bylo o tym glosno, ze snb kombinuje przy swapach czy forwardach jak kto woli, na spot sie przejechali to szukaja mozliwosci w inny sposob, stosujac 1 month forward czym obnizaja sztucznie krotkoterminowe interest rates, cel ten sam- oslabic chf.

  OdpowiedzUsuń
 72. @kecaj84

  A zauważyłeś że Libor USD idzie powolutku do góry?

  Lista banków ustalająca LIBOR CHF:
  Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd
  Barclays Bank plc
  Citibank NA
  Credit Suisse
  Deutsche Bank AG
  HSBC
  JP Morgan Chase
  Lloyds Banking Group
  Rabobank
  Société Générale
  The Royal Bank of Scotland Group
  UBS AG  Lista banków ustalająca LIBOR USD:
  Bank of America
  Bank of Nova Scotia
  Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd
  Barclays Bank plc
  BNP Paribas
  Citibank NA
  Credit Agricole CIB
  Credit Suisse
  Deutsche Bank AG
  HSBC
  JP Morgan Chase
  Lloyds Banking Group
  Rabobank
  Royal Bank of Canada
  Société Générale
  Sumitomo Mitsui Banking Corporation
  The Norinchukin Bank
  The Royal Bank of Scotland Group
  UBS AG  Jest agorytm przy tym (np w USD, 5 najgorszych i najlepszych odpada bierze sie tylko srednio z tych ktore zostały):

  OdpowiedzUsuń
 73. http://www.reuters.com/article/2011/08/23/us-sp-president-idUSTRE77M09520110823

  No i mowilem ze ktos za to zaplaci.

  OdpowiedzUsuń
 74. @Looser
  Paskudnie to wygląda ale zasłaniają się zmianą strategii:
  http://ftalphaville.ft.com/blog/2011/08/23/660521/mcgraw-hill-plans-education-spin-off-clings-to-sp/

  OdpowiedzUsuń
 75. http://247wallst.com/2011/08/23/jp-morgan-may-take-over-bank-of-america/

  OdpowiedzUsuń
 76. Na złocie, srebrze i platynie przecena. Właśnie weszli pierwsi łapacze noża.

  OdpowiedzUsuń
 77. tak owszem byla promocja chinczyki podbieraja. Japonia gwiazdka wieczoru z obnizka ratingu. Jak pisaliscie ten kryzys nalezec bedzie do agencji ratingowych. Drukiem tutaj nic nie zwalcza.

  OdpowiedzUsuń
 78. Z tego co widać wczorajszy amerykański wyskok nie zrobił żadnego wrażenia nad Pacyfikiem. Jak to? Nie widzą podwójnego dna na sp500 i teraz to już tylko do góry, na nowe szczyty. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 79. widac ,ze po krotkiej podbitce na srebrze i dociagnieciu zlotka swiecidelka dolaczaja do przecenionej ropy i miedzi jak zwykle surowki. Towary leca, podbitka na akcjach byle do piatku pod Benna. Wazne PZ nas czekaja. DLa mnie te L to nabijanie ulicznikow euforystow. Widac spekula nie robi jak kiedys zwaly na wszystkim tylko po kolei najpierw surowki potem gieldy , teraz swiecidelka. Dobry plan.

  OdpowiedzUsuń
 80. http://wallstcheatsheet.com/gold/why-did-gold-and-silver-pullback.html/

  podniesiono margin, swoja droga selloff na zlocie IMO oznacza ze qe3 nie bedzie, a gieldy?? kto nie widzial akumulacji na 10800, moze zobaczy na 11800:)

  OdpowiedzUsuń
 81. Własnie mielismy jeden z najgorszych spadków na złocie:
  http://blogs.marketwatch.com/thetell/2011/08/24/golds-10-worst-days/

  nie zmienia to faktu ze ciagle jest w trendzie wzrostowym, tak jak srebro

  @player

  W sprawie tego margin hike w Shanghai to bez jaj (chyba...). Oni tam kilogramem złota handlują (chyba że pomyliłem z HKME)

  OdpowiedzUsuń
 82. Zadziwia mnie troche siła rynku bo aukcje są o 19.00 codziennie. Sprawę jednak wypacza FED z mozliwym ogloszeniem QE3 w piatek, to fakt. Zastanawia mnie co by było bez tego sympozjum w dziurze jackson, cóż nie dowiemy się

  OdpowiedzUsuń
 83. @Marek, TR

  w sprawie swiecidełek to zobacz RSI na dziennym i tygodniowym - to sie baaardzo prosilo o korekte (porównaj z poprzednimi korektami).
  Myslalem jednak ze korekta nastapi powyzej 1800 tj 1810-1820. Nastapil cale sto dolców wyżej. Jednak znowu ta sama taktyka - 10-20 dolców nad okrągłą liczbą (1900)

  OdpowiedzUsuń
 84. racja SIP polukalem , zgoda.
  CO do aukcji no jednak euforia przed dodrukiem robi swoje. Sledzisz eur/usd ?

  OdpowiedzUsuń
 85. @złoto, margin, CME od 25 sierpnia 2011, kto wiedział wcześniej?
  http://t.co/uUp5RMe

  OdpowiedzUsuń
 86. @marek

  sledze sledze, tak samo jak ADXF i UUP

  OdpowiedzUsuń
 87. piatek i fed to tylko szum, nie dyskutujemy z rynkiem:)na zlocie ostatnie raporty mowily o kupnie chinczyka przy 1600-50, i tam mysle bedzie first stop, docelowo 1250-1300 na duze buy?? dzis ktos ostro sprzedawal euro i funta, range coraz mniejszy, 1.4350- 1.45, na usdchf duze stopy ciut nad 0.8, nie polecam skracac tego

  tymczasem:
  Foreign investors will be able to make direct investments in China with RMB legally obtained overseas, according to the ministry's draft.


  http://www.china.org.cn/business/2011-08/24/content_23276791.htm

  OdpowiedzUsuń
 88. Ale pocisk na złocie. A ja przed wczoraj wahałem się po 1860 S :) Nic tam... nie teraz to kiedy indziej. Opuszczam wszystkie rynki przed weekendem. Będzie jakiś banzaj w poniedziałek.

  OdpowiedzUsuń
 89. pozycjonowanie trwa, jutro 16:00 showtime, poki co rumsfeld tlumaczy:)
  http://www.youtube.com/watch?v=QaxqUDd4fiw&feature=related

  OdpowiedzUsuń
 90. http://www.image-share.com/upload/880/80.jpg
  Fajna analogia:

  Pierwszy zjazd akcji na przełomie '07-'08.
  Dolar się jeszcze osłabił (tak jak by obecna sytuacja).

  Wg. tego:
  1a. powinniśmy w przyszłym tygodniu lekko naruszyć minima osatnich spadków, następnie 2 miesiące UP
  1b. Edek do 1,6 i ponowna konsolidacja.
  2. Odpięcie wrotek jak niżej...
  http://www.image-share.com/upload/880/81.png

  Brakuje nam drugiego ramienia duszka :)

  Ale może też być "This time is different".

  OdpowiedzUsuń
 91. PS. Grecja bankrutem...
  http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=GGGB2YR:IND

  2 latki na 45%... nie mają szans tego uciągnąć.

  OdpowiedzUsuń
 92. Czy ktoś z Was zwraca uwagę że dolar jest ciągle zbierany z rynku? ADXF (nie robi nowych szczytów i powolutku spada), UUP się trzyma, do tego ostra korekta na przegrzanym rynku metali szlachetnych....

  jackson hole/qe3 - buy the rumour sell the news....

  OdpowiedzUsuń
 93. ewidetnie ktos to robi non stop. Sledze ;-)

  OdpowiedzUsuń
 94. http://www.forexlive.com/blog/2011/08/25/rumours-of-a-german-downgradeshort-selling-ban/

  Na DAX'ie słychać strzały... :/

  OdpowiedzUsuń
 95. USD_I ładnie maszeruje do góry od kilku dni.

  OdpowiedzUsuń
 96. @TR
  Jeszcze jutro bądź w przyszłym tygodniu powinien nastąpić mocny ruchna EURUSD

  OdpowiedzUsuń
 97. Jesli by jednak wyszli górą z tej formacji na eurusd ku mojemu małemu zdziwieniu to dalej byłoby grane 1.5

  OdpowiedzUsuń
 98. Rozpoczęło się spotkanie w Jackson Hole :)
  https://picasaweb.google.com/117074489936772499671/Public#5644907535972951666

  OdpowiedzUsuń
 99. Benny przedluza ile sie da na wrzesien opcja sa 2 jak zawsze
  - gramy pod uzycie Wunderwaffe we wrzesniu , czyli upik po czym rozczarowanie i dolowanie mocne
  - my mu pokazemy i dolojemy od teraz do 1000 na sp x i czekamy na ta cudowna bron.
  W sumie i jeden drugi przypadek i tak u mnie konczy sie zjazdem. No ale to mowi Marek :-0
  Jak widzicie ?

  OdpowiedzUsuń
 100. a i dzien z Fedem nie daje kierunku wlasciwego z obserwacji zatem poniedzialek. Jak na razie widac podbieranie na upa idzie, heh cwaniaczki.

  OdpowiedzUsuń
 101. Kupiłem akcje pod taką strategię:

  http://www.image-share.com/upload/880/80.jpg
  Pierwszy zjazd akcji na przełomie '07-'08.
  Dolar się jeszcze osłabił (tak jak by obecna sytuacja).

  Wg. tego:
  1. Miesiąc wymuszone wzrosty... edek do 1,5x i ponowna konsolidacja.
  2. Odpięcie wrotek we wrześniu.
  http://www.image-share.com/upload/880/81.png

  OdpowiedzUsuń
 102. Kecaj to moze byc opcja dobra

  dlatego na WB tez napisalem i by sie zgadzalo z opcja gramy pod wunderwaffe we wrzesniu ( co pisal Dieter ) no to ma sens ale pamietrajcie wrzesien/pazdziernik podaz obiligow 400 mld ale przeciez moga przywalic po benku i rozczarowaniu znaszac rajd obecny i wiecej.

  OdpowiedzUsuń
 103. Ale teraz ten scenariusz stał się powszechnie obowiązujący a pod co próbują grac wszyscy to się zazwyczaj nie sprawdza.

  OdpowiedzUsuń
 104. i wlasnie o to chodzi ,ze nie bedzie tak kolorowo i dzien z Fedem nie daje wlasciwej oceny rynku.

  OdpowiedzUsuń
 105. Poza tym jest jeszcze jedno. Amerykanie mają ogromne potrzeby pożyczkowe, a obligacje najlepiej sprzedają się gdy jest strach i pęd do "bezpiecznych" aktywów. Zależy im aby rentowność była niska, a ceny wysokie więc wcale nie zdziwiłoby mnie uwypuklanie problemów w najróżniejszych miejscach na świecie tylko po to by ten strach podsycać i nie pozwolić odejść pieniądzom od obligacji.

  OdpowiedzUsuń
 106. Ciekawe porównanie w parkiecie:
  https://picasaweb.google.com/117074489936772499671/Public#5645455956210703490

  źródło:
  http://www.parkiet.com/artykul/9,1089147.html

  OdpowiedzUsuń
 107. http://www.bankfotek.pl/view/1063533
  jak widac wnioski podobne

  OdpowiedzUsuń
 108. 22 wrzesnia CFTC - wazne glosowanie!
  http://www.reuters.com/article/2011/08/25/financial-cftc-markets-idUSN1E77O11420110825

  20-21 wrzesnia - FOMC dwudniowy
  http://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/fomccalendars.htm

  OdpowiedzUsuń
 109. Zamieszczacie dużo porównań obecnych spadków do sytuacji z przeszłości. Oto jedno z nich a dotyczy porównania spadków akcji i zachowania złota.
  Przyczyna obecnej korekty na złocie jest ponoć decyzja o depozytach, ale z AT korekta ta jest nieunikniona, co jasno wynika z tego wykresu złota od 2001r:

  http://www.bankfotek.pl/view/1064476

  Byłaby to korekta podobna do tej z początku 2008r.
  No to zobaczmy ceny akcji i złota wtedy i teraz:

  http://stooq.com/q/?s=xauusd&d=20110826&c=5y&t=l&a=lg&b=1&r=wig20

  A więc w 2008 pierwszy zjazd na akcjach odbył sie przy hiperboli na złocie dokładnie jak teraz, co było potem to widać na powyższym wykresie.

  Czy tak bedzie teraz nie mam najmniejszego pojęcia. Ale jest to scenariusz alternatywny do optymistycznych wizji kreowanych przez większośc analityków w tym p.Białka.

  OdpowiedzUsuń
 110. No właśnie. Tak sobie pomyślę głośno... do piątku 122x-123x na szpaku... ja wysiadam z akcji i jadę na wakacje w poniedziałek :)

  OdpowiedzUsuń
 111. PS. I wydaje mi się, że mamy rok 2008 :) Im gorsze dane z USA, tym lepiej dla akcji... bo benek dodrukuje. Natomiast można obawiać się jakiegoś strzału w Europie. Wystarczy obniżenie ratingu... cokolwiek i cały misterny plan... w...

  OdpowiedzUsuń
 112. Ceny surowców rolnych idą w górę...pszenica, kukurydza itd....Kupiłem dzisiaj tego troche.

  OdpowiedzUsuń
 113. Idą w górę od początku lipca na fali złych warunków pogodowych w USA i oczekiwania słabych zbiorów. Co będzie z tych oczekiwań to się zobaczy.

  OdpowiedzUsuń
 114. czasowka widze nie siadla mi ale poziomy podnosza skutecznie od piatkowej krwi przed Benem i jak napisalem chwilowy up trwa choc na towarach szalu nie widze czy na eur/usd. Poziomy 1200 - 1220/30 trzebabedzie zamykac L z nasda i przekrecic sie z zarobku na es soon.

  OdpowiedzUsuń
 115. Szykuje się gigantyczna podaż papierów krótkoterminowych 1 wrzesnia. Wlasnie dzisiaj oglosili papiery CMB i 4-week za ponad 60 mld usd! to brzmi jak zasyasanie gotówki w okresie jesieni 2008 !

  Jak dla mnie to dzieje sie cos niesamowicie zlego w amerykanskiej gospodarce ze tak z nienacka walą taką podaż. Moze jakas dziura wielka budzetowa. Cholera wie ale ssane 1 wrzesnia bedzie mocne.

  OdpowiedzUsuń
 116. Hamburgery pojechały... niech dadzą mi jeszcze 7% na papierach i spadam :)

  Ciężko tutaj cokolwiek realnego wymyślić:
  http://www.image-share.com/upload/889/269.png

  OdpowiedzUsuń
 117. Musi byc coś niedobrego w pożyczkach międzybankowych, bo, mimo spadającej inflacji oraz kursu CHF, banki zabijają się o nasza gotówkę i podnoszą oprocentowanie. Getin/open daje już po 7.5-9% brutto i wydzwaniają do mnie z pytaniem czy opłace wnioski nawet na kilka tysięcy, przekonując, że to już niby maksymalne oprocentowanie. Konsultant z Idei nawet wprost powiedział, że spada frank to i oprocentowanie spadnie. Ale tak nie jest!
  Bo właśnie zrobił sie wysyp lokat na 7.5% w innych bankach, nie tylko małych jak FM, meritum, czy w bardziej ryzykownych na gwarancje Skokach, ale większych jak ostatnio Alior, który podbija poprzeczke Czarneckiemu. Zdecydowanie przypomina to jesień 2008r.

  OdpowiedzUsuń
 118. nasda zamkne kiedy sp 500 bedzie sie bujac w wymienionych poziomach. CO do zasysania gotowki pelna zgoda wszystko idzie zgodnie z planem.

  OdpowiedzUsuń
 119. tylko z 2 strony taka ramowka ?

  http://waluty.onet.pl/inwestorzy-uznaja-taniego-dolara-za-dobre-schronie,18529,4833583,1,news-detal

  OdpowiedzUsuń
 120. @All
  Klasyczne wspinanie się po ścianie strachu...

  "Fear not: the worse it gets, the likelier Bernanke is to announce QE3 on September 21.

  http://www.zerohedge.com/news/2010s-post-jackson-hole-no-volume-levitation-has-begun-es-volume-50-below-average
  "

  @Adagol
  Dzieje się dzieje.
  http://www.rcb.at/Libor_CHF.libchf.0.html?&L=EN
  Stopy overnight libor CHF... -0,02%.
  Stopy 1M -0,0133%

  Ostatnio takie coś było w Szwecji:
  http://wyborcza.pl/1,76842,6984396,Szwecja__Bank_centralny_wprowadzil_ujemne_stopy_procentowe_.html

  "Z początkiem lipca bank narodowy postanowił obniżyć stopy procentowe dla trzymanych na swoich kontach depozytów komercyjnych do minus 0,25 proc. To pierwszy taki przypadek w historii. Swedish Riksbank zdecydował się na taki ruch po tym, jak okazało się, że banki komercyjne wolą trzymać pieniądze na niskooprocentowanym, ale pewnym rachunku w banku centralnym, niż udzielać pożyczek na rynku."

  Ale stwierdzenie, że to jedyny taki przypadek w historii jest bzdurą... W latach '70 były ujemne w szwajcarii podczas kryzysu... i to nie tam jakieś -0,5%.

  https://mm.jpmorgan.com/stp/t/c.do?i=E0003-F&u=a_p*d_414632.pdf*h_-1vgm7fk

  "Negative interest rates naturally attract attention given Switzerland’s use of these between 1972-1978. A surcharge on non-resident deposits was sufficient to push net interest rates to -40% in 1978."

  -40%... ? :) Mimo to bliski wschód pchał tam kasę z ropy.

  Można sobie myśleć This time is different... ale kto wie.

  OdpowiedzUsuń
 121. JA w sprawie tej podaży. Źle zsumowałem parę danych. Podaż około 30 a nie 60 mld wiec tez duza ale juz nie taka jak w 2008.

  W sprawie rynków to racja - sciana strachu, ale bardziej lepsze dane. Kolejni wskakują, tez wskoczyłem bardzo krótkoterminowo.

  OdpowiedzUsuń
 122. Lepsze od zaniżonych oczekiwań i mamy znowu hossę i czas prosperity ;-)

  OdpowiedzUsuń
 123. http://www.image-share.com/upload/891/6.png
  Może jak wszyscy myślą o odbiciu... to zostanie zrobiony tzw. "wymyk" :)

  OdpowiedzUsuń
 124. SP500 = 1210 to góra konsoli na dziennym w CZ. Oddalem dlugie. ewentualnie krotkie bo jesli sie zamkna ponizej to nadal szeroka konsola w grze.

  OdpowiedzUsuń
 125. no ja swoje L wlasnie na swirze nasdag oddalem własnie teraz. Przekrecam sie na S na spx za wygrana. Berserk

  OdpowiedzUsuń
 126. no i juz chlopcy od 1218,1 mi pompuja w dol heh dobra przyczajka poszla. Niech sie buja.

  OdpowiedzUsuń
 127. Czytales SIp art o dolcu co podalem wyzej ?

  OdpowiedzUsuń
 128. @Marek
  czytałem czytałem, nie lubię jak mi piszą artykuły zgodne z moją wizją ale jest ok - dolar królem:)

  OdpowiedzUsuń
 129. Sip, Marek,
  piszecie że QE3 nie będzie, ale QE2 było mimo powszechnej wiedzy o jego immanentnej szkodliwości. Mimo że programy monetyzaji długu okazały się zupełnie nieskuteczne jeśli chodzi o pomoc gospodarce amerykańskiej to na pewno w krotkim terminie są pomocne w upłynnianiu obligacji i tworzeniu "wealth effect" a na tym rządowi USA zależy bardziej niż na realnym wzroście gospodarki. Krótkotrwały efekt to jedyne na czym zależy administracji USA. Byle do wyborów.

  OdpowiedzUsuń
 130. Bronco
  to jest nasza teoria :-)
  ze swojego punktu widzenia powiem, ze tak jak malo kto dawal wiary w obnizke usa ratingu tak teraz malo kto ,ze nie bedzie qe3. W sumie mowi sie do 3 razy sztuka i za 3 wyplynie nauka ale poprzednie 2 stymulusy nie przynisosly zadowalajacyh rezultatow w skali zmniejszenia bezrobocia i efektywnego pobudzenia gospodarki. Dla mnie czas do nastepnego posiedzenia Benka to mamienie chetnych do opylenia towaru w dobrych cenach. NA ten temat juz wyczerpalem chyba swoj limit na blogach. SIP tez czytajcie uwaznie i kopiujcie do notatnikow zeby ptoem nei szukac na blogach :-) nie zlosliwosc a pomocny dobry wojek :-)

  OdpowiedzUsuń
 131. i za 4 wyplynie , chyba za malo kawy z rana :_)

  OdpowiedzUsuń
 132. wczorajsze minutki FOMC pokazuja ze qe3 w toku, zreszta nie wazne, nie gram pod to, mamy rekordowo niskie ISEE, kosmiczny put volume, swieca monthly i vol na niej, zgoda close ponizej 1250 sugeruje test min 1160, ci co maja dow od 10800, czy fw ponizej 2200, siedza, co wiecej pozostalo;) shorty? no thanks, dolek 2011 za nami?

  OdpowiedzUsuń
 133. @player

  zgadzam się że mielismy rekordowe odczyty wielu wskaźników w tym putów itd. Nie zmienia to faktu że po odbiciu, konsoli uważam że będziemy niżej...

  Nie wierzę w QE3 w obecnej formie. QE3 w innej formie np zdjęcie rezerw IOER czy operacja TWIST NIC NIE DA....Inne wersje Qe3 jak skup prywatnego długu w tym akcji to jedna wielka bzdura. ZH znowu jest winien bo nagania i robi nagonkę. Ludzie się wg mnie rozczarują docelowo, a może i krótkoterminowo.

  OdpowiedzUsuń
 134. Dla mnie idziemy jak po sznurku akcje 1998, surowce 2010, wkrótce osiągamy punkt 27 ulicy_mainstreet i 2 tyg. w dół, WIG20 prawdopodobne nowe dołki, S&P500 raczej podwójne dno (porówajcie siłę względną tych indeksów w 1998 i teraz, identico), indeks surowcowy tylko korekta (jak w czerwcu 2010), bo dołek był w sierpniu. Potem nowa fala hossy. To wersja bycza na podstawie analogii historycznych, na razie grana przez rynki.

  OdpowiedzUsuń
 135. Coś wisi w powietrzu... patrzcie na pary z CHF...

  OdpowiedzUsuń
 136. a co z nimi?? dali ciala, lagodnie mowiac ciecie z rzadu powiedzieli ze nie maja mozliwosci w dluzszym terminie, a snb tak ale na krotko, srodek cienia z miesiecznej swieczki powienien byc dobry buy, edek zgodnie z porannym gadaniem o london fix o 17 co mialbyc na sell, i w koncu ruszyli, wykoncza mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 137. SWISS: Major Swiss name cited for providing the main Chf demand, with
  hedge funds also mentioned in the moves. Swiss franc said prompted by an
  opinion piece suggesting that SNB's current policy tool to soften the
  franc in keeping interest rates negative can't be kept up for long.

  OdpowiedzUsuń
 138. wlasciwie to chodzi tylko o to czy pojada od razu na 1260 czy zrobia first cofke..no nie moge juz patrzec na tego edka:D
  http://www.youtube.com/watch?v=2BwYeUaMkfc

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP