31 sierpnia 2011

Trading-Room: tydzień 35 - sierpień

Obecne odbicie traktuję jako miejsce do zajęcia dobrej krótkiej pozycji do gry na spadki.
Inwestorzy długoterminowi jak dla mnie nadal powinni być poza rynkiem (bessa).
Obecnie spodziewałem się większej negatywnej reakcji na podaż obligacji, w tym Włoch ale rynek poradził sobie z tym lepiej dzięki pustym obietnicom o QE3. QE3 nie będzie w takiej formie jak obecnie, a inna forma (jak "operacja Twist") tym bardziej nie przyniesie pozytywnego skutku dla gospodarki. Nadchodzący wrzesień przyniesie trzy odpowiedzi na pytania: a ) jak może wyglądać potencjalny plan Obamy (wsparcie fiskalne - stimulus) na rynku pracy oraz nieruchomości b ) czy wszelkie wątpliwości o legalność (zgodność z prawem) działań ECB i państw EMU w ramach "pomocy" PIIGS w kontekście konstytucji Niemiec są zasadne c ) jak może wyglądać ewentualny QE3 - od razu dodam, że wiele serwisów Pudelkowatych (patrz Zero Hedge) rozpisuje wg mnie bzdury w tej sprawie. Nie ma możliwości skupowania akcji i prywatnego długu przez FED gdyż jest to niezgodne z zapisami w ustawach. To nie BoJ. Sam LSAP nie będzie miał miejsca. Nadal pozostaję w przekonaniu, że dolar jest królem. EURUSD powinien być niżej, a jego obecne poziomy broni jedynie bufor pieniędzy, który spłynął do zagranicznych oddziałów banków w US (tak naprawdę europejskich oddziałów) dzięki QE2. Właśnie między innymi dlatego pieniądze nie trafiły do gospodarki - służą jako plaster dla europejskich banków. Co więcej - to właśnie dlatego dolar się nie umocnił pomimo paniki w europie i ponownego uruchomienia dolarowych swapów walutowych pomiędzy FED, ECB as SNB. więcej w w raporcie Nomury - click. Zgadzam się z analityka technicznymi, że w tym roku będziemy jeszcze niżej: chociaż niektórzy widzą spadki dopiero od października:

265 komentarzy:

 1. Veritas:
  Dzieki za raport. O ile pamietam ich poprzedni, calkiem niezle sie sprawdzil :).

  Nb Zero Hedge regularnie czytuje i calkiem lubie, chociaz oczywiscie nie jest idealny i tez ma swoje idee fixe (nie przekonuje mnie specjalnie ten ped do zlota, wylacznie fizycznego, ale moze to ja sie nie znam ;) ).

  OdpowiedzUsuń
 2. #J

  ad złoto

  dla mnie jest zrozumiały i oczywisty, przy zbliżającym się kresie usd jako podstawowej waluty wymiany handlowej oraz przy tego typu polityce FED: qe1, qe2 i najprawdopodobniej w 1 kw 2012 qe3 mamy raczej tendencję do spadku wartości dolca w dłuższym terminie. Jesli bedzie recesja na całego to sam sobie wyobraź co się może podziać z fiat money.

  Ale wracając dlaczego nagonka na fizyczne złoto jest tak spora na zach. Ano dlatego że Zach jest mocno indywidualistyczny i podzielony. Nie łączy go zbyt wiele w obecnych czasach prócz gospodarki. Widać to w sytuacjach kryzysowych najlepiej: Nowy Orlean - Katrina vs Japonia - Fukushima.

  Ze względu na różnice kulturowe, na starannie pielęgnowane i wychowywane elity w duchu odpowiedzialności i więzi z kolektywem w Japonii kompletna anarchia jest nie możliwa. Po przez sprawne decyzje, skośni mogą wrócić (w ograniczonym zakresie) do czasów sprzed 1868. Stworzą coś na wzór "Juana" z ograniczoną wymienialnością na obce i jakoś obieg kasy będzie funkcjonował w przeciwieństwie do Zach gdzie cała ta wiara pęknie. Konsumpcjonizm is dead ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. SiP,
  nie pluj tak na to ZH za każdym razem gdy jest okazja. Moim zdaniem można tam znaleźć naprawdę sporo ciekawych wykresów, a to że mają określone zdanie na temat fiat money i złota to tylko zakres opinii. Ja sporo dowiedziałem się z artykułów tam publikowanych, a śmieci trzeba tylko umiejętnie odsiać (jak zresztą w całym internecie).
  Moim zdaniem ZH to ciekawa inicjatywa.

  OdpowiedzUsuń
 4. @the-real-bronco

  Nie pluje a zwracam uwagę.

  Ja czytam 1 na 50 artów z ZH. 3/4 nie ma w ogóle sensu bo to agragator treści i masa naganiaczy z newsletterem..

  OdpowiedzUsuń
 5. @Szy

  Rozumiem że Twoja uwaga o złocie i FIAT jest długoterminowa.Nie tyczy się ona miesięcy czy nawet lat.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze... zatem ja się z akcjami żegnam... było 122x na sępowych futach. S na W20... z SL 2465... i w poniedziałek na wakacje. Zastanawiam się nad małym L na franka...

  OdpowiedzUsuń
 7. http://pb.pl/2/a/2011/09/01/Goldman_Sachs_straszy

  "...kupić sześciomiesięczną opcję put na euro przeciwko frankowi szwajcarskiemu (którego w raporcie nazywa najmocniej przewartościowaną walutą świata)."

  Rozumiem ze grac na oslabienie franka...

  OdpowiedzUsuń
 8. @Kecaj84

  raport był datowany 16 sierpnia. Zawsze zaglądaj do źródła bo PB.pl jest pudelkowaty

  http://finance.yahoo.com/banking-budgeting/article/113427/goldman-takes-dark-view-wsj?mod=bb-budgeting&sec=topStories&pos=7&asset=&ccode=

  OdpowiedzUsuń
 9. Coś nam się budowlanka sypie
  Mostostal Export chce przeprowadzić restrukturyzację, ale nie wyklucza upadłości (update)
  http://stooq.pl/n/?f=506083

  OdpowiedzUsuń
 10. @SiP
  Czyli gdyby się posłuchać GS 16 sierpnia to można było zarobić górę pieniędzy szorcąc frana...

  OdpowiedzUsuń
 11. @Kecaj84

  i tu się zgadzam, ale trade jest 6 miesięczny chyba...Jesli się mylę to masz 100% racji.

  OdpowiedzUsuń
 12. co do budowlanki przeciez podsylalem linki jak napedzali na kupowanie mnie to nie dziwi ,ze tak lipnie to wyglada a moze dopiero zacznie wychodzic oficjalnie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zajrzyjcie na Kimble, szczególnie ten wykres dla franka i gold:

  http://blog.kimblechartingsolutions.com/wp-content/uploads/2011/09/francgoldresistancesept1.gif

  OdpowiedzUsuń
 14. #SiP

  Hmmm nie wiem jak będzie, mogę jedynie sobie pogdybać. I tak:
  - przypuszczenia Urbasia wydają mi się trafne co do chęci wywołania kontrolowanej (przepływ dóbr i surowców częściowo zachowany)wojny przez USA i brunetów. Rozpuszczenie rynku tanim pieniądzem jak to miało miejsce przez ostatnie 10 lat doprowadziło do znacznych zmian w strukturze społecznej Fabryki Świata. Teraz nagłe zatrzymanie fabryk spowodowało znaczne zwiększenie bezrobocia w przeludnionych miastach. Brak pracy, inflacja, niezadowolenie z polityki władz, bunt - to obaliło większość starożytnych Chińskich dynastii. Jak będzie teraz, czy Chiny zaatakują by upuścić powietrza ze społecznej bańki? Nie jest to im na rękę bo jeszcze nie mogą zdominować w totalnej wojnie USA. Czas można powiedzieć działa na niekorzyść Amerykanów. To prawda że nie jest to strategia bez strat, ale przy obecnej cykliczności gospodarki może ona zachować prymat Jankesów jak to miało w przypadku dwóch poprzednich wojen światowych, w których pierwszy najbardziej niszczący impact nie był w nich wymierzony.
  Czy fiat upadnie, imo tak choć może on nie być tak spektakularny i błyskawiczny jak niektórzy zakładają. Inflacyjny hiptopter ruszy, będzie katalizatorem zubożenia mas, a że wojen nie wygrywa się tylko technologią, czynnik ludzki jest bardzo ważny. Ale aby nie być jednostronnym to w przypadku totalnego konfliktu, który może być znacznie bardziej dynamiczny niż nam się to wydaje - metalowcy również będą po przegranej stronie jeśli nie będą w stanie dotrzeć do odpowiednich szlaków wymiany.
  Mówisz o latach latach, wydaje mi się że pierwszy krok zobaczymy już w 2012, po QE3. Być może po destabilizacji państw muzułmańskich - imho celowym - zobaczymy próbę odcięcia przynajmniej częściowego Chin od surowców, co jest już akordem wysokiego tonu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Z innej bajki:
  Polish GDP Composition Signals ‘Serious Risks,’ Citigroup Says
  http://www.bloomberg.com/news/2011-08-31/polish-gdp-composition-signals-serious-risks-citigroup-says.html

  OdpowiedzUsuń
 16. @dedek

  Dzieki za linka, fajny wykres.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawe wykresy p. Ulicy:
  http://pokazywarka.pl/28rvtg/

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie mogę wymyślić zakresu spadków oraz wzrostu CHF... Złoto raczej przebije w tym ruchu 2000...

  @dedek
  Sądzę, że do połowy września frank zapuka drugi raz w opór w podanym przez Ciebie linku:
  http://blog.kimblechartingsolutions.com/wp-content/uploads/2011/09/francgoldresistancesept1.gif

  Tak samo złoto poprawi szczyty.

  OdpowiedzUsuń
 19. Złoto:
  http://www.image-share.com/upload/897/52.png

  Złotówka:
  http://www.image-share.com/upload/897/54.png

  OdpowiedzUsuń
 20. to sie lubi jak eski pracuja a dolar rosnie do zetki polepszajac in + rachunek :-) Czyzby jednak PZ sierpnien/wrzesien zadzialal bez czekania do posiedzenia bennnego ? Nie mam pomyslow czy juz teraz czy beda czekac i trzymac w ryzach do spotkania. Wazne ,ze swojego nie oddam :)

  OdpowiedzUsuń
 21. @MArek

  "Wazne ,ze swojego nie oddam :) "

  ODP: Co to znaczy? Ja sie wlasnie zastanawiam czy swoich S, nie zamknac małych. Z drugiej strony jest potencjal na wiecej spadków wieć chyba ustawie sobie trailing stopa.

  OdpowiedzUsuń
 22. a tak jakos mi sie napisalo :-) to z tym trailing nie jest zle ale ja tam musze byc konsekwentny w swoim scenariuszu i esek nie zamykac ( rolowanie za pare dni ). Oredownik bessy nie moze sie poddawac.

  OdpowiedzUsuń
 23. We wrzesniu złoto zapuka do 2000, frank do 4zł, wig20 do 2000 itd., powstaną dywergencje na tyg. RSI i będziemy mieli odwrócenie trendów średnioterminowych jak w 2010 lub 1998r na akcjach a teraz też na CHF (bo na gold to chyba tylko dłuższa korektę).
  To wszystko wydaje się tak oczywiste od kilkunastu tygodni, że aż niemożliwe do spełnienia.
  Niepokojące jest, że taka prognozę zaczął lansować p. Białek, którego trafność prognoz 2010-2011 była dośc niska. Ale może to przemawia na korzyść tego scenariusza, bo przecież ile razy można się mylić?

  OdpowiedzUsuń
 24. A co myślicie o towarach? Kukurydza, pszenica, ryż, kawa i inne wszystko przy szczytach albo nawet przebiło szczyty. Na akcjach spadki a towary się trzymają. Czy to ma jakieś uzasadnienie?

  OdpowiedzUsuń
 25. Wg cyklu koniunkturalnego towary spadają ostatnie. W 2008 pszenica zrobiła szczyt 4 miesiące po sp500, ryż 5 miesięcy, miedź 6 miesięcy, soja 7 miesięcy, ropa 8 miesięcy, kukurydza 8 miesięcy, bydło 10 miesięcy. To dość ograniczona próbka ale średnio wychodził początek spadków 6 miesięcy po szczytach na akcjach. Teraz szczyt był na początku maja więc szczytów na towarach można się już spodziewać po kolei na różnych rynkach. To oczywiście przy założeniu że szczyt na akcjach już był.

  OdpowiedzUsuń
 26. @ikti,

  dokładnie tak jak napisał real bronco....

  OdpowiedzUsuń
 27. Oczywiście teraz może być trochę inaczej i część towarów zrobiła szczyt razem z rynkami akcji w lutym-kwietniu i teraz mają tylko korekcyjne (czasami wysokie) odbicie w rysującym się już cyklicznym rynku niedźwiedzia. O tym oczywiście dowiemy się dopiero za jakiś czas. Część grających na towarach oczekuje ciągle na ową mityczną falę 5, ale czy to jest jej początek to chyba tylko Ben wie bo bez kasy z QE3 tej fali na towarach nie będzie.

  OdpowiedzUsuń
 28. Kurcze... niedźwiedzio otworzyli tydzień. Za godzinę wyjazd na wakacje... i myślenie, czy podciągnąć stopy do cen otwarcia i zostawić czy zgarnąć zysk... greed... greed.

  OdpowiedzUsuń
 29. Kecaj sam mowiles ,ze akcji sie pozbywasz wiec o co chodzi daj zyc misiom :-).
  Sip kolega Longterm przeprowadzil rating blogow i Cie tam nie ma a u mnie w ratingi jesteś nr 1. Kolega Long term chyba zyje w innym swiecie.

  Tylu analiz , raportow i zdrowych komentow nigdzie widuje a ten wyjechal z czyms takim.

  OdpowiedzUsuń
 30. dzisiaj usiaki nie handluja futki kierunek pozadany , dolar rosnie moze dzisiaj 3 zl juz zrobia. Bylbym bardzo za. CO do przeceny powinni jeszcze kilka dni na nia poswiecic potem moze byc znowu lekkie odreagowanie ale scenario sie trzymam caly czas co do kierunku niezmiennie.

  OdpowiedzUsuń
 31. Marek zmusił mnie do odwiedzenia blogu longterma już po raz drugi w ciągu kilku dni - pierwszy raz chciałem zobaczyc o co kaman z tym płatnym newsletterm -.
  Nie wiem jakimi kierował się kryteriami poza własnym widzimisię i promowaniem znajomych - np blog "srebrnoka" ale jakoś dziwnym trafem pierwsze miejsca okupują blogi na których aby z nich korzystac trzeba płacic abonament. Hmmm? Ciekawe czy ostrzegli abonentów przed rzeźnią 1-10 sierpnia?

  Ja już dawno sobie odpuściłem czytanie jego bloga, lecz podczas poprzedniej wizyty znalazłem tekst świadczacy o kondycji psychicznej autora - bo nie chcę powiedziec wprost że popie....mu się pod czapką -;

  "Jeśli się jego nie boisz w obliczu strachu wszystkich wokół Ciebie to znaczy że już jesteś silny…że jesteś gotowy do gry o największą stawkę…że możesz być zawodowcem…jeśli wykorzystujesz obecną sytuację do zakupów pokazujesz że tym zawodowcem już jesteś"

  I to tyle z mojej strony w temacie. Wrócę do przypadku za pół roku ;) - jak mi się będzie chciało, bo szkoda mi na niego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 32. Tak Spin
  no on jest szczegolnym przypadkiem jak widac a z tymi rekomendami platnych blogow porpostu sie podzielala profitami.

  OdpowiedzUsuń
 33. Witam Panowie,

  znalazłem info na blogu WB o tej jego liście, no i teraz Marek podał. Przyznam szczerze, że gościa zupełnie nie czytam. Dla mnie to śmieszne jest to, że gość twierdzi że nie da się przewidzieć ruchu, a potem wyskakuje z płatnym abonamentem.

  W sprawie listy blogów to jest ona mocno podejrzana, potwierdzam uwagi Spinnakera. W sumie to nawet lepiej że mnie tam nie ma, nie chcę być z czymś takim kojarzony. Nie zamierzam też zgłaszać bloga który tworzymy do jego listy. Bez sensu

  OdpowiedzUsuń
 34. No wlasnie dopiero bo glebszej analizie sa tam platne blogi takze dobrze ,ze Twojego tam nie ma. DObrze piszesz SIP. Moze zamknijmy jego temat bo nie ma sensu sam zaczolem i jak widac niepotrzebnie bo ta lista blogow nie zasluguje miec Twojego bloga i szafa gra.
  SIp jak obstawiasz co do Grecji - otrzymaja full D ? w koncu?

  OdpowiedzUsuń
 35. @Marek

  Grecji to grozi całkowite bankructwo. Przyznam szczerze że to mój scenariusz bazowy, zakładam że tak będzie bo D to full default.


  @rolnictwo
  Spekulanci budują tutaj dużą długą pozycję..
  Funds Increase Bullish Agriculture Bets on ‘Explosive’ Supply Constraints
  http://www.bloomberg.com/news/2011-09-04/funds-increase-bullish-agriculture-bets-on-explosive-supply-constraints.html

  OdpowiedzUsuń
 36. zatem nie jestem sam!
  dobry link do rolnictwa wlasnie takiego czegos szukalem od paru dni.

  OdpowiedzUsuń
 37. SiP
  Oczywiście budują pozycje, a potem się okazuje że zbiory nie są takie słabe albo popyt nie tak znaczący jak się spodziewano i te same fundy okazały się być na S. Dla mnie tego typu info na bloombergu to już jest musztarda po obiedzie. Ale kto wie, kto wie, może tym razem info jest po to by drobnicę dopuścić do stołu ;-)

  OdpowiedzUsuń
 38. http://biznes.interia.pl/raport/kryzys_w_usa/news/dolar-waluta-upadla-amerykanska-gospodarka-slabnie,1689749
  Czy to już czas na kupno usd?Zwykle negatywne newsy na temat usd były dobrym sygnałem na wzrost tej waluty

  OdpowiedzUsuń
 39. w maju poczatkiem jak sp zrobilo szczycik pamietam akcje tego typu ,ze dolar smiec itp nagonka trwala 4 dni , po tym zajalem pierwsze eski nastepne koncem maja. Wtedy bylo na poziomie 2,6x usd/pln dzisiaj jak widzimy ciutke wyzej i tutaj powinien juz dolar zaczac swoje umacnianie , przystankiem moze byc jeszcze wyczekiwanie na QE3 i granie pod to ale wg mnie nic to nie zmieni , kierunki zostaly juz dawno obrane.

  OdpowiedzUsuń
 40. Moment na kupno dolara już był. Teraz tylko można dodawać do już zajętych pozycji i zarządzać ryzykiem. Dolar królem, powtarzam to już od dłuższego czasu, a dokładnie od późnej wiosny/początku lata.

  OdpowiedzUsuń
 41. @-the-real-bronco

  "Oczywiście budują pozycje, a potem się okazuje że zbiory nie są takie słabe albo popyt nie tak znaczący jak się spodziewano i te same fundy okazały się być na S"

  ODP: bazuj zatem na surowych danych z CFTC. Arty to tylko dodatek, narracja. Wszystko jest w danych źródłowych.

  OdpowiedzUsuń
 42. Intuicja podpowiada mi, że urośnie, wszystkie wykresy mówią że spadnie. Trade what you see? :) Spójrzcie np. na PGN, gdzie to ma rosnąć?

  OdpowiedzUsuń
 43. Hej,

  Bylem na spotkaniu u Wojtka Białka. W porządku gośc, trzeba go na nasze kolejne spotkanie wyciagnąc ;). Posypała mu się prezentacja ale opisał przyszlośc jak widzi w oparciu o prezentacje którą miał latem. Generalnie do końca roku widzi sytuacje tak że będzie jakaś podbitka, potem dołek w listopadzie i uznaje że to dobry moment na kupno za cześc gotowy akcji i systematyczne dokupywanie tak by zarobic na odbiciu do połowy przszłego roku w zakresie 2000-2100 do 2600-2700. W US przewiduje umocnienie dolara, zejście mniej więcej do 1050 na Sempie i up do 1400. Było sporo maklerów i ogólnie chyba większośc ekipy zajmującej się obrotem w CDM-ie. Jak będzie kolejne spotkanie to się wybieram, i też Wam polecam - bandą ;) zawsze raźniej poza tym można porozmawic, wymienic poglady

  OdpowiedzUsuń
 44. @SPin
  Gdzie to w ogóle było? Dużo było ludzi? To było jak jakieś sympozjum czy konferencja czy raczej pub itd?

  Co do meritum to cholera - p.Wojciech Białek ma w miarę taką samą wizję jak ja, chociaż ja uważam poziom 1800-1870 na wig20 na poziomu do zakupów....

  podobnie uważam z dolarem - król.

  OdpowiedzUsuń
 45. Postępu 17a jakieś centrum konferencyjne. No sporo ludzi było, przez większośc spotkania dochodzili kolejni. Potem standard ciastka, herbata, etc.
  Cóż ja nie chcę popaśc w armagedonizm ;), i tak właśnie się ostatnio zastanawiałem że zamiast tracic czas ludzie powinni się pozastanawiac jakie są możliwe poziomy dna tej bessy. Dla mnie 2000 to nie jest to, wg mnie będzie niżej. Jeszcze trudno mi okreslic, bo to zależy od tego czy poza Grecją wyspie się coś jeszcze, no wielka niewiadoma co u nas po wyborach. Peło kolejne 4 lata u żłoba i nawet 5000 na Sempie nic nam nie pomoże jak będą dalej tak rządzic ;/

  Białek jest optymistą, ja staram się byc pragmatyczny. On np dopuszcza np że w listopadzie może już byc pierwsza obniżka stop %. Wyleciała mi z głowy nazwa, ale mówił że wskazują na to rynkowe stawki pożyczek międzybankowych? czy coś w tym stylu
  Przewiduje do listopada wzrost chf i xau i że wraz z dnem pękną na nich banie.
  Że 1987 to tez był rok przed wyborami prezydenckimi wiec się o cykl prezydencki nie boi, że Ben coś wymyśli ale czymkolwiek to nie będzie to już nazwy QE3 nie będzie - bo na nikim nie robi wrażenia.

  OdpowiedzUsuń
 46. Złoto w złotówkach na drodze do 6000 za uncję dzieki drożejącemu dolarowi i słabnącej złotówce. EURPLN już po 4.24.

  OdpowiedzUsuń
 47. minimalny kurs franka 1.20 ułiiiiiiiiii

  OdpowiedzUsuń
 48. ladna czapa poszla na franku do pln zatem frank powinien stac w miejscu ,a dolec robic swoje.

  OdpowiedzUsuń
 49. koledzy z tel awivu tase tase taś taś nie kupują dzisiaj. Reszta mowi bankowy.

  OdpowiedzUsuń
 50. Chancellor Merkel warned of Greek exit from Eurozone according to a senior government lawmaker

  OdpowiedzUsuń
 51. a nie tak dawno jeszcze wino w grecji pili i plotkowali z MWF ,ze bedzie gitara a tutaj dont cry for me Argentina 2. Bez jaj bedzie ciekawie. Daxik robi swoje jak trzeba.

  OdpowiedzUsuń
 52. Na stooq-u wali po oczach reklama FI inwestującego w złoto. Cóż ostatnio nie ma za bardzo czego reklamowac, ale jakoś na hasło "skorzystaj z hossy na rynku złota" ciarki mnie przechodzą - będą jaja jak Wojtek Białek będzie maił racje że do listopada złoto i chf/to na razie odpadło/będą pęczniec jako bezpieczna przytań a potem eksplodują ;)

  Z innej beczki. Dla zaklinaczy rzeczywistości co myślą że kasa z lokat powędruje w akcje i hossa dalej wystartuje jak rakieta taka fajna hipotetyczna rozmowa miedzy klientem a naganiaczem;
  - na lokacie w ciągu ostatniego roku mógł Pan zarobic tylko 6% minus podatek i inflacja, czyli de facto stracił Pan na interesie, mimo iż nominalnie 4% gotówki więcej.

  Za to na giełdzie nie ma się co przejmowac inflacją - co to jest 5% inflacji wobec 25% strat indeksów, i nie płaci Pan podatku, nie ma zysku, nie ma podatku. Zgodzi się się Pan ze mną że to doskonała rozwiązanie? Rozumiem że jest Pan zainteresowany FI?Akcje są tanie mogą stracic jeszcze tylko drugie tyle, no 30% ;);););>;>;>;> a w perspektywie 30 lat...

  OdpowiedzUsuń
 53. Niemcy zaliczyli dzisiaj bardzo ważne wsparcie na DAX - 61,8% zniesienia całych spadków. Poza tym ładna pozioma kreska. Tutaj może być obrona mimo tego że oczywisty wydaje sięruch, powtórzę oczywisty (a więc nie będzie grany?) do 4500 do kolejnego fibo ale przede wszystkim z uwagi na długość pierwszej fali spadkowej co idealnie daje 4500.

  OdpowiedzUsuń
 54. To już raczej oficjalne, testowy balon wypuszczony w oficjalnej gazecie dla tego typu wiadomości tj Washington Post:

  Fed zatańczy Twista:
  http://www.washingtonpost.com/business/economy/fed-considers-buying-more-long-term-treasury-bonds-to-lower-mortgage-rates/2011/09/06/gIQAWHox7J_story.html?hpid=z1

  OdpowiedzUsuń
 55. Swoją drogą to moja prognoza o braku LSAP (typowe Qe1 i qe2) jest poprawna jesli tak bedzie jak napisali w WP.

  OdpowiedzUsuń
 56. Pomoc dla PIGS legal, Obama i jego czary mary + Ben moga teraz podejsc z nadzieja, yes we can. Tylko jak dlugo ?

  OdpowiedzUsuń
 57. SiP,
  pytanie jednak pozostaje kto kupi te krótsze obligi wywalone przez FED i jakie to będzie miało skutki dla rynków akcji?

  OdpowiedzUsuń
 58. @wszyscy
  Nie ma mnie do wtorku


  out of service

  OdpowiedzUsuń
 59. @the-real-bronco pisze...
  pytanie jednak pozostaje kto kupi te krótsze obligi wywalone przez FED i jakie to będzie miało skutki dla rynków akcji?

  ODP: A o to się nie martw. Jest taki niedobór papierów krótkoterminowych że jak pewnie doskonale wiesz ich rentowność była nawet na minusie tj firmy płaciły za trzymanie gotówki w bankach. Stąd się własnie wzięło zalecenie BNY Melon że bedzie pobierał kasę od inwestorów instytucjonalnych za przechowywanie gotówki bo po prostu nie ma w co inwestować a jak jest to rentowność jest na minusie.

  Co do akcji to FOMC jedzie na PR. Wprowadzenie Twist nie zmniejsza wcale podaży i jest neutralne dla bilansu FED. Skoro nie rosnie bilans to nie ma wplywu na podaz i popyt papierów.

  Czy rynki moga rosnać? Rynki często są nielogiczne przez pewien okres. Powstaje pytanie co myslą ci co mają pieniądze na inwestowanie bo to do tego się sprowadza. Gośc z pieniędzmi moze byc głupi ale to On rusza rynkiem czyli fundusze emerytalne, fundusze narodowe (kuwejt, tajwan, norwegia) i inne.

  OdpowiedzUsuń
 60. Racja z tą rentownością na minusie więc chętni się znajdą ale czy twist będzie oznaczał nową gotówkę w systemie?
  Z krótkoterminową nielogicznością to rzecz niestety oczywista.

  OdpowiedzUsuń
 61. @-the-real-bronco

  PRzecież już napisałem:
  "Co do akcji to FOMC jedzie na PR. Wprowadzenie Twist nie zmniejsza wcale podaży i jest neutralne dla bilansu FED. Skoro nie rosnie bilans to nie ma wplywu na podaz i popyt papierów."

  OdpowiedzUsuń
 62. To złotówka dostaje dziś łupnia, EUR po 4.34, USD po 3.14.
  Złotówka w okresie od 5 May 2011 jest najslabsza waluta na swiecie, no moze poza Ugandan Shilling:)
  Wlanie BGK pojawił sie na rynku (REUTRES)
  CDS na Grencje 1Y po 7356 pkt
  http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=CGGB1U1:IND

  OdpowiedzUsuń
 63. tak i maj okazal sie zlotym miesiacem na zakupy walut i shorty na indach wg prognozy.

  OdpowiedzUsuń
 64. witam
  już po urlopie ,widzę że wywalenie miesiącami kiszonego usd po 2,94 było błędem ,
  pozdro dla wszystkich

  OdpowiedzUsuń
 65. cierpliwosc i wytrzymanie pozycji to juz kazdego odrebna sprawa , wazne ze dawalismy spory cynk na te ruchy kto zaryzokowal jest chroniony.

  OdpowiedzUsuń
 66. @MArek
  nie no jasne ,ważne ,że do przodu pozdr

  OdpowiedzUsuń
 67. i to sie liczy najbardziej in + . Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 68. Panowie,

  Wróciłem z pracy i widzę że tu niezłej rzeźni ciąg dalszy ;);>
  Nie potraktujecie tego jako jakiś specjalny triumfalizm, ale czy poza blogiem SiP-a ktoś jeszcze pisał, przestrzegał przed tym co się teraz dzieje? Może macie więcej czasu i więcej blogów/forów przeglądacie?

  OdpowiedzUsuń
 69. @Wróciłem z paro dniowego wyjazdu. Głównie Toruń i okolice. Ładna starówka muszę przyznać ale droga z Wawy do Torunia to jakieś nieporozumienie (trasa 10)....

  Co do rynków, jakieś przemyślenia? Dolec nam wystrzelił że hoho. Troche się przegrzewa krótkoterminowo. Gdyby była flaga realizowana to dalej w dół 1030-1050 SP500. Pytanie czy to już wszyscy widzą?

  OdpowiedzUsuń
 70. @TR
  Czy zwróciliście uwagę że siła dolara połączyła się pięknie ze słabością franka? Czy zwróciliście uwagę iż w jednym z opisywanych tutaj raportów (CHF...) było ino że banki szwajcarskie uciekały z dolara do CHF? Może wreszcie koniec bądź chwilowo spokój? To może być jedno ze źródeł siły dolara.

  OdpowiedzUsuń
 71. SIP dla mnie chyba jeszcze za wczesnie na test 10x0 w kasowce ale niewykluczone , eski sa wiec luz.

  OdpowiedzUsuń
 72. Jak patrze na poziomy DAX to chyba grecy im nadepneli na poziomy , usakowo powinno dolaczyc w odp. przesunieciu czasowym ale ile ono bedzie trwac nie mam pojecia, u dedka podawalem 10x0 na pazdziernik/listopad. Mzoe bedzie wczesniej.

  OdpowiedzUsuń
 73. do ukladanki jest potrzebna panika na miedzi jak na razie sobie graja w poziomy i utrzymanie a ile maja paliwa ? rezerwa pewno sie zaczela palic :-)

  OdpowiedzUsuń
 74. Ropa i miedź wyglądają na 4-rkę. Akcje bessa, towary przed ostatnią falą hossy. Za bardzo to wszystko 2008 przypomina, ale tak to wygląda. A DAXa to teraz bym kupował, tylko że Lyxor zwinął animatora ETFDAX :] Czyżby coś wiedzieli?

  OdpowiedzUsuń
 75. @dedek w efix masz cfd albo jakis etf na dax

  OdpowiedzUsuń
 76. W sprawie tych papierów ETF DAX Lyxor to uważam że trzeba napisać do władz GPW jak i animatora...

  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. informuje, że SOCIETE GENERALE S.A. od dnia 31 maja 2011 r. będzie pełnić zadania animatora rynku dla następujących tytułów uczestnictwa MULTI UNITS LUXEMBOURG LYXOR ETF DAX i S&P500:

  Nazwa skrócona ISIN Instrument bazowy ETFDAX LU0252633754 DAX30 index ETFSP500 LU0496786574 S&P500 index

  http://gielda.wp.pl/kat,7070,title,GPW-animator-rynku-dla-tytulow-uczestnictwa-MULTI-UNITS-LUXEMBOURG-LYXOR-ETF-DAX-i-SP500,wid,13461134,wiadomosc.html?ticaid=1d02d

  prospekt w PL:
  http://www.lyxoretf.pl/fileadmin/user_upload/ETF/PL/Prospectus/21-04-2011_teumaczenie_simplified_prospectus_DAX.pdf

  OdpowiedzUsuń
 77. Wiem Marcin, ale przeciwko takiemu trendowi nie gram na lewarze. Certyfikaty mogę sobie uśredniać w dół i polować na dołek. Choć okazuje się, że jednak nie mogę :)

  OdpowiedzUsuń
 78. @dedek no masz racje jak sie Grecja rozpadnie albo euro do 3800 bedzie drogo

  OdpowiedzUsuń
 79. no ale czemu Futsi taki mocny SiP masz jakieś pomysły

  OdpowiedzUsuń
 80. @marcin1973

  zobacz heatmap:
  http://www.teleboerse.de/boersenkurse/aktien_und_indizes/
  http://www.digitallook.com/companyresearch/50144/Xetra_DAX/share_prices.html


  banki banki banki. Poza tym oni są bardziej uzależnienie od eksportu do Chin niż UK. No i funciak trzyma im eksport.

  Ogólnie mnie to nie dziwi, zastanawiałbym się gdyby było na odwrót.

  OdpowiedzUsuń
 81. Niezła kapitulacja na Boryszewie. A jeszcze nie tak dawno był powyżej 1.20. Ale pieknie Karko ubrał ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 82. Panowie ,byłem na wakacjach na poł Hiszpani
  agencja nieruchomości goni agencje przeceny w Marbelli z 250 tys euro na 150 tys to standard
  nakupili Angole tego na kupę i myśleli że wiecznie będzie drożeć, puste mieszkanie stoją

  OdpowiedzUsuń
 83. @marcin1973

  Z dzisiaj...


  Spanish House Transactions (Jul) Y/Y -34.8% vs. Prev. -22.9%

  OdpowiedzUsuń
 84. XI Międzynarodowy zlot drukarzy:
  Geithner to attend Eurogroup meeting this week in Poland
  A poszli won... ;)
  BM

  OdpowiedzUsuń
 85. Dzisiaj Info o włochach polepszyło notowania w US:
  Italy turns to China for help in debt crisis
  Italy’s centre-right government is turning to cash-rich China in the hope that Beijing will help rescue it from financial crisis by making “significant” purchases of Italian bonds and investments in strategic companies.

  According to Italian officials, Lou Jiwei, chairman of China Investment Corp, one of the world’s largest sovereign wealth funds, led a delegation to Rome last week for talks with Giulio Tremonti, finance minister, and Italy’s Cassa Depositi e Prestiti, a state-controlled entity that has established an Italian Strategic Fund open to foreign investors.
  http://www.ft.com/intl/cms/s/0/90c4c7f6-dd54-11e0-9dac-00144feabdc0.html#axzz1XjNgGZDW

  OdpowiedzUsuń
 86. @BM

  hehe, ciekawe czy Pinokio przyleci z eskortą i jak liczną...Znowu zablokują drogi w wawie jak na Obamę?

  OdpowiedzUsuń
 87. Polecam wpis Dedka:
  http://podtworca.blogspot.com/2011/09/historyczny-doek.html

  oraz mój komentarz pod wpisem..

  OdpowiedzUsuń
 88. @trading room

  czy ktos pamięta calla nomury z maja 2011 o USDPLN po 3.10? Nomura go zamknął w zeszły piątek.

  OdpowiedzUsuń
 89. W sumie słabo nie jest. Bazowa kwota inwestycji wzrosła im o 3,5 razy...

  OdpowiedzUsuń
 90. SiP
  Nadal uważasz że zboża to dobry interes?

  OdpowiedzUsuń
 91. Ucieka kapitał z polski.
  EURPLN już po 4.40
  Obligacje tanieją, rentowność w kierunku 6.0
  http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=POGB10YR:IND

  OdpowiedzUsuń
 92. ciekawe ,ze Nomura pozamykal swoje pozycje musze to przespac :-)

  OdpowiedzUsuń
 93. Witajcie,
  dziś przeczytałem http://www.bloomberg.com/news/2011-09-15/ubs-may-have-unprofitable-quarter-on-unauthorized-trade-s-2-billion-loss.html,że mój "guru" z przecież trafionymi prognozami,też potrafi mieć straty,prognozy sobie,a spekulacja sobie...

  OdpowiedzUsuń
 94. @P Witoldzie
  http://www.bloomberg.com/news/2011-09-15/ubs-may-have-unprofitable-quarter-on-unauthorized-trade-s-2-billion-loss.html

  OdpowiedzUsuń
 95. @the-real-bronco pisze...

  " SiP
  Nadal uważasz że zboża to dobry interes?"

  Patrząc na certyfikat w PLN to nic za bardzo złego się nie stało do tej pory z uwagi na wzrost usdpln:
  http://stooq.pl/q/?s=rcwhtaopen&c=1y&t=c&a=lg&b=0

  podobnie zresztą jak na wielu innych instrumentach jak certyfikaty na złoto:
  http://stooq.pl/q/?s=rcgldaopen&c=5m&t=c&a=lg&b=0


  usdpln (dolar królem) ratuje sytuację. Zawsze można wyjść z inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 96. SiP

  Chyba jednak certyfikaty są najmniej popularna formą inwestycji w surowce. A inwestując na forexie masz zboża do USD i tu słaby PLN cie nie broni. Tak samo jak ktos kupuje fundusze surowcowe dostepne w mbanku, też nie ma ochrony słabego PLN, bo zarządzający zabezpieczają pozycje walutowe i fundusz bierze bezpośrednio zyski surowce do USD.

  A patrząc na zboża i ogólnie na surowce jako indeks (CRB, GSCI), to na razie jeszcze można uznać, że to korekta rozpoczętej w sierpniu 5, i to korekta bardzo powolna i łagodna jak na razie. STS dla indeksów zbliża się do 20 i jesli to ma być tylko korekta, to w przyszłym tygodniu powinna się zakończyć.
  Jeśli będa dalsze spadki poniżej ostatniego dołka, to może oznaczac, że od 2009 surowce zrobiły ABC i teraz mamy 1 nowej fali spadkowej.

  OdpowiedzUsuń
 97. ciekawe jak na te warunki grecy zareauguja smiech w jedna iw druga strone takie same bagno
  http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=420323

  OdpowiedzUsuń
 98. http://translate.google.it/translate?hl=it&sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.tovima.gr%2Ffinance%2Farticle%2F%3Faid%3D420323

  OdpowiedzUsuń
 99. @jutro poszukam jakiegoś podsumowania po angielsku z jakiegoś IB

  OdpowiedzUsuń
 100. ucieczka z surowców:

  Hedge Funds Cut Bullish Bets on Commodity Prices Amid ‘Contraction Fear’
  Funds cut their bullish bets on raw materials for the first time in five weeks on speculation that demand for food, fuel and metals will decline as the European debt crisis deepens.

  In the week ended Sept. 13, speculators lowered their net- long positions in 18 commodities by 5.2 percent to 1.21 million futures and options contracts, government data compiled by Bloomberg show. That was the first drop since early August. Funds slashed bullish bets on copper by 91 percent, and became bearish on wheat for the first time in four weeks. Wagers on rallies in gold, corn and gasoline also were reduced.
  [..]
  Investors placed 29 percent less cash in commodity exchange-traded products in the first seven months of the year, Roxanna Mohammadian-Molina, an analyst at Barclays Capital, said in a Sept. 14 report. Societe Generale SA’s global asset- allocation team went “underweight” on commodities last week, saying that the asset class is in the “danger zone.”
  Copper Bets

  In the week ended Sept. 13, hedge funds and other money managers cut their net-long positions in copper to 300 contracts, compared with 3,221 a week earlier, according to data from the U.S. Commodity Futures Trading Commission.[..]

  Global copper stockpiles have climbed 4.7 percent since July 1, signaling waning demand.
  [..]
  Funds fled industrial metals and agricultural commodities because “it’s very hard to see where growth is coming from, especially if there’s a messy default in Europe,” said Cameron Brandt, the director of research at EPFR Global, which tracks investment flows.
  [..]
  $692 Million

  Investors put $692 million into commodity funds in the week ended Sept. 14, data from Cambridge, Massachusetts-based EPFR show. Gold and precious-metal funds had an inflow of $938 million, while all other commodity funds saw an outflow of $246 million, Brandt said in a telephone interview.
  [..]
  Corn, Wheat

  Corn prices slid 6 percent last week and wheat dropped to a five-week low on Sept. 15. The U.S. Department of Agriculture on Sept. 12 estimated that global demand for corn-based fuel and livestock feed will decline. Countries including Russia, Ukraine and Canada have boosted wheat production, increasing competition for U.S. supplies, the USDA said.

  Funds cut their net-long positions in corn by 10 percent to 298,333 contracts, according to the CFTC data. Funds were net- short in wheat by 11,150 contracts, after being net-long by 13,495 contracts a week earlier.

  “There’s no hiding in any particular asset or any particular commodity when people are liquidating funds to raise cash,”
  http://www.bloomberg.com/news/2011-09-18/hedge-funds-cut-bullish-bets-on-commodity-prices-amid-contraction-fear-.html

  OdpowiedzUsuń
 101. SiP

  To, że mamy korektę na surowcach to widać i przypomina ona korektę czerwca 2010.
  Czy masz może jakieś przewidywania IB co do najbliższej przyszłości na surowcach? Zaczęła się 5 hossy, czy to 1 bessy?
  Goldman w maju twierdził, że wtedy rozpoczęta korekta zakończy sie we wrześniu. Czy zmienili zdanie?

  OdpowiedzUsuń
 102. @Witajcie,
  "dziś przeczytałem http://www.bloomberg.com/news/2011-09-15/ubs-may-have-unprofitable-quarter-on-unauthorized-trade-s-2-billion-loss.html,że mój "guru" z przecież trafionymi prognozami,też potrafi mieć straty,prognozy sobie,a spekulacja sobie... "

  ODP:

  Cześć,
  całkowicie się z Tobą nie zgadzam w sprawie UBS. Uważam że całkowicie nie masz racji.
  Niestety nie mam czasu więc linki:
  http://www.zerohedge.com/news/ubshank-redemption-no-eurchf-was-involved-scapegoating-ubs-23-billion-loss

  http://kiddynamitesworld.com/i-strenuously-disagree-with-ubs-ceo-oswald-gruebel/

  http://kiddynamitesworld.com/losing-2b-without-anyone-knowing-about-it-is-much-harder-than-you-think/

  http://kiddynamitesworld.com/ubs-2b-loss-from-rogue-trader/

  OdpowiedzUsuń
 103. 13 lipca UBS wydal raport zawierajacy sformulowania iz nachodzi dolek i spodziewaja sie zwyzek do grudnia wlacznie. zyskiwac powinny mocno spolki cykliczne oraz finansowe. zloto w q3 robi szczyt. jacy sformulowania iz nachodzi dolek i spodziewaja sie zwyzek do grudnia wlacznie. zyskiwac powinny mocno spolki cykliczne oraz finansowe. zloto w q3 robi szczyt.

  OdpowiedzUsuń
 104. jezeli bedzie q3 to zgoda SIP ale to nadejscie dolka i zwyzki do grudnia pamietasz jak CI pisalem ,ze z UBS to w lewo czy w prawo cos tam siadzie ale ich 14xx maj.czerwiec na sp 500 to mnie utwierdzilo ,ze beda jaja.

  OdpowiedzUsuń
 105. Niestety moje źródło przestało działać i nie mam danych dla dla 3m euro-dollar swap.

  Czy ktoś wie gdzie to można śledzić za darmo?

  OdpowiedzUsuń
 106. i jeszcze
  EUR/USD Cross-Currency Basis Swap Spreads

  OdpowiedzUsuń
 107. UBS twierdzi że 1230 na sp500 jest kluczowe, tak samo jak vix 30. dopoki oba nie pekna to nie wykluczaja powrotu do spadkow. dopiero przelamanie tych oporow na tygodniu bedzie im kazało zmienic zdanie i zachecac mocno do wzrostów a dno mamy za sobą.

  teoretycznie to dobre miejsce do shortowania

  OdpowiedzUsuń
 108. Witaj Piotrze,
  pisząc o UBS i wpadce ich tradera,a co za tym idzie wpadce UBS miałem jedynie na myśli,że gra w oparciu o ich prognozy powinna przynieść zyski,a nie straty,coś zawiodło,winny jeden człowiek? Totalna bzdura.Tak ogólnie swoim wpisem wyraziłem mój pogląd,że niezależnie od chwilowej,czy bardziej długofalowej skuteczności w prognozowaniu banków inwestycyjnych i tak nigdy osobiście nie odniosłem sukcesu w mojej grze spekulacyjnej na podstawie jakichkolwiek prognoz.Te prognozy piszą ludzie,tak samo omylni jak ja,a skoro w przypadku UBS ich pracownik nie potrafił zastosować,trafnych prognoz,tym gorzej to świadczy o instytucji,która go zatrudniała.
  pozdrawiam Witold

  OdpowiedzUsuń
 109. @Witold,

  Odnoszę niestety wrażenie że albo nie przeczytałeś informacji dobrze, bądź ich nie zrozumiałeś. Dla mnie bowiem nie sposób sądzić inaczej, mając na uwadze wiele faktów w tym, jaki jest cel funkcjonowania działu w którym pracował ten typ, dla jakich klientów, na jakich produktach, skąd przyszedł i co robił przed itd, i co powinien zrobić zgodnie z polityką inwestycyjną UBS.

  W sprawie UBS to ja mam jedną negatywnąuwagę dla nich, że to bardzo źle świadczy o ich systemach informatycznych i nic więcej.

  Zastanawiam się ile osób wie że J. Karviel (ten z SocGen) i wielu innych prawie zawsze pochodziło z backoffice. Zawsze. Stad zgadzam się z Kid Dynamite-nie przenosc backoffice do front office.

  OdpowiedzUsuń
 110. @witold 2

  W sprawie jeszcze prognoz i zarabiania. Ja niestety odnoszę sukcesy na bazie innych prognoz (więcej jak wpadek), ale mówię tu głównie o analizie technicznej itp. Ja nie powinienem przestawać czytać analiz i opinii. Z drugiej strony u Ciebie w takim razie sprawa jest prosta - nie czytaj raportów, blogów itd. Szkoda czasu.

  OdpowiedzUsuń
 111. Odpowiedz na moje pytania:

  http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=EUBS1:IND
  http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=EUBS5:IND

  przypominam że odczyt powinien byc praktycznie bliski zero. wszystko ponizej to oznaka problemów

  OdpowiedzUsuń
 112. Co się dzieje z EURCHF, że tak szarpie do góry?

  OdpowiedzUsuń
 113. @SiP
  :)odnoszę wrażenie,że niepotrzebnie wdałem się w akademicką dyskusję nt UBS,a co do mnie,to faktycznie do 2008 roku nie czytałem nic,a zarabiałem wyjątkowo dużo,od 2008,czyli początku kryzysu zacząłem intensywnie czytać,żeby zrozumieć co się dzieje i tak przecież poznałem wirtualnie Ciebie,co sobie oczywiście cenię,ale efekty finansowe mam dużo gorsze.
  A więc Twoja uwaga jest bardzo trafna
  pozdrawiam serdecznie Witek

  OdpowiedzUsuń
 114. @ikti
  http://www.image-share.com/upload/940/94.png

  Plotki, plotki, plotki...
  http://www.macronext.pl/art-5464

  OdpowiedzUsuń
 115. @Witold
  Do 2008 roku... każdy Kowalski zarabiał nawet na arkach czy innych nieruchomościach... :)
  Tak samo jak od 1Q 2009... każdy nadal jest zarobiony.

  OdpowiedzUsuń
 116. @witold


  To nie akademicka dyskusja tylko żywy przypadek.

  W sprawie znajomości to nie mogłeś mnie znać przed czy w trakcie 2008. Praktycznie mało szans. Bloga założyłem rok temu - 21.07.2010 pierwszy wpis. W sumie miałem o tym napisać, bo blog miał już 1 mln odsłon.

  OdpowiedzUsuń
 117. @Kecaj84
  SNB sobie dorabia na foreksie. Kupuje po 1.20 puszcza plotkę i sprzedaje wyżej ;]

  OdpowiedzUsuń
 118. @ikti @Kecaj84
  W sprawie EURCHF - a moze to co pisalem tutaj:
  http://stojeipatrze.blogspot.com/2011/09/komunikat-snb-minimalny-kurs-franka.html

  OdpowiedzUsuń
 119. http://finanse.wp.pl/kat,102634,title,WikiLeaks-o-chinskim-zlocie,wid,13810897,wiadomosc.html

  OdpowiedzUsuń
 120. @witold
  Trystero napisał o tym po polsku:
  http://blogi.ifin24.pl/trystero/2011/09/20/delta-one-znow-na-pierwszych-stronach-gazet/

  może nie wszystko ale i tak dużo.

  OdpowiedzUsuń
 121. dwie zmiany
  To support a stronger economic recovery and to help ensure that inflation, over time, is at levels consistent with the dual mandate, the Committee decided today to extend the average maturity of its holdings of securities. The Committee intends to purchase, by the end of June 2012, $400 billion of Treasury securities with remaining maturities of 6 years to 30 years and to sell an equal amount of Treasury securities with remaining maturities of 3 years or less. This program should put downward pressure on longer-term interest rates and help make broader financial conditions more accommodative. The Committee will regularly review the size and composition of its securities holdings and is prepared to adjust those holdings as appropriate.

  To help support conditions in mortgage markets, the Committee will now reinvest principal payments from its holdings of agency debt and agency mortgage-backed securities in agency mortgage-backed securities. In addition, the Committee will maintain its existing policy of rolling over maturing Treasury securities at auction.

  OdpowiedzUsuń
 122. dolar kupiony,euro sprzadane, 30 latki us dzida w gore

  OdpowiedzUsuń
 123. To jest ciekawe 7 do 3!
  Voting for the FOMC monetary policy action were: Ben S. Bernanke, Chairman; William C. Dudley, Vice Chairman; Elizabeth A. Duke; Charles L. Evans; Sarah Bloom Raskin; Daniel K. Tarullo; and Janet L. Yellen. Voting against the action were Richard W. Fisher, Narayana Kocherlakota, and Charles I. Plosser, who did not support additional policy accommodation at this time.

  OdpowiedzUsuń
 124. Szczegoly TWIST:
  http://www.newyorkfed.org/markets/opolicy/operating_policy_110921.html

  OdpowiedzUsuń
 125. FAQ dla twist:
  http://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/maturityextensionprogram-faqs.htm

  OdpowiedzUsuń
 126. Ciekawe czy to pierwsza pochopna reakcja... czy to docelowy kierunek. Piękne pozycje zająłem.
  L USDCHF,
  powiększenie L USDPLN,
  S BRENT OIL... jeszcze jutro zapracują moje RCSCRAOPEN :)

  OdpowiedzUsuń
 127. FEd miał ponad 500 mld usd papiera. wyprzedaz 400. Mało im zostanie po twist.

  OdpowiedzUsuń
 128. Najczesciej bywa tak
  1. reakcja po FOMC w jedna strone
  2. drugiego dnia badz pozniej tego samego - w druga strone

  zatem dopiero piatek to business as usual

  OdpowiedzUsuń
 129. @SiP
  Takie zachowanie nie jest regułą.
  Dałbym 50/50. Prędzej mylna reakcja jest na samym początku ogłaszania komunikatu/danych/whatever.

  Z doświadczenia pamiętam, że machnęli w ciągu godziny w jedną... a potem już pełen ogień w drugą. Teraz wydaje mi się, że rynek będzie dążył do tego, aby jednak FED dorzucił trochę kaski. Dolar stanie się królem (napewno wobec EUR)... będzie pożywka dla pisiorów... że benzyna po 6zł.

  OdpowiedzUsuń
 130. I poszły konie po betonie...

  Jutro 4,5 na EURPLN.
  Kiedy jest wyliczane zadłużenie zagraniczne (Polskie)?
  Liczy się kurs na koniec roku czy taki jakiś intraday?

  OdpowiedzUsuń
 131. @kecaj84
  Na koniec roku wg mojej wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 132. "SiP pisze...

  UBS twierdzi że 1230 na sp500 jest kluczowe, tak samo jak vix 30. dopoki oba nie pekna to nie wykluczaja powrotu do spadkow. dopiero przelamanie tych oporow na tygodniu bedzie im kazało zmienic zdanie i zachecac mocno do wzrostów a dno mamy za sobą.

  teoretycznie to dobre miejsce do shortowania
  20 wrz 2011 23:17:00 "

  samo życie:)

  OdpowiedzUsuń
 133. Ding dong... 4.45

  @SiP
  Kiedy mierzone jest zadłużenie Polski?
  Co miesiąc?
  Bo brakuje marny 1% na EURPLN do tego aby przekroczyć 55% zadłużenia.
  Będzie źle...

  OdpowiedzUsuń
 134. PS. http://www.image-share.com/upload/942/89.png
  Może odbić...

  OdpowiedzUsuń
 135. jaja
  http://www.parkiet.com/artykul/1097652_Mozliwy-awans-GPW-do-grupy-rynkow-rozwinietych.html

  OdpowiedzUsuń
 136. @Marek
  tak, to mnie dzisiaj rano rozbawiło. Pewnie dlatego że jest u nas więcej graczy międzynarodowych.

  OdpowiedzUsuń
 137. hehe no jaja z beretow wyskakuja :-) szok :-)
  co do FED to wliczyles to w cenach od maja ?? :-) no i ta reszta nas tez to wliczyla :-)

  OdpowiedzUsuń
 138. 1160 i 1140 sp500 wazne
  https://picasaweb.google.com/117074489936772499671/Public#5654911697871380322

  OdpowiedzUsuń
 139. Prawie 4.48...
  To się jutro w brukowcach onetowcach wpowcach będzie działo...

  Na WP obstawiam nagłówek na czerwono...
  "Polska jak Grecja"
  "Polska bankrutem"
  :)

  OdpowiedzUsuń
 140. 30 latki strzeliły nowy rekord biją rekord z 2008
  http://stooq.pl/q/?s=us.f&c=5y&t=c&a=ln&b=0

  OdpowiedzUsuń
 141. @kecaj84

  co ty chlopie - wszedzie zachwalaja...

  http://www.ekonomia24.pl/artykul/705501,720691-Gospodarka-zyska-na-slabszym-zlotym.html

  chociaz z tym to dobrze:

  Euro kosztowało wczoraj już ponad 4,43 zł. Najwięcej od lipca 2009 r. Jak szacuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, płatności bezpośrednie za ten rok mogą wzrosnąć do 14,6 mld zł z 12,5 mld zł za rok ubiegły. Byłby to rekord dopłat obszarowych.

  ruksela na dopłaty bezpośrednie dla Polski przeznaczyła w tym roku ok. 3,3 mld euro. Suma ta jest przeliczana według kursu euro w Europejskim Banku Centralnym z 30 września.

  – Dzięki droższemu euro możemy sfinansować więcej inwestycji, na przykład dużych projektów kluczowych, przesuwając przedsięwzięcia z listy rezerwowej na podstawową – mówi Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego.

  OdpowiedzUsuń
 142. Kiepskie zachowanie węgla dzisiaj (ETF KOL). jak tak dalej pojdzie to nasza bogdanka czy kopex powinny oberwac.

  mocno spadly dzisiaj finansowe spolki, ale również ETF dla rynkow wschodzacych (EEM VWO). wyszly dolem!

  OdpowiedzUsuń
 143. @SiP
  Jednym okiem... co ja chłop:)
  Jakoś długu nam od tego nie ubędzie... może ewentualnie wyrobimy "zakładany" wzrost gospodarczy...

  Zzzz...

  OdpowiedzUsuń
 144. "SiP

  Najczesciej bywa tak
  1. reakcja po FOMC w jedna strone
  2. drugiego dnia badz pozniej tego samego - w druga strone"

  Była szybka świeca w górę - strząśnięcie krótkich - i następnie właściwy kierunek. Kilku pipsów brakło do wywalenia także moich.

  OdpowiedzUsuń
 145. http://www.image-share.com/upload/943/225.png
  1.348x Może być ważnym punktem... dla mnie mogą lecieć do piekła. 1,2... :)

  OdpowiedzUsuń
 146. http://www.image-share.com/upload/943/228.png
  Chyba ze mnie zbytni pesymista... aczkolwiek...

  OdpowiedzUsuń
 147. Ze względu na chroniczny już brak czasu ;/ ograniczyłem czytane blogi do Piotra i Wojtka Białka + stooq. Ale dzisiaj mam chwilę i zajrzałem do harmonica i znalazłem tekst ktory mnie po prostu rozwalił;
  "Przypominam, że wszystkie czasówki wskazane na blogu do dnia 26.10.2011 mają małe znaczenie prognostyczne."
  http://www.harmonictrading.pl/2011/09/22/fw-22-09-2011/
  tyle spinania się, wożenia, ą, ę, punkty zwrotne, targety bzdety i co?
  Ech...;/
  W sumie może miec racje Białek że w przyszłym tyogdniu dołek i wzrosty, bo odreagowanie się należy tyle że pytanie po jakich spadkach? ;);>
  Wzrost 10% w 1,5 miesiąca po np 20% spadków wątpliwe pociesze ;) ale zawsze coś ;>
  pozdro
  hej

  OdpowiedzUsuń
 148. SPin racja
  co do Pawla harmonica to on daje rade ale sie waha skacze troche z kwiatka na kwiatek ale ogolnie chetnie go czytam i porownuje ze swoimi wypocinami jakie szkicuje i nanosze sobie co jakis czas na wykresy ( wyglada to bardzo dziecinnie ale zdaje egzzaminy jako tako :-0 ). Fakt faktem ,ze spinania ę i ą jest sporo.

  OdpowiedzUsuń
 149. No to się nie odbili od linii... jadą po bandzie.

  OdpowiedzUsuń
 150. W tym roku wg anali matołkom się uda uniknąć 55%:
  http://stooq.com/n/?f=514445

  OdpowiedzUsuń
 151. 345 wazne na miedzi

  UBS mówi "final washout" czyli buy the weakness cały czas. Twierdzą że oczekują max test dna i do góry.

  Potwierdzenie kupna nie weszło bo nie było 1230 sp500 w CZ na tyg, i vix ponizej 30.

  Tak jak pisałem - to bylo swietne teoretycznie (ale juz praktycznie bo wiemy co sie wydarzylo) miejsce na krotkie.

  Dla zlota klasycznie wazne 1700-1705. Wszyscy to widzą. powinni stestowac.

  OdpowiedzUsuń
 152. ostatnia eska z konca sierpnia moze okazac sie to juz powyzej 1200 jako ostatnia wyezej nie powinno byc chyba ,ze chca cyrk krecic dalej i pod wieksza zwale grac na tygodniach.

  OdpowiedzUsuń
 153. Dzisiaj przebiliśmy wieloletnie minimum i niczego już nie można wykluczyć:
  http://stooq.pl/q/?s=pln_i&c=5y&t=l&a=ln&b=1
  Zobaczymy na jakim poziomie zamkną tydzień.

  OdpowiedzUsuń
 154. Tusk w wywiadzie za osłabienie PLN wini spekulantów. Uprasza się wyborców PO o pozamykanie swoich eLek na EURPLN ;)

  OdpowiedzUsuń
 155. hehehhe no kto tam to niech zamyka koniec spekulacji bo slonko Peru wchodzi do gry :) akuratnie walut nie mam w inw. koszyku a szkoda ,ze olalem to z planu inw. no ale nie ma co narzekac. Zatem frankowcy, eurowcy i usakowcy zamykac bo sie oberwie

  OdpowiedzUsuń
 156. @blackmond-y
  Przejdź na świece (nie oglądaj nigdy wykresów liniowych - zaburzają rzeczywistość :)
  http://www.image-share.com/upload/944/4.png

  Nie spekulanci... tylko poważni inwestorzy pakują manatki.

  OdpowiedzUsuń
 157. oj tam oj tam kazdy wykres dobrze dziala :-)

  OdpowiedzUsuń
 158. Goldman Sachs says maintaining overweight position on commodities

  OdpowiedzUsuń
 159. AUDUSD złamał linię trendu bo miał wsparcie na 0.9925

  OdpowiedzUsuń
 160. dodam, tak jak miedź, linię trendu dwu letnią...

  OdpowiedzUsuń
 161. EURCHF szturmuje powoli 200 MA. sufit?

  OdpowiedzUsuń
 162. Dollar ice future (DXY) zbliża się do okolic 80.00.
  Realizacja na tym poziomie wynika z wybicia się z konsolidacji od maja do poczatku wrzesnia tego roku.

  Zobaczymy co dalej i jak zachowa się przy 80.00

  OdpowiedzUsuń
 163. w koncu miedz zaczela robic swoje a nie jak pisalem niedawno bawia sie w poziomy i podbitki od razu z rury i jazda.

  OdpowiedzUsuń
 164. Ciekawe jak wpłyną spadki na miedzi na chińskie kredyty zabezpieczone tym surowcem...

  OdpowiedzUsuń
 165. Prezydent nasz otwiera gielda w NY. Wczoraj byl kermin zaba i wielki ptak na otwarciu ?

  OdpowiedzUsuń
 166. Skąd on się tam wziął i kto go tam wkręcił? Nieważne, Komorowski wybrał sobie super dzień. Chyba mamy patrona dzisiejszego armagedonu ;)

  OdpowiedzUsuń
 167. ehhe Blacky mam kupe smiechu z tego powodu :-) to dopiero eggs :-) wyczerpales temat krotko i solidnie heheh :)

  OdpowiedzUsuń
 168. Final washout na miedzi? 433 i okolice (i oczywiscie dolary a dla 8500)???

  Jakie są wasze zdania?

  byl wlasnietest poziomow na sp500 ktore byly robione w cenach zamkniecia.

  OdpowiedzUsuń
 169. Ale przecena na węglu, wow!
  http://stooq.pl/q/?s=kol.us&c=3y&t=c&a=ln&b=0

  bardzo wazne poziomy

  co do miedzi to popatrzcie na:
  http://stooq.pl/q/?s=copx.us&c=3y&t=c&a=ln&b=0
  http://stooq.pl/q/?s=jjc.us&c=3y&t=c&a=ln&b=0
  http://stooq.pl/q/?s=cu.us&c=3y&t=c&a=ln&b=0
  http://stooq.pl/q/?s=ech.us&c=3y&t=c&a=ln&b=0

  OdpowiedzUsuń
 170. Masakrycznie złe zachowanie WIG20USD, EPOL,PLND ETF

  OdpowiedzUsuń
 171. WIG20 USD dochodzi do 61,8% zniesienia wzrostów całej hossy.

  OdpowiedzUsuń
 172. @SiP

  Czyli GS zaleca trzymanie surowców?
  Ja czaję się z kupnem funda opartego wprost na CRB (zabezpiecza PLN, więc kurs USDPLN bez znaczenia) i wykres CRB aż prosi się o odbicie za 2-3 sesje. Co o tym sądzicie?

  http://www.bankfotek.pl/view/1081550

  Czy istnieje jednak groźba przebica z marszu trendu od 2009 przy wyprzedanym rynku?

  OdpowiedzUsuń
 173. SIP znowu zawisna na tych poziomach i przewala , kwestia czasu.

  OdpowiedzUsuń
 174. GSCI wygląda gorzej, bo trend spadkowy od kwietnia 2011 ma jeszcze miejsce do dolnej bandy, a to oznaczałoby przebicie trendu średnioterminowego od 2009, potem odbicie chyba tylko do dolnej linii "starego trendu. A więc surowce powinny zakończyć panike, by obronić wątpliwą jeszcze hossę.

  http://www.bankfotek.pl/view/1081557

  OdpowiedzUsuń
 175. http://stooq.pl/q/?s=wig20usd&d=20110922&c=5y&t=l&a=ln&b=0&r=eem.us

  Dlaczego nasz WIGUSD jest taki słaby wzgledem innych EM (też w USD)?
  Czy to wpływ wyjątkowo słabego PLN?

  OdpowiedzUsuń
 176. YEN

  z jenem cos moze byc na rzeczy
  On 20 September, the Japanese government published an interim report on actions to tackle yen strength. According to the report, the government is to take a multifaceted, comprehensive approach that will involve steps to (1) curb the strength of the yen on forex markets, (2) mitigate the negative effects of yen strength on companies and the economy, and (3) leverage the benefits of a strong yen. These measures will form part of the third supplementary budget expected to be submitted to the Diet


  http://www.japantoday.com/category/politics/view/govt-unveils-series-of-measures-to-deal-with-strong-yen
  http://www.businessweek.com/news/2011-09-20/japan-s-noda-unveils-first-plan-to-counter-damage-from-yen.html
  http://www.bloomberg.com/news/2011-09-20/japan-ready-to-take-appropriate-and-bold-action-on-yen-government-says.html

  OdpowiedzUsuń
 177. KGH na tygodniowym obecnie mocno wyszedł dołem i przebił wazne 55 SMA. Jak nie wrocą jutro to silny sygnał sprzedazy obowiązuje. Całkowita zmiana trendu.

  OdpowiedzUsuń
 178. Panowie - i Panie,

  widzicie może co się dzieje na srebrze!!!

  http://stooq.pl/q/?s=xagusd&d=20110922

  bezwartościowa przy tym wysiada!

  OdpowiedzUsuń
 179. Miedź z rana -6,41%
  http://stooq.pl/q/?s=hg.f&c=3y&t=c&a=ln&b=0c

  Chiny się zwijają...

  OdpowiedzUsuń
 180. @Kecaj84 pisze...

  " Ciekawe jak wpłyną spadki na miedzi na chińskie kredyty zabezpieczone tym surowcem..."

  To jest bardzo ważny aspekt.

  345 to powinien byc przystanek a oni przez to przesli po jednym dniu na luzie... ktos musi likwidować pozycje, bez względu na koszty. Sytuacja jak na jesieni 2008.

  Wszystko traci na wartosci oprocz oprocz, fanfary.... fanfary.... DOLAR KRÓLEM:)

  OdpowiedzUsuń
 181. Acha, jeszcze obligacje oczywiście US D JP

  OdpowiedzUsuń
 182. Miedź strzeliła w 200 sma na tygodniowym

  OdpowiedzUsuń
 183. ŻEby było śmieszniej to to była jeszcze EMA 250

  zatem bardzo silne wsparcia. ktos kupuje pod odbicie?

  OdpowiedzUsuń
 184. miszczu mówi o koncu paniki
  Stocks Fall But Investor Panic Could Soon Abate

  The Standard & Poor’s 500 Index may drop as low as 1,076 before investor panic abates and stocks rally, according to Tom DeMark, the creator of indicators for identifying turning points in securities.

  The benchmark index for U.S. equities may fall that far intraday as early as next week and then gain as much as 20 percent, DeMark said in a telephone interview from Phoenix today. The swings will push the VIX, as the Chicago Board Options Exchange Volatility Index is known, above the high of 48 it reached on Aug. 8, he said.

  “We’re trying to identify when selling capitulation is about to be completed,” said DeMark, the founder of Market Studies LLC. “We’re trying to identify the inflection point on the downside when the last seller sold. It could come as early as next Thursday.”
  http://www.bloomberg.com/news/2011-09-22/tom-demark-sees-capitulation-after-s-p-500-falls-below-1-100.html

  OdpowiedzUsuń
 185. Kolejny raz czytam o rozbudowie mocy EFSF. Są pomysły aby zrobić z tego bank a zatem zadziała mechanizm FIAT a więc pożyczy np 5-10 razy więcej. Tutaj sugerują coś podobnego. Jeśli by to zrobili to buy buy buy
  http://www.bloomberg.com/news/2011-09-22/europe-mulls-increasing-rescue-fund-firepower.html

  OdpowiedzUsuń
 186. Przypominam w sprawie PZU:
  Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 30 września, a jej wypłaty 21 października 2011 r.

  obecne 26 zł dywidendy na akcję daje około ponad 7% rocznie (nie uwzględniając podatku) czyli jak lokata.

  OdpowiedzUsuń
 187. Strasznie mnie denerwuje to:
  http://stooq.pl/q/?s=sc.f&d=20110923&c=3y&t=l&a=ln&b=0&r=cl.f

  Jestem zapakowany po uszy w krótkie na ropę... żeby tak chcieli wyrównać Brent do Crude... albo chociaż zbić różnicę do 5 - 10 dolarów...

  OdpowiedzUsuń
 188. Incydent przed kancelarią premiera; podpalił się mężczyzna
  PAP - Kraj
  23 Wrz 2011, 12:34


  23.09. Warszawa (PAP) - Stołeczna policja wyjaśnia okoliczności incydentu, do którego doszło w piątek przed południem w okolicach kancelarii premiera w Warszawie. Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do służb, podpalił się tam mężczyzna.

  "Mogę powiedzieć jedynie, że w tej chwili wyjaśniamy wszystkie okoliczności tej sprawy. Na miejscu są policjanci, przesłuchujemy świadków" - powiedział PAP rzecznik komendanta stołecznego policji Maciej Karczyński.

  Jak dodał, o całej sprawie poinformowała policjantów kobieta, przechodząca w okolicy Łazienek. "Z jej zgłoszenia wynikało, że w pobliżu Al. Ujazdowskich, przy parku, jest mężczyzna, który potrzebuje pomocy. Na miejsce pojechali policjanci i pogotowie ratunkowe. 49-letni mieszkaniec Warszawy trafił do szpitala" - dodał Karczyński.

  W pobliżu przed ambasadą kanadyjską trwały ćwiczenia straży pożarnej, więc strażacy przyjechali na miejsce w ciągu kilku minut.

  Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy wynika, że mężczyzna prawdopodobnie sam się podpalił. Ma dość poważne poparzenia - m.in. nóg. W pobliżu znaleziono opakowania po rozpuszczalniku, którym miał się oblać.(PAP)

  OdpowiedzUsuń
 189. Tak czy inaczej...
  http://www.image-share.com/upload/946/21.png
  Takie 3 punkty docelowe sobie ustaliłem.
  Przy pierwszym zamykam 25%.
  W przypadku RCSCRAOPEN będzie to jakies 260 PLN,
  Przy drugim zamykma 50% (330)
  Reszta czekam na poniżej 60 USD/barrel...

  Nie ma jak pobożne życzenia

  OdpowiedzUsuń
 190. Pawlak technikiem hahahah
  http://stooq.pl/n/?f=515021

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP